Opkweek van augurkenplanten A ugurkenplanten groeien zeer snel. Bij de keuze van de zaai- datum zal hiermede terdege rekening moeten worden gehou den. Met andere woorden, zaaien b.v. op 1 mei betekent bij normale weersomstandigheden 15 a 16 mei uitplanten. In het algeueen is dit aan de vroege kant in verband met nachtvorstri- siko. Wat zekerder speelt men indien de zaaidatum wordt ge kozen rond 7 a 8 mei. De plantdatum valt dan na 20 mei waarbij niag worden aangenomen dat dan de kansen op nachtvorst aanzienlijk zijn verminderd. V rijwel algemeen wordt gezaaid in perskluiten, waarbij wel verschillen bestaan in de grootte van de perskluit. Sommigen maken gebruik van een 4 k 5 cm perskluit, terwijl anderen de 8 cm perskluit gebruiken. Ervaringen hebben echter geleerd dat de 8 cm perskluit de voorkeur verdient. Men verkrijgt bij de 8 cm perskluit een ruime stand, zodat de plantjes meer van het licht kunnen profiteren en dus steviger blijven. Bovendien is er dan ook meer speling in de plantdatum mogelijk, als de weers omstandigheden het uitplanten riskant maken. Tevens verloopt de weggroei bij een grotere perskluit wat sneller, hetgeen ook enkele dagen oogstvervroeging oplevert. Als nadeel van de 8 cm perskluit kan worden genoemd de wat hogere potgrondkosten en de wat royalere opkweekruimte die nodig is. Beide punten wegen in de praktijk meestal niet op tegen de voordelen. A ugurken hebben een vrij hoge kiemen groeitemperatuur nodig. Het verdient daarom aanbeveling 1 week voor het zaaien met de voorbereidingen te beginnen. Hiertoe behoren het aanleggen van de platte bak, de perskluiten maken; de CEBECO-HANDELSRAAD M, H, Ing.A.J.van Oijen De Amac rooimachine is universeel Bij Amac rooiers is met alle eisen rekening gehouden AMAC rooimachines zijn Nederlandse machines aangepast aan de Nederlandse eisen! Stand van de groentegewassen Per 15 aprii 1977 Ook voor fruitteelt een plaats in nieuwe polders Consulentschap voor de Tuinbouw et de komst van mei is ook weer de tijd voor het zaaien van augurken aangebroken. De meeste augurkentelers zaaien tussen 1 en 15 mei onder platglas op perskluiten om vervolgens de tweede helft van mei te kunnen uitpoten. De opkweek van het plantmateriaal duurt amper 14 dagen doch vraagt dan wel voortdurend onze aandacht. Enkele uren onoplettendheid kan het hele zaaisel doen mislukken. In dit artikel zullen we wat nader ingaan op de belang rijkste facetten rondom de opkweek. Zaaitijd en zaaiplaats Ofschoon ook nog wel augurkenplanten onder staand glas wor den opgekweekt geeft men toch de voorkeur aan platglas. Mid dels luchten en in een later stadium het verwijderen van het glas kan men een vrij goede temperatuursregeling verkrijgen. Te vens leent zicö de platte bak bij uitstek voor het afharden van de planten wat vooral bij augurkenplanten van essentieel belang is. Perskluit Zaaimethode perskluiten afdekken met plastik folie ter voorkoming van uit droging en het glas aanbrengen. Gedurende deze week krijgen de perskluiten de gelegenheid enigszins op temperatuur te ko men, zodat een vlotte kieming van het zaad mogelijk is. Vergeet in deze vooral niet de perskluiten met plastik folie af te dekken. Zonder afdekking kunnen de perskluiten dermate indrogen dal beslist onvoldoende vocht overblijft voor de kieming van het zaad. Na 1 week kan met het zaaien worden begonnen, hetgeen bestaat uit 4 of 3 zaden, afhankelijk van teeltmethode, op de perskluiten te leggen en licht aan te drukken. Voor de vlak veldsteelt zaait met veelal 4 zaden per perskluit terwijl voor