Rundveehouderij Tuinbouwkommissie der Z.L.M. vergaderde N a wat hogere temperaturen zal in de mei maand veel gras voorradig zijn. Het is nu de kunst om steeds voldoende gras van prima kwaliteit 12-15 cm lengte) voor het melkvee ter beschikking te hebben. Het graslandge bruik moet daarom goed gepland worden. De graslandgebruikskalender is daarbij een waar devol hulpmiddel. V H, D e Brusselse politiek betreffende regulering van de appelim porten in de EEG is een grote flop. Aldus de heer M.J. Goud in zijn openingswoord tijdens de maandag 2 mei j.l. gehouden vergadering van de Tuinbouwkommissie der Z.L.M. De heer Goud benadrukte dat het er niet om gaat alle invoer uit derde landen onmogelijk te maken, maar dat slechts wordt gevraagd het eigen produkt enige bescherming te bieden. Een situatie als vorig jaar is absurd. Er was toen zo'n grote appeloogst in de EEG dat tientallen miljoen kilo's via interventie uit de markt genomen moesten worden en toch liet men nog een ongebrei delde import toe. Daarmee is niemand gebaat. Daarom moet er kontingentering zijn, waarbij rekening wordt gehouden met de oogstgrootte in de EEG en dus met de ruimte die er op de markt kan zijn voor appels van het zuidelijk halfrond. I n de groentesektor is men tot dusver niet ontevreden. De sla bracht goede prijzen op, met een inzinking rond Pasen. Witlof, prei en kool waren duur. spinazie en prei waren eveneens ge wild. Komkommers en tomaten doen het redelijk. De veiling te Drunen had per 30 april een omzetstijging van 19%. wat voor een belangrijk deel aan de relatief grote aanvoer van prei was te danken. vervolg op pag. 14 D Grasland en voederwinning VEM en VEVI Renderende rundveehouderij Onkruidbestrijding in grasland Kalveren Tips voor de veehouder e regen en koude begin april heeft voor veel rundveehouders roet in het eten gegooid t.a.v. het vroeg naar buiten brengen van het vee. Er was reeds een flinke groei in het gras begin april, doch het koude weer deed de grasgroei stilstaan. Gelukkig is de voorraad ruwvoer op de meeste bedrijven meegevallen. Hierdoor kon er toch nog goed worden gevoerd tot het einde van de stalperiode. Om snel nagras te hebben, is vroeg maaien erg belangrijk. De eerste percelen moeten gemaaid worden bij een droge-stof-opbrengst van on geveer 2000 kg per ha (dit is bij een graslengte van 10-18 cm). Na 17-19 dagen kan er weereen weidesnede staan. Door het maaien van de eerste snede over 3 weken te verdelen zal men regelmatig over etgroen voor beweiding kun nen beschikken. Wanneer tijdig begonnen is zal het gras van de percelen, die het laatst ge maaid worden, nog niet te lang zijn. Zorg voor een goede afstelling van de maaiap- paratuur. De messen moeten scherp zijn. De cirkelmaaier moet vlak afgesteld zijn om te voorkomen dat hij banen maait. Maai niet te kort. Bij een stoppellengte van 5 cm wordt de grasmat het minst beschadigd. Begin direkt na het maaien met schudden van het gras. Het schudden moet minstens 1 keer per dag herhaald worden. Bij goed drogend weer kan een gewas van 2000 kg droge stof per ha binnen 3 dagen worden ingekuild. Een droge stofgehalte in het gras van 40 - 50% is voldoende om een goede voor- droogkuil te maken. Het gras moet in één dag aan de hoop gebracht, goed aangereden en luchtdicht afgesloten worden. Voor het aanrij den wordt bij voorkeur een zware trekker met dubbele montering gebruikt. Een veiligheids beugel of goedgekeurde veiligheidskabine op de trekker is noodzakelijk. Voor het afdekken van rijkuilen geldt het vol gende advies: 1. plastik grond; 1 PE-zeil van ca. 0,15 mm 10-20 cm grond. 2. plastik zonder grond; a. 2 PE-zeilen van ca. 0,15 mm over elkaar (bovenste niet doorzichtig); b. 1 PE-zeil van ca. 0,15 beschermzeil (ge wapend of PVC). Wanneer geen gronddek aangebracht wordt, moet het plastik beschermd worden met auto banden of Trevirabanden met zandzakken. Direkt na het vrijkomen van een perceel wordt weer kunstmest gestrooid. Wanneer de vol gende snede bestemd is voor beweiding, wordt 80 kg stikstof (N) per ha gestrooid. Voor een maaisnede wordt 100 kg stikstof gegeven. ele jaren is er in de veevoeding gerekend met ZW(zetmeelwaarde). Vanaf 1 mei wordt niet meer met zetmeelwaarde gewerkt maar met VEM em VEVI. Dit is een beter systeem om de energiebehoefte van de dieren en de gehalten in het voer te berekenen. Er is een scheiding gekomen tussen melkvee en vleesvee. Voor melkvee is Voeder Eenheid Melkvee(VEM) ingevoerd en voor vleesvee Voeder Eenheid Vleesvee Intensief (VEVI). In het nieuwe systeem worden de voedermid delen juister gewaardeerd. Ze worden voor melkproduktie anders gewaardeerd dan voor vleesproduktie. Bovendien zijn de normen voor melkvee en vleesvee nauwkeuriger vast gesteld. Voor melkproduktie blijkt nu wat meer voer nodig te zijn dan bij het zetmeelwaarde- systeem. Bovendien is voor de laatste liters melk meer voer nodig dan voor de eerste. Ei genlijk wisten we dit wel. Er werd immers altijd al geadviseerd om hoog-produktieve koeien boven de norm te voeren. In het nieuwe sy steem bevat 1 kg krachtvoer ongeveer 940 VEM Eén kg melk vraagt 470 VEM; 1 kg krachtvoer levert dus 2 kg melk. In het zetmeelwaardesysteem hebben we krachtvoer dus overschat. Het vleesproduce- rend vermogen van krachtvoer verandert bij de overgang van ZW naar VEVI nagenoeg niet. De waarde van snijmais stijgt iets. Voor de vleesproduktie zal in totaal iets minder voer nodig zijn dan bij het ZW-systeem werd aan genomen. Het principe van de rantsoenberekening blijft gelijk. We moeten even wennen aan andere getallen voor voederwaarde en normen. Door gewasonderzoek te laten verrichten bij het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek ver krijgt u een nauwkeurige opgave van de voe derwaarde van uw ruwvoer. Begin mei ver schijnt de nieuwe Verkorte Tabel met voeder- normen voor de Landbouwhuisdieren en de Voederwaarde van veevoeders. Deze tabel is verkrijgbaar bij het Centraal Veevoederbureau in Nederland, Runderweg 6, Lelystad en bij de regionale Consulentschappen. O nd 'nks stemmen uit bepaalde kringen bo- ren boterbloemen, paardebloemen en distels niet thuis in goed grasland. Het vee laat deze onkruiden staan en mede hierdoor kunnen ze voortwoekeren. Een bestrijding met een che misch middel is bij veel voorkomen van deze onkruiden dan ook noodzakelijk. Akkerdistel en boterbloem kunnen met 4 1 M.C.P.A. 25% worden bestreden, respektievelijk kort voor de bloei en begin bloei. Paardebloemen kunnen met 2-31 2.4.-D amine bij het begin van de bloei worden bestreden. Na een bespuiting móet het vee een week in de wei blijven. Kweek is een grasachtige en wordt in een jong stadium door het vee goed opgenomen. Kweek kan sterk worden teruggedrongen door een in tensief graslandgebruik. Laat percelen, waarin kweek voorkomt niet te lang groeien. In een jong grasland kan de kweek, bij vroeg maaien en intensief beweiden, in één jaar tijd verdwij nen. O, nder deze titel is een boekje verschenen geschreven door de dierenarts dr.P.van de Kerk. In dit boekje van de "groene reeks" wordt een duidelijke omschrijving gegeven verschijnselen, oorzaken en vóórkomen van de meest voorkomende ziekten en stoornissen bij het rundvee. Dit boekje lijkt mij zeer nuttig voor elke rund veehouder. ebt u deze winter goed voot uw kalveren gezorgd? Probeer ze dan ook in de wei gezond te houden. Een eerste vereiste hiervoor is om de kalveren in etgroen (dus gemaaid) te laten grazen. Het bijvoeren van krachtvoer 1 kg) is voor de meeste kalveren wel nodig. Probeer de jonge kalveren te scheiden van de andere. Willen wij een goed ontwikkelde kalfvaars hebben op 2-jarige leeftijd dan mag er geen stilstand in de groei plaatsvinden in de 2 eerste levensjaren van het dier. In het algemeen zal het nodig zijn de kalveren tegen longworm te laten enten voor ze de wei ingaan. De kalveren moeten hiervoor mini maal 6 weken oud zijn. 4 weken na de 1 ste enting moet een 2e enting plaatsvinden. 14 da gen daarna mogen ze naar buiten. Willen we een goed ontwikkelde kalfvaars hebben op 2-jarige leeftijd, dan is ook voor pinken goed grasland een eerste vereiste. 1. Hel vee moet nu weer veel lopen. Kijk nog eens extra naar de klauwen van de dieren. Wanneer de dieren last hebben bij het lopen kost dit melk. 2. Vacuumschommelingen bij het melken komen vaak door een vuile of vastzit tende regulateur. Kontroleer en maak de regulateur regelmatig schoon. 3. Het koppelingsprojekt melkkontrole - veevoeding gaat ook de komende zomer door. Het volgend seizoen kan elke melkveehouder met melkkontrole hieraan deelnemen. Kosten voor de zomer f 0,50/koe en daarna f 2,-/koe/jaar. Voorde prijs van 4 l melk/koe krijgt de melkveehouder elke 3 weken een voederadvies. 4. Melkkontrole is voor alle melkveehouders onmisbaar. De kosten zijn een schijntje van het voordeel dat ermee te behalen is. A lie melkleveranciers betalen via een heffing mee aan de melkkontrole. De melkveehouders die geen melkkon trole hebben betalen dus mee aan de melkkontrole van hun kollega's. De zuivel fabrieken geven een bijdrage van f 10,— per gekontroleerde koe aan de kontro- levereniging. 