Meeldauw en gele roest pikken meer dan een graantje mee. Stop dat met Calixin. BASF De structuur van de Nederlandse melkveebedrijven in 1973/1974 Calixin, weerzo'n uitgedokterd BASF produkt! Wederom ruimere armslag voor varkenshandel Capaciteit Britse suikerindustrie wordt uitgebreid den- Werkgroep beter zuivelbeleid Jaarkortingsn 71/72 en 72/73. Cehave aan "trouwe afnemers" i) De melkveehouderij heeft in Nederland vrijwel geheel plaats op gezinsbedrijven die in grootte sterk uiteenlopen en waartussen belangrijke verschillen zijn m.b.t. de inrichting en grootte van de melkveestallen. Als gevolg hiervan zijn er sterke verschillen in bedrijfsvoering: met name de bedrijven met loopstai onderschei den zich, door hun overwegend gunstiger structurele omstandig heden en niveau van mechanisatie. Dit blijkt uit de structuuren quête bij melkveehouders die door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd ingesteld. De resultaten van de enquête zijn thans in een gezamenlijke publikatie van het LEI en het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd. Veel kleine bedrijven Ondanks de sterke toeneming van de melkveestapel - in de periode 1970-1973 nam op 75% van de-onderzochte bedrijven het aantal koeien toe - bleek 40% van de bedrijven te klein om bij een moderne en doelmatige bedrijfsvoering, aan één ar beidskracht een dagtaak te verschaffen. Veelal betrof dit be drijven met minder dan 20 koeien. Op 36% van de bedrijven weiden meer dan 30 koeien gehouden, waaronder 8% met meer dan 50 koeien. De kleine melkveestapels zijn sterk vertegen woordigd in de oostelijke en zuidelijke provincies, de grotere komen meer voor in de IJsselmeerpolders en Friesland. MelkveestaJling en mestafvoer De grootte van de melkveestal vormt op vele bedrijven een knelpunt. Z3 van de veehouders kan de koeien niet in één stal huisvesten. Vooral in Zuid-Holland en Utrecht doet zich het stalruimteprobleem voor. In vele stallen zijn de werkzaamöeden niet of in geringe mate gemechaniseerd. Slechts een deel van de melkveestallen is voorzien van roosters of een schuifimtallatie voor de mestaf voer. Op 60% van de bedrijven, merendeels die met minder dan 30 koeien, wordt de stal in handwerk uitgemest. De gebouwensituatie is aanmerkelijk gunstiger op de bedrijven - veelal met grotere melkveestapel - met een loopstal (10%). Dit staltype kwam meer voor in de IJsselmeerpolders en op de zuidelijke en oostelijke zandgronden. Van de gebouwen met grupstal wordt 21% gepacht. De loop stallen zijn daarentegen vrijwel alle eigendom van de veehou ders. 1) De publikatie "Structuurenquête melkveebedrijven 1973/1974" kan uitsluitend worden besteld bij de Staatsuitgeve rij, 's-Gravenhage. Prijs 19,50 (inklusief BTW, exklusief ver zendkosten). Bestelnummer: 810-016-74. Het Permanent Veterinair Comité te Brussel heeft thans geadviseerd per 4 mei a.s. de export van vers var kensvlees ook uit het ingesloten gebied van Midden-Nederland - met uitzondering van een nader aangeduid deel - naar de lidstaten toe te staan. Naar verwachting zal de Europese Commissie dit advies over nemen. - het te exporteren verse varkensvlees dient afkomstig te zijn van dieren, geslacht op of na 4 mei 1977 in slachthuizen, eveneens buiten de nader aangeduide gebieden in Midden Nederland. De overige maatregelen, die thans nog van kracht zijn t.b.v. de bestrijding van de varkenspest zijn: - de export van slachtvarkens - niet zijnde slachtzeugen of -beren - is uitsluitend toegestaan voorzover de dieren afkomstig zijn buiten het ingesloten gebied van Midden-Nederland; - het vervoer van de betreffende varkensmesterijen naar de exportplaats dient te'geschieden met een vervoersbewijs (on theffing) van de districtsinspecties van de Veeartsenijkundige Dienst en met een gezondheidsverklaring van de praktiserende dierenarts; - het bijladen van slachtrijpe varkens voor vervoer binnen het ingesloten gebied is toegestaan, mits aflevering aan 'n slacht- huis-eveneens binnen dit gebied gelegen plaatsvindt. Opla den op de bedrijven mag slechts plaatsvinden in aanwezigheid van de eigenaar en/of houder. De chauffeur mag niet in de varkensstallen komen; - een algeheel marktverbod, vóórverzamelen van slachtzeugen en -beren buiten het ingesloten gebied wordt slechts toegestaan op door de Veeartsenijkundige Dienst als verzamelplaats aan gewezen veemarkten (Den Bosch op dinsdag, Groningen op woensdag en Zwolle op donderdag). Daarnaast moet de afvoer van de verzamelplaats met een geleidebiljet van de districtsin spectie van de Veeartsenijkundige Dienst rechtstreeks naar één slachthuis buiten het ingesloten gebied plaatsvinden. Na ontla ding dient het voertuig direkt te worden ontsmet: - biggen tot 35 kg mogen binnen ons