(O De daad bij het woord. „ZEGGE EN SCHRIJVE D e verkiezingsstrijd zal de komende week zijn hoogte punt bereiken. Nog vele schone beloften zullen ons de resterende dagen voor de verkiezingen derhalve gedaan worden. Zo n 20 partijen dingen om de gunst van de kiezer. Nederland bewijst weer eens waarin een klein land groot kan zijn. In deze verkiezingstijd wordt er vooral druk gepraat over werkgelegenheid, sociale zekerheid, inko mensbeleid, inflatie en milieu. Als boer heb je daar na tuurlijk ook mee te maken. Maar dat er nu zoveel vanuit de specifieke boerenproblematiek gepraat wordt zouden wij niet durven beweren. Het wordt er allemaal niet ge makkelijker op om de juiste keuze te doen. Velen zullen hun portie daarom maar liever aan Fikkie willen geven: ze zoeken het maar uit, gooi het maar in mijn pet, bekijk het maar. Wij moeten toegeven dat deze opstelling verleide lijk is. De ervaring leert toch dat er van de vele beloften vaak bitter weinig terecht komt. Waarom zou je je eigen lijk nog druk maken. zuidelijke landbouw maatschappij VRIJDAG 20 MEI 1977 land-en tuinbouwblad Soms lijkt het er op alsof de land- en tuinbouwer alleen maar aandacht zou hebben voor materiële zaken. Dat is zeker niet zo. Hij ziet wel degelijk de schoonheid van de natuur, zoals dit voorjaarsachtige beeld op de foto. Tegelijkertijd weet de agrarische ondernemer echter als geen ander "mooi praatjes vullen geen gaatjes". Een gezegde waaraan hij in deze verkiezingsstrijd nogal eens moet denken. De inkomenssituatie in de agrarische sektor baart zorgen en het lijkt er op alsof de landbouw met een kluitje in het riet wordt gestuurd. En toch gaat het voorjaar gewoon door, ook na de vijf en twintigste mei Een onlangs op het initiatief van het ministerie van landbouw gehouden opinie-onderzoek over de vraag hoe Nederland denkt over zijn boeren en tuinders heeft uit gewezen dat de boerenstand er redelijk goed op staat bij de bevolking. Nu moet je bij dit soort onderzoeken na tuurlijk wel de nodige voorzichtigheid in acht nemen met het trekken van konklusie's. Maar als verreweg de mees ten van ruim 2.000 ondervraagden vinden dat boeren een grote positieve invloed uitoefenen op het natuur- en landschapsbehoud, de voedselvoorziening en de natio nale ekonomie dan is dat zonder meer een duidelijke aanwijzing. Blijkens het onderzoek wil tevens een meerderheid van de ondervraagden (niet-boeren) via overheidssubsidie s ook nog wel meebetalen aan de land- en tuinbouw. Het zou echter interessant zijn om te weten of men die bij drage ook wil betalen via een hogere prijs voor de pro- dukten. Maar dat zal wel niet gevraagd zijn. Als die vraag wel gesteld zou zijn dan hebben wij, gelet op de opstel ling van de konsumentenorganisatie's, zo onze vermoe dens over het antwoord. Maar misschien vertolken de konsumentenorganisatie's de mening van de konsument niet. En dat kun je natuurlijk te weten komen via een opinie-onderzoek. Public Relation Al met al kan de uitslag van het onderzoek toch tot tevredenheid stemmen. Het valt in ieder geval niet tegen. Wij geloven zeer zeker dat deze uitslag tevens toe te schrijven is aan met name het werk van onze Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw die onvermoeibaar bezig is met meer begrip te kweken voor onze bedrijfstak en waar nodig misverstanden uit de weg ruimt. Ze zitten er bovenop en het grote belang van dit werk wordt nu duidelijk aangetoond. Daar moet dan ook beslist onver minderd mee worden doorgegaan. Ook de Z.L.M. zal dit werk op regionaal niveau met de daad moeten steunen. In dit No. o.m.: Wildschade, voorkomen is beter dan genezen pag- 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 Mechanisatienieuws pag. 7 Onkruidbestrijding in bieten na opkomst pag. 8 Nog weinig gele roest in het Zuid-Westen pag. 9 Veel interessante proeven op "Cranendonck" pag. 11 Arie Korte weg neemt afscheid van de Z.L.M. pag. 12 en 13 Interventieregeling slachtstie- ren onjuist pag. 14 Rond het uitplanten van spruitkool pag. 15 Druppelbevloeiïng middels de waterleiding pag. 17 Tuintips pag. 19 Voor de vrouw pag. 23 Trouwens, de individuele boer moet ook niet vergeten dat hij in feite een ambassadeur is van zijn bedrijfstak. Door zijn bedrijf voor belangstellenden open te zetten bijvoor beeld. En een glaasje verse koemelk gaat er altijd wel in. Verkiezingen Het vervelende is echter dat de beslissingen wel door de politici genomen worden. Dat is een ding dat zeker is. Of ze het nu goed doen of niet. De enige kans om daarop nog enige invloed uit te oefenen is er door te gaan stemmen. Trouwens hoe klein de boerenbevolking dan ook nog mag zijn, alles bij elkaar is deze groep op papier toch altijd nog goed voor zo n 1 5 a 20 kamerzetels. En dat is toch ook nooit weg. Het devies is dan ook: ga in ieder geval stemmen. En doe dat zeer bewust. De stembureau s zijn van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur geopend. Er moet dus altijd wel een gaatje te vinden zijn. Niet stemmen betekent in feite een stem voor de partij waarvan je het minste moet hebben. Laat ons dat even vaststellen. Politiek aktiever V erder vooruitkijkend zullen wij er trouwens rekening mee moeten gaan houden dat wij ons als landbouw meer met de politiek moeten gaan bezig houden. Vele zaken worden tegenwoordig binnen de kortste keren in de poli tieke sfeer getrokken. Denk maar aan de Oosterschelde. Anderzijds wordt het in de ogen van steeds meer politici steeds minder aantrekkelijk zich voor de landbouw sterk te maken. Alleen het aantal stemmen schijnt nog te tel len. Als deze trend zich voortzet zal er niets anders opzit ten dan dat de boer zelf aan tafel zit wanneer er ook over zijn belangen beslist wordt. Dit houdt in dat meer boeren zich beschikbaar zullen moeten gaan stellen voor een aktieve rol in de politiek. Niet alleen landelijk, maar ook op provinciaal en gemeentelijk niveau. Een aktieve rol in de politiek kost echter veel tijd. En tijd is voor de boer een schaars artikel. Toch zal het moeten gebeuren. Laat ons in dit kader ook denken aan de boerinnen: kies eens een boerin! Tenslotte nog één ding: ga op 25 mei stemmen. Het is het minste wat we kunnen doen. Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1