IP.J.I min liFoïoTI 1 ID "Zi olang er jongeren zijn, die zich om welke reden dan ook niet willen aansluiten bij andere groepen jongeren, heeft het plattelandsjongerenwerk nog wel degelijk bestaansrecht. Want de plattelandsjongeren moeten de gelegenheid hebben om hun eigen identiteit te behouden. Ze moeten niet opgaan in de samenleving, wanneer ze dat niet willen, maar ze moeten een eigen geluid kunnen laten horen". Dat zei vormingswerker D. Eveleens aan het eind van zijn analyse van het plattelandsjongerenwerk tijdens de algemene vergadering van de plattelands jongerengemeenschap Nederland (PJGN) in Kapelle. D <rDoor de <Vrouw Onze wereld W il de chauffeur misschien een zuurtje vroeg mijn tante Maria. "De chauffeur bidt", ant woordde Bouna Daff, die voorin de taxi-de brousse, naast hem zat. W, W, "fr f Aktiviteiten-Agenda Provinciaal "eigen identiteit behouden'' Verslag P.J.G.N. Alg. Ledenvergadering Bezoek aan de Royal Agricultural Show KEES SCHIPPER 3 JUNI - SPRANG-CAPELLE Algemene Ledenvergadering (o.a.: zomerprógramma) om 20.00 uur in de Mico-bar. 4 JUNI - GOES/NRD.-BEVELAND Schuurfeest bij fam. de Winter, Vlietepólder 8 te Wis- senkerke. Om 20.30 uur. Toegang: 4.— p.p: 4 JUNI -THOLEN Bowling-avond: 22.00-24.00 uur: Roosendaal. elke vrijdagavond: volleyballen! Voor de Engeland-reis ga ven 23 personen zich op! 25 JUNI - SCHOUWEN 's middags: Voetbaltoernooi (inter-afdelingswedstrij- den); 's avonds: Schuurfeest. 18 JUNI - SPORTDAG te Steenbergen. Vanaf 9.30 uur tot 17.30 uur. Teamspor ten en Atletiek, 's Avonds: Sportbal, óók in Steenbergen. JUNI 1978 -AGRARISCHE STUDIEREIS Verenigde Staten misschien wat vroeg aangekondigd, maar we starten in december/januari met de werving. Iedereen krijgt een folder toegestuurd. Eind januari: einde inschrijftermijn. Totale reiskosten: 2700,— (inkl. vliegen, eigen bus, motels, en ontbijt). het topkader wat ondersteuning moeten geven en in aktie moe ten komen in achterstandssituaties. "Daarmee wordt de stimu lerende werking van beroepskrachten ontkent", aldus Jozien de Koeijer. "En ook wordt geen rekening gehouden met het feit dat in jongerenorganisaties weinig continuiteit bestaat door het snelle wisselen van de besturen en dat deze wel degelijk be hoefte hebben aan begeleiding". Kritiek uitte ze ook op het subsidiebeleid van crm. e vraag of het plattelandsjongerenwerk nog zin heeft in deze tijd stond centraal tijdens de algemene vergadering. Het was niet de eerste keer dat de PJGN zich bezon op haar bestaansrecht. Al eerder is geopperd de organisatie maar op te doeken. Maar steeds zag men in de diskussies daarover weer aanleiding om met een frisse kijk op de zaken verder te gaan. Daarom had de heer Eveleens zijn inleiding ook het motto "Waarom de PJGN onuitroeibaar is" meegegeven. "EigenlijkWind ik dat het plat telandsjongerenwerk maar opgeheven moet worden en geïnte greerd in het gewone jeugd- en jongerenwerk. Maar dat hebben al zoveel mensen voor mij gezegd en het is er nooit van geko men. dus er moet toch iets zijn dat het plattelandsjongerenwerk steeds weer op de been houdt", aldus de heer Eveleens, die trachtte na te gaan wat de redenen daarvan zijn. Hij consta teerde dat er nog wel degelijk plattelandsjongeren bestaan, die zich van andere jongeren onderscheiden. "Het zijn jongeren, die niet op willen gaan in de stedelijke cultuur, maar die de agrari sche waarden als iets eigens ervaren en in stand willen houden. Het zijn ook vaak de jongeren met een minder goede opleiding". Tijdens de diskussie bleken enkelen van mening dat platte landsjongeren vergeleken bij andere jongeren geen achterstand hebben, "maar anderen vonden van wel. Die laatsten lieten overigens weten dat verscöil met andere jongeren helemaal niet als iets vervelend te ervaren, maar juist als iets positiefs. O ok voorzitter Jozien de Koeijer was in haar jaarrede inge gaan op het