Extar- Sandoz vloeibaar VLASTELERS fungicide van nu en van de toekomst. X X X X Provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling inde landbouw in Zeeland vergaderde Carlane MZ. De ijzersterke fungicidenkombinatie. Shell Chemie DE KOOI DRIEPUNTS Het vertrouwde breedwerkende herbicide in VLAS in een nieuw jasje gestoken Dosering: 2Vi lt. per ha. bij 5 - 7 cm gewaslengte 3 lt. per ha. bij 8 -10 cm gewaslengte Optimale werking tegen éénjarige onkruiden en veilig voor het gewas. SANDOZ SANDOZ AG CH 4002 Bisel Agent voor Nederland: A. A. BOSSERS Postbus 19 - ERP (NB) tel. 04135 - 1159 GERARD M. DE JAGER - GEWASBESCHERMING KAPELLE telefoon 01102 - 1279 Carlane MZ. Systemische fungicidenkombinatie. Met 3 werkzame stoffen. Met nog hoger gehalte. Met nog meer werking. Met vele toepassingen. Carlane MZ. Voor bol-en knolontsmetting. Aardappelen: tegen de Rhizoctonia lakschurft. Bloembollen: tegen alle gevaarlijke schimmelziekten. Carlane MZ. Voor gewasbehandelingen. Tarwe: tegen oogvlekkenvoetziekten en alle afrijpingsziekten. Bloembollen: tegen vuur. Uien: tegen de bladvlekkenziekte, tegen kop-, bodem- en wortelrot. Shell Nederland Chemie B.V. Postbus 187, Den Haag. TE KOOP: partij beton blokken afm. 30x30x20cm. Fa L. Pekaar Zn. Yer- seke 01131-1432/2069. STEEDS GEVRAAGD: Weidehooi, gedorsen hooi en voeraardappelen con tante "betaling. Fourage- handel Jan Gorissen, So meren (n.Br.) tel. 04937-2387. Een vorkhefmast aan de driepunts-hefinrich- ting. Hiermee maakt u in enkele minuten van uw tractor een complete vorkheftruck. Hefver mogens van 500 tot 3.000 kg. Hefhoogten van 1.40 tot 3.00 m. Mogelijkheden tot: op klapbare en verstelbare vorken, trekhaak, ki- stenkantelaar. balen klem. strovorken enz. Prijzen v.a. 975.— thuisbezorgd. Molen 25 Vrouwenparochie Telefoon 05180-1741* ^G-G. 05180-1964-1569-1954^ AA o.a. verkrijgbaar bij: De voorzitter A.J.G. Doeleman is gelukkig met de uitspraak ia de structuurvisie van de Minister van Landbouw en Vis serij, dat in de eerste plaats het inkomen uit de markt moet komen. Deze struktuurvisie acht de heer Doeleman een geschikte basis voor de komende diskussie over de Nota landelijke gebieden. De Raad zal hierover te zamen met de structuurvisie en de landbouwverkenningen in zijn volgende vergadering van gedachten wisselen. Bedrijfsresultaten over 1975/76 van L.E.I.-akker- bouw- en gemengde bedrijven in het Zuidwestelijk Zeekleigebied. In zijn toelichting vestigt de heer ing. R. Krijger, in genieur voor structurele aangelegenheden, er de aan dacht op dat het hier gaat over een standaardoverzicht van drie groepen akkerbouwbedrijven en een groep gemengde bedrijven. De groepen akkerbouwbedrijven worden gevormd door groepen van 10-20 ha, 20-40 ha en meer dan 40 ha, terwijl de groep gemengde bedrijven bestaat uit bedrijven van 10-50 ha. Inleider vestigt er de aandacht op dat. de bedrijven duurder werken naar mate zij kleiner zijn. Zo zijn de bewerkingskosten. dat zijn de kosten van arbeid, werktuigen en werk voor derden, voor de groep kleine akkerbouwbedrijven bijna twee keer zo hoog als voor de groep grootste bedrijven. Ook het opbrengstniveau van de verschillende gewassen ligt gemiddeld hoger naarmate de bedrijven groter zijn. Een en ander re sulteert dan ook in enorme verschillen in netto over schot. Over een termijn van 1967/76 blijken de