bladvlekkenziekte, kop-, bodem- en wortelrot in uien topsar of topsin M INTRODUKTIE SHOW C.VERMEULEN B.V. bestrijdt u met schering w duphar de nieuwe FORD TREKKERS met geluidsarme cabines en NIEUWE LANDBOUWWERKTUIGEN en GEBRUIKTE TREKKERS met garantie. Vergadering van de Provinciale Raad voor de bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant West Duitsland ondergraaft referentieprijsstelsel voor tomaten Spuit tweemaal als de infektiekansen het grootst zijn, dus in regenrijke perioden of als het loof vroegtijdig gaat strijken. 0,75 kg Topsin M per ha toevoegen aan de gebruikelijke maneb/ zineb bespuiting öf 3 kg Topsar per ha spuiten. van Ook zullen er EXTRA KOOPJES zijn van NIEUWE TREKKERBANDEN, NIEUWE CULTIVATOR EN, NIEUWE TRILTANDCULTIVATOREN en GEBRUIKTE LANDBOUWWERKTUIGEN, enz. In OOSTBURG, Hennequinstraat 1: woensdag 15 juni t/m zaterdag 18 juni. In AXEL, Crijnssenstraat 1: donderdag 23 juni t/m zaterdag 25 juni. ledereen is welkom, zowel in OOSTBURG als in AXEL. Tractoren Werktuigen 13 schering neder land tv boxtel afdeling agro tel. 04116 4925 PHIUPS-DUPHAR NEDERLAND BV AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 440911 Openingstijden: van 10 tot 22 uur. Landbouwverkenningen en struktuurvisie Landbouw De hierover verschenen nota's verschaffen gegevens voor een beleidsvisie op de struktuur en de strukturele ontwikkelingen. Het geheel is één van de grondslagen voor de nota Landelijke Gebieden. De Raad is van mening, dat we in een ander klimaat terecht gaan komen. Schaarste aan grond en ruimte betekent vertraging in de arbeidsproduktiviteit per man en vertraging in de ontwik kelingen. Vanuit onze positie als landbouw zullen we moeten streven naar betere struktuur voor de zwakkeren, de midden groep en naar een fiskaal- en sociaal beleid. Formatie en vervulling vakatures De Raad nam met belangstelling kennis van de mededeling dat de selektie in het eindstadium is gekomen en verwacht wordt dat eind mei 1977 de "operatie 60" voor wat Noord-Brabant betreft goeddeels zal zijn voltooid. Het gaat in totaal om 21 te vervullen plaatsen wegens vakatures, uitbreiding of anticipatie op toe komstige vakatures. Het streekplan Oost- en Midden-Brabant De ontwerpkaart "spreiding van waarden, landbouw, natuur en landschap" werd toegelicht door ing. A. Coolen. Hij wees op de indeling in agrarische gebieden en natuurgebieden met daar tussen de visueel open gebieden "de gebieden met landschap pelijke en of kultuurhistorische waarden en de gebieden met natuurwaarden". Het is duidelijk, dat naarmate naast de agra rische waarden er meer en gewichtiger waarden van natuur-, landschap en kuituurhistorie in het gebied een rol spelen, er ook zwaardere beperkingen aan de land- en tuinbouw te verwachten .zijn. Bij vergelijking van de ontwerpkaart met de kaarten van het in 1969 vastgestelde facet-streekplan voor natuurschoon en re- kreatie is gebleken dat aan een aanmerkelijk groter areaal agrarische gronden landschappelijke, kultuurhistorische en/of natuurwaarden zijn toegekend. Soms ook in gebieden die on langs in het kader van de ruilverkaveling agrarisch zijn inge richt. Daaruit blijkt overigens, dat ruilverkavelingen een posi tieve bijdrage aan het landschap kunnen leveren. De Raad is van mening, dat het bijzonder nuttig is de ontwik kelingen te blijven volgen en ervoor te waken dat de agrarische belangen voldoende zwaar worden gewogen. Uit recente kran- teberichten blijkt dat de Brabantse Milieufederatie bij de ge meenten een aktie wil ondernemen tegen de bouw van torensi lo's. Uit de diskussie die terzake de ontwerp-streekplankaart werd gevoerd kwam kort samengevat naar voren: dat strijdigheid van gewestelijke struktuurplannen en ge meentelijke bestemmingsplannen met het streekplan voorko men kan worden omdat deze aan Gedeputeerde Staten ter toetsing en goedkeuring moeten worden voorgelegd. dat in het kader van de Relatienota alleen in beheersgebieden uitkeringen voor beperkingen aan de exploitatie van agrarische bedrijven c.q. het richten van de exploitatie van deze bedrijven op het natuur- en landschapsbeheer, kunnen geschieden. Voor onevenredige beperkingen die door een gemeentelijke bestemmingsplan buiten de beheersgebieden worden opgelegd zal uit een oogpunt