bestaansrecht van de PJGN. Dat deed ze in verband met het 30-jarig bestaan van de organisatie en naar aanleiding van het doelmatigheidsonderzoek, dat in opdracht van het mi nisterie van crm heeft plaatsgevonden. Ze uitte kritiek op de stellingname van de onderzoekers dat de vrijwilligers in beginsel alles zelf moeten kunnen doen en dat beroepskrachten alleen O ociaal-geograaf drs. H. Eversdijk (tweede-kamerkandidaat voor het CDA en voorzitter van de CDA-statenfraktie) hield tijdens de vergadering een inleiding over de verschillen tussen de stad en het platteland, de veranderingen op het platteland en de mogelijkheden om er de leefbaarheid in stand te houden. Daarbij stelde hij onder meer dat op het gebied van het onder wijs teveel de normen, die voor de randstad gelden, ook op het platteland worden toegepast. "Het beleid van minister Van Ke- menade zal veel kleine scholen doen verdwijnen", voorspelde hij. Verder betoogde hij dat een florissante landbouü van veel belang is voor de werkgelegenheid. Er werkt weliswaar maar een gering percentage direkt in de landbouw, maar de van de landbouw afgeleide werkgelegenheid is groot. De organisatie van de in "De Vroone" in Kapelle gehouden algemene vergadering van de PJGN was in handen van de plattelandsjongeren Zuid (PJZ). Na de vergadering vond een kabaretwedstrijd plaats, waaraan zes afdelingen, afkomstig uit verschillende plaatsen in het land, deelnamen. De uitslag luidt: l.Bunnik; 2. Almelo; 3. Oudewater; 4. Oosterhesselen; 5. Oost- Gelderland en 6. Doniawerstal. Na de prijsuitreiking was er een bal met de popgroep "Reborn". De gehele avond werd het advies van de heer Eveleens "Zorg dat het plattelandsjongeren werk vooral gezellig blijft" zorgvuldig in acht genomen. (uit de P.Z.C., 10 mei) Vorig jaar bracht een groep plattelandsjongeren uit Overijssel en Drenthe onder leiding van Mr. W.D. Carson een bezoek aan de wereldberoemde Koninklijke Agrarische tentoonstelling in Engeland. Het beviel hen zo goed dat velen graag 2 dagen op deze tentoonstelling hadden willen doorbrengen. Dit jaar is het weer mogelijk voor een groep plattelandsjongeren om deze grote uitstalling van vee, schapen en paarden, machines en gebouwen, chemicaliën en voedsel te bezoeken. De tentoonstelling vindt dit jaar plaats in Kenilworth, War wickshire van 4 - 7 juli 1977. De groep wordt ondergebracht in een Agricultural College bij Bedford in comfortabele 1 persoonskamers met warm en koud water. Vandaar is het 1 Vi uur reizen door een interessant land schap naar de tentoonstelling. Voorlopig programma Maandag 4 juli 11.00 uur Vertrek uit Hoek van Holland met de boot naar Harwich. 18.00 uurAankomst in Harwich. Mr. W.D. Carson wacht de groep hier op. Diner in Colchester, daarna voortzetting van de reis naar Bedford. Dinsdag 5 juli 08.45 uur Naar de Royal Agricultural Show alwaar een hartelijke ontvangst zal zijn in het Internationale Paviljoen. Lunch en diner op de tentoonstelling. Woensdag 6 julials dinsdag. 19.00 uur Vertrek naar Bedford. Donderdag 7 juli 09.00 uur Naar Londen (1 x/i uur reizen). Rondrit door Londen met een bus en een korte rondvaart op de Thames. 12.30 uur Lunch - vrij voor winkelen. 18.30 uur Diner en terugkeer naar Bedford. Vrijdag 8 juli 09.00 uur Bezoek aan agrarische bedrijven en toeristische objekten. 18.30 uurDiner en vertrek naar Harwich, aankomst 21.30 uur. 22.00 uur Vertrek van de boot naar Hoek van Holland. De totale kosten voor dit programma zullen 350,— bedra gen. Hierin zijn alle kosten van reis- verblijf- exkursies en ver zekering inbegrepen. Nadere informatie en opgaven voor 1 juni bij Stichting Uitwisseling, Postbus 97, Bergen N.H. tel. 02208-6144. