Met minder agrariërs steeds meer belangstelling voor Liempde -11 en 12 mei De toepassing van polyetheenfolie in land- en tuinbouw O p woensdag en donderdag, 11 en 12 mei worden weer de werktuigdagen te Liempde gehouden. Aan het reeds om vangrijke tentoonstellings terrein zijn deze keer nog eens 7000 m toegevoegd. De tentoonstelling geniet een grote belangstelling van de handel. Zo zelfs dat lang niet alle geïnteresseerden een standruimte konden krijgen. Er zullen 28 diensten en instellingen op het gebied van de voorlichting aanwezig zijn, zodat men op allerlei gebied terecht kan voor nadere informatie omtrent het getoonde; dit o.m. werd me degedeeld tijdens een persconferentie waar ook Ir. A.H. Crijns H.I.D. van de Provinciale Directie Bedrijfsontwik keling in Noord-Brabant het woord voerde. Hij ging wat dieper in op de betekenis van Liempde. Het is voor de 27e keer dat de werktuigendagen worden gehouden, en uit de belangsteliing die er voor bestaat kan worden opgemaakt dat het idee achter de gedachte Liempde nog steeds springlevend is. Destijds werden de dagen opgezet om naast de mondelinge voorlichting ook praktische voorlichting te geven, vooral met het oog om de mechanisatie van de grond te krijgen. Het 385 Firma's bestaande uit importeurs, dealers, fabrikanten en handelaren nemen deel. 95 Demonstratieterreinen groot 30 ha. 340 Stands op de Tentoonstelling groot 9 ha. 60 Machines in de "Ring" (Nieuwe machines en werktuig en) 28 Voorlichtingsinstituten en organisaties op een terrein van 2 ha. Geschatte waarde aan machines, werktuigen en opstanden 70 miljoen gulden. Regeninstallaties 16 Firma's demonstreren en exposeren met beregeningsinstal- laties voor land- en tuinbouwbedrijven, plantsoenen en sport velden. Praktisch alle fabrikaten uit Nederland. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Israël, en Amerika zijn vertegenwoordigd. Vele Firma's komen uit met automatisch werkende installaties. Machines en werktuigen voor de fruitteelt 20 Firma's demonstreren en exposeren met machines voor de fruitteelt in een 3 ha. grote fruitaanplant. Ook de N.F.O. en Voorlichtingsdienst zijn hier aanwezig. Veel aandacht wordt besteed aan het mechanisch snoeien en druppelbevloeiing. Vierwielige trekkers Demonstratie door een fabrieksteam van Oostenrijkse trekkers Nieuwe machines en werktuigen voor de landbouw 18 Firma's komen uit met ongeveer 40 machines die "Nieuw zijn voor Liempde". Hieronder zijn een aantal spectaculaire ont wikkelingen waarmee voor het eerst in Nederland wordt gede monstreerd. Machines voor bosbouw en slootreinigers 6 Firma's demonstreren machines voor houtbewerking, bos- en taludmaaiers, slootreiniging, generatoren enz. Vierwielige trekkers met grondbewerkingswerktuigen Demonstraties met Duitse, Italiaanse en Amerikaanse trekkers. Eerste demonstratie met nieuwe Amerikaanse trekkers van 100 tot 300 pk. Sleuvengravers en spitmachines Demonstraties met sleuvengravers voor aanleg van drainage en regeninstallaties. Diepspitmachine voor de tuinbouw tot 100 cm diepte. Graslandbehandeling Demonstraties onkruidbestrijding in grasland en graslandin- zaaimethoden was toen een regionale zaak, de handel was maar bijzaak. Later groeide het evenement uit tot een provinciale zaak, en nu kan men wel zeggen dat Liempde een landelijk begrip is geworden. Heeft Liempde nog taak voor de toekomst, nu ook in de landbouw de sterke groei en expansie afnemen? Er wordt hard en veel gewerkt in land- en tuinbouw. Me chanisatie en automatisering zijn de geëigende hulpmidde len, om werktijden en werkomvang maatschappelijk aan vaardbaar te houden. Investeringen ter vermindering en verlichting van arbeid zullen eerder toe- dan afnemen en dat verklaart ooh de massale deelname in 1977. Kwaliteit - Hygiëne - Rendement O ver de doelstelling van Liempde zei de heer Crijns, dat dit jaar het motto is Kwaliteit - Hygiëne - Rendement". Vorig jaar was de boodschap "niet meer maar beter". Beide doelstellingen liggen in eikaars verlengde. Meer en meer Trekkers en werktuigen voor de Tuinbouw en Groenvoorziening 32 