Meeldauw en gele roest pikken meer dan een graantje mee. Stop dat met Calixin. BASF O Interventieregeling slachtstieren volkomen onjuist T ijdens de jaarvergadering van Nederlandse Bond van Hande laren in Vee zei ir. de Zeeuw, direkteur generaal voor de land bouw o.a. dat Nederland met betrekking tot de exportpositie zich niet kan permitteren weer een uitbraak van de varkenspest te krijgen. Misschien vonden sommigen de exportbeperkingen wat al te streng, maar de maatregelen waren er op gericht om de export in stand te houden en zeker niet om de handel beperkingen D, Calixin. weer zo'n uitgedokterd BASF produkt! Varkenspest kostte de overheid 18 miljoen extra WÊÊÊBm Alles over de teelt van Blauwmaanzaad Gelijkmatige exportstijging Ned. Zuivelprodukten Ir. de Zeeuw op te leggen. Ten aanzien van het dierziektebeleid bestaat er een goed kontakt tussen overheid en bedrijfsleven. Er bestaat een vijf-jarig financieringskontrakt. Dit gebeurt op flfty-fifty basis met een maximum voor het bedrijfsleven, waarboven de overheid 100% financiert. Dit resulteerde in de afgelopen maanden in een schadepost van circa 18 miljoen voor Rijksrekening i.v.m. de varkenspest. SS! Vraag en aanbod uit balans? Marktpositie e ontwikkeling op de varkensmarkt baart zorgen. Tellingen in februari/maart van dit jaar wezen uit dat het aantal varkens 9 10% hoger ligt dan het jaar ervoor. Dit zal een druk op de prijzen uitoefenen, die tot eind 1977 zal aanhouden. Het E.E.G.-varkensbeleid dat de Commissie voert, geeft bij grotere druk op de prijzen alleen mogelijkheid tot partikuliere opslag. Wij kunnen daarmee wel leven omdat deze regeling een sneller evenwicht op de markt bevordert vergeleken met interventie op een te hoog niveau waarvan de prijsdrukkende wérking langer duurt. We hebben dankbaar gebruik gemaakt van door de Commissie opengestelde partikuliere opslagregeling in de periode dat onze varkensvleesexport stil lag. De toen uit de markt genomen 8.000 ton heeft geholpen de prijzen niet te snel te laten zakken. 50% stieren produktie rechtstreeks in de inter ventie ervolgens memoreerde de heer De Zeeuw de verandering op de rundvleesmarkt. Zo'n 4 jaar geleden werd de interventieprijs voor rundvlees verhoogd omdat de E.E.G. als totaal importerend was. Anderhalf jaar later was er een overschotmarkt en momenteel wordt er wekelijks 4500 ton rundvlees bij de interven tiebureaus aangeboden. Het gevolg was dat de E.E.G. zich ging afschermen voor import met zelfs een importstop. Ons land is niet voor to taal invoerverbod. De huidige regeling is beter, dus binnen de Gemeenschap een preferentie voor eigen producenten. Maar andere landen moeten wel in de Gemeenschap kunnen in voeren met een variabele heffing die lager is als de prijs in de Gemeenschap hoger is en omge keerd. Op deze manier is het verloop op de gemeenschapsmarkt vloeiend. Ir. De Zeeuw noemde het een kwalijke zaak dat in ons land 50% van de totale stieren-prodïiktie rechtstreeks naar het interventiebureau gaat. Hiermee blijkt dat vraag en aanbod door de te hoge interventieprijs volledig uit balans zijn. Naar zijn mening moeten wij meewerken aan een wijziging die dit soort praktijken voort brengt. Een bodem in de prijs is een goede zaak maar de huidige gang van zaken is volledig on juist. Meeldauw in gerst kan u wel 1000 kg per ha. aan op brengst kosten, gele roest in tarwe zelfs 2000 kg. Die schim melziekten blokkeren de voed- selaanmaak, waardoor u minder korrels en kleinere korrels oogst. Meeldauw komt