ID Vergadering Hoofdbestuur d.d. 2 mei 1977 N, H. A ndermaal is weer gebleken dat de akkerbouw met grote onberekenbare risiko's en niet te taxeren problemen te maken heeft, aldus de heer H.C.van der Maas in zijn akkerbouw over zicht, dat hij voor de eerste maal in het Hoofdbestuur bracht. Overal in het Zuid-Westen, maar in het bizonder in Zeeuws- Vlaanderen en Noord Beveland hebben nachtvorsten grote schade aangericht, terwijl de langdurige koude piriode evenmin de groei van de gewassen bevorderde. zuidelijke landbouw maatschappij Akkerbouw z.l.m VRIJDAG 6 MEI 1977 65e jaargang - no. 3380 land- tuinbouwblad Melken is een bezigheid die men 365 dagen per jaar twee keer per etmaal moet uitvoeren. Terwijl overal wordt verkondigd dat men met melk meer mans wordt gaat dit echter financieel voor de veehouder niet op. Brussel stelt teleur. Nationale maatregelen zoals voorgesteld door het Land bouwschap en Standsorganisaties passen niet in het Brave Hendrikken systeem. Als veehouder zou je er moedeloos van worden. Maar je móét door, zoals gezegd, een heel jaar lang twee keer per dag. u "Brussel" gesproken heeft en minister van der Stee met ons van mening is dat de prijsvaststellingen te laag zijn, heeft de reaktie van de minister ons niettemin teleurgesteld. De minister wil namelijk niet over direkte inkomens-maatregelen praten maar denkt meer aan sociale- en strukturele aanpassingen en de R.Z.-regeling. Wanneer hij in eerste instantie deze richting uitwil dan is dat voor ons absoluut onaanvaardbaar! Dit zei voorzitter A.J.G.DOELEMAN aan het begin van de maandag 2 mei jl. te Goes gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van de Zui delijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.). Willen wij in onze landbouw levensvatbare bedrijven behouden dan zijn direkte maatregelen noodzakelijk. Anders lopen steeds meer gezonde bedrijven het gevaar bij de geringste tegenslag inderdaad bij de bijstand terecht te komen. En daar is de minister, zoals hij zelf zegt, niet voor ingehuurd. Er moet integendeel voor gezorgd worden dat wij gezonde bedrijven behouden die, via de markt prijzen, zich op normale wijze bij de ontwikkelingen aan kunnen passen. Bedrijven ook, die via reserveringen, een onverwachte tegenslag zelf op kunnen vangen. Dat dit ook wel nodig is illus treerde de Z.L.M.-voorzitter met het feit dat dit voorjaar ver schillende percelen bieten, maanzaad en vlas overgezaaid moes ten worden. In de fruitteeltsektor bevroren verschillende perce len Cox, zodat deze niet meer in bloei kunnen komen. Voor de fruitteler een enorme opbrengstderving terwijl het gewone on derhoud toch gewoon doorgaat.JJe heer Doeleman had trouwens ten volle begrip voor de onlangs door een aantal fruittelers ge houden demonstratie: "Zij zitten moeilijk". Ook de veehouderij In dit no. o.m.: K.N.L.C. Kommentaar pag. 4 Uit de praktijk pg. 5 en 6 Nieuws over Liemde pag. 8 en 9 Ken Uw melkmachine pag. 10 Autoaktualiteiten pag. 11 De maand mei op het Zuid- Westelijk landbouwbedrijf pag. 12 en 13 Onderwijsnotities pag. 16 Opkweek van augurken pag. 17 Tuintips pag. 19 Voor de Vrouw pag. 23 heeft weer al moeten ervaren hoe grillig de natuur kan zijn omdat door het koude weer de grasgroei een stuk is achtergebleven. Ten aanzien van de vele nota's die de laatste jaren zijn versche nen was de Z.L.M.-voorzitter van mening dat deze vele spannin gen oproepen. De landbouw is bereid mee te praten en te denken maar wij vragen wel begrip voor onze positie. Ook de boer wil bij de maatschappelijke ontwikkelingen niet achterop raken maar op een sociaal rechtvaardige wijze daaraan deelnemen. Maar dan moet er een duidelijk beleid gevormd worden. Niet alleen nota's maar ook beslissingen. In dat verband hekelde de heer Doeleman het uitstellen van de beslissing over de wijze van afsluiten van de Oosterschelde. Op deze manier wordt de veiligheid van mensen opnieuw op spel gezet. Daarom moet er nu een beslissing geno men worden zodat technici en deelnemers aan de slag kunnen en op tijd klaar kunnen zijn. Brusselse prijsbesluiten L et Hoofdbestuur