5. De eerste gevallen van kopziekte hebben zich voorgedaan. Let extra op uw dieren. Het is niet nodig dat er slachtoffers vallen als gevolg van kopziekte. Wanneer er gevaar voor kopziekte bestaat, is het aan te bevelen voor het inscharen 30 kg gebrande magnesiet per ha te strooien. 6. Een goede registratie van de tochtigheid van de koeien en van de verrichte inseminaties kan helpen om de veestapel op tijd drachtig te krijgen. De insemi- natoren beschikken over goede bedrijfskaarten waar de hele veestapel overzich telijk op genoteerd kan worden. Vraag er om! Ook uw dierenarts beschikt over zo'n kaart. Op deze kaarten kunnen meer gegevens genoteerd worden, o.a. ook over ziektebehandelingen. Afzet en presentatie van fruit voor verbetering vatbaar Door Brussel wordt echter een halfslachtig beleid gevoerd, waarbij politieke doelstellingen een grote rol spelen. De heer G.W. Bos. voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. en van het Landbouwschap deelde mede dat de kwestie van de appelimport hoog is opgenomen. Het Land bouwschap heeft aan de bel getrokken en naar het schijnt niet zonder sukses. Want minister Van der Stee heeft in de EEG ministerraad te Luxemburg vorige week bewerkstelligd dat er wel degelijk in de EEG op zal worden gelet dat men zich bij de import houdt aan de afgesproken'kwantum.s. Betere presentatie gewenst O verigens was de vergadering het er over eens dat het gewenst is ook in eigen huis orde op zaken te stellen. De bedrijfsstruk- tuur moet worden verbeterd, waarbij de overheid de nodige ruimte dient te verschaffen via een gunstiger fiskaal en sociaal regiem. Tevens is vooral de afzet van fruit aan herziening toe. Het aanbod moet worden gekoncentreerd en de presentatie moet worden verbeterd. Wie ziet hoe Nederlands fruit in vaak smerige kisten wordt aangeboden naast keurige eenmalig fust verpakt buitenlands fruit, moet erkennen dat het produkt van eigen bodem niet op zijn aanlokkelijkst wordt tentoongesteld. Daarnaast is er speciaal dit seizoen het probleem van de kwali teit bij de Golden Delicious. Hierdoor is de prijsvorming nadelig beinvloed. De heer J.A. Vogelaar wees er echter op dat ook in andere jaren de Franse Golden hogere prijzen opbrengt, om welke redenen dan ook. De Golden is in ons land het meest geteelde ras, maar de konkurrentiepositie is aan de zwakke kant, ook als het gaat over export. Dit in tegenstelling met een aantal pererassen, daarmee kunnen we internationaal zeer goed mee. Vooral met Conference namen we zelfs een zeer sterke positie in. Bij de diskussie was men het er over eens dat alle aandacht moet worden geschonken aan andere appels naast de Golden, maar dat de keuze beperkt is. De meeste appels hebben andere zwakke punten. Zo zullen de Cox's en Goudreinette het waar schijnlijk dit jaar op menig bèdrijf weer laten afweten door vorstschade of te weinig bloemknoppen. UVeel vorstschade bij Cox's Orange it de overzichten van de fruitteeltvertegenwoordigers bleek dat de Cox's Orange vooral in Zws.-Vlaanderen en W.N.-Bra- bant zeer sterk heeft geleden van de vorst eind maart. Dikwijls is er vrijwel geen gave knop overgebleven zodat op menig bedrijf een misoogst wordt verwacht. Ook bij andere appelrassen zijn soms veel bloemen verloren gegaan, met name bij Winston, maar vorig jaar is gebleken dat bij 80% bevroren bloemknoppen toch nog een goede oogst kan volgen. Vooral omdat vorig sei zoen na zware nachtvorstschade de vruchtzetting op veel be drijven zo is meegevallen, behalve bij de Goudreinette, lijkt het raadzaam nu terughoudend te reageren. Voorlopig is de indruk dat de peren de vorst opmerkelijk goed hebben doorstaan, dat vooral de Cox's op veel bedrijven weinig of geen oogst zal geven, doch over de vooruitzichten voor de fruitoogst in het algemeen gezien kan nog geep oordeel worden gegeven. Wel is het belangwekkend om te weten dat de Cox's ook in de IJsselmeerpolders, midden Nederland en Limburg veel schade schijnt te hebben opgelopen en dat uit Engeland eveneens be richten komen over pessismistische verwachtingen voor deze appel. Verder is al enkele weken geleden zware schade aan de fruit bomen in het Loire-gebied en het zuid-westen van Frankrijk gemeld. Of het echter werkelijk allemaal zo erg is zullen we pas over enkele weken weten. Winterbloemkool staat er best voor 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13