Uitgangspunten D e bloei is achter de rug. De vruchtzetting vindt momenteel plaats, hoewel de rui nog in volle gang is, of nog moet beginnen. Vandaar, dat wij ons artikel van begin april willen herhalen. Voor de verzekerde fruittelers wordt het ten hoogste tijd om een beslissing te nemen wel of niet het hagelrisiko te verzekeren. De gok, dat de fruitoogst 1977 wederom zonder hagelschade wordt binnengehaald is een zeer slechte gok. D e heer dr. ir. C.W.C. van Beeckom wijst in z'n inleiding op een zeer belangrijke beleidsuitspraak in de planologische kern beslissing uit de nota Landelijke Gebieden, welke naar zijn mening het draaipunt vormt voor komende ontwikkelingen van het landelijk gebied. Deze beleidsuitspraak is tweeledig en be helst: Provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland (96e vergadering) B ij de opening vestigt de voorzitter, de heer A J.G. Doeleman, A angenomen moet worden, dat dewerkelijk behaalde winst volledig door de hoge inkomstenbelasting wordt ge troffen. In de zoéven genoemde landen worden normen op gesteld. Normen per koe, normen per hectare akkerbouw, per varken, kortom voor alle elementen waaruit een bedrijf is samengesteld. Wat kost de Fruithagelverzekering? O p ons artikel van vorige week hebben wij nog een aanvul ling. Uit het verslag van de Verzekeringskamer blijkt, dat de resultaten bij een aantal automobiel-verzekeraars slecht zijn. Overigens is Economische Zaken daar niet van onder de indruk en derhalve niet scheutig met het toestaan van premieverho gingen. Mede door de moordende konkurrentie of anders ge zegd het marktbederf, dreigen er grote verliezen te komen. Vandaar, dat een Commissie Overleg Schadeverzekeringen (C.O.S.) opdracht kreeg'^eecst en vooral schoon te maken in eigen huis. Deze commissie heeft een aantal uitgangspunten opgesteld, welke wij hieronder laten volgen. Motorrijtuigen a) Tarief steeds over catalogusprijs inkl. B.T.W. (behalve bij vrachtauto's) b) Tarief steeds over aktuele catalogusprijs. c) Objektief juiste no-claim vaststellen. Studie in gang te zetten naar goed informatiesysteem inzake verkregen no-claim rechten. Intussen zijn verzekeraars/gevolmachtigden ver plicht bij elkaar te informeren naar geldende no-claim. Antwoord verplicht binnen 14 dagen naar beste vermogen. Indien geen antwoord binnen 14 dagen dan zal verkrijgende verzekeraar/gevolmachtigde naar beste weten handelen. d) Geen introduktiekortingen, streekkortingen, Start no-claims e.d. e) Geen verlaging van tarieven en geen uitbreiding van condi ties. f) t.a.v. wagenparken 1. Vanaf heden worden alleen nog echte wagenparken ge sloten. Derhalve geen valse en geen valse valse. 2. Echte wagenparken bestaan uitsluitend uit auto's toebe horende aan dezelfde eigenaar/werkgever met daaraan toegevoegd die werknemers-auto's, welke geheel voor rekening en risiko van die werkgever rijden. Deze defi nitie zo nodig nader te bepalen door het P.C.B. 3. De premiestelling voor deze echte wagenparken is vrij. 4. Op uitstaande offertes voor wagenparken welke van bo venstaande omschrijving afwijken kan tot uiterlijk 10 juni a.s. nog worden geaccepteerd. 