41 Flevohof weer mooier gegroeid I I DIMGEN VAM DE WEEK W oensdag is het zover. Dan gaat het Nederlandse volk naar de stembus om haar regeringsvertegenwoordigers te kiezen. De laatste weken en maanden zijn we overstelpt met alle mogelijke voorlichting in de kranten of via radio en televisie en overal in het landschap vinden we de oproepen om op deze of gene partij te stemmen. Er zal ook binnen onze lezerskring zeer verschillend worden gedacht over de partij welke men zijn of haar stem zal geven. Gelukkig is het land waar men politiek verschillend kan denken en toch samenwerken op andere terreinen. T ussen de hoofdrolspelers/solisten en 't koor op de achter grond ligt het gebied waarin de bijrollen funktioneren. Met de bijrollen brengen we de versieringen aan, de kleur en variaties. Voor deze toepassing is een welhaast onuitputtelijke plantebron voorhanden: de rozen, de vaste planten, de perkplanten, de bolbloemen en de sierheesters. I n elk geval zullen we hopen dat de nieuwe regering welke we over mogelijk niet te lange tijd krijgen, voldoende oog heeft voor de land- en tuinbouw in ons land. Dat zou een normale zaak moeten zijn, want als het goed is krijgt een land de regering die het verdient en uit een N.I.P.O.-onderzoek dat onlangs werd gehouden in opdracht van het Ministerie van Landbouw en Vis serij blijkt dat de overgrote meerderheid van degenen die werden ondervraagd, een bijzonder positieve mening heeft over de bete kenis van het agrarisch bedrijf voor de voedselvoorziening en voor de economische positie van ons land. Niet minder dan 96% vindt dat het agrarisch bedrijf belangrijk is voor de voedselvoor ziening en 92% acht het van groot belang voor de economische positie van ons land. Opmerkelijk is ook dat er bij het vormen van dit oordeel geen noemenswaardige verschillen zijn tussen oud en jong, tussen mannen en vrouwen of tussen, de bewoners van de grote steden of mensen uit de provincie. Verder blijkt er ook geen STERREN EN FIGURANTEN e.d. of heesters die zieh door hun opvallende eigenschappen van hun medebroeders onderscheiden. Voorbeelden: de azijn- of fluweel boom, de duivelswandelstok, japanse esdoorn, schijn- beuk e.d. Op geschikte plaatsen kunnen coniferen eveneens op uitnemende wijze een hoofdrol vertolken. In de kleinste tuintjes kiezen we de hoofdrolspelers uit de vasteplanten of perkplanten, bijv. het hoge ijle ijzerkruid, de forse toortsen, de grappige kattesnorren, de naald van Cleopatra e.d. De achtergrondmuziek P lanten met een geringe individuele zeggingskracht maar in groepen bijeen een rustig, gedragen klinkend geheel laten we op de achtergrond het koor zijn waartegen de solisten beter tot hun recht komen. In de grotere tuinen planten we heestergroepen maar in de kleinere tuin zijn het veelal de hagen die een ach- tergrondfunktie vervullen. Een greep uit de planten voor een geschikte rol in het koor: Laurierkersen, coniferen, mahonie- struiken, groenblijvende kamperfoeliestruiken, hulst, rhodo dendrons e.d. Bodembedekkers kunnen qua karakter ook tot de achtergrond muziek gerekend worden. In de grotere groepen eenvoudige planten domineren op de geëigende plaatsen de hoofdrolspe lers. Tot die eenvoudige planten rekenen we soorten als: maag- depalm, pachysandra, sommige cotoneastersoorten, penning kruid, lieve vrouwe bedstro e.d. De bijrollen Dirigent of regiseur oals de dirigent de verschillende partijen van het orkest tot een goed klinkend geheel voert en zoals de regiseur z'n ver schillende spelers op de juiste plaats en in de juiste timing voor het voetlicht brengt, zo moeten wij in de tuin de verschillende plantegroepen goed op elkaar afstemmen en in de juiste ver houdingen laten klinken. ten, het eenvoudige blijvende