IP.J.I mm ^FoToTI 3D <~\2oor de ^Urouw D e rest van de ochtend en de hele zaterdagmiddag werden besteed aan het opdoen van ideeën en het in elkaar zetten van stukjes die voor de opvoering van zondagmiddag gebruikt zou den kunnen worden. In de groep van Elly werd dit o.a. gedaan door het uitvoeren van bepaalde opdrachten zoals: het uitbeel den van woorden, een sollicitatiegesprek van een kabaretgroep, het vertellen van een gegeven verhaal zoals een bepaald type persoon dat zou doen en het uitbeelden van gedichten. Zaterdagavond hebben we eerst een programma voor zondag middag opgesteld. Daarna hebben we, tot ongeveer 9 uur, en kele ideeën uitgewerkt. H ierbij nodigt de P.J.Z.-provinciaal jullie (alle 800 P.J.Z.-le- den) uit voor de jaarlijkse ALGEMENE LEDENVERGADE RING, die gehouden zal worden op 27 mei om 19.45!!! uur in "HET PANNENHUIS". Antwerpsestraatweg 100 te Hooger- heide. D, M et deze opvoeringen waren we aan het einde van ons pro gramma gekomen. Uit een korte nabespreking bleek dat iede reen het een erg plezierig en nuttig weekend had gevonden waarin op een prettige manier samengewerkt was. K ort voor Pasen eindigde de politieke scholingskursus, waar ik dit seizoen aan heb meegedaan en dat niet alleen omdat ik het wel interessant vond maar vooral omdat ik niet wist, wat ik moet stemmen op 25 mei. D an hebben we trouwens nog het verschijnsel van de partij in de lift. 't Vormings/Ledenweekend van Afd. Bladel N a een, mede door de invoering van de zomertijd, niet al te lange nachtrust werd zondagmorgen om half elf het programma weer voortgezet. P.J.Z. Algemene Ledenvergadering SPORTDAG 1977 te Steenbergen Het Politieke Spel Is politiek een mannenzaak REDAKTIE: KEES SCHIPPER O p 2 en 3 april hadden wij, afdeling Bladel, een ledenweek- end met als onderwerp "kabaret". Dit weekend werd gehou den in de jeugdherberg te Valkenswaard, en stond onder leiding van Ad v.d. Ven en Elly van Doorn van het BCA. Er waren 18 deelnemers. Zaterdagmorgen om ongeveer 10 uur werd begonnen met een kopje koffie, en intussen werd besproken wat we zoal zouden gaan doen. De deelnemers werden verdeeld in twee groepen, één onder leiding van Ad en de andere onder leiding van Elly. Afgespro ken werd dat we zondagmiddag een voorstelling voor elkaar zouden geven. Enkele schetsjes en liedjes die 's middags opgevoerd moesten worden werden verder uitgewerkt en gerepeteerd. Zondagmiddag om 3 uur begon de groep die onder leiding van Elly gewerkt had met hun opvoering. Deze bestond uit diverse korte schetsjes en liedjes die geen bepaald onderling verband hadden. 5. Voornaamste konklusies van het N.O.K.-onderzoek (3) t.a.v. de P.J.Z. en P.J.G.N. en vrijwilligerswerk. 6. Diversen: overzichtje ledental, (4); rondvraag, (punt 3 t/m 6: bijlages ter plekke) Om 21.15 uur: PAUZE Om 21.30 uur: De Nederlandse Speelfilm: "Vandaag of Mor gen": AGENDA 1. Opening en jaarverslag door Jos Akkermans (voorz.). 2. Verslagje vorige jaarvergadering. 