deelde de teleurstelling van de voorzitter over de uitkomst van de Brusselse prijsbesluiten. Binnenkort is er weer overleg met minister Van der Stee. Het Hoofdbestuur was van mening dat dan het gat op verantwoorde wijze opgevuld moet worden, maar was daar niet erg gerust op. "Als het niet lukt dan zullen wij ons, zodanig in een spoedvergadering, ernstig beraden over wat ons te doen staat", aldus het Hoofdbestuur van de Z.L.M. Volgens normale kansberekeningen zijn de gewassen die vroeg gezaaid zijn, niet tot hun recht gekomen. Op veel plaatsen heeft men overnieuw moeten zaaien. Veel vlas, met name het in maart gezaaide, is voor vijftig procent voor de tweede maal gezaaid. Maar ook blauwmaanzaad, hier en' daar uien en in heel wat gevallen, de in maart gezaaide suikerbieten werden herzaaid. Het zijn extra kosten en er is natuurlijk een grote kans dat ook het mikken op het op eindafstand zaaien van suikerbieten niet altijd goed tot zijn recht komt. Maar vanwege de schaarse arbeid is er weinig andere keuze dan toch op die manier door te gaan. Al met al lijken de kosten telkens weer in een grotere wanver houding te komen met de te verwachten opbrengsten. Uit het een en ander kunnen we konkluderen dat de faktor "boer", zijn vakbekwaamheid dus niet altijd en tot vervelens toe kan worden aangehaald. Er komt meer kijken, met de huidige technische hulpmiddelen zijn er vaak naar een beperkt aantal effektieve werkbare dagen beschikbaar. Daarom is er altijd al een onver mijdelijke en noodzakelijke overkapaciteit aan machines en ar beid, dus kostenverzwarend. Maar er is ook nog de faktor prijs, die primair bepalend is voor de inkomenskapaciteit in de land bouw. Over de prijsbesluiten in Brussel had ook de heer van der Maas weinig goeds op te merken. De kloof tussen wat het zou moeten zijn en wat het in werkelijkheid is wordt steeds groter. Hij sprak zijn hoop uit dat het Landbouwschap de eis voor BTW kom- pensatie, ook voor de akkerbouw, staande zal houden. Een kompromis bij voorbaat moet nooit aanvaard worden. Voor ons zijn maatregelen in de "sociale"sfeer onaanvaardbaar, maar let wel, dan moet dat ook hard gemaakt kunnen worden. Alleen aan ons onaanvaardbaar hebben de boeren in den lande niets. Overigens zullen we dat stukje kompensatie hard nodig hebben. Wanneer er in Europa normale groeiomstandigheden heersen bieden ook de vrije produkten weinig financieel perspektief wanneer we de ingezaaide en gepote arealen aardappelen en uien bekijken. Vanwege het feit dat er toch nog heel wat aardappelen van de oude oogst zijn en in veel gevallen de kwaliteit van de kleine maten niet best is, is de prijs laag zodat dit ook niet meer bij zal kunnen dragen aan de reservevorming. Ook wat de peulvruch ten betreft zijn de prijsvooruitzichten niet goed. Blauwmaan zaad en karwij liggen beter in de markt. De heer van der Maas vroeg aandacht voor twee publikaties, nl. het L.E.I. rapport "kombinatievorming in de akkerbouw" en een kosten en arbeidsinkomensvergelijking tussen kleine en grotere akkerbouwbedrijven in het Z.W. kleigebied van het C.A.R. te Goes. Naar aanleiding hiervan vroeg hij aandacht van de landbouworganisatie om een tweetal zaken te onderzoeken. N.l. enquetering en inventarisatie per stuk van de totaal be schikbare inventaris (zowel de speciale als de basisinventaris inklusief traktoren). b. het maken van een Zuid-Westelijk rekenmodel t.a.v. de opti male samenwerkingsvorm en grootte om de L.E.I. cijfers en konklusies te kunnen toetsen. Ook pleitte hij voor een nader onderzoek van de kosten en opbrengsten ontwikkeling van grotere en kleinere bedrijven, want het is gebleken dat het gebruik van een oppervlakte faktor voor de kwalificatie "middenbedrijf' in de akkerbouwsektor niet zonder meer weggeschoven kan worden. Een nadere standpuntbepaling t.a.v. van de kwalificaties, groot, midden en kleinbedrijf is heel erg noodzakelijk aldus de spreker, zodat we ons als we deze materie zelf bestuderen, niet iets van deze of gene zijde hebben te laten "dicteren". vervolg op pag. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1