groen. Tegen die achtergrond kan het overige gezelschap dan wat luidruchtiger kwetteren. Meer op de voorgrond situeren we de kleurrijker figuren die (welis waar ondergeschikt aan de hoofdrolspeler) het spel levendig houden. Z oals bij haast elke verzameling levende wezens onderscheiden ook de planten zich van elkaar door meer of minder opvallende karaktertrekken. Het karakter van een plant bepaalt in hoge mate zijn of haar plaats binnen de tuingemeenschap. Zo zijn er de volgzame figuren die op de achtergrond een passieve rol vervullen en er zijn de grillige individuen die in hun a-sociale zijn een opvallende plaats op de voorgrond voor zich opeisen. Ér zijn sterren die schitteren tegen het dekor van de onopvallende figu ranten en er zijn solisten die zich gedragen weten door het koor der eenvoudige zangers. Rolverdeling B ij het kiezen en samenstellen van een tuinbeplanting is het belangrijk dat we behalve op de kleur van de bloemen, het tijdstip van bloeien e.d. ook letten op het karakter van de plant. Het kiezen en samenstellen van een beplanting is als het maken van een goede rolverdeling. De juiste man/vrouw op de juiste plaats. Voor de gedachte hoogtepunten kiezen we opvallende planten terwijl de begeleidende soorten van het bescheiden type zijn. In een grote tuin kunnen we meerdere hoofdrolspelers plaatsen, in een kleine tuin daarentegen moeten we ons tot een one-man-show beperken. Als achtergrondmuziek kiezen we de weinig dynamische plan- sei(#tso«ïwsij! üehi#« t«m bij wenir.g !y(t« 2 «lifst bap ÖKfAfcfiP 8CVÉU*&8 V. GOES A H085030i.SPH.fBS S ACHrERSHOSSMU/lfX C «Mft0i.UK Planten voor de hoofdrollen 13 ijna alle bomen kunnen we in de grotere tuin tot de hoofd rolspelers rekenen. In de kleinere tuin zijn dat de kleinere bomen van het Ntype sierappel, de kleinere sierkers, meidoorns, .F levohof is weer mooier gegroeid. 700.000 Nederlanders en buitenlanders hebben vorig jaar een bezoek aan Flevohof ge bracht. Ook in 1977 zuilen velen de weg naar Oostelijk Flevoland weer weten te vinden, want er is nogal wat nieuws te zien op Flevohof. In de bestaande permanente tentoonstellingsruimten, die geheel overdekt zijn, zodat een bezoek met minder mooi weer niet in het water kan vallen, is ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Land- bouwprodukten (IBVL) een expositie ingericht over "de Aardappel". Onlangs werd deze door de frites-bakkende Tweede Kamer-voorzitter Vondeling geopend. Het vleespaviljoen, dat geheel nieuw is ingericht en is uitge breid, benadrukt nog eens de grote rol die Nederland speelt in de export van vlees. In d|| paviljoen, dat een rustpunt is in de wandelroute, kan het door de Flevohofslager bereide vlees door de bezoeker zelf worden gebarbecued. Ook de "warme bakkerij" van Flevohof is uitgebreid. De bakker kan hier bij zijn ambachtelijk werk op zijn vingers worden gekeken. In de veiling, die nu in oude stijl is ingericht, wordt gedemon streerd hoe 't op een veiling toegaat. De bezoeker neemt de plaats in van de koper. Flevohof-produkten als tomaten, papri ka's, champignons en planten, die bij tienduizenden in eigen kassen groeien en bloeien, worden tegen schappelijke prijzen geveild. Bijzondere exposities in het seizoen 1977 n het seizoen 1977, zullen de aquarellen van Rien Poortvliet, gebruikt voor zijn boek "Te hooi en te gras", op Flevohof te bewonderen zijn. Onlangs is bij het bijenpaviljoen door Drs.P. de expositie geo pend van Ad Cameron. Daarin wordt verteld over "De wereld van de vogels". Vele kleurrijke afbeeldingen van de in Neder land voorkomende vogelsoorten geven een goed beeld van dit deel van onze Nationale fauna. In de "Caroussel", de op een schiereilandje gelegen permanente tentoonstellingsruimte, is een expositie