Megista: Mest, gier en stank Wat brengt de tuinbouwvoorlichting te Liempde Ing.J.B.Vinkenvleugel I n het kader van het functioneren van de Mestbanken is voor de mest verwerkende akkerbouwbedrijven gezocht naar een goed kope tussenopslag voor dunne mest. Een dergelijke opslag is gevonden in de vorm van een beklede grondput. Grondputten worden half in en half boven de grond gebouwd. Ze worden machinaal uitgegraven en de grond wordt als een dijk om de~put gezet, zodanig dat de helling ca. 45° bedraagt. Als bekleding van de put kan beton of een kunststoffolie dienst doen. De tussenopslagbassins zijn, vanwege de lage investering meest al bekleed met plasticfolie. De grondput wordt via een 8" p.v.c. buis met afsluiter en snelkoppeling-aansluiting door een grote I.M.A.G.-Mestverwerking en Stankbestrijding-Praktijkoplossingen en Onderzoek (Nadere informatie te Liempde) Opslag van inest Drijvende roerder die öydraulisch wordt aangedreven. tankwagencombinatie met dunne mest gevuld. Ook het leeghalen van de put vindt vanuit dit punt plaats. De Commissie Hinder- preventie Veeteeltbedrijven en het O S-fonds voor de Land bouw hebben de bouw van beklede grondputten op akkerbouw bedrijven financieel gesteund. Een tussenopslag op akkerbouwbedrijven maakt een regelmatig transport van dunne mest vanaf de bedrijven met een overschot aan organische mest naar de akkerbouwbedrijven mogelijk. De investeringen voor een grondput bekleed met kunststoffolie zijn afhankelijk van de grondwaterstand en de inhoud en variëren van ca. 8,50 13,— per m3. De inhoud van de ruim 50 tot nu toe gebouwde grondputten varieert van 500 - 4000 m3, met een ge middelde van 2000 m3. Het roeren van mest Om een homogene mest over het land te kunnen uitrijden is met name voor kippe- en varkensmest het roeren vóór en tijdens het uitrijden noodzakelijk. Gedurende de opslagperiode krijgt men nl. een dikke bezinklaag. Door het IMAG is een drijvende roerder ontwikkeld, die hydraulisch en elektrisch kan worden aangedreven. Nader onderzoek wordt gedaan naar het juiste toerental en de stand van de schoepen. Bestrijding van stank Beluchten van dunne mest. Financieel gestimuleerd door de Commissie Hinderpreventie Veeteeltbedrijven en het O S-fonds voor de Landbouw zijn op ca. 35 bedrijven beluchtings installaties gebouwd. Op deze bedrijven kan de mest stankvrij worden uitgereden en kan tevens de mest regelmatig uit de stallen worden gesp'oeld met behulp van de beluchte mest. Het beluchten vindt meestal plaats met een oppervlaktebeluchter in een met beton beklede grondput. Andere beluchtingssystemen, zoals het inbrengen van de lucht met een beluchter met holle buis en geleideschaal, de beluchtingskussens en de beluchtings toren, worden nader onderzocht.Met het beluchten wordt een stankvrije opslag van mest verkregen, kan de mest stankvrij worden uitgereden en wordt een reductie van de in de stal ontwikkelde stank gerealiseerd. De extra kosten per afgeleverd varken belopen voor het beluchten en het spoelen, bij een aantal van 1000 dieren, een bedrag van ca. 3,50. Scheiden van dunne mest. Het scheiden van dunne mest in een Met folie beklede grondput waarvan de bovenzijde is verzwaard met autobanden en zandzakken ter voorkoming van eventuele stormschade. vaste, steekbare mest en een vloeibaar gedeelte kan op sommige bedrijven met voordeel worden toegepast. Bij het beluchten van de vloeistof kan men met minder energie toe, terwijl deze vloeistof daarna kan worden verregend. Ook het uit de stal spoelen met deze beluchte vloeistof verloopt door de grotere pompcapaciteil beter. Het wassen van de ventilatielucht. Indien hinder van ernstige aard in de directe omgeving van een bedrijf moeilijk is te voor komen, kan gedacht wprden aan de toepassing van luchtwas- sers. De af te voeren ventilatielucht wordt hierbij in de lucht- wasser in contact gebracht met water. De stankstoffen lossen in het water op en worden in het water door een op het vulmate riaal aanwezige bacterieflora afgebroken. Met goed functione rende luchtwassers - afhankelijk van type vulmateriaal en de stankconcentratie van de ventilatielucht - kan een stankreductie van 65 - 90% worden bereikt. De kosten per afgeleverd varken variëren, mede onder invloed van de benodigde maximale ven- tilatiecapaciteit en het type luchtwasser, van ca. 5,— tot 7,- Deze kosten zijn zodanig, dat toepassing van luchtwas