Kwaliteits vlas met Basagran vloeibaar (zondergroeistof) Wie weet wat wijs is? Aandacht voor landbouw in struktuurschema waterhuishouding KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW Boerenbelang in bestuurslichamen handhaven Een "ganzenei" blauwmaanzaad per gemet voldoende Goed resultaat verwacht van bodemherbiciden VEEHOUDERIJ Basagran vloeibaar bestrijdt kamille, krodde, zwaluwtong, muur en diverse andere zaadonkruiden. Na de vorige bijdrage van Tholen en St. Philipsland is deze rubriek is er heel veel voorjaarswerk verricht. Vrijwel alles is gezaaid en gepoot, uitgezonderd nog een flink gedeelte van de mais. Met de huidige mechanisatie van onze bedrijven en de loonbe drijven kan er in een week tijd heehwat werk verzet worden. De pootaardappelen vielen fijn uit dit jaar en het gevolg was dat vele kollega's nogal wat pootaardappelen over hielden die aan het eind van afgelopen week voor aanzienlijk minder dan de aankoopsprijs van de hand moesten worden gedaan' en zij die het risiko hebben genomen om veel te weinig (en enkelen zelfs helemaal niets) te kopen zaten nu goed. Hun uitgaanspositie voor a.s. oogst is in ieder geval in financieel opzicht nogal wat gunstiger. De suikerbieten zijn voor het overgrote deel op eindafstand gezaaid aanzienlijk meer dan in andere jaren het geval was. Dat lag ook voor de hand nu men de bieten op zo'n laat tijdstip moest zaaien. Doordat het regelmatig een buitje regent, mag verwacht worden dat de opkomst goed zal verlopen, terwijl tevens ook van de Pyramin gunstige resultaten verwacht mogen worden, dit in tegenstelling tot de laatste voorgaande voorjaren. Door de late zaai zal wellicht de opbrengst wat gedrukt worden, maar als het suikergehalte dan wat hoger is, kan de suikerop brengst toch nog wel meevallen. De ontwikkeling van de tarwe blijft wat achterlij de verwach tingen. Vele percelen staan wat bont en o.i. zal een 2e gift stikstof niet te lang uit mogen blijven. Hier en daar komt er nogal wat voetziekte voor, of beter gezegd dan misschien, oogvlekken ziekte. Als er 1/5 van de planten is aangetast dan verdient spuiten met systemische fungiciden de voorkeur. Tevens is een bespuiting met CCC zeker zinvol en bepaald niet alleen ter bestrijding van de voetziekte, doch evenzeer om de stevigheid van de tarwe te bevorderen. Naast de oogvlekken ziekte komt veel meeldauw voor. Bestrij ding daarvan heeft nu nog weinig zin. Het vee is de laatste dagen in grote getale naar buiten gegaan, de stalperiode is lang geweest. Toch hebben wij de indruk dat de sombere verwachtingen van afgelopen najaar ten spijt, de voe dervoorziening nog redelijk is verlopen. Het gras is nu eindelijk gaan groeien, het koude voorjaar heeft daar uiteraard zeer remmend op gewerkt. Over de mogelijkheden die er zouden zijn om de zoetwater- voorraden speciaal voor het oosten en zuiden des lands te ver groten, valt op dit moment niet meer te zeggen dan in de schriftelijke beantwoording aan de Kamer reeds is gedaan. De Nota Waterhuishouding zal worden gevolgd door het Struk tuurschema Waterhuishouding, dat bij de minister van verkeer en waterstaat in voorbereiding is. Hierin zal aan de watervoor ziening voor de landbouw aandacht worden besteed.. Dit blijkt uit het schriftelijk antwoord, dat minister mr.A.van der Stee (landbouw en visserij) - overeenkomstig zijn toezegging bij de behandeling van de begroting van zijn departement in de Eerste Kamer mevrouw Steiganga-Kouwe geeft op