Joor de <^Orouw Topkader-kursus voor jonge boeren én boerinnen in nieuw jasje D, D e pauze bleek gewoon te kort voor het "bijbabbelen" met diverse bekenden. Ook werden de getoonde handwerken met grote interesse bekeken. Brabant gaat op dit gebied wel sterk in AKTIVITEITENAGENDA "EEN WEEKJE OP HET LAND" D D De Provinciale jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen in Brabant met één heer en een heleboel dames O, Grote handwerktentoonstelling 6 MEI - W. ZWS.-VLAANDEREN Algemene Ledenvergadering in "De Zwaan" te Zuid- zande. Na de pauze diavertoning over Canada (stagepe riode Jaap Flikweert). 8 MEI - THOLEN Fietstocht 9 - 14 MEI - THOLEN Bezoek van de Amersfoortse lyceïsten 14 MEI - W. ZWS.-VLAANDEREN P.J.Z. K.P.J. - Schuurfeest bij fam. de Feyter te Wa terlandkerkje om 20.00 uur. 14 MEI - SCHOUWEN Volksdansavond in het "Huis van Nassau" te Zierikzee. 13-14-15 MEI - GOES/NRD.BEVELAND Leden/vormingsweekend in Hedenesse te Cadzand o.l.v. Kees Schipper 21 MEI - FIJNAART "'n dagje op stap" in Arnhem, openluchtmuseum, enz. Opgave bij Addie Bos. tel. 01686-3195. Vertrek om 9.00 uur vanaf de Voorstraat. 24-25-26 JUNI - W. ZWS.-VLAANDEREN Weekendreis naar Zuid-Limburg (ekskursies, winkelen, uitgaan). Opgaven vóór 15 mei bij Theo Slomé, tel. 01176-1419. Kursusinformatie over "Een weekje op het land", een kursus die gehouden wordt in het vormingscentrum Van Eeghenhuis, Hee- rendreef 67 te Aardenburg, in de week van 8-13 augustus 1977. "Een weekje op het land" in Zeeland, waar het leven goed is: overzichtelijk, kalm en rustig, gezond en een mooi landschap. Is dat allemaal (nog) wel waar? In deze kursus onderzoeken we wat er verandert in de landbouw en op het platteland. Daarbij zullen zeker vragen aan de orde komen als: - is kunstmest werkelijk nodig en staat bio-industrie gelijk aan dierenmishandeling? - van wie is het landschap eigenlijk: van de boeren of van "ons"? - is er sprake van konflikten tussen natuurbehoud, industrialisa tie en landbouw, met name Zeeland (Oosterschelde, Sloegebied, heggenlandschap op Zuid-Beveland, etc. etc..)? - wat zijn alternatieve landbouwmethoden? - waarom komen de boeren steeds vaker in opstand tegen schaalvergroting, de EEG, lage prijzen voor hun produkten, lan ge werktijden? - kunnen we hen wel of niet missen, gezien de wereldvoedselsi tuatie? - is vlees eten gezond en zijn brandnetels echt te (vr)eten? Aan dacht voor alternatief voedsel. - wordt het platteland de speeltuin van de stedeling (tweede woning, rekreatie)? Kortom, in deze studieweek zullen we ons verdiepen in de reali teit èn de romantiek van landbouw en platteland. "Stad en plat teland dichter bij elkaar brengen" heette dit vroeger. We zullen dit doen door met boeren te praten, een dorp te verkennen, naar films te kijken en met deskundigen te praten. O.a. denken we ook aan een bezoek aan het biologisch-dynamisch landbouwbedrijf "Loverendale" op Walcheren en aan een "gewone" akkerbou wer. We zullen de omgeving per fiets verkennen en een bezoek kunnen brengen aan een museum voor oude landbouwwerktui gen. Het van Eeghenhuis ligt in Zeeuws-Vlaanderen, vrijwel op de grens met België - 20 km. van Brugge en 30 km. van Gent. Kosten: 190,— p.p. en voor jongeren zonder eigen inkomen 137,75. Opgaven richten aan: Vormingscentrum van Eeghenhuis, Hee- rendreef 67, Aardenburg, tel.:01177-1259 of 1293 Dick Eveleens, kursusbegeleiding e agrarische top-kadervorming in Zuid-West Nederland wordt na 14 jaar in een nieuw jasje gestoken. De belangrijkste wijzigingen in de opzet voor deze zeer gewardeerde kursus zijn dat de kursus meer gaat doen aan de persoonlijke belangenbehartiging van de deelne(e)m(st)ers, dat het programma van 2 jaar teruggebracht wordt tot 1 jaar en dat nu ook vrouwen kunnen deelnemen. 