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. "Als hij zijn ogen er maar bij openhoudt", lachte mijn tante ongerust. Het was elf uur in de avond en we reden met een snelheid van 80 km van Dakar naar een klein dorp in de Sahel, 750 km verderop. Warme wind kwam door de open raampjes naar binnen en buiten was het donker. Silhouetten van baobabs en palmbomen waren zichtbaar tegen de sterrenhemel. De maansikkel lag op haar rug "té glanzen. Op de weg was nauwelijks verkeer. In het licht van de koplampen werd zo nu en dan een vrouw in 'n lang kleurig kleed zichtbaar. Altijd droegen ze wat op het hoofd. Een bundel hout, een grote schaal, een doos of een pak. Vrouwen die in het donker langs een eindeloze weg liepen, geen dorp of stad, geen licht in de wijde omtrek. Waar kwamen ze vandaan, waar gingen ze naartoe? hen hebben hun jongstgeborenen nog nooit gezien. Eens in de twee of drie jaar gaan deze mannen naar hun land en families terug voor een korte vakantie. e zouden te gast zijn bij een afrikaanse familie in het dorp Kanel, in het oosten van Sénegal. Een van die vele plaatsen in de Sahel waar zoveel slachtoffers vielen als gevolg van zeven jaren droogte. Waar het gras verdorde, waar de bomen stierven en de bronnen en on dergrondse waterrèserves opdroogden. Hete winden uit de Sahara joegen zand over de vruchtbare vlakten. Boeren en herders verloren hun grond en hun kudden. De veestapel kromp van jaar tot jaar in. In Sénegal, Mali, Opper- Volta, Niger en Tsjaad ging 60 tot 80% verlo ren. In sommige streken zelfs 100% van de dieren. De mensen ondergingen gelaten hun lot en bleven wachten tot het beter zou worden. De meest kwetsbaren stierven bij gebrek aan water en voedsel en medicamenten. Het waren kin deren, zieken en ouden. Hun beenderen en die van de dieren liggen begraven onder gloeiend zand. E/ n de mannen, de vaders en de zonen zwier ven uit over Afrika en Europa op zoek naar mogelijkheden om hun families in leven te houden. In 1973 verloor de grote familie Daff 10.000 runderen en vele kinderen. Bouna, de oudste zoon kwam in Parijs terecht en woont en werkt daar nu al acht jaar. Hij is de leider, de raadgever en administrateur van een groep van 300 Malinezen en Sénegalezen. Die eens zo trotse en onafhankelijke mannen vegen nu onze straten en werken in onze fa brieken. Velen spreken onze talen niet. Het zijn verscheurde mensen geworden. Met het ene been staan zij in het comfortabele, rijke Wes ten, met het andere in zwart Afrika. Velen van V< ....de weg ging over in een spoor van zand en diepe kuilen. We gleden en slipten en hotsten naar onze bestemming. In de ochtendschemering werd een onmenselijkdor en droog landschap zichtbaar. Er stonden stakerige bomen en wat doornige struiken. Hier en daar een groep ronde hutten met een dak van grijsbruin gras. De weg getjes ertussen waren zand en stof. We reden een dorp binnen. Bouna opende de hekken naar de hof van zijn familie. Onder een afdak tussen dunne stammen, lag een man in een blauw kleed, op het zand geknield. Hij keek niet op of om. 'n Oude magere vrouw in een lange, wijde rode jurk, met een hoofddoek rond haar donker, uitgedroogd ge zicht heette ons in vreemde klanken welkom... orig jaar was ik op bezoek bij mijn zuster in Parijs. Driemaal per week geeft zij les in de Franse taal en wordt daarbij geholpen door wat jonge mensen uit haar wijk. Ze vroeg me mee te gaan naar haar "werk". En ik zag lange, zwarte mannen in kleurige mantels op sandalen of witleren muilen die in oude schoolbanken za ten. Moeizaam en met onhandige vingers schreven zij de letters op papier. Ik maakte kennis met hun chef, Bouna Daff. We spraken een poosje en mijn zusje stelde hem voor een paar dagen vakantie te nemen en mee te gaan naar Holland. Het woord vakantie kende de man niet. En hij schudde zijn hoofd en zei dat er teveel werk was. Maar mijn zuster hield aan en de volgende morgen stapte hij met een valiesje in de hand in de auto. Drie dagen bleef hij onze gast. We liepen door de weiden, over de dijken langs de stille strandjes van de Maas. We beklommen een