5. Lopende contracten zullen binnen ten hoogste twee jaar door de verzekeraar/gevolmachtigde die de post in de boeken heeft aan het vorenstaande worden aangepast. de aandacht op de afhankelijkheid van het weer, die de boer ook dit jaar weer treffend ervaart. De ontwikkeling van de akkerbouwgewassen vertoont een ach terstand, die overigens nog niet tot een belangrijke opbrengst derving behoeft te leiden. Somberder is het beeld bij de fruit teelt. Cox. O.P., maar ook wel Goudreinette liepen zware vorstschade op. Aanvankelijk stagneerde de grasgroei, maar thans heeft de veehouder hierover geen reden tot klagen. Uiteindelijk is overeenstemming in Brussel bereikt over de landbouwprijzen. Omdat Nederland daarbij in een ongunstige positie verkeert heeft minister Van der Stee maatregelen toege I n de kranten heeft men kunnen lezen dat voor 25 mei 1977 geen maatregelen zullen worden genomen om voor de Ne derlandse agrariërs de kwalijke gevolgen van de Brusselse prijsstellingen weg te nemen. De allerwegen optredende prijsverhogingen worden onvol doende gecompenseerd en dat is niet een verschijnsel van het laatste jaar. In één van onze vorige artikeltjes hebben wij nog cijfers gepubliceerd waaruit bleek dat in een periode van vier jaar de gemiddelde kostprijs van een hectare akkerbouwpro- dukten was gestegen met een bedrag van f 1.071,— N.B. Rechtsbijstand- en Ongevallen-/Schadeverzekering inzittenden kunnen, mits gekoppeld aan auto's behorende tot een echt wa genpark, kollektief verzekerd worden bij de wagenparkverze keraar, zowel als bij een andere verzekeraar. Derhalve is kol lektief verzekeren van gezinsrechtsbijstandverzekeringen niet mogelijk. BESTAANDE AFWIJKINGEN Afwijkingen van het voormelde dienen binnen twee jaar na heden te zijn beëindigd, tenzij de verzekeraar/gevolmachtigde rechtens aan een langere termijn gebonden is, in welk geval die langere termijn zal gelden. OVERTREDINGEN/KLACHTEN Klagers dienen zich onder overlegging van de nodige informatie te wenden tot het bestaande kartel/samenwerkingsverband c.q. de Commissie Uitvoering Privaatrechtelijk Overleg, c.q. de desbetreffende Contactcommissie c.q. het P.C.B. GELDIGHEIDSDUUR VAN DEZE UITGANGSPUNTEN Met inachtneming van mogelijk bestaande bindingen van lan gere duur zullen de in dit stuk vastgelegde uitgangspunten gel den tot 1.1.1978. Na gemeenschappelijk overleg is een afwijking (bijvoorbeeld vanuit de Contactcommissie) voordien mogelijk. Tijdig zal ver lenging na 1.1.1978 met de markt worden besproken. De bedoeling is nu, dat de maatschappijen zich akkoord ver klaren met genoemde uitgangspunten. Met name de punten c, d en f zijn uitermate belangrijk. Weet U wat er nu gaat gebeuren? Verzekeraars, die op dit moment met genoemde punten c, d en f marchanderen zullen geen akkoordverklaring afgeven. Twee jaar achtereen geen hagelschade is volgens onze 30-jarige statistiek nooit voorgekomen. Nu is het verzekeren van de fruitoogst tegen hagelschade geen goedkope aangelegenheid. Wij draaien daar niet omheen. Dat betekent echter, dat het hagelrisiko in de fruitteelt groot is en vandaar ons wat indringend betoog. Omdat de kosten er niét om liegen zijn er twee verzekeringsvormen mogelijk: Met 12% eigen risiko De ene mogelijkheid en tevens de meest aanbevelenswaardige is de risikodekking met 12% eigen risiko. De voorschotpremie bedraagt dan 3 Vi met een omslagmogelijkheid (naheffing) van 5 V2%; zodat de maximale premie in dat jaar kan bedragen 9%. Ons wordt dan door kandidaat fruittelers tegengeworpen, dat het schadepercentage al boven de 21% (12 9) moet liggen om enig voordeel aan zo'n risikodekking te hebbend Daarover dan een drietal opmerkingen: 1.) Het eigen risiko geldt per ras per perceel en dat is geheel iets anders dan 12% eigen risiko van het totaal verzekerde bedrag. Bij een eigen risiko per ras per perceel kan het bedrijf al voor uitkering in aanmerking komen als er één ras op één perceel zwaar verhagelt. (b.v. Winston laat in 't seizoen) zegd. Daarbij denkt de minister in verlichting van sociale lasten, struktuurverbeterende maatregelen en de R.Z.