DINGEN VAN DE WEEK E> en volgende stap om de afzet van groenteprodukten zo snel en goed mogelijk te doen plaats vinden is het gebruik van eenmalig pallets bij het vervoer van deze produkten. Hiermede gaat in de komende tijd een proef worden genomen voor wat betreft de afzet van komkommers. De pallet voor het vervoer van tuinbouwpro dukten heeft op grote schaal ingang gevonden. Tot nu toe zijn het echter steeds zgn. meermalige pallets geweest welke hiervoor werden gebruikt en dat gaf in de praktijk nog al wat problemen. Voor vervoer naar het buitenland mag de exporteur namelijk geen gebruik maken van de meermalige veilingpallets en daarom moest er op de veilingen een overzetten plaatsvinden van de aanvoer(pool) pallet op de afvoer(euro) pallet. Omdat het er steeds om gaat het produkt zo snel mogelijk bij de afnemer te krijgen geeft dat overstapelen in de praktijk nog al wat proble men. Daarom gaat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen thans een proef nemen met het gebruik van eenmalige houten tweewegs pallet. Op de tuin kan het produkt hierop worden geplaatst, het blijft er op de veiling en ook tijdens het verdere transport naar de afnemers in het buitenland. De een malige pallet gaat voor de teler 13,kosten en bij inlevering krijgt hij er 12,- voor terug. Deze proef met komkommers wordt gezien als een belangrijke zaak voor het regelen van het totale transport van tuinbouwprodukten in de toekomst. De pre sentatie van de belangrijkste groenteprodukten is de laatste jaren dus aanzienlijk verbeterd dank zij het baanbrekende werk van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen en de betrokken pro- duktencommissies. E en tak van tuinbouw welke hoog nodig toe is aan een verbe tering van de presentatie is de fruitteelt. In deze bedrijfstak vindt het aanbod nog plaats op de wijze zoals dat reeds vele tientallen jaren het geval is, dat wil zeggen in meermalige, dikwijls oude kisten, wat een verre van fraaie aanblik biedt. Enkele weken geleden hield het Centraal Bureau van de Veilingen een hearing Cox's met korte, gescheurde steeltjes Van mooi weer alleen kan een tuinder niet leven Trage groei - late oogst Op Zuid-Beveland is de bloei van de appels nu ook vrijwel afgelopen, maar de vruchtzetting is nog moeilijk te beoordelen. Bij de peren zag je al verdikking voor de bloemblaadjes waren afgevallen, maar bij de appels gaat alles erg traag. Bij de vroege bloeiers als Stark Earliest en Goudreinette waren de eerste bloemen al drie weken geleden open en nog steeds moet je zoeken naar duidelijk gezette appeltjes. Duidelijk is inmiddels dat de Cox's Orange op de rifeeste be drijven een slechte oogst zal geven. Het blijft bij deze appel tegenvallen, omdat ook de ogenschijnlijk goede bloemen ach teraf vaak niet werkelijk goed bleken te zijn. Een groot percen tage heeft erg korte of kromme steeltjes, die bovendien ge scheurd zijn. Wat wordt dat als ze toch vruch t zetten? Wel doorgroeien; maar misvormd of straks nog afvallen? Goede Cox's percelen met normale bloemen waren zeldzaam. Op de bedrijven waar de eerste bloemen alle bevroren waren is nu soms zeer veel nabloei. We vernamen dat dit verschijnsel zich ook voordoet in de IJsselmeerpolders. Ieder hoopt nu dat die late bloesem nog een oogst zal opleveren, maar persoonlijk hebben we daar weinig vertrouwen in. Behalve bij de Cox's kwamen ook bij de meeste appelrassen vrij veel tot veel afwijkende bloemen voor met korte steeltjes, maar over het algemeen waren er nog voldoende normale bloemen voor een bevredigende oogst. Bij de Golden zag men veel kleine frommelbloempjes maar hoewel daar geen vruchten van te verwachten zijn betekent dat meestal alleen minder dunnen. Plaatselijk zit het met de Golden ook duidelijk fout. Bij de peren is de rtii inmiddels begonnen, maar de vooruit zichten blijven tot nu toe opvallend goed. Voorlopig is de stand beter dan van de appels, speciaal wat betreft de vruchtzetting. Ook de pruimen komen nu goed door; het lijkt dat er weer erg veel moet worden gedund. Het blijft merkwaardig dat de peren en pruimen die bijna in bloei stonden, de late vorst zoveel