de teelt aan touw 3 zaden per perskluit voldoende zijn. Vooral bij vochtige perskluiten kan het aanbeveling verdienen over de zaden wat scherp zand te strooien. Direkt hierna doet men er goed aan de perskluiten wederom af te dekken met plastik folie ter voorkoming van uitdroging en vervolgens het glas aan te brengen. Verdere verzorging V anaf het moment dat gezaaid en het glas is aangebracht is het noodzakelijk dat de plantenbak ook minstens 4 a 5 keer per dag wordt gekontroleerd. Tijdens zonnige dagen kan namelijk bij gesloten ramen de temperatuur onder het plastik oplopen tot 40 a 50 graden Celsius. Dat dit funest is voor het zaad spreekt voor zichzelf. Een goede opkweektemperatuur ligt tussen 20 - 25 graden Celsius. Zodra deze hoger wordt moet u luchten en afschermen met krijtwit. Nogmaals laat u niet verrassen. Het afgelopen jaar is dit echter op diverse bedrijven wel gebeurd. De plastik folie moet direkt na de opkomst worden verwijderd. Ook weer hier geldt: augurken zijn gevoelige planten. Dit bete kent bij zonnige dagen dat dit het best 's avonds kan gebeuren of bij donkere weersomstandigheden. Btehoudens bij zonnig weer kunnen de eerste 2 dagen na het zaaien de ramen gesloten blijven. Zodra de plantjes opkomen moet er iets worden gelucht. Zijn de zaadlobben geheel gespreid dan moet er meer worden gelucht. Na 1 week mits de temperatuur 18 graden Celsius is, kan het glas geheel worden verwijderd. Weer 1 week later kan worden uitgeplant. Wegblijvers en/of vallers Goed plantmateriaal is de basis voor een geslaagde teelt De platte bak leent zich bij uitstek voor de opkweek van augur- enplanten .et onvoldoende opkomen en het omvallen en vervolgens afsterven van een aantal plantjes zijn kwalen die nogal eens voorkomen. Het niet opkomen wordt veroorzaakt door kiem- schimmels. Deze treden vooral op indien in koude en natte perskluiten wordt gezaaid. Zaaien in perskluiten die goed op temperatuur zijn is dus een vereiste. Ter extra bescherming kan men het zaad ontsmetten met thiram. Ook de zogenaamde val- lersziekte wordt veroorzaakt door kiemschimmels. welke vooral toeslaan indien de perskluit te koud en te nat is. Ofschoon voor de vallersziekte in de praktijk wel wordt gespoten bestaat sterk de indruk dat zorgen voor goede groei-omstandigheden meer effekt kan sorteren. Omdat de rooimachine alles rooit. Tulpen, gladiolen, winterwortelen, witlof en aardappelen, bovendien keert en raapt hij uien op. Dat is besparing. Vooral Uw rooiwerk één machine: AMAC, dié rooit het wel voor het rooien los op de wagen geen valhoogte door hydraulische verstel- mogelijkheid van de tweedelige wagen transporteur uitgevoerd met diabolorolgelijkmatige werkdiepte onder alle omstandigheden voorzien van twee aangedreven loofrollen met grote capaciteit met rubber beklede afvoerbanden, waar door geen beschadiging optreedt zes snelheden van de zeefketting geschikt voor het rooien van de kantrij leverbaar met aangebouwde loofklapper DeAMAC's zijn ook leverbaar meteen verlengde transporteur om in voorraad- kisten te rooien. Ze zijn ook te voorzien van een speciale nareiniger voor het nog beter uitzeven van de grond. e GOES Dr. A. F. Phijipsstraat 9 TslGfoon 01100-21200 met'toog op uw toekomst Was in de eerste helft van maart van een "vroeg voorjaar" sprake, daarna zijn de weersomstandigheden zo verslechterd dat een grote groeivertraging is opgetreden bij de vroege vollegrondgroenten. Bovendien is de kwaliteit van de uitgezaaide en uitgeplante gewassen ongunstig beïnvloed door zware nachtvorsten en