totale kosten bij de groep kleine akkerbouwbedrijven uit de hand te zijn gelopen. Bij de groep akkerbouwbedrij ven van 20-40 ha benaderen deze kosten die van de groep bedrijven boven 40 ha. zij het ook, dat blijkt dat de groep grote bedrijven deze kosten beter in de hand weet te houden. Een en ander resulteert in een arbeidsinkomen, dit is het berekend loon van de ondernemer vermeerderd met het netto overschot of verminderd met het netto verlies, dat voor de kleine akkerbouwbedrijven gelijk is gebleven, terwijl over de periode 1967/76 de koop kracht van de gulden met 40% is gedaald. Onder deze omstandigheden is het verklaarbaar dat de kleine on dernemers in loondienst gaan en pogen zich als part-timers te handhaven. De groep bedrijven van 20-40 ha is met 4xk% per jaar halverwege meegegaan met de inkomensstijging, terwijl alleen de groep grote akkerbouwbedrijven met 9% per jaar de inkomens stijging heeft kunnen volgen. Het algemeen beeld dat de gemengde bedrijven te zien geeft is ronduit slecht. Mogelijkheden voor bedrijfsaanpassing Door de heer ir. L.Th.J.M. de Wit, consulent voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij werd een toe lichting gegeven op de publikatie Actualiteit 6, waarin een aantal alternatieve mogelijkheden wordt gegeven voor die boeren, die wat willen ondernemen teneinde een verdere daling van het inkomen te vermijden. Inleider wees er daarbij op dat geen pasklare oplos singen gegeven kunnen worden maar volstaan moet worden met modellen die als basis voor oplossingen kunnen dienen. In tal van gespreksgroepen dient de betreffende publikatie reeds als leidraad. Personeelsbezetting bij de consulentschappen Door de secretaris van de Raad op de hoogte gebracht van een zestal benoemingen, waarvan vijf bij het door fusie ontstane Consulentschap voor de Tuinbouw voor Zuid-West Nederland en één bij het Consulent schap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij. De secretaris vestigt er daarbij de aandacht op dat hieruit blijkt dat Bedrijfsontwikkeling niet wordt af gebouwd zoals wel eens ten onrechte wordt veron dersteld. Resultaten van het landbouwkundig onderzoek in Zuid-West Nederland De Raad neemt met veel belangstelling, kennis van het verslag over de resultaten van het landbouwkun dig onderzoek in Zuid-West Nederland over 1976 van de proefboerderijen "Westmaas" en "Rusthoeve". Borgstellingsfonds- en ontwikkelingsaangelegenheden Door de Provinciale Adviescommissie voor het Borgstellingsfonds en voor de ontwikkelingsaangele genheden van het O.- en S.fonds voor de Landbouw in Zeeland werden in de vergaderingen van maart en april 1977 vier B.F.-aajivragen behandeld. Drie aan vragen met een totale borgstelling van 190.000,— werden toegewezen, één aanvraag werd afgewezen. Voor de rentesubsidieregeling werden twee aanvra gen toegewezen met een totale investering van 457.600.— één aanvraag werd afgewezen. Voor de bijdrageregeling samenwerkingsverbanden werden 17 aanvragen toegewezen met een totale bij drage van 235.811,— ook hier werd één aanvraag afgewezen. In het kader van de kleine ontwikkelingsprojékten werden twee aanvragen toegewezen nl. een tweerijïg werkende spuitmachine en energiebesparing en wa terbesparing d.m.v. een zestands (diagonaal) melk- stal met twee voorbehandelingsstanden. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 18