beter hebben doorstaan dan de veel later ontwikkelende appels. De rode bessen hebben de kou en het gure weer ook redelijk doorstaan. De frambozen hebben door de droogte van vorigjaar vaak te weinig en te korte stengels en ze stonden tevens lang geel van de kou, maar nu knappen ze op. De bramen staan er over het algemeen goed voor. Door het koude weer was er wat langer tijd dan andere jaren om de meeldauwscheuten op te sporen en op te ruimen. Nu krijgen we echter weer herinfekties en als de zieke toppen niet op tijd verwijderd zijn is het voor dit jaar weer al voor een groot deel verloren. Het was een bijzonder onplezierig voorjaar, met heel veel kou, regen en wind. Echt lekker weer hebben we nog bijna niet gehad, hoewel het als we dit schrijven eindelijk eens een beetje zomers aandoet. Het verschil met vorigjaar was echter erg groot. Maar wel hebben we de indruk dat de schurftbestrijding door de kou niet moeilijk was en de meeldauw tot nu toe ook. Wat de schurft betreft kun je je zelfs afvragen of er niet veel gespoten is zonder dat het nodig was. Maar men kon het risiko moeilijk nemen. Wat wel een probleem kan zijn is de kanker. We zien de laatste weken veel uitbreiding in de vorm van "vliegende kanker". Soms is er welhaast sprake van een explosie. Wellicht nog een gevolg van vorstschade, waarbij invalspoorten voor de zwam zijn gevormd. Hoe 't ook zij. het gezegde van "elk jaar wat anders maar zelden wat goeds" gaat weer op. We zijn vooral benieuwd hoe het met de vele kortgesteelde appels afloopt en ook met de vruchtzetting van deze fruitsoort in 't algemeen. We zitten nu in de "klaag- tijd". Bijna elk jaar wordt er kort na de bloei geklaagd. Dikwijls valt het daarna later mee. Dat was vooral vorig jaar het geval. Maar het kan ook anders uitpakken. Nu en dan moet later erkend worden dat terecht wordt geklaagd. We zijn er van overtuigd dat het met de Cox's op de meeste bedrijven matig tot slecht is en dat voor dat ras alle reden is tot somberheid. Met de andere appels hopen we dat het alsnog meevalt. De boomgaarden op Schouwen-Duiveland zijn weer uitge bloeid. Door het koude weer hebben de bomen een lange bloeiperiode gehad. De zegswijze: "een korte bloei is een goede bloei" is dit jaar niet van toepassing. Of het nu werkelijk een slechte bloei is betwijfelen we, wel zijn er dit jaar plaatselijk en per ras grote verschillen op ons eiland. De pruimen en peren staan er veelbelovend bij, al maakt de Doyenné du Cornice hier op enkele bedrijven een uitzondering op. De juni rui zal bepalen of we voldoende peren overhouden. Bij de appels is de situatie minder gunstig. De Cox heeft ernstige nachtvorstschade opgelopen. Veel bloemklusters zijn groten deels afgevallen. De overgebleven bloemen hebben, voor zover ze gezet zijn, voor een zeer groot percentage misvormde steeltjes en scheefgegroeide vruchtjes met ernstige schilbeschadiging. In het Duivelandse deel van het eiland is minder schade evenals op percelen met voldoende bloemen op het één jarige hout, door dat deze zich wat later ontwikkelen. Bij de GoldenDelicious, Winston en James Grieve zijn vrijwel geen afgevallen bloem trossen van de nachtvorst maar wel komt er een behoorlijk percentage verruwing en misvorming voor. De schade hiervan is erg grillig. Misschien kan straks met het dunnen van de vrucht jes de kwaliteit nog worden verbeterd door de beschadigde vruchtjes te dunnen. Dit geldt echter alleen op die percelen waar voldoende gave zijn overgebleven. Het chemisch dunnen met caberyl zal dit jaar afhankelijk zijn van het percentage verruwde vruchtjes. Zo het zich nu laat aanzien zal zeker minder chemisch worden gedund. In de eerste week van juni kunnen we dit pas definitief beslissen. Ook'dit voorjaar laat weer zien hoe moeilijk het is, te bepalen wanneer de bloemen het meest gevoelig zijn voor nachtvorst. Terwijl de peren bloemen al ver ontwikkelt waren, zijn juist de appelbloe sems in het beginstadium door de kou getroffen en dan niet zoals andere jaren door bevriezing van het vruchtbeginsel maar door beschadiging van de steel. Net staat vast dat de marketing