haar vraag inzake de waterhuishouding. Een algemeen geldend antwoord op de vraag over de toelaat bare kostenverhoging is niet te geven omdat de baten van wa tervoorziening sterk afhankelijk zijn van bedrijfstype, bodem- kundige omstandigheden en de intensiteit van het grondge bruik. Voor, onze steeds intensievere landbouw speelt de wens om de risiko's en kwetsbaarheid van de bedrijfsuitvoering in ekono- misch opzicht te verminderen een belangrijke rol. BESTRIJDINGSMIDDELEN BEHOREN achter slot en grendel. Of ze nu giftig zijn of niet, u moet er een gewoonte van maken direkt alles op te bergen. Het is niet alleen wettelijk verplicht, maar u moet ook om kinderen denken die nergens af kunnen blijven. Vergeet ook uw huisdieren niet. Verschillende honden en katten zijn door slordigheid als slachtoffer gevallen. HET IS NU TE LAAT OM NOG K40 ofKóO te strooien voor stamslabonen. Stamslabonen zijn een chloorgevoelig gewas. Moet er nog kali worden gestrooid, dan kunt u gebruik maken van chloorarme mengmeststoffen zoals 15-15-15. Hebt u een kalirijke grond dan kunt u wel vol staan met 23-23-0. Stamslabonen zijn dankbaarder voor fosfaat dan voor kali. NIET ALLEEN BIJ MAIS, maar ook bij stamslabonen Op Noord Beveland begint het langzamerhand wat groeizamer te worden, dit mag dan ook wel als het begin mei is. Hoewel er op enkele percelen op Noord Beveland ook bieten blauwmaanzaad en vlas is overgezaaid, komen we er hier toch nog tamelijk goed vanaf, vergeleken bij andere delen van Zee land. Echter wat de besluiten in Brussel betreft komen we er minder goed vanaf. Wanneer we zien dat we 5 a 6% te weinig krijgen voor alleen nog maar wat betreft de "prijskompensatie" dan zullen we het nog maar niet hebben over de achterstand die we in al de jaren wat opgelopen hebben. Elke boer kent deze gegevens en toch is het vrij rustig wat het kommentaar betreft. Juist nu op deze momenten dat het Land- bouwschap met de Minister gaat praten over nationale maatre gelen, hebben onze voormannen de speldeprikken en steun van Uitgezonderd nog wat aardappelen, bonen en knolselderij zijn de voorjaarswerkzaamheden in de Westhoek nu wel geëindigd. Vol spanning wachten we nu maar af hoe de kieming zal zijn. Het lijkt er op dat deze omstandigheden voor de kieming niet ongunstig zijn. Vooral bieten en maanzaad geven 't meeste zor gen. Wanneer we de bietenzaai vergelijken met vroeger, dan komt er nogal wat meer risiko om de hoek kijken. Ieder jaar ben je weer blij wanneer er redelijk wat planten tevoorschijn komen. Wanneer je echter 'n bietenzaadje vergelijkt met maanzaad, dan is het huidige bietenzaa.d toch nog een heerlijkheid verge leken met dat kleine maanzaadje. "Een ganzenei zaaizaad op 't gemet"-, zeiden de oude boeren vroeger. Dat is voldoende voor maanzaad. Een bietenzaadje vraagt echter wel iets meer vocht. 't Kostte weer moeite om de bespuitingen uitgevoerd te krijgen. Een felle wind veroorzaakt nogal wat moeilijkheden. Ondanks het feit, dat de voorlichtingsdienst nog^ steeds niet al te enthou siast is over Temik, toch hebben we de indruk dat er meer dan ooit tevoren van dit middel is gebruikgemaakt. We dachten van terecht, vooral wanneer er een vroege luizenaantasting is en we Er is op Walcheren sinds vorige bijdrage zeer veel werk verzet. In de laatste twee volle weken van april heeft het zaaien en plakten vrijwel overal zijn beslag gekregen. Duidelijk is weer gebleken dat we bij de huidige mechanisatie graad, in enkele