Door alrijpingsziekten in tarwe houdt u „geen korrermeerover. Bavistin M zorgt voor volle aren. BASF Steeds stijgende winst en omzet ■i Trage groei in agrarische produktiviteit verwacht ICI H et jaarverslag van Imperial Chemical Industries Limited (I.C.I.) over 1976 staat in het teken van het vijftigjarig bestaan van dit wereldconcern of zoals sommigen zeggen multinational. Vijftig jaar vooruitgang heet het van 1926 tot 1976. Destijds waren er mensen met een vooruitziende blik die vier bedrijven in een organisatie brachten. Vandaag aan de dag is I.C.I. een van 's werelds grootste producenten van chemische produkten. D e groepsverkopen op het gebied van gewasbeschermings middelen boekten een verdere vooruitgang in een moeilijk jaar. De extreme droogte in het grootste deel van West-Europa be perkte de behoefte aan de onkruidbestrijdings- en loofdood- middelen "Gramoxone" en "Reglone", De afzet van "Reglone" handhaafde zich echter over de gehele wereld op een hoog Bavistin M. weerzo'n uitgedokterd BASF produkt! H V WM Wij ontvingen: Jaarverslag I.C.I. 1976 Het bedrijf schrijft haar kracht toe aan de spreiding van de aktiviteiten, in totaal tien verschillende onderdelen. Van huis uit is het concern een Britse zaak, maar in het verslagjaar werd voor 60% buiten Groot Britannië afgezet. De direkte export overtrof de direkte import in 1976 met 497 miljoen Engelse Ponden waardoor een aanzienlijke bijdrage werd geleverd aan de Britse Betalingsbalans. Ofschoon het een groot bedrijf is werd per soonlijk initiatief steeds aangemoedigd waardoor het individu steeds in staat was om op bevredigende manier zijn bijdrage aan het bedrijf te leveren. In de verslagperiode werkten over de gehele wereld 192.000 mensen voor het concern. Een bedrijf dus dat een belangrijke bijdrage levert aan de werkgelegenheid. Iets waarvan het overigens zelf overtuigd is. Gelukkig konstateert de direktie dat de belangrijke rol van een bedrijf als I.C.I. steeds beter wordt begrepen door de gemeenschap. De industrie staat niet los van de gemeenschap. Integendeel de locale en nationale welvaart rust op de produktieve capaciteit en efficiency van de industrie. Produktgroep Landbouw 1 976 was voor I.C.I. een jaar waarin 540 miljoen Britse Ponden winst werd gemaakt. Het hoogste cijfer in de afgelopen tien jaar. Vanzelfsprekend is ook de omzet in een steeds stijgende lijn. De meesten van ons kennen het bedrijf van de Gewasbescher mingsmiddelen. De produktgroep Landbouw is uiteraard een belangrijk onderdeel van het bedrijf het verloop hiervan in 1976 vermeldt o.a. dat de eerste fabriek voor de produktie op com merciële schaal van "Pruteen" diervoéding met hoog proteïne gehalte, werd goedgekeurd. Deze fabriek die een investering van £40 miljoen vergt en in het VK zal worden gebouwd, zal een nieuw ICI-proces toepassen, waarbij geselecteerde micro-orga nismen groeien door continu fermentatie van methanol. De produktie van glucose-isomerase begon in het VK; in Amerika zal de produktie binnenkort aanvangen. Het produkt zet glucose om in fructose, hetgeen een goed vervangingsmiddel is voor sucrose in frisdranken en in fabrieksmatig samengestelde voe dingsmiddelen. Voor ICI betekent dit een opening 'naar de veelbelovende markt voor industriële enzymen. Schimmel op aar en vlag- blad gaat ten koste van uw oogst. Aarziekten als kafjesbruin, aar- meeldauw en fusarium en blad- ziekten zoals bladseptoria en bruine roest treden op in heel Nederland. In proeven en in de praktijk is bewezen dat Bavistin M voor een mééropbrengst zorgt van gemiddeld 500 kg per ha. En dat is wél even de moeite waard. Bavistin M is vervaardigd volgens een uitgedokterde formule: een kant-en-klaar produkt, gemakkelijk verspuit baar. Bavistin M heeft een brede werking. Toepassing bij voorkeur tijdens het begin van de bloei van de tarwe. Ook voor dit produkt heeft BASF een technische informatie klaar liggen, die wij u op aanvraag graag en gratis thuis sturen. Bel of schrijf: BASF Nederland B.V., Afd. Landbouw, Tel.: 085-71 71 71, Postbus 1019, 6801 MC Arnhem. niveau. Besloten werd tot een aanzienlijke uitbreiding van