Heeft u onze stand op Liempde bekeken? PEJA BRUSTRAC B.V. C.O.P.A. heeft nieuwe voorzitter D Chili schendt afspraken over appelinvoer Minder aardappelexporteurs 't Was er schrikbarend druk. Letterlijk schrikbarend, want: hebben wij iedereen, die dit wenste wei voldoende te woord kunnen staan? Zo vragen wij ons nu met enige schrik af, waarbij wij hopen, dat u ons wilt verontschuldigen, als dit voor u niet het geval is geweest. Stuur ons even een kaartje of bell Als u meer wilt weten over onze Ursus-Belarus tractoren en/of ons leveringsprogramma aan land bouwwerktuigen, dan zullen wij u gaarne alle gewenste documentatie sturen. (En dat geldt natuurlijk ook als u niet op Liempde bent geweest.) [PEJAl Landbouwschap roept hulp in van minister Energiebeleid tuinbouw Het Presidium van C.O.P.A. (het overkoepelend orgaan van de landbouworganisaties in de E.G.) heeft in zijn vergadering van 13 mei 1977 de heer G.de Caffarelli gekozen tot zijn voorzitter voor de komende zittingsperiode van twee jaar. De heer de Caffarelli die de heer H.Plumb - voorzitter van de Britse Nationale Boerenbond - opvolgt als voorzitter van C.O.P.A. is tevens eerste vice-voorzitter van de Nationale Ka mer van Landbouw in Frankrijk. Tot vice-voorzitters van C.O.P.A. voor de komende zittingspe riode zijn gekozen de heren H.O.A.Kjeldsen, voorzitter van de Deense Boerenbond, en M.Vetrone, vicevoorzitter van de Ita liaanse Boerenfederatie. Het Presidium van C.O.P.A. heeft voorts benoemd tot voorzitter van de Groep van Algemeen Experts, welke groep is belast met de algemene beleidsvoorbereiding, de heer Drs.M.L. de Heer, sekretaris buitenland van de 3 Centrale Landbouw Organisaties in Nederland en tevens hoofd van de Sociaal Economische Afdeling van het Landbouwschap. De heer de Heer is in zijn nieuwe funktie de opvolger van de heer Prof.A.Winegarten, plaatsvervangend DirekteurGeneraal van de Britse Boeren bond. Wie is de heer Gérard de Caffarelli? Gérard de Caffarelli is op 11 december 1926 geboren te Ome in Frankrijk. Hij bezit een veehouderijbedrijf van 34 ha. dat gele gen is ten noorden van de rivier de Aisne in de streek Thierache. Op dit bedrijf worden runderen, schapen en varkens gehouden. Hij houdt zich reeds ongeveer twintig jaar bezig met het werk van de landbouworganisaties. Voor het eerst trad hij op in de kring v£fn de organisatie van jonge landbouwers, waarvan hij het voorzitterschap heeft bekleed. Deze organisatie was samenge steld uit jonge boeren, afkomstig uit de streek rondom de rivier de Aisne. Van 1962 tot 1969 was hij voorzitter van de Bond van Landbouworganisaties van de Aisne. In 1958 trad hij toe to.t het Bestuur van de Fédérar tion Natio nale des Syndicats d'Exploitants Agricoles (F.N.S.E.A en gedu rende een aantal jaren was hij belast met het organiseren van kongressen en landelijke bijeenkomsten. In de loop der jaren bekleedde hij de volgende funkties: van 1963 tot 1972 - voorzitter van.de F.N.S.E.A. van 1966 tot 1972 - voorzitter van de Franse Landbouw Raad van 1971 tot heden - voorzitter van de Kamer van Landbouw van Aisne van 1974 tot heden - eerste vice-voorzitter van de Nationale Kamer van Landbouw (Assemblée Permanente des Chambres d'Agriculture - A.P.C.A.) van 1972 tot 1976 - voorzitter van de Nationale Vereniging voor Landbouwontwikkeling Momenteel is de heer De Caffarelli voorzitter van Unigrains en in het kader van zijn werkzaamheden bij de F.N.S.E.A. en de A.P.C.A. belast met internationale aangelegenheden. Hij is tevens lid van het Economisch en Sociaal Comité van de Europese Gemeenschappen. Fokrunderen e Raad heeft uitvoerig gediskussieerd over de instelling van een Permanent Comité Veeteelt en de definiëring van wat fok runderen zijn nu precies zijn. Dat laatste is voor Nederland van belang omdat het de mogelijkheid biedt om bij de export van fokvee de normale restitutie, zoals die voor slachtvee geldt, te verkrijgen. In principe is deze kwestie nu geregeld. Verder moet deze richtlijn het onmogelijk maken dat bepaalde landen (Frankrijk) ons fokvee weten te weren. Zoötechnisch (veterinair, veeteeltkundig) is de zaak wel rond; markttechnisch nog niet, zo valt hier verder te vernemen. Het ziet ernaar uit dat de richtlijn en het Permanent Comité Veeteelt overeenkomstig de Nederlandse wensen tot stand komen. Verder zijn voorwaarden vastgesteld voor de opslag van voor interventie aangeboden produkten buiten het gebied van de betrokken landen. Voor het eerst kunnen nu ook overschotten en reserve's buiten de grenzen van de Gemeenschap bewaard worden. Tenslotte hield de Raad een uitvoerige diskussie over de agri-monetaire