DE PRAKTIJK Z.L.M. afdeling Cadzand bakt brood van Zeeuws-Vlaamse tarwe D e aktie van de ZLM afdeling Cadzand had tot doel; P iet Risseeuw kreeg een idee om de molen "Nooitgedacht" direkt reeds bij de opening te gebruiken om tarwe te malen. Samen met de andere bestuursleden Adrie de Bruyne, Piet de Smidt, Frans Minderhoud en Marin Francke werd er aktie on dernomen. Aktie onder het motto "Brood van eigen bodem". Cebeco-Zuidwest wilde ook graag meewerken en gaf vlot 500 kilo Nederlandse tarwe van het ras Lely voor het broodbakdoel. D e verkoop van de broden werd een groot sukses. De dames van de bestuursleden hadden handenvol werk. Een brood kostte twee gulden. De opbrengst van de verkoop kwam geheel ten goede aan de Stichting Molenbehoud. Nu werden de broden niet zo maar verkocht. Ze waren netjes verpakt en daarbij inge sloten zat een stencil met de nodige informatie over de gronds tof, de tarwe. Onkruidbestrijding verdient nu volle aandacht Bij de aardappelen is men al doende geweest om de ruggen op te frezen. Waar in een aantal gevallen de grond toch al niet zo denderend was zal het nu zeker na deze vele regen niet mee vallen om voldoende losse grond op de ruggen te brengen. De wintertarwe is flink gegroeid. Jammer dat op een aantal percelen al zoveel meeldauw voorkomt. Wanneer naast de on derste ook de bovenste bladeren al een meeldauw aantasting vertonen zal een bestrijding toch veelal wel op zijn plaats zijn. Een tweede bespuiting kan dan te samen met een bestrijding tegen de aar- en afrijpingsziekten plaatsvinden. Het gaat thans ook tijd worden om de 2e N-gift te strooien. Ik geloof niet dat we zulke hoge giften moeten strooien, maar hier en daar staat de tarwe zo vol dat de halmen toch nog heel wat voedingsstoffen c.q. N nodig zullen hebben om allemaal tot volwaardige aren uit te kunnen groeien om een goede opbrengst te geven. Het vlas doet het ondanks de toch wel wat late zaai heel aardig. De stand is op dit moment zeer goed. Zo geleidelijk aan blijkt, nu alles boven komt, dat de oppervlakte wel wat groter is dan aanvankelijk werd verwacht. Bij de uien is de chemische onkruidbestrijding een belangrijk onderdeel bij de teelt. Al verschillende telers hebben door de regen geen kans meer gekregen om voor opkomst te spuiten. Nu zal sneller met anderen, in enkele gevallen met straffere mid delen moeten worden gespoten. De opkomst van de uien is zonder problemen geweest. Er is belangstelling om te komen tot een kern van stamslabo- nentelers, dit om gezamenlijk nader op onderdelen van deze teelt als bijv. perceelskeuze, voorvrucht, bemesting, grondbe werking in het voorjaar, zaaitijd en dergelijke in te kunnen gaan. Ook punten als het tijdstip van oogsten, toevoering en zulke problemen zijn toch wel onderdelen die duidelijk de financiële opbrengst van zo'n teelt bepalen en dan ook zeker van belang zijn om goed te bespreken. de "vooropkomst bespuitingen" tegen het zaadonkruid in de uien zijn niet overal op tijd uitgevoerd kunnen worden en uit ervaring weten we-hoe moeilijk het dan soms is om dit gewas met "naopkomst middelen" nog voldoende schoon te krijgen. Vanwege wat onregelmatige opkomst, regen en wind zitten we in de vroege bieten met de Betanalbespuitingen achter op het schema en daarom is goed en groeizaam weer nu dringend gewenst. Het tijdstip voor de verpleging der gewassen is reeds aangebroken en in een kort bestek zal er veel werk verzet moe ten worden. Meer dan ooit ervaren we thans weer hoe belangrijk het is dat in het voorjaar alles volgens plan verloopt en tevens hoe kwetsbaar we zijn geworden bij de huidige bedrijfsvoering. De chemie is niet meer