3. Financiëel Jaarverslag door Kees Schipper (sekr. 4. Uitdelen van de nieuwe statuten (elk HB-lid krijgt voor zijn bestuur 6 exemplaren; belangstellenden kunnen ook een exemplaar krijgen). (2) e speelfilm duurt 80 minuten, met: Ton van Duinhoven. Korte inhoud: een Nederlands Science Fiction film waarbij de rollen zijn omgedraaid: De vereniging van derde-wereld-lan- den heeft de ekonomische macht in handen en dwingt Nederland om 1 miljoen goedkope arbeidskrachten naar de derde-wereld-landen te sturen. Een commissie van 9 Nederlanders, (een landbouwer, een werkeloze, een di- rekteur, enz.) moet hierover beslissen. De groep die onder leiding van Ad gewerkt had daarentegen één groot kabaretstuk gemaakt van ongeveer een half uur. Het stuk speelde zich af in een café, waar zowel oudere als jongere be zoekers hun problemen aan de orde stelden. Hopelijk kunnen we de opgedane ervaringen nog eens gebrui ken in de toekomst. Toch nog gelukt, maar wel op een andere datum: O p zaterdag 18 juni (dus niet 4 juni of 11 juni) hebben we ons jaarlijks terugkerend SPORTFESTIJN DE SPORTDAG. Plaats: Sportpark a.d. Seringenlaan in STEENBERGEN!! Tijd: we starten om 9.30 uur (eksakt!); einde: 17.30 uur. Aktiviteiten/inschrijfgeld: teamsporten voetbal - heren; volleybal-dames; en inschrijfgeld: 12,50 volleybal-heren Per team- Touwtrekken; (3 dames 3 heren) estafette (2 dames 2 heren) inschrijfgeld: 5,- per tealfi. individuele sporten: kogelstoten heren; 100 m heren; hoogspringen dames; kogelstoten dames; 100 m dames; verspringen heren; 400 m dames en hoogspringen heren; verspringen dames; 1500 m heren. Inschrijfgeld ter plekke 2,50 per onderdeel; 1,— per vol gend onderdeel inkl. vrijkaart. 't Hulpteam is: leden van Tholen, Goes en Noord-Beveland. Voorwaarden: 1) teamsporten: a; (schriftelijk) inschrijven vóór 4 juni bij je^fd. sekretariaat. b; betalen vóór 4 juni op giro 45.72.95 PJZ, Goes of bankrek. 3205.38.079 RABO, Goes met vermelding: sportdag 2) individuele sporten: op 18 juni opgeven en betalen (let op: vrijkaart bal) 3) algemeen: a; niet met spikes/voetbalschoenen in kantine en op kunststofbanen (ver-, hoogspringen) lopen, b; elk voetbal team neemt mee: eigen bal, eigen grensrechter, c; elk volley balteam neemt mee: eigen standbijhouder (teller), eigen vol leybal. d; voetballers mogen geen volleyballers zijn en omge keerd!!! e; De eerste teams, die om 9.30 uur beginnen: ruim van te voren aanwezig zijn. Dat geldt voor alle teams. De jury is stipt: 3 minuten te laat: dan schorsing van de wedstrijd: 3-0 overwin ning voor de tegenstander, f; Bij diskwalifikatie (uitsturen door scheidsrechter) is "'t slachtoffer" geschorst voor de 2 volgende wedstrijden (reserve inzetten is mogelijk), g; De opgave van de teams moet ook waargemaakt worden: m.a.w. let er goed op dat een opgegeven team ook kompleet op komt dagen!!! Zo niet, dan loopt de hele organisatie (poule) in de war en krijgt de sport- kommissie onterecht de kous op de kop. h; Wees een gentle- man-sportheer/dame! Poule-indeling: De sportkommissie gaat, 8 juni poulen (opga ve daarna is te laat). Ongeveer 12 juni krijgen alle afdelings-se- kretariaten 12 poule-indelingen: De sekretarissen moeten deze zo vlug mogelijk aan hun teams uitdelen. SPORTBAL 's avonds: 20.00-24.00 uur te Steenbergen met de band (waarschijnlijk) "Early-Birds". Toegang: 3,- (be halve voor hulpteams en individuele sporters). onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3. Wissenkerke, tel. 01107-610. En dat was erg want ik ben er heilig van overtuigd, dat juist mijn stem de doorslag geeft en dus stem ik nooit niét. Nu ik dan toch in de provinciale perskommissie zit lijkt het wel een goed idee om mijn zeer persoonlijke indruk op papier te zetten ter meerdere lering en vermaak van de oplettende lezer en ik zou het leuk vinden als