-regeling. Hoe zeer de betekenis van dergelijke maatregelen ook erkend moet worden, betreuren wij, aldus de voorzitter, niettemin ernstig het standpunt van de minister niet bereid te zijn via algemene maatregelen, zoals verhoging van de B.T.W. tot prijsaanpassing te komen. De deelnota Landelijke Gebieden van de derde nota over de ruimtelijke ordening, die door de heer Van Beckom zal xorden toegelicht vormt het belangrijkste agendapunt voor de verga dering. Daarbij is het niet de bedoeling via de Raad een stand puntbepaling over de toekomstige ontwikkeling van het lande 2.) De maximale premie wordt slechts gevraagd in een ernstig schadejaar. In 1976 bleef het nl. bij de voorschotpremie van 3 x/i%. In 1975 was een gedeelte van de maximale omslag nodig. 3.) Gezien de opmerkingen onder de punten 1 en 2 gaat het optelsommetje (12 9) dus niet op. Wat wel op gaat is, dat men bij één hagelbui van enige betekenis wel z© boven een schade- percentage van 30 50% zit. Met 30% eigen risiko Mede onder druk van een aantal fruittelers heeft de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Mij. (O.F.H.) twee jaar geleden de mogelijkheid geopend om het hagelrisiko te verzekeren met een eigen risiko van 30%. Men zou dit een soort rampenverzekering kunnen noemen. Immers 30% eigen risiko is al geen kleinigheid. Uiteraard kan deze dekking tegen een lagere premie nl. 1 Va voorschotpremie met een naheffmgsmogelijkheid van 3 Va%\ zodat de maximale premie in dat jaar kan bedragen 5 Vi%. Het zal U duidelijk zijn, dat verzekeren op basis van 30% eigen risiko slechts dan enige zin heeft als het bedrijf voldoende ka pitaalkrachtig is om deze 30% schade zelf op te vangen. Variabele premie Bij bovengenoemde twee verzekeringsvormen hebben wij de premies genoemd, welke een nieuw lid dat jaar als voorschot moet betalen en als naheffing te betalen kan krijgen. Wij kennen bij de fruithagel echter een zgn. kortings- en toeslagregeling op de premie. Heeft men in enig jaar schade geclaimd dan is de voorschot premie het daaropvolgende jaar hoger. Omgekeerd krijgt men korting op de premie wanneer geen schade geclaimd wordt. Zo kan bij de 12% regeling de voor schotpremie dalen tot 1 XA% en ook stijgen tot een voorschot premie van 4,55%, indien achtereenvolgende jaren schade is geclaimd. Bij de 30% regeling blijft de maximumvoorschot 1,7£% maar kan stijgen tot 2,80%. De eventuele naheffing (omslagpremie) daalt of stijgt naar ver houding. Wat is ons advies? Ja, U raadt het meteen. Fruittelers raden wij dringend aan hun oogst tegen hagelrisiko te verzekeren. Slechts voor twee groepen fruittelers kan een geldig excuus gelden nl. zij, die financieel aan de grond zitten en geen cent kunnen missen en de groep, die zo kapitaalkrachtig is, dat één misoogst nauwelijks een knoop van hun jas betekent. De eerste groep heeft zo'n risikodekking juist het hardste nodig. Of die groep groot is menen wij te moeten betwijfelen. Dat men tegen nieuwe lasten aankijkt en daarom maar de gok waagt niet te verzekeren lijkt ons waarschijnlijker en daarvan zeggen wij dan, dat het onverantwoord is. Zacht fruit Voor zacht fruit tw. aardbeien, bessen, bramen en frambozen geldt, in verband met de veel kortere risikoperiode, een afwij kende premieregeling. De aanvangsvoorschotpremie bedraagt 0,90% met een naheffingsmogelijkheid van 1,8%; totaal dus 2,70% wanneer althans de maximumpremie nodig zou zijn. U ziet, dat