'e kaderkursus werd 14 jaar geleden opge zet door het agrarische bedrijfsleven in ruime zin. Het accent van de kursus lag tot nu toe op het vormen van bestuurskader voor organisa ties, instellingen, koöperaties, waterschappen, etc. Je moest om toegelaten te kunnen worden praktisch werkzaam zijn in de land- en tuin bouw en als vooropleiding minstens het diplo ma middelbare landbouwschool op zak heb ben of een vergelijkbare opleiding hebben ge noten. Tot nu toe werden er 7 twee-jarige kur- sussen georganiseerd met ca. 140 toegelaten deelnemers. Dit gebeurde geheel in inter- naatsverband met een totale duur van 8 weken. De kursus nieuwe stijl gaat uit van een kursus- duur van .één jaar. Begonnen wordt met-een interne week op het vormingscentrum Hede nesse te Cadzand. Daarna volgen 7 a 8 externe dagen verspreid over even zovele aansluitende weken. Deze externe dagen worden in Goes gehouden. De kursus wordt besloten met we derom één week internaat. Met inachtneming van het groepsbelang wordt het accent gelegd op de persoonlijke belangenbehartiging, de vorming van de persoonlijkheid, het bevorde ren vgn het inzicht in de samenhang van de maatschappij en het aanleren van maatschap pelijke vaardigheden. Een en ander moet er in resulteren dat men leert zijn of haar persoon lijke belangen beter te behartigen. Voor de kennisoverdracht zal gebruik gemaakt worden van zgn. "case-studies" op het gebied van de economie, recht, E.E.G., organisatorische struktuur etc. De nieuwe opzet is in nauw overleg met de jongerenorganisaties tot stand gekomen. Promotor van de kursus blijft het agrarisch be drijfsleven. Ook de doelgroep blijft bij de nieuwe opzet dezelfde, nl. jonge mensen die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw. Het voedingsgebied omvat de provincie Zeeland, West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden. De leeftijdsgrenzen zijn 21-30 jaar. Een goede vooropleiding blijft een vereiste (M.L.S., H.A.V.O., Atheneum, E.V.T.O., E.V.A.V. etc.) vooral van de jonge boerinnen wordt veel be langstelling verwacht omdat de vrouwen steeds meer bij het bedrijf betrokken raken. Omdat er voor elke kursus slechts een beperkt aantal kandidaten kunnen worden toegelaten moet rekening gehouden worden met een selek- tie-procedure, waarbij rekening gehouden wordt met de spreiding per gebied en per sek- tor, méf vooropleiding en leeftijd. Het kursus- geld bedraagt, inklusief verblijfskosten, 150 gulden per persoon. De eerstvolgende kursus is gepland van 19 december 1977 t/m 17 februari 1978. Deze periode is als volgt onderverdeeld: 19 t/m 23 december 1977 interne week. aan sluitend 7 externe dagen op de woensdagen, 13 t/m 17 februari 1978 interne week. Van de deelne(e)m(st)ers wordt voorts verwacht dat zij een werkstuk maken. De kursus wordt afge rond met een individueel evaluatie-gesprek. Aan de daarvoor in aanmerking komende deelne(e)m(st)ers wordt het certificaat uitge reikt. Zij die belangstelling hebben kunnen v.óór 1 juli 1977 een aanmeldingsformulier met pro gramma en deelnemersvoorwaarden aanvra gen bij het sekretariaat van de Commissie Top-Kadervorming Zuid-West Nederland. Grote Markt 28 te Goes, telefoon 01100-21010 (toestel 12 of 15). Daar kan men ook voor na dere informatie terecht. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. e ene heer was de heer A. Korteweg van de Z.L.M. Hij werd door de provinciale presidente mevr. A. Bom-Broere hartelijk welkom geheten, evenals de verschillende afgevaardigden van diverse verenigingen. "Het openen van een voorjaarsvergade ring lijkt wel op een troonrede met een terugblik en een voor uitzicht. De grote lijnen tekenen zich ver van tevoren af'. Aldus Mevr. Bom. Zij spoorde aan tot het lezen van "De Plattelands vrouw". Het doel: het behartigen van de belangen van de plat telandsbevolking, staat zowel in het blad als in de afdeling op de eerste plaats. We worden wel oud en ouder, maar door het vele wat we doen blijven we jong. Voor politiek zijn we nog wat huiverig en daardoor is de belangstelling voor politieke scho- lingskursussen niet altijd groot. Toch willen we volgend jaar een nieuwe kursus starten over "de Europese bewustwording". Zui nig zijn de plattelandsvrouwen echter wel. Een staaltje hiervan werd geleverd door mevr. A.M. van 't Sant- van Velzen (PB-lid). Op een zeer vroege ochtend op weg zijnde naar een P,B-verga- dering. vroeg zij aan de nog half suffende buschauffeur een zwerfleaart. Deze zag dat niet zo zitten, keek haar heel verbaasd aan en duidelijk was op zijn gezicht te lezen: "wat moet een vrouw alleen op een donkere winterochtend gaan zwerven?" Een ander PB-lid strekte zich, na een dag intens vergaderen, heerlijk uit en slaakte met, een kreet: "hè, wat zou ik nou eens graag een groot orkest gaan dirigeren". Met deze beide voor vallen die sfeerbepalend zijn in het PB-bestuur besluit mevr. Bom haar toespraak. Vervolgens gaf mevr. J.C. Rempt-Hey een verslag van de voorjaarsvergadering 1976 in Sprang-Capelle. Hiermee konden we deze dag weer even uit onze herinnering ophalen. HetTinanciële verslag is dikwijls voor het merendeel van de aanwezigen niet zo interessant. Toch weet mevr. A.W. Schat-Mokkelenkate dit voor ons boeiend te brengen. En met een batig saldo van 5000,— kunnen we het 40-jarig jubileum in 1978 met optimisme tegemoet zien. Voor de nieuwe leden schetste mevr. A.A. Leys-v.d. Merbel (HB-lid) de opbouw van de Bond. Zij konkludeerde dat we met 74.000 leden wel uit de kinderschoenen zijn gegroeid. Op de vraag "Hoeveel dagen kost nu dit H B-werk?" durfde zij bijna geen antwoord te geven, daar er voor volgend jaar een opvolgster gezocht wordt. "Het eerste jaar wordt je als H B-lid nog gespaardMaar daarna draai je op volle toeren mee. Dit bestaat uit 2-3 dagen werk per week en een dag lezen. Het doe-werk ligt in de afdelingen. Het "voorwerk" echter in het hoofdbestuur", aldus mevr. Leys. Hierna werd mevr. J.C. Rempt-Hey herkozen als HB-lid. Daar mevr. C. Lu- cas-den Engelsen helaas wegens gezondheidsredenen moest af treden, zal mevr. G. Middelkoop - v.d. Ploeg haar plaats inne men. Over haar reis naar Meridon vertelde mevr. T. de Lange- Bosma: Het thema van die week was "Frankrijk en de vrouw". Na de aankomst op zaterdag, was de zondag een rustige dag. Daarna werden diverse bezoeken gebracht, o.a. een arme wijk in Parijs en een Normandische boerderij. Ook was er een ont vangst van Nederlandse emigranten. "Het is aan te raden deze reis eens te ondernemen. Men kan er kennis maken met andere mensen in een ander land met totaal andere levensinstelling", zo besloot mevr. de Lange haar praatje. p zeer originele wijze stelden zich daarna alle kommissiele den voor. Het reiskommissielid Mevr. de Jager was helaas ziek en haar toespraak werd voorgelezen door mevr. Schat. De krantenjurk, waarin mevr. Overbeeke zich graag had willen hullen, was tot haar groot verdriet een fiasko geworden. "De inhoud van het Z.L.M.