dagen goed werkbaar weer, en een redelijk bewerkbare grond een grote oppervlakte in kunnen zaaien. Op de stambonen en enkele late percelen voor aardappelen en mais na, is de inzaai eind april klaargekomen. Om een vlotte opkomst te krijgen is de temperatuur nog aan de lage kant. De vochtvoorziening laat weinig té wensen over. De regenbuitjes en soms ook hagel kwamen vrij veel voor. Bij een wat hogere temperatuur en meer zon verwachten we een volledige opkomst. Ook van de werking van de bodemherbiciden mogen we goed resultaat verwachten, gezien de gunstige omstandigheden wat betreft vochtvoorzie ning en struktuur van de grond. De opkomst van de vroeggezaaide gewassen is over het alge meen redelijk goed. Van bieten en uien zagen we enkele perce len met een zeer goede opkomst. De telers van winterbloemkool zitten nu in een drukke oogstperiode. Dit gewas vraagt nu de wordt een rijenbemesting met fosfaat toegepast. Als regel wordt hiervoor tripelsuper gebruikt tegen een hoeveelheid van 250 - 300 kg per ha. Over fosfaat als rijenbemesting is het laatste woord nog niet gezegd. Volgens proefveld- en ook praktijkgegevens heeft rijenbemesting alleen zin, wanneer het fosfaat (Pw. cijfer) in de grond aan de lage kant is. Bij hoge Pw. cijfers moet u geen opbrengstvermeerdering ver wachten t.a.v. breedwerpig strooien. BENT U VAN PLAN om rijenbemesting toe te passen, dan moet deze ook goed worden toegepast. De super moet dan 4 a 5 cm naast de bonenrij worden gezaaid, en indien mogelijk ook 2 a 3 cm dieper dan de plaats waar de zaaibonen komen te liggen. Voor de zwaardere grond zal dit wel een ekstra opgave worden. ZEKER NU DE AARDAPPELEN niet zo vroeg gepoot zijn, móet u er naar streven om zó vlug mogelijk de bedden op hoogte te krijgen. De tijd van afrijden en 2 a 3 keer aanaardenis definitief voorbij. Met het laatste krijgen we alleen maar vochtverlies, vocht dat we als regel zo hard nodig hebben. Ook in verband met de chemische onkruid- bestrijding is het van belang dat de ruggen goed bezakt zijn. uit de achterban nodig. Aan de andere kant zal de boer zelf ook open moeten blijven staan voor nieuwe ideëen en zich niet vastbijten in het verleden. Een ander punt dat de landbouw eens onder ogen moet zien is dat ze op moeten passen dat ze in vele organisaties en instanties op bestuurlijk niveau zeggenschap houden. Het gevaar bestaat n.m. dat vele jonge boeren die vaak alleen op een bedrijf zitten niet meer de tijd en interesse kunnen opbren gen om bestuursfunkties te vervullen. Dit is een levensgroot gevaar, omdat waar men niets van zich laar horen, er ook geen rekening met hen gehouden wordt. De groep die in de landbouw werkzaam is, wordt steeds kleiner en het is daarom heel belangrijk dat de buitenstaanders weten wat er in de landbouw wereld leeft. Het is dan ook zaak dat men er voor zorgt dat de jonge boeren de mogelijkheden die er zijn kan laten benutten, zoals kursussen en kaderweekends etc. De oudere boeren echter zouden hun zonen hierin ook moeten stimuleren, en hen niet alleen kennis over grond en machines bijbrengen. zijn er niet bijtijds bij, dan kan de vergelingsziekte inderdaad schade aanbrengen. Ook op licht besmette gronden met bieten moeheid hebben we de indruk, dat er toch van opbrengstver meerdering sprake kan zijn. Er was links en rechts nogal wat moeite met pootgoed vanwege de aantasting met fusarium. Uitzoeken helpt wel, maar na enige tijd ontdekt men toch weer nieuwe aantasting. De