voor zacht fruit de premie stukken lager ligt. Tenslotte aan U de beslissing of U Uw fruitoogst dit jaar gaat verzekeren. Doet U het niet en zou U verhagelen dan was U gewaarschuwd. Doet U het wel dan voorspellen wij U nu reeds een veiliger gevoel wanneer U zware onweerswolken in het Z.W. ziet sa menpakken. de L lijk gebied naar buiten te brengen. Belangrijk is het voor de Raad aan de hand van de nota Landelijke Gebieden tegen de achtergrond van de Landbouwverkenningen en de structuurvi sie van het Ministerie van Landbouw van gedachten te wisselen over de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland gezien vanuit de provinciale direktie voor de bedrijfsontwikkeling en het landbouwbedrijfsleven. De nota Landelijke Gebieden als deelnota van de derde nota over de ruimtelijke ordening bezien vanuit het oogpunt van de bedrij fsontwikkeling in de landbouw a. Het verschaffen van goede ontplooiingskansen voor diege nen, die van de landbouw afhankelijk zijn; vervolg op pag. 10 Dat deze stijging onvoldoende is gecompenseerd is erg en wanneer wij dan tevens nog letten op het verschil in fiscale behandeling van de landbouwsektor in verschillende landen wordt vooral de konkurrentiepositie van de Nederlandse boer steeds zwakker. Het meest in het oog lopende verschil in belastingheffing is de forfaitaire methode van heffing zoals deze wordt toege past in West-Duitsland, België en Frankrijk. In ons land wordt de werkelijk behaalde winst belast. Deze winst wordt bepaald aan de hand van een boekhouding, die regelmatig vanwege de fiscale autoriteiten aan controle wordt onderworpen. Deze normen zijn over het algemeen zeker niet te hoog vastgesteld. Ook zit er nog een kans in dat b.v. een koe te weinig wordt geteld op de peildatum of dat op die datum bewust naar een lager aantal dan het gemiddelde wordt gestreefd. Kortom de forfaitaire heffing in de andere landen is een voordelige situatie voor de boeren in die streken in relatie tot de Nederlandse agrariërs. iï et zal niet eenvoudig zijn om in al die andere landen over te schakelen van de forfaitaire heffing naar het stelsel van belasten van de werkelijk behaalde winst. Hiervoor is het namelijk noodzakelijk dat over een boek houding kan worden beschikt en zowel de Duitse, Franse als Belgische collega 's verkeren niet in de gunstige omstandig heid dat zij een boekhouding ter beschikking hebben. A l- thans niet velen van hen. Volgens een nota van de Minister van Landbouw, uitge bracht in 1975, hadden in Duitsland slechts 6.2%, in België 5.5% en in Frankrijk 2.5% van de landbouwbedrijven een boekhouding. Het gevolg van de verschillen in de methode van heffing is dat aanzienlijk minder belasting wordt gehe ven indien heffing plaats vindt volgens normatief opgestelde bedragen en de werkelijk behaalde resultaten buiten schot blijven. Vooral omdat de inkomstenbelasting wordt geheven naar een progressief tarief werkt dat zeer nadelig voor de Neder landse landbouw en is uit dien hoofde sprake van een strukturele achterstand in relatie met het zoëven genoemde buitenland. A Is wij daaraan nog toevoegen dat in Frankrijk en België geen vermogensbelasting wordt geheven is dat nog een punt extra nadeel met betrekking tot deze landen. Het is te hopen dat de nieuw te vormen regering er ernst mee zal maken om recht te verschaffen aan landbouwers, ook in vergelijking met die van andere landen. Indien dit achterwege zou blijven zou dat tot zeer kwalijke gevolgen aanleiding kunnen zijn. Paauwe 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3