ik erin slaagde enkele ballonnetjes door te prikken. Wat me~ vooral bij de laatste les, erg trof was het geroezemoes en gekuch dat ontstond als iemand van de tegenpartij van de roe- zemoezers aan het woord was. Degene, die het woord voerde werd verzocht harder te praten, maar daar lag het niet aan. Men had beter om stilte kunnen verzoeken. Ik heb me afgevraagd wat de oorzaak is van deze onbeleefdheid ik meen, dat het om te beginnen voortkomt uit een soort angst voor wat de andere partij gaat zeggen. Misschien wel kritische woorden over de partij van de kucher en kritiek wil men meestal niet horen. oorts geloof ik, dat het ook een "niet Villen aanhoren" en vooral ook "niet willen laten doordringen" van de inhoud van wat de andere partij wil duidelijk maken. Daarom sluit men zich af voor de argumenten van de ander. Men is bang voor be ïnvloeding in het eigen kamp. Men weet 't dus al en zelfs beter Dit verschijnsel ziet men in elk kamp. Of het nu links, rechts of midden is en ik zou het polariseringsverschijnsel willen noemen. Want wat is, voor mij althans, polariseren: Het zich terugtrekken in eigen burcht en slechts diegene toegang verlenen, die dezelfde overtuiging is toegedaan als de burcht bewoner zich daaraan wil onderwerpen. Wat daarbuiten valt is een gevaar en dient met argwaan te worden bekeken. Het wil eigenlijk zeggen, dat men het gelijk voor zichzelf opeist (of dat de partij dit doet enz. enz.). Persoonlijk vind ik dit uitgangspunt niet demokratisch. Politieke scholing is aan die- eel vrouwen vinden dat "de politiek" echt iets voor mannen is. Terwijl zij met vriendinnen gegevens uitwisselen over kinderop voeding ("loopt Jantje al"), kleding ("ik zag daar toch zo'n leuke jurk") en dergelijke onderwerpen, praten de mannen over voetbal en politiek. Of is dat niet meer zo? Als een vrouw bij iemand op bezoek is praat zij gewoon mee over de vermogensaanwasdeling, het debat rond de abortuswet, de middenschool, de kleine school, de campagne van de politieke partijen, de verkiezingen. Of is dat nog niet zo? De waarheid zal wel in het midden liggen. Een vrouw die over de problemen bij de opvoeding van haar kind praat, kan evengoed van gedachten wisselen over kernenergie of ontwikkelingshulp. Steeds meer vrouwen vinden dat regeren niet alleen een man nenzaak is. Maar een zaak van bekwame politici, of dat nu mannen of vrouwen zijn. Het is alleen jammer, dat het vaak nog wel zo is, dat je als vrouw in de politiek (of in welke andere "hoge" funktie dan ook) extra kritisch wordt bekeken. Het lijkt wel of je als vrouw net iets meer moet presteren, om gelijkwaar dig met een mannelijke collega te zijn. Gelukkig is dat in veel beroepen al veranderd, maar in de politieke bedrijvigheid is een vrouw toch nog altijd opvallend. Het is voor een vrouw ook vaak genen dan ook eigenlijk niet besteed. Ze weten immers alles al. H et valt me ook op hoe gemakkelijk het eigenlijk is als je als politieke stroming de uitersten vertegenwoordigt. Je z.g. keuze staat bij voorbaat vast, namelijk niet met het andere uiterste, wel met het midden. En dan is het een eenvoudige politiek handig heidje om je ogen te sluiten voor de moeilijke plaats van het midden. Aannemende dat A, B, en C naast elkaar wonen enz. lijkt 't me logisch dat, zodra het midden (B) A kiest, hij C tegen heeft en zich dan verkocht heeft aan A en omgekeerd. Daarom kén B niet kiezen