hagelbuien. Dit zal niet alleen merkbaar zijn bij de momenteel oogstbare of bijna oogst bare produkten als spinazie, rabarber en radijs, maar ook bij de later oogstbare pro- dukten als vroege sla, vroege bloemkool en vroege andijvie. Groenten onder glas De vroege stooktomaten hebben het niet gemakkelijk gehad. De planten hingen vol maar de groeiomstandigheden waren matig. Door de weers- en zettingsom standigheden in februari worden nogal wat hoekige tomaten van de 3e en 4e tros verwacht. Verschil in stoken en/of verschil in voedingsconcentratie zijn veelal de oorzaak van verschillen in model van de tomaten tussen de bedrijven onderling. De vruchtontwikkeling van de komkommers was maar matig. In beperkte mate komen in de komkommers koustrepen voor. Vooral bij de minder zware gewas sen worden nu ook lager aan de stam weer behoorlijk wat geoogst. De zelftoppers bij de paprika's zijn niet best van kwaliteit. Ook is de produktie niet meegevallen. Er wordt nog steeds veel sla geoogst. Er is een begin gemaakt met de oogst van ijsbergsla. De kwaliteit valt niet mee. De sla weegt 40 kg per 100 stuks. In de voorjaarsandijvie komt nogal eens een randje voor en de onderkant is niet sterk. Groenten in de volle grond De aanvoer van waspeen is de afgelopen maand beduidend kleiner geweest dan in dezelfde periode van voorgaande jaren. De oorzaak hiervan is de kleinere oppervlakte onderdekkers. Verwacht wordt, dat in de komende periode een verdere daling van de aanvoer plaatsvindt. Door de trage groei van radijs en door vorstschade is de opbrengst laag. Ook de spinazie heeft veel geleden van nachtvorsten en hagelbuien. De aanvoer van witlof neemt snel af. Gedurende enkele weken zal er nog een redelijk aanbod zijn omdat de kuilen van de vollegrond in produktie zijn geko men. Daarna zal er alleen nog aanvoer zijn van de gespecialiseerde witloftrek kers. JlX et Landbouwschap is van mening, dat er bij de uitgifte van landbouwgron den in de nieuwe IJsselmeerpölders ruimte gereserveerd dient te worden voor de fruitteelt, 'n de reeds in gebruik genomen polders was steeds plaats voor de vestiging van fruitteeltbedrijven. Dit vestigingsbeleid dient voortgezet te worden. Deze reaktie van het Landbouwschap moet worden gezien in aansluiting op de brandende vraag van het bedrijfsleven, waar de uitgifte van nieuwe landbouw gronden blijft. Het Landbouwschap heeft zijn irritatie over deze zaak reeds per brief kenbaar gemaakt aan staatssecretaris De Goede van het ministerie van Financiën. De uitgifte van nieuwe fruitteeltgronden is noodzakelijk om ruimte te scheppen in de oude teeltgebieden lot modernisering en herstrukturering van bestaande bedrijven. Een aantal bedrijven zal zich moeten kunnen verplaatsen van de oude gebieden naar de nieuwe polders zodoende voor zowel blijvers als verhuizers te kunnen komen tot de mogelijkheid van 'n betere bedrijfsvoering. Een uitgifte in de nieuwe polders moet dan ook niet beschouwd worden als een uitbreiding van het fruitteeltareaal. Het landbouwschap is van mening, dat 'n jaarlijkse uitgifte van 200 ha voldoende zal zijn. Ook met betrekking tot verbetering en uitbreiding van de glastuinbouwcentra kunnen de IJsselmeerpölders een belangrijke funktie vervullen. Met name denkt het Landbouwschap hier aan een indirekte funktie in de vorm van vestigings mogelijkheden voor akkerbouw- en veehouderijbedrijven, die in of rondom de bestaande tuinbouwcentra gevestigd zijn en die bereid zijn plaats te maken voor de tuinbouw. yj

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17