-blad is beter dan de kwaliteit". Ik denk dat deze na het lezen geschikter was voor de "boekenwurm" van Mevr. v.d. Weele, waarmee zij zich geestig voorstelde. De agra rische kommissie toonde met hun prachtig opgemaakte manden de diverse land- en tuinbouwprodukten van Brabant. Ook de politiek werd niet vergeten. Zeer "ludiek" wees mevr. Wisse erop wanneer we straks een hokje moeten rood maken op de 25ste mei, vooral op de vrouw van onze politieke keuze te stemmen. Het blauwe boekje "Hoe en Waf' met informatie voor de bestuursleden werd even uit de anonimiteit gehaald door mevr. v.d. Geest. Zij is de samenstelster van dat goede produkt. De 3 handwerkleden waren bekleed met prachtige handwerken uit de provincie. Mevr. Achterberg gaf tevens de uitslag van de prijzen waarin de gemaakte werkstukken vielen. Dat deze kommissie baanbrekend werk verricht blijkt wel uit het enthousiasme wat zij op de diverse leden weet over te bren gen. Nlevr. Kant stelde voor te besluiten met het zingen van het Brabants volkslied. kwantiteit en zeer sterk ook in kwaliteit vooruit. Waren er vorig jaar 64 inzendingen, dit jaar kwamen er 122 werkstukken bin nen. Je kwam ogen tekort om al het schoons te bekijken. De vele fuiklampen vormden een "lichtend" voorbeeld van de platte landsvrouwen. In diverse maten en patronen hingen ze ten toon. In de nog jonge afdeling Prinsenbeek spande mevr. Schoots dit jaar de kroon. Zij had niet minder dan 3 eerste prijzen. Zowaar voor afdeling en lid een prachtig resultaat. Verder kon men er allerlei uitstekende handwerkboeken bekijken en kopen. Het middagprogramma "Spiegeltje, spiegeltje aan de wand - wie is de progressiefste in dit land?" werd op uitstekende wijze ge bracht door de aktrice Wieke Muiier en de journalist Jos Tho- masse. Het was een wedstrijd van progressieve figuren aan de hand van uitgeknipte krantenberichtjes. Deze personen werden op bijzonder geestige wijze op de planken gezet door Wieke Muiier. Zij schreef zelf dit stuk "op haar lijf' kun je wel stellen. Goed tegenspel gaf haar Jos Thomasse. Hij speelde als het ware zichzelf. Dit is niet zo eenvoudig als het lijkt. Een meesterlijke vondst was de automatisering van het voeden van baby's. Je zag die grote tank met slangen en knoppen duidelijk voor je. Alleen vroeg ik me af: "is er bij het teruggaan van de baby's naar de babykamer soms ook nog een automatische luierverschoner te bedenken?" "Helaas, woorden en superlatieven schieten mij tekort deze middag goed te beschrijven". Duidelijk was in ieder geval dat iedereen zichtbaar genoot van deze uitmuntende "kleinkunst", die waard is met een grote K geschreven te wor den. Hartelijk dank Provinciaal bestuur dat U ons kennis liet maken met dit tweetal. Riet Spoor Op 10-11-12 en 13 mei vindt in Boskoop in het Beursgebouw Florida een unieke gebeurtenis plaats. Jaarlijks organiseert de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een grote tentoonstel ling. Op deze tentoonstelling, die elk jaar in een andere provincie wordt gehouden en die ook voor niet leden toegankelijk is, zullen ongeveer 2000 werkstukken (le en 2e prijzenvan de ruim 6000 inzendingen uit het hele land te bewonderen zijn. De werkstukken zijn in 24 technieken uitgevoerd, waaronder heel oude in moderne vorm uitgewerkt. Ook ruimtelijke vormen zijn er te zien. Hel geheel wordt ongelofelijk mooi in kleurennuances gegroepeerd. Om deze wedstrijd zo aantrekkelijk mogelijk te maken, wordt geprobeerd steeds nieuwe technieken toe te voegen. Het is een lust voor het oog om te zien hoe het handwerken in de bond wordt gestimuleerd en wat men bereikt. In veel technieken zal tijdens de tentoonstellingsdageh worden gedemonstreert zoals spinnen, we ven, kantklossen, kralenweven, zaanlands stikwerk, poppenma- ken, basketrij, schiemanswerk enz. De openingstijden zijn: op dinsdag 10 mei van 13.00 tot 21.00 uur; woensdag 11 mei van 10.00 tot 21.00 uur; donderdag 12 mei van 10.00 tot 21.00 uur en op vrijdag 13 mei van 10.00 tot 17.00 uur. Entree voor leden f 2,50; voor niet-leden f 3,50, en scholieren (uitsluitend in groepsver band) f 1,— p.p. D.A.E. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23