zonder aan kracht in te boeten. Zouden A en C dat dan wél doen als zij in het midden terecht waren gekomen? Ik geloof er niets van. En wat een keuze lijkt is in wezen een reeds lang gegroeide plaats, waar men allang staat. A en C kunnen niet samen, dat weet iedereen al jéren. Is dat nu kiezen? Nee, dat is "blijven waar je al was". Wat mij altijd in de politiek zo tegen staat is het totale gebrek aan bereidheid naar elkaar te willen luisteren. Men benadert elkaar met ingebakken vooroordelen en wat de ander zegt is al bij voorbaat afgekeurd. Je kunt geen kamerdebat zien of horen of de laatdunkendheid straaltje tegemoet. moeilijker om carrière te maken, om een baan buitenshuis te hebben. Want, is zij getrouwd, dan zorgt zij automatisch voor huishouding en eventuele kinderen. Als je intervieuws leest met mannen staat er zelden bij of ze getrouwd zijn en hoeveel kinde ren ze hebben. Bij vrouwen is zoiets bijna de eerste vraag. Toch zijn er heel wat bekwame vrouwen die "hun mannetje staan" (Ook al zo'n discriminerende uitdrukking) in de politiek. Het zou daarom wel fijn zijn voor die vrouwen om eens een extra steuntje in de rug te krijgen bij de verkiezingen. Dat kan, als u deze keer eens niet automatisch het hokje voor no. 1 rood maakt van de door u gekozen partij, maar het hokje voor de naam van een vrouw uit die partij. Iedereen heeft van tevoren de namen van alle kandidaten gekregen: thuis overdenken kan dus in alle rust. 52% Van de Nederlandse bevolking bestaat uit vrouwen. Het is toch wel de moeite waard om eens te overwegen juist op een vrouw te gaan stemmen. Want, waarom automatisch op no. 1.? (overigens, alleen de PPR heeft een vrouwelijke lijsttrekker, en dat is door de reclamevakmensen erg afgeraden...) De vrouwen en de mannen die verder op de lijst staan kunnen even bekwaam zijn, daarom is het zeker niet zinloos nu eens een (vrouwelijke) kandidaat uit de andere namen te kiezen. Deze zg. voorkeurs temmen worden ook geteld en bekend gemaakt. Vrouwen kijken soms anders tegen de dingen aan en hun ziens wijze is van evengroot belang als de mannelijke kijk op de zaak! Dus, stem op 25 mei eens op een vrouw. Zij behartigt uw belang! Anke de Jonge Zoiets heet Het Politieke Spel. Nou dat is dan een oeverloos vervelend spelletje. Ik ben altijd erg nieuwsgierig of, als kleine meehuppelaar, men de onafhankelijkheid zal kunnen handhaven. Rest ons nog de stroming, die zo nodig mijn geweten wil zijn. Dat is vervelend want dat geweten is helemaal alleen van mij en ik wil het zelfs een partij niet aandoen mijn persoonlijke ver antwoordelijkheden over te nemen. In de politiek heb je trouwens nog van die eigenaardigheden: als ik, aan het eind van het boekjaar, een paar honderd gulden "over" zou hebben, waarvan ik niet weet, waar ze vandaan komen, dan zou de Fiscus fronsend toekijken. Gebeurt dat weer, dan komt prompt de Fiscale opsporingsdienst kijken. Maar heeft een regering kwartaalsgewijs een verrassing van enige miljarden, dan is dat een meevaller voor het begrotings tekort. Ik denk dan, dat ik beduveld ben op de een of andere manier. Jammer, ik had nog zoveel vragen voor het politieke forum. De een al lastiger dan de andere. Maar nu bent U natuurlijk nieuwsgierig wat ik ga stemmen. Dat zoudt U nou wel eens willen weten hè? Nou, ik ook. L.H.G. van den Hoek - Maclaine Pont.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23