te zien van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, waarin uitvoerig de diverse vakantie mogelijkheden in Zwitserland worden toegelicht: "Een aktievé vakantie in het land van de bergen". Speciale aandacht op Flevohof, krijgt de expositie van ama teurfotografen, die is ingericht naar aanleiding van de foto wedstrijd "In en om het IJsselmeer", die door Flevohof in sa menwerking met de Stichting Amateurfotografie werd georga niseerd in het kader van de opening van de dijk Enkhuizen-Le lystad. Deze dijk wordt beschouwd als een van de mooiste toe ristische routes in Europa. In deze expositie zijn vele karakte ristieke IJsselmeerfoto's te bewonderen. Voorjaar n het voorjaar zijn naast de bloemen en planten, uiteraard de voorjaarsbodes, die het bekijken waard zijn. In de agrarische bedrijven zijn dat de vele tientallen biggetjes' in het kinderdorp de geitjes, lammeren en het Flevohof-veulen. De voorjaarsbloemen staan in volle bloei. Bijzonder fraai is het grote Flevohof-mozaïk bij de ingang van het park. Het bloembollencomité uit Aalsmeer richtte een uitgebreide expositie in over bloembollen. Zij legde een tuin aan waarin alleen al 15.000 bloembollen gepoot zijn. Met deze tuin wordt duidelijk gemaakt dat bloembollen het gehele jaar in bloei kunnen staan. De laatste weken hebben we ons wel dikwijls afgevraagd of er toch nog enig besef aanwezig is over de waarde van de vrijheid om te stemmen zoals men wil. Wanneer we zien hoe er door sommi gen wordt gehandeld tegenover politieke leiders dan lijkt dat gewoon nergens meer op. Wanneer van Agt in Nijmegen het spreken totaal onmogelijk wordt gemaakt en degenen die zijn gekomen om naar hem te luisteren onverrichterzake naar huis moeten, dan is dat een kwalijke zaak. Even kwalijk is het wanneer de deur van het huis van Wiegel wordt rood geschilderd of het Troelstra monument in den Haag wordt beklad. We zouden zo nog door kunnen gaan met het noemen van gebeurtenissen welke beschamend zijn voor onze samenleving maar die zijn voorge vallen in de afgelopen weken. Het is zelfs zo erg geworden dat de leiders van de grootste politieke partijen alle onderlinge ver schillen op een bepaald moment opzij hebben gezet en geza menlijk een oproep hebben gedaan ten aanzien van het ver draagzaam zijn ten opzichte van elkander. Zij hebben er op gewezen dat verdraagzaamheid niet wordt bedoeld als een on verschilligheid die tot niets verplicht maar wel als een redelijk en voorzichtig met elkander omgaan. Dan kan men verschil van mening hebben en men kan debatteren dat de stukken er af vliegen maar men maakt het de ander niet onmogelijk. In de afgelopen weken hebben de vlaggen halfstok gehangen omdat de doden uit de laatste wereldoorlog werden herdacht en het is 5 mei geweest, geen feestdag dit jaar, maar toch een dag die velen nog wat zegt. Daaraan hebben we moeten denken toen we lazen over wat zich soms afspeelde rond de politieke bijeenkomsten. Ken nelijk heeft een bepaalde groep van mensen niets geleerd van het verleden. Maar genoeg hierover. Hopelijk zal het blijven bij incidentele gebeurtenissen en geen symptoom zijn van een le venshouding bij een brede laag van onze bevolking. Volgende week zullen we weten hoe de stembusuitslag is en dan komt het moeilijke werk van het vormen van een regering. Gezien de belangen van ónze gehele bedrijfstak is het geen wonder dat hier met zeer grote belangstelling naar wordt uitgekeken. Er zijn ook ten aanzien van land- en tuinbouw de laatste weken enkele forse uitspraken gedaan. Het is goed dat dit is gebeurd want het kan van pas komen bij latere onderhandelingen. Op heel Flevohof zijn dit jaar zo'n 250.000 bloembollen geplant. De Boskoopse kwekerijen legden een coniferentuin aan