Firma's demonstreren hier met ruim 100 machines voor de tuinbouw. Het zijn voor de tuinbouw aangepaste 4en 2-wielige trekkers met grondbewerkingswerktuigen, plantmachines, maaiwerktuigen enz. "Ring" Hier worden 60 nieuwe machines en werktuigen voorgereden en toegelicht door het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen Wageningen. Voorlichting Algemeen Prov.Direktie Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant in samen werking met diverse Consulentschappen, Wageningse Institu ten, Proefstations en Organisaties geven hier voorlichting over rundvee, varkens, schapen en pluimvee, mechanisatie en ge bouwen, milieuzaken, bosbouw, veiligheid, kuituurtechniek, kadaster en hygiëne. zullen de Nederlandse land- en tuinbouw het moeten hebben van kwaliteit in bedrijfsvoering en produktie. Hygiëne en rendement zijn daar onverbrekelijk mee verbonden. De voorlichting zal deze boodschap met kracht uitdragen. Het landbouwbeleid heeft in de laatste jaren veel meer een integraal karakter gekregen. Er is een proces gaande van gezonde bedrijven naar een gezonde land- en tuinbouw. Er is meer aandacht voor de positie van de zelfstandigen en hun problematiek. Naast marktprijs- en struktuurbeleid komt het sociale en fiskale beleid sterk naar voren. Deze verrui ming leidt tot maatregelen voor o.a. oudere zelfstandigen en de middengroep. Heeft Liempde ook voor hen wat te betekenen? De grote en kostbare machines en installaties moeten op het eerste oog wel ontmoedigend werken. Maar bij nader inzien geeft juist het massale van Liempde ook veel mogelijkheden voor eenvoudige aanpassingen van bedrijven. De grote toeloop wijst erop, dat ook de "middengroeper" er komt om wijzer naar huis te gaan. Waardestijging onroerend goed L iempde moge dan nog zo gemoedelijk zijn maar de han del is er om zaken te doen. Gezien de grote belangstelling van hun kant hebben zij uiteraard goede verwachtingen omtrent de verkoop. Is dit wel terecht na een jaar van droogte en slechte uitkomsten voor de rundveehouderij? Hoe valt dit te rijmen met een mogelijk optimisme van hun kant? Welnu, ondanks de droogte en soms dankzij de droogte hebben veel andere bedrijfstakken het in 1976 niet zo slecht gedaan. De stijging van de waarde van onroerend goed heeft de mogelijkheden voor leningen bij banken verruimd. Ook bij boeren en tuinders groeit een andere instelling t.o.v. het lenen van geld en de noodzaak om met investeringen het bedrijf leefbaar te houden. Wellicht wat tegen de verdruk king in zullen boeren en tuinders op deze weg doorgaan. T uinbouwvoorlichting Het Consulentschap Tuinbouw Tilburg in samenwerking met C.B.A. en I.M.A.G. Wageningen geeft hier demonstraties met nieuwé ontwikkelingen op gebied van de vollegrondsgroente- teelt, de glastuinbouw en boomteelt. Ook het Bijenteeltconsulentschap Tilburg, Het Consulentschap voor Tuinaanleg Wageningen en de Middelbare Tuinbouw school Breda zijn hier aanwezig. Tentoonstelling .340 Firma's exposeren op een terrein van 80.000 m2 met trek kers, machines, werktuigen, gereedschappen, beregening, schu ren- en stallenbouw, kunststofartikelen, veebenodigdheden, koelcellen, zaden en planten, meststoffen, olieën en vetten, banden, transportmiddelen, klimaatsbeheersing, isolatie, silo's, drainage, gewasbeschermingsmiddelen, vakbladen en -boeken, erfverharding, bankzaken, ladders en trappen, tuinmeubelen, mobilofoons, melkbehandeling, ontijzering en ontharding van water, weegapparatuur, elektriciteitsvoorziening, etc., etc. De omstandigheden voor zaden om te kiemen zijn niet altijd even gunstig. Een regelmatige kieming is vooral bij volle- grondsgroenteteelten van groot belang. Afdekken van gezaaide of gepootte gewassen met polyetheenfolie kon ertoe bijdragen dat kieming en groei regelmatiger en beter verlopen. Het 1MAG ontwikkelde een smalle en een brede folielegger die tesamen met een folie-oproller tijdens de werktuigendagen zul len worden gedemonstreerd. 8 Smalle folieleggers gemonteerd achter een precisiezaaimacöine Folieoproller

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8