vooral voor in tarwe, wintergerst en zomergerst en haver op zand-, dal- en lössgronden en op rivierklei. In de zeeklei gebieden kan gele roest in tarwe zeer veel schade ver oorzaken. Calixin is het curatieve middel met de brede werking. Voor het beschermen van tarwe tegen afrijpingsziekten: Calixin mengen met Bavistin M. Ook voor dit produkt heeft BASF een technische informatie klaar liggen, die wij u op aanvraag graag en gratis thuis sturen. Bel of schrijf: BASF Nederland B.V., Afd. Landbouw, Tel.: 085 - 71 71 71, Postbus 1019, 6801 MC Arnhem. PROEFSTATION Het proefstation voor de akkerbouw en de groenten- teelt in de vollegrond heeft een brochure uitgegeven waarin de teelt van blauwmaanzaad uitvoerig onder de loupe wordt genomen. In dit boekje worden ach tereenvolgens de volgende onderwerpen behandeld; Algemene zaken, Grond, Rassen, Zaaien, Verzorging, Oogst en gebruik en tot slot een Saldo berekening. De publikatie is samengesteld door ir. H.L. Bernelot- Moens, J. Kuizenga en ir. G. Liefstingh, terwijl de tweede druk werd herzien door ir. N.A. Bor. Het werkje is verkrijgbaar bij het Proefstation; Edel- hertweg 1 Lelystad door storting van 5,— op giro 2249700 met vermelding teelthandleiding nr. 1. Jaarverslag 1976 Ned-Zuivelbureau In het jaarverslag van het Nederlands Zuivelbureau komt men wederom onder de indruk van de vele aktiviteiten in binnen- en buitenland die werden on dernomen om onze zuivelprodukten aan de man te brengen. Als leek zou men haast de neiging hebben om te zeggen het kan bijna niet beter. Toch is men bij het Ned. Zuivelbureau zelf van me ning dat het nog wel beter kan, want als gevolg van de scherpe prijskonkurrentie vindt men dat het inkomen van.de veehouders te veel onder druk staat en dat dit o.a. aansporing moet zijn om zich intensief te blijven bezinnen op reclamemethoden die de hoogste mate van doelmatigheid en doeltreffendheid opleveren. Overigens werd in het afgelopen jaar een poging on dernomen om tot een meerjarige planning te komen van de voorlichtings- en reklameaktiviteiten, waar door de financieringsbehoefte duidelijker zal worden. Verder komt men tot de konstatering dat ondanks het zeer droge jaar toch de melkproduktie enige procen ten hoger was dan in het verslagjaar 1975. Gelukkig is na een recessie, nu het exportcijfer weer stijgende. Er was in 1976 een kwantitatieve stijging van 11%, waarmee de oorspronkelijke stijgingstand weer wordt vervolgd. In Nederland kon zowel voor boter, kaas als melk en melkprodukten een vooruitgang van enige procenten in de consumptie worden bereikt. De aktiviteiten van het Nederlands Zuivelbureau stoelen voor een belangrijk deel op marktonderzoek. Dit beperkt zich tot de begeleiding van de kollektieve afzet bevordering en het verrichten van onderzoeken en het verzamelen van gegevens, ten behoeve van het Nederlands zuivel bedrijfsleven. Enerzijds levert het markt-onderzoek de noodzakelijke gegevens op ten aanzien van de opzet van de campagnes, anderzijds vormt het een instrument om de effektiviteit van deze campagnes te toetsen. Er worden campagnes onder nomen in Nederland, België, Frankrijk, West-Duit- sland, Groot Britannië, en Japan. In dit laatste land vonden 69 akties plaats in warenhuizen, supermark ten en de horeca sektor die resulteerden in enkele honderden demonstratiedagen. Het gemiddeld aan deel Nederlandse kaas in Japan bedroeg in het ver slagjaar, 19% in de warenhuizen en 15% in de super markten. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14