molen en bekeken langdurig het werk van een rietdekker. Hij had er grote belangstelling voor. We maakten een tocht door de Amsterdamse grachten en vonden de moskee aldaar, waar hij kon bidden. Ik bracht hem in aanraking met familie, vrienden en buren. Voor hij de trein instapte, zei hij tot ons: "Jullie behoren nu tot mijn familie. Volgend jaar ga ik naar huis. Wees onze gast en leer de mijnen kennen in Afrika". Acht maanden later stapten mijn zusje, haar man en hun kleine zoon Alex, mijn tante en ik in 't vliegtuig. zand wordt mierzoete en zeer sterke thee gezet. Daar krijg je dan een klein glaasje van. We bezochten een soort polikliniek. Eén jong ver pleegstertje draagt de zorg voor 3000 mensen in het dorp Kanel. Zij heeft nauwelijks medicij nen en helpt enkel bij bevallingen. De ernstig zieken stuurt zij door naar het hospitaal in Matam. Een stadje wat 40 km verderop ligt. 7% van de mensen is blind en bijna allen hebben wormen en parasieten. Geen water betekent geen hygiëne! We bezochten de school. De kinderen hebben niets. Geen schrift, geen krijtje, geen balpen. Zij schrijven de letters in het zand. De staat betaalt weliswaar de leerkrachten maar de ge meenschap moet zelf voor de behuizing en de leermiddelen zorgen. Maar de mensen zijn arm. In de kleine winkeltjes kun je soms niet eens een biljet van 500 CFA, 5,00) wisselen. Snoep bestaat niet. Speelgoed is er niet. JL/ieve mensen, we hebben kennis gemaakt met 'n land, waarin niets anders dan hitte en stof. Overdag stijgen de temperaturen tot 40,50 graden Celsius en hoger. Daar bestaan geen kranen waar water uitstroomt. Daar is geen elektrisch licht, 's Morgensvroeg beginnen de vrouwen water te putten uit dieptes van 20 tot 30 meter. Zij laten zwartleren zakken aan lange koorden in de putten vallen en vullen hun tei len en bakken. Dan dragen ze die op hun hoofden een paar honderd meter naar hun hutten en vullen er hun grote zelfgemaakte, lemen kruiken mee. Op houtvuren in de open lucht, dikwijls hun babies op de rug gebonden, koken zij hun potje van rijst en milie en soms wat vlees. In de avonden en maanverlichte nachten zitten de mensen op een soort takken- bedden buiten en babbelen en lachen zachtjes. Iemand zingt een lied. Op een rietmat op het e maakten kennis met 'n ongelooflijk gastvrij volk, dat alles met elkaar deelt en diep gelovig is. Misschien is dat ook de enige manier om te overleven in een bar en boos klimaat. En we reisden met hen mee, in treinen en bus sen. Soms moest je vijf uur wachten op een veer om een rivier over te steken. Tijd hebben ze in overvloed. Horloges kennen ze niet, getallen interesseren hen niet. Ze weten niet hoe oud ze zijn of uit hoeveel personen een familie bestaat. Elk kind is een geschenk Gods. En als je dan terugkomt in dat eigen land, is dat land een paradijs van heldere kleuren, van komfort en hygiëne, van sociale voorzieningen en zekerheden. En je kunt niet anders dan in actie komen en vertellen over wat je gezien, ervaren en gevoeld hebt. Je wilt niet anders dan die mensen helpen. Nu en meer nog in de toekomst zal blijken dat wij van elkaar afhankelijk zijn en dat wij en onze kinderen en kleinkinderen het alleen kunnen redden door met elkaar samen te leven en te werken, opdat elk lid van die grote men senfamilie een behoorlijk plaatsje onder de zon krijgt. Waarop wij ALLEMAAL recht hebben. Er is tijd van leven en er is plaats genoeg op onze moeder Aarde! Voor groepen belangstellenden, van welke in stelling, organisatie, genootschap of bond dan ook, houd ik lezingen met dia's, muziek en kleine shows van 't leven daar. De ingezamelde gelden worden omgezet in medicijnen en leermiddelen en komen via di- rekte toegangswegen op de juiste plaatsen te recht. Men kan zich wenden tót, Alice Thijssen.Maasdijk 54, Wijk en Aal burg, tel. 04164 - 2234. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23