nabij het akkerbouwbedrijf van Flevohof. De Kring voor Hoveniers laat de bezoeker een prachtig stuk sierteeltkunst zien, op de patio bij de bakkerij. Het Algemeen Verbond voor Volkstuinders heeft een aantal modelvolkstuinen op Flevohof, kompleet met volkstuinhuisjes. Hier kan de bezoeker zien hoe een tuin het gehele jaar door in bloei kan staan. Flevohof is door deze pracht aan planten en bloemen te be schouwen als een van de grootste en fraaiste parken van Ne derland. Rekreatie F levohof is er trots op inmiddels een van de grootste speel tuinen binnen haar poorten te hebben. Wederom is de speeltuin uitgebreid. Dit keer met een groot luchtkussen en een groot aantal unieke speeltuintoestellen. Het Indianendorp garandeert voor de kinderen een dag speel- plezier. Met de nieuwe wig-wam's en uitkijktorens, van waaruit de grote vijver kan worden overzien. Deze wordt doorlopend gevoed met helder bronwater, dat via houten goten op verschil lende plaatsen in de vijver klatert. Dagelijks worden vele schoolreisjes naar Flevohof gemaakt. Hierbij neemt het kinder dorp een centrale plaats in. In de huisjes kunnen de kinderen naar hartelust spelen. Er is een gloednieuwe model-spoorweg, waar de kinderen zelf op de knoppen mogen drukken. Daar naast is er de "mogelijkheid om te boetseren, potten- en panne koeken te bakken, te knutselen en te schilderen. Inklusief het pony rijden en de bekende Flevohof-trein komt een dagje Fle vohof binnen het bereik van de kinderen voor 4,50. De en treeprijs voor volwassen bezoekers is 5,50. verschil van mening te zijn over deze zaak binnen de aanhangers van verschillende politieke partijen. Het bedoelde N.I.P.O.-onderzoek werd begin februari uitgevoerd onder ruim 2.000 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Uit het onderzoek blijkt voorts dat het Nederlandse volk van mening is dat de boer lange dagen maakt voor gemiddeld een karige beloning. Er kwam uit naar voren dat de ondervraagden overwegend van mening zijn dat de producent over het algemeen maar een bescheiden deel ontvangt van hetgeen het publiek ui teindelijk moet betalen voor de produkten van land- en tuinbouw. Op de vraag of men overheidssubsidie aan verschillende takken van land- en tuinbouw en veeteelt een juist beleid vindt of niet, zegt 62% dat men dit juist vindt, slechts 4% vindt het niet juist en 14% heeft er geen mening over. Opmerkelijk is dat de boeren die meededen in deze steekproef niet zo gelukkig zijn met het beleid van overheidssubsidie want 46% van de boeren die meededen waren er tegen. Aangenomen moet worden dat zij meer hebben gedacht aan de aard en omvang van de bestaande subsidierege lingen dan aan het principe van subsidie op zich, zo voegt het N.I.P.O. toe aan deze uitslag. Verder blijkt uit dit onderzoek dat de invloed van het boerenbedrijf op het behoud van natuur en landschap zeer positief wordt gewaardeerd. Bijna zeven van de tien ondervraagden waren van mening dat het boerenbedrijf het behoud van de natuur en het landschap bevordert, dit tegen een op de tien die er een ongunstige invloed van veronderstelt. We hebben deze week melding gemaakt van dit N.I.P.O.-onder zoek omdat het goed is te horen hoe anderen over ons denken. Er komt soms naar voren dat we binnen onze bedrijfstak altijd maar klagen maar we zien gelukkig ook dat we zo niet overkomen bij het Nederlandse volk, dat de landbouw in haar totaliteit ziet als een waardevol en gewaardeerd onderdeel van onze samenleving. We hopen dat dit door zal werken wanneer er straks een nieuwe regering wordt gevormd en men komt met een plan voor steun aan de landbouw, want zonder een goed begeleidend beleid zal ook de toekomst moeilijk zijn. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19