weg te denken, maar zij stelt wel haar specifieke eisen doch de invloeden daarop hebben we niet in onze hand. Toepassing van de gewasbescherming is een vak geworden waarbij we niet alleen de hoofdlijnen moeten onder kennen, maar bovenal de uitzonderingen op de regel, want die komen in de praktijk veelvuldiger voor. In de bietenteelt zijn de bietenkevertjes plaatselijk soms erg ^ktief. Zodra de temperatuur iets hoger wordt zijn de eerste Vluchten van deze kevers naar de bietenpercelen te verwachten en dan zijn et vooral de jongste plantjes waaraan we schade kunnen verwachten. Tevens is de ontwikkeling van de groene pefzikluis op de perzik in het zuiden van dien aard, dat bij gunstige weersomstandigheden een massale afvlucht mag wor den verwacht. Om die redenen is op dinsdag 17 mei met de eerste bladluistellingen gestart. Voor ons gevoel zijn de bieten plantjes nog maar erg klein, maar door een luizenoog bekeken ligt dat toch weer anders. Verder rijst na zo'n langdurige natte periode de vraag hoe lang de toegepaste granulaten nog de nodige bescherming geven aan de bieten welke rond half maart gezaaid zijn. In het verleden werd gesteld van één week per kg toegepaste granulaat onder normale omstandigheden. Afgelopen voorjaar is verre van normaal geweest en daarom is een antwoord in deze op dit moment zeker op zijn plaats*want we zouden het jammer vinden als we tot de a.s. Zeeuwse Spuitdag moeten wachten. Nu we steeds meer op eindafstand zaaien zouden de huidige gra nulaatstrooiers eigenlijk ook aangepast dienen te worden en in principe het granulaat alleen bij het bietenzaad moeten depo neren. Dit kan een aanzienlijke besparing betekenen en toch de bescherming geven welke wij nastreven. Al doende leert men en ook hiervoor moet een oplossing mogelijk zijn. Op de aardappelopslag zijn al zwarte bonenluizen waargeno men. Voor de pootgoedtelers is dit een vroege waarschuwing. Uit alles blijkt, dat ondanks het late voorjaar de insekten toch op tijd zijn en jammer genoeg is vroege besmetting niet meer te verhelen. Tot nu toe zijn de lievenheersbeestjes erg aktief ge weest in hun strijd tegen de bladluizen en daarom is het zaak deze roofvijanden wel in ere te houden, want het zuiden des lands heeft van nature meer bladluizen dan elders. In de afgelopen periode van 14 dagen hebben we in Zuid-Beve land heel wat regen gehad. Eerst maar met kleine beetjes tege lijk. Donderdag 12 mei hebben we heel wat, zo'n 18 a 20 mm kort achter elkaar gekregen. Hier en daar stond na de middag zelfs nog water op het land. We hebben nu heus geen regen meer in de eerste weken nodig, alleen maar zon en warmte. Vele werkzaamheden zijn er door. vertraagd. Het duurde zo eigenlijk te lang eer de laatste aardappelen gepoot waren. Ook voor een deel van de snijmais wordt de uitzaai nu duidelijk laat. Met de inzaai van de stamslabonen wilde men op 9 mei begin nen. De afgelopen week is hier nog niets gezaaid, zodoende is de eerste zaai vertraagd en zal alles om een goed verloop bij de oogst te hebben iets opgeschoven moeten worden. De opkomst van de bieten is goed en wel met een hoog op komstpercentage. Er zal op vele percelen toch nog wat nage- dund moeten worden om een niet te volle stand over te houden. Niet alleen de opkomst van de bieten is goed, maar ook de opkomst van het onkruid gaat wel erg vlot en is hier en daar wat benauwend. Op enkele percelen, ondanks dat de bietjes nog klein waren, is al Betanal toegepast. Voor vele percelen zal niet te lang gewacht moeten worden om een snelle beslissing te nemen. Hier en daar was het noodzakelijk om een bestrijding tegen de vroege akkerthrips uit te