de produktiecapaciteit van "Reglone" in het VK. De verkoop van "Pirimor", een middel ter bestrijding van luis in granen en suikerbieten, die optrad als gevolg van de hete en droge zomer in West-Europa, steeg aanzienlijk. Andere pyri- midineprodukten behaalden een goede vooruitgang, zoals "Ac- tellic", een breedspectrum insekticide, met name van belang in de sektor gezondheidszorg en "Nimrod"! een nieuw fungicide voor fruitbomen en rozen. Een belangrijke uitbreiding zal wor den gerealiseerd in de produktiecapaciteit voor pyrimidinepro- dukten in Grangemouth. De wereldwijde ontwikkeling van het veelbelovende nieuwe insekticide permethrin werd voortgezet. Wij ontvingen: ■■■■via Jaarverslag L.E.I. 1976 Nog 1% per jaar Dit verslag staat grotendeels in het teken van het on derwerp "Agrarische Ontwikkelingen in een veran derde maatschappij". Men komt tot de konklusie da vooral na 1950.de produktiviteit extra is toegenomen terwijl er van de andere kant een grote teruggang was van arbeidskrachten. De overheid en het bedrijfsleven hebben er voor gezorgd dat de Nederlandse land bouw goed kan konkurreren met andere EEG-landen. De Nederlandse landbouw is kleinschalig gebleven weliswaar met een grootschalige agribusiness. De persoonlijke intiatieven en de inzet en flexibiliteit die juist bij een kleinschalige landbouw goed tot hun recht komen, zijn hierbij belangrijke faktoren geweest en zullen ook in de toekomst voor de positie van het moderne gezinsbedrijf van groot belang blijven. De inzichten ten aanzien van natuur en landschap zullen waarschijnlijk de kleinschaligheid nog belangrijker maken. Natuurlijk zijn er ook wel bezwaren aan ver bonden. maar die kunnen voor een groot gedeelte worden opgelost. De verwachting wordt uitgesproken dat de ekonomische groei langzamer zal verlopen. Grond en brandstoffen worden steeds duurder, strukturele werkeloosheid mindere gunstig leef en werkomstandigheden in de landbouw en de toene mende zorg voor natuur en landschap zijn hiervan oorzaken. Maar het moet ook onder ogen worden gezien dat de grens van het meer kunnen produceren is bereikt. Produktiviteitsverhoging is geen natuurwet, waarin het proces van steeds maar meer automatisch voortgaat. Het langzamere groeiproces zal tot gevolg kunnen hebben dat er nog minder arbeidskrachten bij de di rekte landbouw betrokken zullen zijn en een intensi vering van het produktieplan. Hierdoor zal de pro- duktieomvang per man (gemeten in s.b.e.'s) een lager groeitempo te zien geven. Het gevolg zal zijn een grotere vraag naar grond, en nog grotere spanningen op die markt. Mogelijk dat door deze ontwikkeling de drang tot samenwerken vergroot zal worden. Meer aandacht voör teelt - technische omstandighe den et laat zich aanzien dat de verhoging van de op brengsten per ha gewas en per dier in hetzelfde tempo (+1% per jaar) zal doorgaan. Door besparingen op het gebruik van grondstoffen en veevoer is volgens deskundigen een produktiviteitsverbetering van on geveer dezelfde grootte mogelijk. Hiervoor zal meer aandacht voor de teelttechnische omstandigheden en voor genotypische verbeteringen van technisch ren dement noodzakelijk zijn. De verwachting lijkt gerechtvaardigd - mede gelet op de eerder genoemde matiging, dat in de komende periode de produktiviteitstoeneming een vertraging te zien zal geven. Wil men onder deze omstandigheden de rentabiliteit in de agrarische sektor handhaven of voor bepaalde produktierichtingen verbeteren, dan zal dit consequenties moeten hebben voor de prijs verhoudingen tussen opbrengsten en kosten. Vele aktiviteiten oorts wordt melding gemaakt van een indruk wekkend aantal aktiviteiten op het gebied van aller lei soorten onderzoek. In 1976 zijn er ook weer een groot aantal publicaties verschenen. Er worden in tensief internationale contacten onderhouden, het geen dan ook weer resulteert in buitenlandse bezoe kers. Momenteel zijn circa 279 personen werkzaam bij het LEI. Met het structuur onderzoek houden zich 39 personen bezig. Voor land en tuinbouw zetten zich 147 mensen van het totaal in. 20

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 20