Druppelbevloeiing middels de waterleiding C. van de Vrie N aarmate de afgifte per meter druppellei ding kleiner is, kan bij eenzelfde waterhoe- veelheid per uur, een grotere oppervlakte per keer worden behandeld. Bij een beschikbare hoeveelheid van 2000 liter/uur en een afgifte van 1 liter/m is de maximale afstand bij 2 li ter/m 1000 meter en bij 4 liter/m 500 meter. M enige kleinfruitteler met aardbeien, frambozen en bessen wil op eenvoudige wijze water geven met enkele druppelleidingen, die zijn aangesloten op de waterleiding. Ook fruittelers met pas geplante bomen en boomkwekers zien hier naar uit. D oor het Waterleidingbedrijf (Zeeland) werden in de afgelopen jaren alle grote aan sluitingen teruggebracht en begrensd tot max. 3 m3 per uur. De aansluitprijs bedraagt dan 64,80 per jaar en 1,05 per m3 verbruik. Per 1000 m3 kost dit dus 1.115 - (exkl. BTW). Indien op enig moment meer dan 3 m3/uur wordt verlangd, valt men in het kapaciteitsta- rief van de grootverbruikers en betaalt dan een aansluitingsprijs van 672,— per gevraagde m3 en 0,85 per m3 verbruik. Bij een aanslui ting van bijv. 5 m3/uur betaalt men 3.360,— plus een bedrag van 850,— (exkl. BTW) per 1000 m3. H ierbij is de belangrijkste vraag of de leiding over de gehele lengte water moet afgeven dan wel plaatselijk. Z.L.M. Kring Tholen/St. Philipsland ontving 29 Amersfoortse scholieren Consulentschap voor de Tuinbouw Zuid-West-Nederland te Goes Watertarief Afhankelijk van de plaats ten opzichte van de pompstations varieert de waterdruk op het lei dingnet van 1.6 ato tot 4.0 ato. De wettelijke norm is minimaal 2.5 ato. Naarmate de afgif- tecapaciteit groter en de waterdruk in het lei dingnet hoger is, kan er een grotere opper vlakte van water worden voorzien. Het aftap- punt voor aansluiting van de druppelleiding dient zo dicht mogelijk bij de hoofdaansluiting te zijn. Wel moet de afstand tussen aftappunt en de meter(put) minstens 2 meter bedragen. Druppelsystemen O m de geringe beschikbare hoeveelheid "duur" water zo goed mogelijk te benutten, Wel geschikt zijn hardwandige leidingen met Access-druppelaars (op bijv. 75 cm afstand) met een afgifte van 1 1/druppelpunt/uur. Ook Key-klip en Netafim druppelaars kunnen toe gepast worden. Laatstgenoemden geven echter ca. 2 xh liter/druppelpunt/uur. Netafim-druppelleidingen kunnen - indien ge wenst - gemakkelijk uit het gewas worden ge trokken en worden opgerold. Vruchtbomen. Evenals bij de frambozen kun nen Access-, Key-klip- en Netafim worden toe gepast voor het bevochtigen van jonge bomen. Hiermee kunnen lengtes tot ca. 150 cm worden aangelegd. Bij grotere oppervlaktes kan het perceel in groepen worden verdeeld. Uiteraard kunnen ook de duurdere druppelaars, zoals Key-Emitter en Irrifrance worden toegepast. Bevestigd aan een werktuigraam achter de trekker wordt met een schijf een veur van ca. 5 cm diep getrokken. Gelijktijdig wordt de drup pelleiding uitgerold. Met 2 personen kan per dag ca. 5-7 km leiding worden uitgelegd. Uitgelegde druppelleiding bij framboos. Meer dan bij andere gewassen is bij frambozen het effekt van vochttoediening groot. komen uitsluitend druppel-irrigatie-systemen in aanmerking. Hiermede wordt op de ge wenste plaats het water "druppel voor drup pel" gedoseerd. Tevens kunnen meststoffen in opgeloste vorm in de gewenste hoeveelheden en tijdstippen effektief bij de plantenwortels worden aangebracht. Het systeem is eenvoudig uit te breiden en kan met tijdschakelaars en elektrische kranen worden geautomatiseerd. De keuze van het systeem bij toepassing op de waterleiding hangt vooral af van de wateraf- gifte per druppelpunt en het gewas. Waterafgifte Keuze per gewas Aardbeien. Naast de bekende gietdarm waar mee slechts over korte afstanden een regelma tige waterafgifte kan worden gegeven, kan dit beter gebeuren met de "zweef'slang Via flow. Ook hiermee zijn de afstanden beperkt. Voor lange afstanden en een regelmatige afgifte kan beter Drip-strip worden gebruikt met gaatjes om de 30 cm. Beide systemen geven 1 -Vi k 2 liter per meter per uur. Om drukverschillen op te heffen en de druk op het niveau van 0.5 ato te houden, dient de drukregelaar met een nauw keurige manometer te worden geplaatst. De Ei-wall-leiding met gaatjes om de 45 cm geeft 2 Vi a 3 liter/m. Daarom kan deze enkel worden gebruikt bij