afdeling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de laatste jaren bijzonder ak- tief is. Steeds opnieuw wordt gezocht naar nieuwe wegen om de afzet van tuinbouwprodukten op de Europese en wereldmarkt zo suksesvol mogelijk te doen verlopen. Een belangrijk gegeven bij dit streven naar een grotere afzet is het gebruik van eenmalig fust. Velen herinneren zich ongetwijfeld nog de omschakeling van de meermalige tomatenkist met 12 kg inhoud op het eenma lige kratje met 6 kg inhoud. Dit eenmalige kratje voor tomaten is zo ingeburgerd dat we ons de afzet op de manier van vroeger - in meermalig fust - gewoon niet meer kunnen voorstellen. Op het ogenblik wordt gezocht naar mogelijkheden om het houten kratje voor tomaten te vervangen door kartonnen dozen. Wan neer dat gelukt zijn de mogelijkheden om het produkt in een aantrekkelijke verpakking te brengen opnieuw groter geworden. Bij de komkommers zijn we ook helemaal aangewezen op een malig fust eri hiervoor wordt thans de doos gebruikt, een bijzon der goede verpakking die helemaal is ingeburgerd en goed vol doet. De eerste poging tot volledig eenmalig fust bij komkom mers verliep minder suksesvol. Hiervoor werden namelijk de styrophordozen gebruikt en daarmee waren nog al wat proble men. Bij de komkommerdoos van karton zijn die er veel minder. Verder hebben we sinds het tweede seizoen de vrijwel volledige aanvoer van sla in eenmalig fust, voor een belangrijk deel in dozen en voor een deel nog in houten kratten. In de groenteteelt kan men zich de afzet in ander dan eenmalig fust eenvoudig niet meer voorstellen en het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen heeft dat bijzonder goed aangepakt. Door de lange bloeiperiode is er midden in de bloei op veel bedrijven tegen meeldauw en schurft gespoten met het nieuwe middel Pollinal. Ook het meeldauwknippen van besmette scheuten blijft een eerste vereiste. Dat bloemdunning van Benani erg veel uren vraagt is geen nieuws, maar ieder jaar opnieuw schrik je toch over deze kostenpost van dit ras. Vooral bij oudere bomen is een regelmatige produktie moeilijk haalbaar. Bij de insekten zijn de rose appel en de rupsjes van de voorjaarsuil ruim vertegen woordigt. Na de bloei is meestal een insektenbestrijding uitge voerd. Bij de groentetelers is de witlof onder gunstig weer gezaaid. Ook de knolselderij is weer al voor een belangrijk deel geplant. Voor Ook op Tholen wil het met de groei van de teelten; en de voortgang van de werkzaamheden daaraan verbonden, nog steeds niet erg vlotten. Het kleine gedeelte dat vroeg gezaaid en gepoot was, heeft in haar begingroei, met zéér ongunstige weersomstandigheden te kampen gehad. De trage groei had zijn oorzaak ook ten dele in het feit, dat nogal wat gezaaide percelen door de regen verslempt zijn geraakt. Gevolg daarvan is dat zuurstofgebrek optreedt, en de grond te koud blijft. Zaaiuien die nu al 2 Vi maand geleden gezaaid zijn, laten op zulke percelen nog steeds een zeer trage groei zien. Zo mogelijk zal men met een wat beter weertype, de grond moeten schoffelen en nog een ekstra baaltje stikstof geven. Juist een zwak gewas dient men te omringen met ekstra zorg, om dit over een moeilijke periode heen te helpen. Iets minder afhankelijk van mooi weer is toch wel de vroege aardappel, mits gepoot op een gunstig perceel. Op plaatsen echter waar oppervlaktewater bleef staan, zijn toch nog wat pootaardappelen gerot, en geven nu al een ongelijke stand. Nu in half april pas de grote massa gepoot en gezaaid kon worden, is toch alles wat aan de late kant gekomen, en van deze percelen kan men moeilijk verwachten dat die voor 28 juni gerooid kunnen worden. Gehoopt wordt er dan ook op een week verruiming van de uiterste rooidatum. Misschien dat bevoegde beide teelten is een regenbuitje op zijn tijd nodig. Bij de vroege aardappels is er nog een groot verschil tussen de vroeg en de laat gepote aardappels. De durvers hebben dit seizoen duidelijk gewonnen. Doordat ieder gewas in de komende weken zijn eigen kleur aan het landschap geeft, komen we in de mooiste periode van het jaar. Dat voor ons agrariërs een genoegen is om hierin te mogen