Lely Centrifugaal kunstmeststrooier L2010 Vijf 1000 pk trekkers voor IJsselmeerpolders! Nieuwe trekkerband Hofka - Sampermans Unifarm - universele olie van Esso UNIFARM an worden gemengd met an Vicon Hercules lengte zeefketting Nieuwe 125 en 145 pk Landinitrekkers Schroefventilatoren Nieuw model zaaifrees Vicon Fahse insektendoder De in deze rubriek opgenomen informatie is ontleend aan gege vens die door de desbetreffende fabrikant/ leverancier aan ons werd verstrekt en zonder redaktionele voorkeur gepubliceerd. Aan de toenemende vraag naar strooiers met een grotere bak- inhoud en geringe vulhoogte is Lely Industries N.V. te Maas land tegemoet gekomen met de introduktie van type L 2010. De bakinhoud hiervan bedraagt ca. 1000 kg: de vulhoogte is slechts 105 cm. De Lely L 2010 is een ideale kunstmeststrooier voor de grotere bedrijven, die kunstmest in bulk verwerken met landbouwwa- gens of kontainers. Dezer dagen werden door O.de Leeuw Landbouwwerktuigen B.V. te Zwolle aan de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders vijf grote Amerikaanse WHITE 4-180 FIELD BOSS landbouw trekkers overgedragen. Het betreft hier de tot dusver zwaarste trekker uit het levering sprogramma van WHITE FARM EQUIPMENT, de trekker en landbouwdivisie van de Amerikaanse vrachtwagen en zwaar materieelbedrijf WHITE MOTORS. Dit type trekker is de grootste die de Rijksdienst tot op heden voor eigen gebruik heeft aangeschaft. De trekkers zijn voorzien van Caterpillar V8 dieselmotoren met een cilinder inhoud van ruim 10 liter, en een vermogen van 210 pk, hebben een knik-besturing en staan op acht landbouwbanden van zeer grote afmetingen. De veiligheidskabine is op Amerikaanse wijze van vele gemakken voorzien, zoals geluidsarm, ^onwerend glas, ra dio en airconditioning. De in Amerika ook in de kabine aan wezige kleurentelevisie is voor de levering naar ons land echter maar niet aangebracht. De trekkers, waarvan één in het afgelo pen seizoen door de Rijksdienst grondig is getest, zullen worden ingezet, voor specifieke werkzaamheden in de nieuwe polders. Van diverse aard met één trekker kan onder de omstandighe den, zoals die zich in het nieuwe land voordoen, bijv. per dag ca. 100 ha graan ingezaaid worden. Ook voor bedrijven met kunstmestsilo's is de L 2010 door de geringe vulhoogte een ideale kunstmeststrooier, omdat én bij het vullen èn bij het strooien vanaf de trekker te bepalen is hoeveel kunstmest er zich in de strooier bevindt. De grote bakinhoud, gekombineerd met de effektieve strooi- breedte van 12 meter, staat garant voor een bijzonder grote kapaciteit. Evenals bij de L 1500 ligt het zwaartepunt van de L 2010 kort achter de trekker, waardoor met betrekkelijk lichte trekkers gewerkt kan worden. Ook het aankoppelen is zeer eenvoudig; met behulp vab uit- schuifpoten kan de L 2010 precies in de juiste stand worden geplaatst voor de aankoppeling. De voorraadbak kan, terwijl de strooier nog aangekoppeld is, naar achteren scharnierend weggeklapt worden, waardoor het reinigen van de machine bijzonder gemakkelijk is geworden. Het eenvoudige onderhoud en de kwaliteit, kenmerkend voor alle Lely kunstmeststrooiers, staan ook bij de Lely L 2010 kunstmeststrooier voor een lange levensduur garant. Bandenspecialist Hofka Sampermans met het hoofd kantoor te Maastricht, Post bus 1041, brengt een nieuwe trekkerband op de markt met een zgn. "blokjesprofiel", on der de naam Hofka knobby. Deze traktorband van 9 x 24 tot 14 x 38 is speciaal ontwik keld voor werken op grasmat ten zoals plantsoenen, sport velden, maar ook op weiden en in boomgaarden. Opmer kelijk is de zeer lange levens duur die twee a drie maal ho ger zou liggen als de normaal geprofileerde traktorbanden. Tot nu toe werden voor motoren, transmissies (inklusief "natte" remmen) en hydraulische systemen verschillende oliën toege past. Voor al deze doeleinden kan nu het gehele jaar door Unifarm worden gebruikt, waardoor fouten kunnen worden voorkomen en de efficiency wordt bevorderd. Dit nieuwe pro- dukt van Esso Nederland B.V. is een universele multigrade 15W30 olie geschikt voor toepassing in de landbouwsektor on der zeer uiteenlopende bedrijfsomstandigheden. Esso tekent hierbij aan dat Unifarm aan alle belangrijke ei sen en fabrieksvoorschriften vol doet die momenteel van kracht zijn voor motoren, transmissies, eindaandrijvingen en hydrauli sche systemen. Deze olie is, met behoud van de bedrijfszekerheid geschikt om in motoren te wor den gebruikt met verversingspe rioden tot 200 a 250 bedrijfsuren. dere motoroliën Bij gebruik in hydraulische systemen is het noodzakelijk de oude olie eerst volledig af te tappen en daarna het systeem te vullen met Unifarm. Volledige verversing geeft steeds de beste resultaten. Uitzondering hierop is, voor die motoren, transmis sies enz, waarvoor als toepassing API-GL-5 of SAE 85W-140 is voorgeschreven. Het Vicon Hercules programma voor aardappelverwerking is uitgebreid met een nieuw grondreinigings-systeem. Het betreft een