iiï> Zorg dat je er bij bent W at de formatie van een nieuw kabinet betreft is het onze grote wens dat die periode van korte duur zal zijn zodat dit land spoedig weer eens behoorlijk bestuurd kan gaan worden; zodat zaken die nu reeds geruime tijd zijn blijven liggen nu eindelijk eens afgehandeld kunnen worden. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan de nodige maatregelen voor land- en tuinbouw als gevolg van de teleurstellende Brusselse prijsbesluiten en de voortdurende kostenstijgingen. Tot nu toé is dit demis sionaire kabinet er steeds in geslaagd de beslissing daarover voor zich uit te schuiven. De laatste keer was het helemaal mooi. Toen gaf men als reden op dat het nemen van maatregelen vlak voor de verkiezingen te propagan distisch zou zijn. En die smet wilde het kabinet niet op „ZEGGE EN SCHRIJVE" D e commissie topkadervorming Zuid-West-Nederland is dezer dagen naar buiten getreden met een vernieuwde opzet van de inmiddels welbekende topkader-kursus. De kursus gaat nu meer aksent leggen op de direkte per soonlijke belangenbehartiging van de kursisten. Wel zeer verheugend is het dat nu ook jonge boerinnen kunnen meedoen. Een belangrijke wijziging is verder dat de kur sus nu in één winter wordt afgerond: 2 maal een week intern met daartussen 7 a 8 externe dagen. Daardoor wordt de kursus voor meer jonge -boeren en boerinnen toegankelijk. De vroegere opzet legde teveel beslag op de beschikbare tijd. D e Proefboerderij de Rusthoeve te Colijnsplaat beschikt sinds deze week over een aan de eisen des tijds aange paste akkommodatie. Dinsdag j.l. werd onder grote be langstelling het nieuwe bedrijfsgebouw door de Com missaris van de Koningin in Zeeland in bedrijf gestejd. Diverse sprekers maakten van de gelegenheid gebruik om eens extra te wijzen op het enorme belang van het onderzoek voor depraktijk. Wij willen dat vanaf deze plaats graag onderstrepen. Het onderzoek vormt een ui termate vitale "voeding" voor een verantwoorde be drijfsvoering. Via de proeven en de voorlichting daarover worden nieuwe ontwikkelingen operationeel gemaakt. Het kan dan ook niet anders of het onderzoek zal ook in de toekomst een uitermate belangrijke plaats blijven inne men. Wellicht steeds belangrijker worden. Er mag daarom geen sprake zijn van bezuinigingen op dit vlak. Eerder het tegendeel. Datzelfde geldt trouwens voor het voorlichtingsapparaat. Daar is nu van bovenaf genoeg aan gesleuteld. Er moet nu rust komen. Als er behoefte is aan veranderingen dan zal de praktijk dat wel laten we ten. En het gaat toch om de praktijk. Of niet soms? V- Vrijdag 27 mei 1977 65e jaargang - no.3383 zuidelijke landbouw maatschappij ,Hr\ME BIB Hi 2TEEL.M^ z.l.m land- en tuinbouwblad Het is nu de tijd dat de asperges worden gestoken. Om deze dure groente te kunnen oogsten moet je de asperge eerst met een speciaal mes afsteken.... vandaar de uitdrukking "asperges steken". Het is gedurende het oogstseizoen een prbeidsintensief gewas maar het kan een goed rendement geven. De asperge wordt op de vollegronds groenteteelt proeftuin te Breda gerangschikt onder de zogenaamde vergeten gewassen. Door onderzoek en proeven hoopt men o.a. groententeelten die naar het akkerbouw bedrijf zijn gegaan door andere gewassen te vervangen. Dan kan de vollegronds tuinder die opengevallen gaten weer vullen. Op pagina 15 kunt U over het een en ander meer lezen. O p het moment dat wij dit schrijven is het de vooravond van de verkiezingen. Wanneer U dit leest is de uitslag daarvan echter al bekend en is de procedure die tot een nieuw kabinet moet leiden wellicht reeds in gang gezet. Als de afschuwelijke gijzelingen dat tenminste mogelijk maken. Korte formatieperiode zich laden, zo zei de minister-president. Mooie praatjes voor de vaak, zeggen wij dan. Niet polariseren Andere zaken die al geruime tijd op een definitieve beslissing wachten zijn onder meer de wijze van afsluiten van de Oosterschelde, de vaste oeververbinding over de Westerschelde, de wijziging van de pachtnormen en de grondpolitiek. Allemaal zaken die, zolang daarover geen duidelijkheid is, grote onrust veroorzaken onder de boe renbevolking. Men is daar zeer nauw bij betrokken en wil daarom weten waar men aan toe is. Vooral de grondpoli tiek zal vrijwel zeker een belangrijk punt van bespreking vormen bij de kabinetsformatie. Wellicht kan de nu bin nenkort te verwachten uitwerking van ons vraagpunt over dit onderwerp de heren wat verder helpen. Wij heb ben trouwens wel de indruk dat men het met de grond politiek moeilijker maakt dan het in wezen is. Met een simpele melding van bepaalde voorgenomen transakties zou je al een heel eind komen als er maar eens wat meer vertrouwen in elkaar was, met polariseren ko men we er niet In dit nummer o.m.: Meerjarenvisie landbouwkun dig onderzoek pag. 4 Zaailijnzaad oogst 1977 pag- 5 Aardappelziekte en insekten- bestrijding pag. 6 De teelt van blauwmaanzaad blijft spekulatief pag. 7 Nieuws uit Brussel pag. 8 Krachtvoergif kan lager in de weideperiode pag. 11 Imag publikaties pag. 12 Praktische Tips voor Huis en Bedrijf pag. 13 Onderwijsnotities pag. 14 Veel aandacht voor volle- grondsgroenteteelt pag. 15 Tuinbouwklanken pag. 17 Jaar verslag L.E.I. pag. 20 Voor de vrouw pag. 23 T opkadervorming In het verleden hebben wij vanaf deze plaats reeds her haaldelijk op het enorme belang van dergelijke kursussen gewezen. Het is nu eenmaal een feit dat je als boer met de maatschappij te maken hebt. Daar moet je dan ook op voorbereid zijn. Verbanden leren zien en daaruit je kon- klusie's kunnen trekken. Van bedreigingen een aanval maken. De ontwikkelingen vóór kunnen zijn. Dat is wat deze nieuwe opzet van de topkader-kursus bedoelt. Het is de vooruitziende blik van het agrarisch bedrijfsle ven dat men destijds het belang van verdere opleiding inzag en daartoe daadwerkelijke initiatieven nam. Het is de verdienste van het agrarisch bedrijfsleven dat men nu bijtijds weer bijstuurt. Wij bevelen de nieuwe topkader kursus dan ook van harte aan bij diegenen die het aan gaat. Zorg dat je er bij komt! De Rusthoeve Oggel 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1