werken wordt soms te weinig beseft. Anderzijds is een redelijke beloning ook op het platteland beslist noodzakelijk, want door alleen van de natuur te genieten wordt niet aan alle menselijke behoeften voldaan. Maar tussen alle harde economische pro blemen door is het toch goed om ook even bij deze mooie kant van ons beroep stil te staan. instanties hiervoor de nodige stappen zullen doen. Om méér aardappelen te kunnen telen gaat men er in het Thoolse land steeds meer tot over, om resistente rassen te poten. Dit gaat dan ten koste van het areaal aan Bintjes, wat gezien de opgaven aan de diverse veilingen tot een 30% mindere Bintjes uitpoot heeft geleid. Drastisch is nu uitgebreid met het ras Gloria, die gezien ook zijn vroegheid, en goede verkoopbaarheid, de telers wel aanstaat. Vooral op het kleinere bedrijfstype passen géén aar dappelen voor bewaring. Het meest rendabel is dat deze telers met hun half machinale rooimethode, de aardappels rond of vóór half augustus gerooid, en direkt van het land afgeleverd hebben. Ook een teken van de langdurige te lage temperaturen laten de aardbeien zien. Onder koud glas en ook in de volle- grond komen de vruchten moeizaam tot volle wasdom. Toch schijnt het met de vruchtzetting nogal te zijn meegevallen of schoon men wel wat kwarrige vruchten ziet, als gevolg van minder goede bestuiving. In ieder geval is dit jaar de opkomst van de gezaaide percelen stukken beter dan vorigjaar. Zodra het dan nu wat meer zomer's wordt, kan er misschien nog wat ingelopen worden op de achterstand in de verschillende gewas sen. Men moet steeds optimist genoeg zijn, om te geloven dat de pap nóóit zo heet gegeten wordt, als ze wordt opgediend. Van zelfsprekend moet men altijd, en zeker in moeilijke perioden, blijvend zijn zorg besteden aan alles wat dit nodig heeft. voor de aangesloten fruitveilingen om te vernemen wat men dacht van een. plan om de aanvoer van appelen van klasse 1 te doen plaats vinden in eenmalige dozen. Tijdens deze hearing is geleken dat vrijwel elke vertegenwoordiger uit de fruittelerswe reld er van overtuigd is de presentatie van ons fruit moet verbe teren. Alleen de manier waarop dit moet gebeuren is minder eenvoudig vast te stellen. Er werden grote vraagtekens gezet bij de bruikbaarheid van de doos met een inhoud van 15 kg welke werd voorgesteld in de nota van het Centraal Bureau van de veilingen en er werden nog grotere vraagtekens gezet bij de wenselijkheid om het gebruik van eenmalig fust voor appelen te stimuleren door een subsidie, bijeen te brengen door een heffing op alle appelen welke op de veilingen worden aangevoerd. Er is bij de Nederlandse veilingbestuurders overwegend een grote angst dat de verkoop buitenom de veilingen hierdoor zal toenemen. Hiertegen over stond wel de mening van de marketing deskundi ge van het C.B. dr.Kemmers die stelde dat de doos uitsluitend gebruikt zou mogen worden door degenen die al hun fruit via de veiling afzetten. Het zou dus een groot voordeel moeten worden deze doos te mogen gebruiken en het zou het verkopen buiten de veiling om dus juist kunnen tegengaan. Met name die heffing zat de veilingbestuurders uit de fruitsektor dwars en er werden weinig goede woorden over vernomen. Het Centraal Bureau van de veilingen zal zich nu nader gaan beraden over hetgeen naar voren werd gebracht op deze hearing en trachten tot een voorstel te komen voor de vergadering van de fruitveilingen welke begin juli in Utrecht gehouden zal worden. Het is moeilijk te zeggen of men zover zal komen dat we in het komende seizoen in de fruitteelt zullen starten met eenmalig fust voor het betere fruit. Vast staat dat er wat gedaan dient te worden aan de presentatie van het betere produkt. Dit zeggen is gemak kelijk maar het op een verantwoorde manier uitvoeren is een ander facet dat heel wat moeilijker ligt. We zijn erg benieuwd wat er uit de bus gaat komen. Dat de fruitteelt een stevige impuls tot een betere presentatie nodig heeft, staat vast. Na de bloei komt de klaagtijd waarvan pas later blijkt of dit terecht of ten onrechte was.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17