geheel nieuw model lengte zeefketting, welke achter de Vicon Hercules stortbakken kunnen worden gemonteerd. Als voordelen van deze lengte zeefketting noemt Vicon Neder land B.V. te Lelystad, het groot reinigend vermogen en het praktisch uitgesloten zijn van het zgn. vollopen, omdat de grondafvoerband tussen de spijlenketting loopt. Daarbij is de brede afvoerband van 50 cm standaard voorzien van een om- keerschakelaar, zodat de grond zowel rechts als links afgevoerd kan worden. Tevens is in standaarduitvoering, de steek van de spijlenketting 36 mm en zijn de spijlen voorzien van P.V.C., waardoor beschadiging uitgesloten is. Als extra is leverbaar een spijlenketting met steek 28 en een grondopvoerband. De breedte van de zeefmat is 130 cm, de lengte 110 cm, de lengte van de grondafvoerband.200 cm en de breedte 50 cm. De elek tromotor heeft een vermogen van 1 pk. LANDINI heeft zich aangepast aan de trend naar ontwikkeling van kabines met meer komfort en geluidsisolatie voor de trek kerbestuurder. Tot de standaard uitvoering van beide nieuwe gebruikt worden. - geeft geen warmte af, doordat er speciale T.L.buizen zijn gemonteerd. - het apparaat is zodanig beveiligd, dat men niet met de vingers bij het elektrische rooster kan komen. - de insektendoder is eenvoudig te reinigen, vraagt weinig on derhoud, en wordt geleverd met een randaardestekker. Het werkingsveld van het apparaat is afhankelijk van de om standigheden, 20 - 40 m en vraagt aan stroomverbruik ca. 80 Watt. De afmetingen zijn 63 x 52 x 25 cm en het gewicht 15 kg. De prijs bedraagt 595,-, exkl. BTW. Kooymaft b.v. - Postbus 1150 - Oud-Beijerland tel. 01860-2800 - heeft een nieuwe brochure samengesteld waarin bijzonderhe den en kapaciteiten zijn vermeld van verschillende typen As- selbergs en Nachenius schroefventilatoren, die door Kooyman geleverd worden. Aan te vragen op vorengenoemd adres. Van Lely Industries N.V. te Maasland vernamen wij dat er een nieuw model zaaifrees uitgebracht is. Ook met de nieuwe Lely zaaifrees is het mogelijk in één werk- gang te frezen, het graszaad te zaaien en vervolgens de grond aan te drukken. Het freesgedeelte werkt volgens het principe van de Lely graslandfrees. De "overtop" draaiende freesmessen slaan de oude, kapot gefreesde graszode tegen een rooster- schermkonstruktie, waardoor er een scheiding van fijne en gro ve delen plaats vindt. De grove delen vallen onder in de bouwvoor, waarna deze bedekt worden door een laag fijne grond. Bij het vorige model zaaifrees viel het graszaad achter de ach terste drukrol; bij het nieuwe model zaaifrees wordt met behulp van zaaipijpen het graszaad 2 - 3 cm voor de drukrollen in de grond gebracht. Het voordeel van het systeem met zaaipijpen is, dat het graszaad op gelijkmatige diepte wordt ingebracht, waardoor het zaad sneller zal ontkiemen en beter tegen uitdrogen beschermd is. Na inbrenging van het graszaad wordt de grond door de rollen aangedrukt. De Lely zaaifrees heeft 18 zaaipijpen en een werkbreedte van 1,50 meter. De drukrollen zijn 1,70 m. breed, waardoor een goede overlapping met de vorige werkgang verkregen wordt. Matrac N.V.te Zutphen, Pollaan 49 brengt in de Landinitrek- kerserie twee nieuwe krachtige trekkers op de markt van resp. 125 en 145 pk motorvermogen zowel met 2- als 4-wielaandrij- ving. Beide nieuwe types zijn modern en doelmatig van vorm geving. Zowel het type 12500(125 pk) als de 14500(145 pk) zijn uitgerust met dezelfde 6-cylinder Perkins dieselmotor; door op de motor van de 14500 een turbo te plaatsen levert dit type 20 PK meer motorvermogen als de 12500. Bovendien is de 14500 voorzien van een motorolie-koeler. types 12500 en 14500 behoort een moderne en geluidsarme kabine, waarvan de geluidswaarde belangrijk onder de interna tionaal voorgeschreven minimum-waarde van 90 dbA ligt. De kabines zijn voorzien van zonwerend glas en airkonditioningen worden gemonteerd op "silent blocs". Beide types zijn voorzien van een licht gangbare stuurschake- ling, hetgeen het in- en uitstappen vergemakkelijkt, terwijl het bovendien veel ruimte vöor de bestuurder oplevert. Zowel de 125000 als de 145000 hebben een platform onder de bestuur derszitplaats, welke één geheel vormt met de geluidsarme, komfortabele veiligheidskabine. Het koppelingspedaal en de rempedalen zijn hangend aangebracht. Om de overlast van vliegen en andere insekten in melkstallen, varkensstallen, kalvermesterijen, kippenhokken etc. te remmen brengt Vicon Nederland B.V. te Lelystad een elektrische insek tendoder op de markt. Dit appa raat werkt als volgt: Twee speciale T.L.-buizen van ieder 20 Watt die een violet licht verspreiden trekken de insekten aan. Tussen de T.L.-buizen is een rooster gemonteerd, dat onder elektrische stroom staat. De insekten worden na in kontakt te zijn gekomen met dit rooster op slag vernietigd. De voordelen van deze elektrische insektendoder zijn: - het apparaat stinkt niet, omdat er geen chemische middelen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7