land worden vervoerd, mits dit geschiedt langs de kortste weg van één of meer bedrijven - dus met bijladen - naar één afleveringsbedrijf. Ook is het toe gestaan. biggen die-van één bedrijf afkomstig zijn, op meer dan één bedrijf af te leveren. Voorwaarde hierbij is, dat de betrokken bedrijven alle binnen of alle buiten het ingesloten gebied zijn gelegen. - varkens met een gewicht boven 35 kg, die niet voor de slacht bestemd zijn en die niet hebben gebigd, mogen rechtstreeks en langs de kortste weg worden vervoerd van het bedrijf van ver zending naar het bedrijf van bestemming. Voorwaarde hierbij is, dat de betrokken bedrijven beide binnen of beide buiten het ingesloten gebied en binnen ons land zijn gelegen. Meeldauw in gerst kan u wel 1000 kg per ha. aan op brengst kosten, gele roest in tarwe zelfs 2000 kg. Die schim melziekten blokkeren de voed- selaanmaak, waardoor u minder korrels en kleinere korrels oogst. Meeldauw komt vooral voor in tarwe, wintergerst en zomergerst en haver op zand-, dal- en lössgronden en op rivierklei. In de zeeklei gebieden kan gele roest in tarwe zeer veel schade ver oorzaken. Calixin is het curatieve middel met de brede werking. Voor het beschermen van tarwe tegen afrijpingsziekten: Calixin mengen met Bavistin M. Ook voor dit produkt heeft BASF een technische informatie klaar liggen, die wij u op aanvraag graag en gratis thuis sturen. Bel of schrijf: BASF Nederland B.V., Afd. Landbouw, Tel 085 - 71 71 71, Postbus 1019, 6801 MC Arnhem. De Britsh Sugar Corporation zal in het op 1 september beginnende seizoen $26 miljoen investeren voor uit breiding en modernisering van haar fabrieken. Deze uitbreiding vormt een onderdeel van een vijfjaren plan, dat vorige jaar werd bekendgemaakt en waarvan de totale investeringen op $100 miljoen worden geschat. Onder andere moeten de verwerkingscapaciteit van de fabriek te Newark en die van de Chantleyfabriek worden verhoogd van resp. 1.750 en 5.000 totn tot resp. 6.100 en 6.350 ton in de campagne 1978/79. Het doel van de BSC is, de suikerproduktie in Groot Britannie in het kader van het genoemde vijfjarenplan te verhogen tot 1.250.000 ton per jaar, waardoor Groot Britannie voor 50% zelfvoorzienend zou wor- Inkomensachterstand bijveehouders kompenseren met 20% melkprijs verhoging De werkgroep beter Zuivelbeleid is het naar aanleiding van de Brusselse beslissingen eens met het Landbouwschap dat er nu nationale maatregelen moeten worden genomen. Men is van mening dat deze maatregelen echter veel verder moeten gaan dan de door het Landbouwschap gevraagde 7,4%. De werkgroep wil ook een compen satie voor de enorme inkomensachterstand. De "mo dale" veehouder heeft recht op tenminste een zelfde inkomen'als een geschoold werknemer in de veehou derij. Op die basis berekend komt men er niet met 7,4% maar is ten minste 20% nodig, gebaseerd op de melkprijs af boerderij... De werkgroep verwacht een verdere toename van de overproduktie, die volgens haar mening kan worden bestreden door het geven van niet uitbreidingstoeslagen op de melkprijs van circa 10 cent per liter. Na enige tijd zou die toeslag grotendeels gefinancierd kunnen worden met het geld dat momenteel gebruikt wordt voor de boter en melkpoederberg. Overigens is men van mening dat de veehouders niet lijdzaam zullen blijven toezien. Zij willen niet meebetalen aan het probleem van de overschotten, omdat die juist zijn ontstaan door het opjaagbeleid van de overheid. Tot slot komt men tot de konklusie dat voor veel veehouders het begrip "rechtsstaat" een steeds hollere klank gaat krijgen. Het bestuur van de Coöp. Handelsvereniging heeft het besluit van de directie van Cehave N.V. goedge keurd om alsnog de achterstallige jaarkortingen over de boekjaren 1971/1972 en 1972/1973 uit te keren. Dat het begrip "trouwe afnemer" indertijd met te rugwerkende kracht werd ingevoerd, had als reden dat een groep van ca. 140 kuikenmesters gezamenlijk dreigde te vertrekken als afnemer. Gebleken is dat slechts een 30-tal van deze groep inderdaad aan dit voornemen gevolg heeft gegeven en de schade voorde overige afnemers daardoor uiterst gering is geweest. De leider van bovengenoemde groep is thans bij ge rechtelijke uitspraak in het gelijkgesteld aangaande zijn aanspraken over de jaarkortingen over de boek jaren 71/72 en 72/73. Dientengevolge is het bestuur van mening, dat de Cehave N.V. gezien haar coöpe ratieve grondslag ook met de andere afnemers, die de samenwerking in die tijd hebben opgezegd, de inge houden jaarkorting dient te verrekenen. Uiteraard blijft de maatregel om alleen prijscorrectie te betalen aan trouwe afnemers i.v.m. het boekjaar 1973/1974 onverminderd gehandhaafd. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15