voeren. Thans gaat het tijd worden dat we regelmatig aandacht moeten gaan besteden aan het voorkomen van bladluizen. Een groot verschil tussen een perceel behandelde en onbehan delde bieten, zonder chemische onkruidbestrijding gaat het niet meer. Eigen tarwe ook geschikt voor brood a. Een klein steentje bij te dragen aan de molensteen die weer draait en draaiende gehouden moet worden b. Meer bekendheid te geven aan de goede kwaliteit van onze eigen tarwe. Door dergelijke akties bereikt men direkt de konsument. De kans is dan niet uitgesloten dat men daardoor de smaak van eigen boerenbrood zo gaat waarderen dat er meer om gevraagd zal worden, waardoor de eigen tarwe een grotere kans krijgt bij de broodbereiding. Of beter gezegd, de waardering krijgt die haar al lang toekomt. Tevens heeft een dergelijke aktie ook een prima, public relations effekt. Het huidige weertype blijft nog steeds zeer onbestendig. Vooral de laatste weken is het steevast pappen en nathouden geweest. Dit is wel gewenst voor een goede opkomst en voor een goede werking van de bodemherbiciden, maar het werk op het land wordt er danig door geremd. Momenteel zitten we alweer in de tweede helft van de maand mei en nog steeds is het op vele percelen een kale boel. Nog enkele percelen aardappelen moe ten er worden gepoot en nog heel veel moet er worden aange aard. Tevens zijn de kansen voor de inzaai van de groenbemes- ters zeer miniem geweest en nu wordt het toch wel erg laat! Ook .Afgelopen week werd te Cadzand de Korenmolen "Nooitge- dacht" officieel in gebruik genomen. Deze molen werd in 1898 gebouwd en brandde in 1974 vrijwel tot de grond toe af. Maar de Stichting Molenbehoud West-Zeeuws Vlaanderen heeft met steun van diverse zijden het zover weten te krijgen dat de molen weer in haar oude glorie werd hersteld. De Z.L.M. afdeling Cad zand heeft ook een aktieve rol gespeeld rondom de molen en de feestelijke ingebruikstelling. Een korenmolen werd gebruikt om graan te vermalen tot meel. Alleen een molen voor het mooie zicht is niet voldoende, hij moet ook kunnen malen. 500 kilo tarwe 400 boerenbroden Deze tarwe werd natuurlijk vermalen in de gerestaureerde mo len. Het meel werd daarna naar een plaatselijke bakker gebracht die er echt boerenbrood van ging maken. Vierhonderd fraaie broden kwamen er uit de oven - Bruin, warm, vers en geurig. Natuurlijk deed de bakker het werk niet gratis, maar gelukkig besloot de Z.L.M. kring West-Zeeuws Vlaanderen om een bij drage te verlenen in de kosten. Nu moest het brood nog aan de man worden gebracht. Maar daar wist de afdeling wel raad op. Ze huurden een marktkraam die werd opgesteld in de buurt van garage van Luyk. In deze garage zou namelijk het hele molenfeest plaats vinden. Een grandioos feest waar het hele dorp, en zelfs mensen van ver daarbuiten bij betrokken waren. Het kraampje was versierd met tloemstukjés en droogboeketten van mevr. Basting-de Koeyer. Verschillende ZLM leden hadden oude handwerktuigen ter beschikking gesteld zoals een geselsteen, dorsvlegels, graanzeef en bloemzeef. Achthonderd gulden was de totale opbrengst van het Zeeuws- Vlaamse brood. Een groot sukses. Na afloop van de officiële plechtigheden, volgde er een uitgebreid feestmaal waarin vier honderd gasten zaten. Het spreekt van zelf dat toen óók het Brood van eigen bodem werd geserveerd. Van alle kanten kon men komplimenten horen over de smaak en kwaliteit van de boterhammen. Opbrengst 800 gulden Commissaris der Koningin in Zeeland; Dr. Boertien ontving uit handen van Piet Risseeuw ook een brood. (foto's Peter Verdurmen IJzendijke) 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5