kleine oppervlaktes waar men over voldoende druk beschikt (1-1 xh ato.) Frambozen, kwekerijen, e.d. Door de grote af gifte van Bi-wall en -evenals Via flow en Drip-strip - de kans van beschadiging door hakken, scheuten verwijderen e.d., is dit sys teem minder geschikt. Bovendien worden zachtwandige systemen graag aangevreten door konijnen. Vervolgens worden de druppelaars aangebracht en de veur gedicht. Indien de grond rul en vochtig is kan met 2 personen 34 -1 ha per dag worden uitgevoerd. Bij het toedienen van meststoffen mogen druppelleidingen niet rechtstreeks op het wa terleidingnet worden aangesloten. Daarom dient een bak van 500 1000 liter met een automatisch vlottersysteem tussen de waterlei ding en het druppelsysteemte worden ge plaatst. Men is dan op weg naar automatisering van het gehele systeem. W ateraansluiting O p fruitteelt- en kleinfruitteeltbedrijven hebben we gewoonlijk aansluitpuntcn van ma ximaal 3 m3 per uur. In de praktijk haalt men - afhankelijk van de situering en de kwaliteit van het waterleidingnet - afgiftes, die variëren van 1500 liter tot 3000 liter per uur. Deze druppelaars, met ingebouwde drukrege ling en schoningssysteem, geven ca. 4 li ter/druppelaar/uur. Laatstgenoemden komen daarom vrijwel uitsluitend in aanmerking wanneer er oppervlaktewater of bronwater moet worden gebruikt. Tevens meststoffen toedienen ia de druppelpunten kunnen op efficiënte wijze meststoffen bij de plantenwortels worden gebracht. De fa. Meeuwse te Kloetinge heeft voor dit doel een doseerapparaat beschikbaar. Hiermee werd in diverse landen reeds ervaring opge daan. De prijs bedraagt circa 3.000,— Voor het uitrollen van druppelleidingen heeft de heer L. Michielsen te Rilland een vat gelast tegen de velg van een wiel. De buitenomtrek van de haspel dient precies gelijk te zijn aan de binnendiameter van de rol. De haspel is opge hangen achter een wagen op de wendakker. OTSPfSfl Voor het aanbrengen van druppelaars wordt met een dergelijke tang op eenvoudige wijze een gat >n de leiding geponst. 6. aangelegde druppelleiding in een twee rijen-systeem Konden we vorige week nog lezen dat de Groninger boeren initiatieven hadden genomen om de stedelingen in kontakt te brengen met de landbouw, nu vernemen we dat ook op Tholen en St. Philipsland iets dergelijks werd ondernomen. Overigens was dit niet iets dat voor de eerste keer gebeurde. Het was reeds voor de veertiende keer dat er een werkweek op touw werd gezet voor een scholengemeenschap. Dit maal was het de scholengemeenschap "De Amersfoortse Berg" waarvan de leerlingen van 9 tot en met 14 mei een bezoek brachten aan Tholen en St. Philipsland. De leerlingen, 29 jongens en meisjes waren te gast bij leden van de Z.L.M. Dé heren Bax en Bayense, bedrijfsvoorlichters in dit gebied hielden voor de vijfde maal een lezing voor deze leerlingen over "Landbouw en Milieu". Het is een goede zaak dat dergelijke jongelui in aanraking ko men met de praktische land- en tuinbouw. Als stadsmens heeft men vaak een verkeerde kijk op de gang van zaken op het agrarischbedrijf. Het is public-relations bedrijven aan de basis. Een direkte vorm waarvan men onmiddellijk de resultaten kan zien. De kring Tholen/St. Philipsland van de ZLM die deze werkweek organiseerden in samenwerking met de school had den een uitgebreid programma opgesteld met o.a. een ontvangst op het gemeentehuis van Tholen in aanwezigheid van de bur gemeester de heer J.E. van Boeyen en de ZLM kringvoorzitter de heer M.C.J. Kosten. Voorts werden bezoeken gebracht aan diverse soorten ondernemingen. Akkerbouw, tuinbouw, vee houderij en gemengde bedrijven. Ook werd aandacht geschon ken aan de water huishouding met medewerking van de heer H. van Gorsel dijkgraaf van het Waterschap Tholen St.-Maartens- dijk. Een bezoek aan de veiling van St.Annaland mocht ook niet op het programma ontbreken. Het geheel werd afgesloten door een afscheidsavond die werd georganiseerd door de Amers foortse Scholengemeenschap, waarbij enkele hapjes werden aangeboden en tevens diverse sketches werden opgevoerd. Zo langzamerhand kan men van een traditie gaan spreken wat de werkweek aktiviteiten betreft. Het is een bijzonder nuttig en ook dankbaar werk wat navolging zou verdienen in meerdere kringen van de Z.L.M. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17