sers alleen moet worden overwogen bij een dreigende sluiting van het bedrijf. Een aantal bedrijven met varkens en kippen heeft inmiddels met het toepassen van luchtwassers een hin derwetvergunning verkregen. In het onderzoek wordt aandacht besteed aan gedeeltelijke toepassing van luchtwassers en het plaatsen van de wassers buiten de stal. Het drogen van kippemest. Het drogen van kippemest in de stal met behulp van ventilatielucht heeft - naast belangrijke voor delen ten aanzien van verlaging van gewicht en volume - ook een positief effect op de stank van de in de stal opgeslagen mest. Belangrijke aspecten bij het doen slagen van het drogingsproces zijn voldoende ventilatiecapaciteit en het verhinderen dat morswater bij de mest komt. Een verharde vloer in de mestkel- der kan veel problemen bij het uithalen van de mest voorkomen. Injectie van mest. Met behulp van een injecteur, gemonteerd op de vacuummesttank, kan de mest stankvrij in de grond worden gebracht. In kaal bouwland en in gewassen (snijmais, bieten en aardappelen) is het technisch goed mogelijk de mest te injecte ren. In de praktijk functioneren momenteel ca. 12 injecteurs. De extra benodigde trekkracht voor de injectie is afhankelijk van de grondsoort, de tandvorm en de werkdiepte. Onderzoek In het Megista-onderzoek is de laatste jaren de aandacht voor het kwantitatief vaststellen van de stank geïntensiveerd. Met behulp van metingen van een bepaalde stankstof (p-cresol) is het mogelijk om een globale indeling van stankniveaus van mestvarkensstallen te maken. Ook de werking van luchtwassers kan met behulp van monstername en analyse in het laborato- Met een op de vacuummesttank gemonteerde injecteur kan de mest stankvrij worden ondergebracht. rium op p-cresol worden vastgesteld. Enkele andere Megista-onderzoekprojecten zijn o.a.: onderzoek naar de fysiologische werking van koper en een evenwaardige kopervervanger in de varkenshouderij (IV- VO); transport en accumulatie van fosfaat in de bodem (LH en IB); onderzoek naar de stankveroorzakende processen bij de anaërobe bewaring van drijfmest; anaërobe verwerking van drijfmest (LH). Bij de anaërobe verwerking van dunne mest is het doel een gisting te bewerkstelligen, zodat de mest verder stankvrij kan worden opgeslagen en verwerkt. Bij deze vergisting wordt me thaangas gevormd. Een model van 'n anaërobe vergistings- installatie is op Liempde te zien. Bij het zoeken naar praktijkoplossingen en het opzetten en uit voeren van onderzoekprojecten is door de Commissie Hinder preventie Veeteeltbedrijven en het O S-fonds voor de Land bouw een belangrijke bijdrage geleverd. Van de beschreven oplossingen voor de mestverwerking, de stankbestrijding en over het huidige Megista-onderzoek is op de Werktuigendagen in Liempde nadere informatie en documen tatie beschikbaar. i Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Hoofd Voorlichtingszaken Het is om de twee jaar telkens weer een opgave om ook als Tuinbouwvoorlichting met nieuwe aktiviteiten te komen die zinvol zijn en de moeite waard om er kennis van te neuen. Voor 1977 is de voorlichting present met zeer aktuele onderwerpen. In het kort een zo volledig mogelijk overzicht van de aktiviteiten op de beide voorlichtingster- reinen. Voorlichtingskas - In de voorlichtingskas staat de teelt van komkommers op steenwol centraal. Het jaar 1977 wordt voor de komkommertelers "het jaar van de waarheid". Vallen de eerste bedrijfsre sultaten bij deze '.eelt op steenwol gunstig uit, dan mogen wij verwachten dat in 1978 op grote schaal op deze teeltwijze overgeschakeld zal worden. Bovendien mogen we dan ook een verdere uitbreiding verwachten in de richting van de tomatenteelt en misschien zelfs de aardbeienteelt. - Een andere aktiviteit in de voorlichtingskas is het buis-railsysteem bij tomaten. Hiermede tracht men a. een betere warmteverdeling te bereiken bij de tomatenteelt b. het transportsysteem bij de oogst te verge makkelijken hetgeen leidt tot een beter kwali- teitsbehoud bij dit gewas. - Als derde aktiviteit mogen we niet vergeten "De kwaliteitsverbetering bij tomaten". In dit orttlerdeel zal gewezen worden op de noodzaak van goede sorteermachines en op stelling hiervan middels een kleursorteerder. De hulpmiddelen bij de oogst - voorraadwa gens plukemmers - plukkisten enz. die gebruikt en misbruikt worden. Het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen heeft voor dit doel hulp materialen beschikbaar gesteld, waarvoor wij hen zeer erkentelijk zijn. Middels enkele teks ten zal er gewezen worden op een juiste be handeling van het produkt bij en na de oogst. - Het Rijksbijenteeltkonsulentschap komt uit met een expositie voor de bijentelers in de voorlichtingskas, waarbij tevens voorlichting gegeven wordt aan augurken-, aardbeien- en fruittelers over het nut van de bijen voor deze gewassen en hoe te handelen om deze beestjes te sparen. - Daarnaast verzorgt het Consulentschap voor Aanleg en Onderhoud van Tuinen te Wage- ningen een stand over siertuin-, aanleg- en on- derhoudsmachines voor de siertuin. - De Middelbare Tuinbouwschool te Breda komt met een eigen afdeling tuinaanleg en bloemsierkunst. Tevens zullen de leerlingen van deze school zorgen voor de aankleding van de kas binnen en buiten met de nodige bloe men en planten onder leiding van dhr. L. Op steeg. - Bij alle objekten in de kassen zullen deskun digen van de Consulentschappen en het Consu lentschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeid aanwezig zal zijn om belanghebbenden van voorlichting te voorzien. Het buitengebeuren! De vollegrondsgroenteteelt staat geheel in het teken van de plastic. - Begin maart zijn er reeds gewassen gezaaid en geplant onder diverse soorten plastic. Op de beide Liempdedagen kan men kennis nemen van de resultaten bij aardbeien, prei, bospeen, sla, andijvie, witlof en winterpeen. - Er zal gedemonstreerd worden met diverse folieleggers o.a. strokenlegger van het I.M.A.G. te Wagenin- gen folieopruimer van dit instituut. folie-legger met een bedbreedte van 1.30 m brede folie-legger voor een bedbreedte van 4 of meer meter. Deze folie-legger is afkomstig uit Duitsland en wordt gratis beschikbaar ge steld door de Proeftuin te Straelen. De Werktuigenkoöperatie te Horst komt met een folie-legger voor asperges een bedden oprijmachine. De fa.Jenneskes/Coenders zal demonstreren met een folie-legger voor augurken. Andere aktiviteiten op het voorlichtingsterrein zijn: Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de mechanisatie o.a. - slaplantmachine van de fa.Vlier - spruitenplukmachine van de fa.Molenaar - Preilichter met trekker en wielbeschermers - Holland pottenplanter voor grote potten van de fa.Visser - Stationaire spruitenplukker van de fa.Don kelaar - Jamava zelfrijdende spruitenplukmachine met dubbele snijkop om de stokken af te snij den - 5-rijige precisie-zaaimachine die motorisch wordt aangedreven - dubbele aspergeploeg Wat doen we aan het slechte gietwater? Water is de slagader voor elk tuinbouwbedrijf. In het westen van het land heeft men te kam pen met zout water. In de rest van Nederland en ook in Brabant hebben we alleen maar ij zerhoudend bronwater. Om daar goed berege- ningswater van te maken, zowel voor het glas als ook voor de vollegrondsgewassen is het noodzakelijk dat wij dit water ontijzeren. Daarvoor staan ons diverse methoden ten dienste. a. Het open beluchtingssysteem, dat al enkele jaren met sukses op diverse bedrijven wordt toegepast. b. Het gesloten beluchtingssysteem dat voor tuinbouwdoeleinden nog niet in gebruik is, maar waarvan de investeringskosten 10.000,- 15.000,- per installatie) binnen ons bereik komt. c. Het gesloten systeem met toevoeging van chemicaliën (Kaliumpermanganaat), dat eveneens met een kapaciteit van 7 - 8 irr per uur voor tuinbouwdoeleinden een betaalbare zaak wordt. Alle drie systemen worden in Liempde getoond. Ongetwijfeld zijn er veel groente- en fruitkwe kers die uit ervaringen van 1976 weten dat goed water een noodzaak is. Zij vullen veel belang stelling hebben voor de mogelijkheden die de ze installaties bieden. Kom dus kijken Fruitteelt De fruitteeltvoorlichting is te vinden in de N.F.O.-stand met druppelbevloeiing in de fruitteelt en de vervanging van ons fruitsorti- ment. Al met al bruist het op het voorlichtingsterrein van het Consulentschap voor de Tuinbouw weer van aktiviteiten. Deze worden nog verhoogd door een aantal geleide demonstraties met toelichting die door deskundige medewerkers van het Consulent schap voor de Tuinbouw te Tilburg en het R.B.A. te Wageningen worden toegelicht. De demonstratietijden zijn: Voor de vollegrondsgroenteteelt: 10.00 - 10.30 uur; 11.30- 12.00 uur; 13.30- 14.00 uur: 15.00 - 15.30 uur. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9