van rechtsgelijkheid de' betreffende ge meente een vergoeding moeten geven. Het bestemmingsplan zal in de regeling daarvan moeten voorzien. Ontwerp "Beschikking Uitvoering Beheersovereenkomsten" Het ontwerp werd toegelicht door de heer ir. C. Bosman van de dienst Landinrichting. Volgens de Relatienota is 2,x 100.000 ha voor beheers- en re- servaatgebieden bestemd, doch dit is voorlopig volgens de nota Landelijke Gebieden gefaseerd tot 100.000 ha, waarvan be heersgebied en 'A reservaat gebied. Voor deze gebieden zijn: koncept - beschikking - beheersovereenkomsten en koncept - beschikking - onderhoudsovereenkomsten ontworpen. Hij wees daarbij op het verschil in deze overeenkomsten en wanneer beide ergens samengaan dat zij dan worden opgeno men in één beheersovereenkomst. Beschikking beheersovereen komsten bevat richtlijnen voor de vaststelling van normen en maatstaven voor beheersvergoedingen voor landbouwbedrijven (in beheersgebieden) die hun bedrijfsvoering mede afstemmen op natuur - en landschapsbeheer. Betaling door Landbouw. Beschikking onderhoudsovereenkomsten bevat richtlijnen voor het aangaan van privaatrechtelijke overeenkomsten, waarbij een gebruiksgerechtigde (behoeft geen landbouwer te zijn) van gronden zich tegen een geldelijke vergoeding jegens de Staat verplicht tot het onderhouden en in stand houden van land schapselementen. Betaling door C.R.M. (ook reservaatvor ming). Voorts ging inleider in op: hoe een beheersplan tot stand komt en wat dat omvat, de uitgangspunten van de beheersregeling, de onderhouds overeenkomsten en de beheersovereenkoms ten, de vergoedingen en exploitatie aanspraken, de instantie voor het oplossen van geschillen. Er zijn nog geen ervaringen opgedaan ook niet ten aanzien van de hoogte van uitkeringen. Preventieve maatregelen ten behoeve van de varkenshouderij Dit onderwerp werd behandeld door dr. A. van 't Hooft die een overzicht gaf van de genomen maatregelen zoals vervoersver- bod, sluiting varkensmarkt, leggen van entgebieden enz. en wat er in de toekomst gedaan moet worden om insleep van buitenaf te voorkomen. Hij wees erop, dat juist de sterke preventieve maatregelen die genomen zijn een gunstige invloed hebben gehad op het op nieuw openstellen van onze export. Namens de Raad bracht de voorzitter dank aan de heer dr. A. van 't Hooft met een kom- pliment voor de Veeartsenijkundige Dienst voor hetgeen door die dienst is verricht. Bij de uitvoering van de verbodsbepaling op het vervoer van biggen werden knelpunten gesignaleerd o.a.: was de termijn van 2 dagen een handicap, dat bijladen niet was toegestaan, dat tussenopslag niet was toegestaan bij biggenbatterijen, was het geheel erg arbeidsintensief zowel voor het bedrijfs leven als de diensten. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de minister van Landbouw zijn kritiek geuit op de manier, waarop West Duits land het referentieprijsstelsel voor tomaten hanteert. Het gaat hier met name om de invoer door West Duitsland van Bulgaarse en Roemeense tomaten. In de Europese Gemeenschap geldt één referentieprijs voor tomaten. Om echter het verschil in kwaliteit tot uitdrukking te brengen van kastomaten, tomaten geteeld onder plastik en vollegrondstomaten, hanteert men het z.g. prijsaanpassingscoëfficiënt. West Duitsland gaat er op dit mo ment van uit, dat de tomaten uit de Oostbloklanden niet als kastomaten beschouwd moeten worden. Het Landbouwschap is er echter van overtuigd, dat de tomaten uit Bulgarije en Roe menië wel degelijk uit kassen afkomstig zijn. Door de onjuiste toepassing van het prijsaanpassingscoëfficiënt, welke het gevolg is van de opstelling van West Duitsland ten aanzien van de oostbloktomaten, betalen deze landen nu een te lage kompenserende heffing. In zijn brief schrijft het Landbouwschap, dat als de totale Eu ropese Gemeenschap hetzelfde gaat handelen als West Duits land, de werkingssfeer van het referentieprijsstelsel geheel on dergraven zal worden in de maanden mei en juni. Voor Neder land zijn dit de belangrijkste produktiemaanden. Het Landbouwschap dringt er bij minister van der Stee op aan zijn invloed aan te wenden, opdat de juiste toepassing van het referentieprijsstelsel gehandhaafd blijft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13