toekomst zal wel leren welke nadelige gevolgen dit kan hebben. Het lijkt ons overigens dat het aantal ha met aardappelen vast niet minder is, dan vorig jaar. De meiinventarisatie is geschied, over enkele maanden zullen we de preciese cijfers wel weten. Enkele percelen bieten en maanzaad zijn overgezaaid vanwege de vorstschade. We dachten, dat de vorst verleden voorjaar feller was dan dit voorjaar, want toen waren er zelfs enkele aardappelen in de grond geraakt. Ondanks dat is de schade nu groter. In de fruitteelt is het nog erger, want daar is de schade vooral bij de Cox Orange heel groot. Men praat daar dat 80% van de bloesem is bevroren. De natuur blijft grillig en onbere kenbaar! De koekoek is ook weer in 't land. We hebben zijn stem voor het eerst gehoord op 27 april, verleden jaar was 't 7 mei voor we hem voor 't eerst hoorden. Maar ja wat wil je toen waren er ook geen verkiezingen op 25 mei. volle aandacht. Dagelijks moet er door het gewas gelopen wor den om te dekken. Daarnaast moet de oogstbare kool wel wor den uitgehaald, afgevoerd en veilingklaar gemaakt. Dit vergt zeer veel handenarbeid met daarnaast ook kennis en toewijding om het produkt zodanig klaar te maken dat het volledig tot zijn recht komt. Gezien de prijs van dit produkt tot op heden, ziet het er naar uit dat het resultaat ook financieel goed zal zijn. Vooral voor een aantal kleinere bedrijven ligt hier nog een mogelijk heid om het inkomen te verbeteren door zich op deze teelt, of een andere vollegrondsgroenteteelt te gaan toeleggen. Verschil lende kollega's hebben hiervoor wel belangstelling, maar het schijnt toch moeilijk te zijn om tot een eindbeslissing te komen. Er is een werkgroep "grove groenteteelt in de akkerbouw" in gesteld die zal trachten in de komende groeiperiode enkele gewassen te volgen in de teelt. Dit betreft o.a. winterbloemkool en witlof. Getracht zal worden, door middel van een excrsie en bedrijfsbezoek, wat meer kennis omtrent deze teelten op te doen. Hetzelfde geldt voor de teelt van vroege aardappelen met als volggewas o.a. winterbloemkool. Ieder die belangstelling heeft in de aktiviteiten van de werkgroep kan zich hiervoor vrijblijvend aanmelden bij de coöp.veilingsver. "Walcheren" te Middelburg, die als kontaktadres fungeert. 1:; 1» c <u V "O CS ONS KLIMAAT IS GRILLIG en dus onbetrouwbaar. Toch zult u moeten zorgen voor kuilgras met een voldoende drogestof gehalte. Zelfs bij minder mooi weer kunt u dit bereiken door het gras elke dag te schudden. Begin hiermee zodra het gras gemaaid is. Een luchtige ligging versnelt het drogen in belangrijke mate. Voor het behoud van de zode moet u 5 dagen na maaien inkuilen. BIJ HET KUILEN IS een grasverdeler op de kuil eigenlijk onmisbaar. De verdeling van het gras gaat snel en handig en geeft een belangrijke arbeidsverlichting. De eks tra kosten die de loonwerker hiervoor in rekening brengt, krijgt u dubbel en dwars terug. ELK JAAR GEBEUREN er op de kuil ongelukken door onvoorzichtigheid. U hebt nu eenmaal geen opleiding als steilewandrijder gehad. U moet dan ook onnodige kapriolen achterwege laten. Zorg dat de trekker voldoende beveiligd is. Denk niet dat zullen we weieens even fiksen. Een trekker steigert of kantelt altijd wanneer men er het minst op be dacht is. BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw,- g/\SF Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel: 085 - 71 71 71. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6