vraagstukken. Algemeen groeit bij de minis ters het gevoelen dat de MCB's de konkurrentie tussefi de EEG-landen onderling vervalsen. Voor 1 oktober zal de Euro#- pese Commissie hierover meer van zich laten horen. Eerst wor den het Comité van Beheer en het Speciaal Comité Landbouw CSA ingeschakeld. Haast heeft men kennelijk niet. Het aantal aardappelexporteurs is verder gedaald. De totale export betreffende de oogst 1970 werd nog door 230 exporteurs verricht. Vijfjaar later exporteerden 190 bedrijven 789.000 ton. De gemiddelde omzet nam over deze periode toe van 2.700 ton naar 4.570 ton. Aldus het jaarverslag '76 van het Produktschap voor Aardappelen. Hoe ligt de verdeling per grootte-klasse? De oogst 1975 telde tien exporteurs boven de 20.000 ton. In de klasse 10.000 - 20.000 ton vallen eveneens tien exporthuizen. Onder de klasse 5.000 - 10.000 rekent met 14 exporteurs en onder de groep 1.000 - 5.000 ton 40 exporteurs. De grootte-klasse 100 - 1.000 ton is het grootst qua aantal: 83. Tenslotte de laatste groep die minder dan 100 ton per exporteur uitvoerde. Deze omvat 33 bedrijven. De drie grootste klassen vertonen een lichte stijging en de drie kleinere klassen een daling van het aantal exportbedrijven. De tien grootste exporteurs hebben meer dan de helft van de export van de oogst over 1975 voor hun rekening genomen. De exporteurs die meer dan 10.000 ton exporteerden, leverden een aandeel van 71% tegenover 63% in 1974 en 57% in 1970. IJSSELSTEIN INDUSTRIEWEG 6 POSTBUS 40 TEL. 03408-1824-1834 HORN, HEYTHUYSERWEG 4A TEL 04758 2106 Ondanks de door de Europese Gemeenschap met Chili gefnaakte afspraken over appelimporten is weer een tweetal partijen -appelen uit dat land - ongeveer 4000 ton - op weg naar de EG alsof er "niets aan de hand is". Het Landbouwschap heeft minister van der Stee van Landbouw zowel mondeling als schriftelijk op de hoogte gesteld van het feit dat door de EG gemaakte afspraken in de wind geslagen worden. De minister heeft die zaak in de EGraad van landbouwministers aan de orde gesteld. Op 18 mei j.l. heeft het Land bouwschap opnieuw per brief aangedrongen om de ap pelimport uit Chili te verhinderen. Het Landbouw schap kan niet instemmen met het thans door de Ge meenschap gevoerde beleid. De Europese Gemeenschap heeft met vijf landen uit het Zuidelijk halfrond, waaronder Chili, afspraken gemaakt over een beperking van de appelinvoer vóór dit jaar. Met Chili is overeengekomen maximaal 35.000 ton appels naar de Gemeenschap uit te voereif. Tot half april was daarvan al 34.000 ton benut. Nu een tweetal schepen met 4000 ton appels op weg naar de Europese Gemeenschap is, blijft er van de gemaakte afspraken niets over. Ter verdediging heeft Chili verklaard dat de nieuwe aanvoer niet voor Nederland bestemd is en tevens niet vóór 1 juni wordt vrijgemaakt. Het Landbouwschap meent dat dit alles niets af mag doen aan gemaakte afspraken. Het Landbouwschap schrijft in de brief aan de mi nister van Landbouw dat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) blijkbaar van mening is dat één van de vijf exportlanden (Chili) het overeen gekomen kwantum mag overschrijden zolang het to tale kwantum uit de vijf landen 300.000 ton) niet is bereikt. Het Landbouwschap protesteert tegen deze houding van de Europese Commissie en heeft de minister nogmaals gevraagd zijn invloed opnieuw in Brussel aan te wenden. Appelimport Het was ook de Minister bekend dat er 5.000 ton appels uit Chili onderweg zijn naar de Europese markt waarmee dit land zijn overeengekomen in- voerkwantum zal overschrijden. De Minister was het eens met het Landbouwschap dat overschrijding van de afgesproken in te voeren hoe veelheden uit de landen van het zuidelijk halfrond afgewezen moet worden. De Minister zegde toe in Brussel protest te zullen aantekenen tegen deze beslissing. Tijdens de bespreking met de minister van landbouw heeft het Landbouwschap t.a.v. de oliestokers opge merkt dat de versterking van de omschakelingsmoge lijkheden voor de oliestokers dringend noodzakelijk is. Het bedrijfsleven is bereid de financiële konse quenties te aanvaarden. Verder werd gesproken over de manier waarop de omschakeling van olie op gas het beste bevorderd kan worden. Bij het bepalen van de aardgasprijs moet rekening gehouden worden met de rentabiliteit in de tuinbouw. Dit moet gerealiseerd worden via een ontsnappingsclausule in de aardgas- kontrakten. Minister van der Stee en Lubbers over leggen met elkaar over deze zaak. De mogelijkheid bestaat dat hun beslissing ni«t helemaal zal zijn wat het Landbouwschap heeft voorgesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19