u it veel ervaringen is bekend, dat men bij De maand mei op het Zuid Westelijk landbouwbedrijf ing.R.van der Meer. D e verschillen in zaaitijd zijn dit jaar wel bijzonder groot Niet alleen binnen de provincie, maar soms ook binnen de grenzen van hetzelfde bedrijf. Plaatselijk is men reeds half maart met de inzaai begonnen en het ziet er naar uit dat dit voor 1 mei nauwelijks geheel zal klaarkomen. Gemiddeld is de zaaitijd dit jaar zeer laat De verzorging van de gewassen zal dus in een zeer kort tijdbestek moeten plaatsvinden. De maand mei is altijd al een drukke maand. Nu komen de voorjaarswerkzaamheden in een korte periode. Bovendien worden de oppervlakte en het aantal eenheden per man steeds groter, zodat men nauwkeurig en efficiënt te werk moet gaan. Akkerbouw H et systeem van gedeelde stikstofgiften ver dient op wintertarwe de voorkeur boven een eenmalige gift en wordt de laatste jaren(reeds) met veel sukses toegepast. Een gedeelte gift werkt'ook goed op zomertarwe en haver en geeft ook in deze gewassen ongeveer hetzelfde effekt. I n wintertarwe heeft als regel meeldauwbes trijding in tarwe niet veel effekt. Wanneer evenwel reeds vroeg veel meeldauw voorkomt kan zodra het topblad zichtbaar is een bestrij ding worden uitgevoerd met een mengsel van zwavel en maneb. Men kan dit zelf mengen of toepassen in de vorm van een van de vele kombinaties die op de markt zijn. Meeldauw in gerst kan wanneer geen zaadontsmetting is toegepast, worden bestreden als op het derde blad van bovenaf gerekend meeldauw aanwe zig is met Calixin. Milgo E of Funginex. D e vroege akkertrips kan hier veel schade veroorzaken. Oplettendheid vlak voor, tijdens en na de opkomst, vooral bij droog schraal weer is dan ook gewenst. Zodra schade wordt waargenomen dient een bespuiting met 1,6 liter parathion te worden uitgevoerd. S teeds meer worden bonen met de precisie- zaaimachine gezaaid. De gewenste zaaiafstand in de rij is 10 a 12 cm bij 33 cm rijafstand en 9 a 11 cm bij 37,5 cm rijafstand. T egen de opkomst kan gespoten worden met DNOC en vlak na opkomst van de erwten kan Ivosit als onkruidbestrijdingsmiddel gebruikt worden. Dit laatste wanneer het gewas droog is, maar de grond nog vochtig en op niet afgehar de onkruiden. N u de aardappelen dit aan de late kant ge poot zijn dient, vooral op de zware grond, de opbouw van de ruggen in een minimum aantal bewerkingen en niet te lang na het poten uit gevoerd te worden. Dit is nodig om het vocht verlies te beperken. Granen Meeldauwbestrijding Blauwmaanzaad Suikerbieten Zaaiuien Stambonen en stamslabonen Aardappelen Erwten Bij het spuitwerk is het van groot belang dat men ziclj aan de voorschriften houdt Toepassingen die niet op het etiket zijn vermeld zijn verboden. Als resultaat ontstaat een gezonder en steviger gewas en de mogelijkheid om later met stikstof bij te sturen, om in totaal meer stikstof renda bel te maken en om de kwaliteit door middel van een hoger eiwitgehalte te verbeteren. Op zomergerst moet een gedeelte gift beslist afgeraden worden omdat dit legering en door was bevordert en bovendien de brouwkwaliteit nadelig beïnvloedt. Dit betekent niet, dat het niet verantwoord kan zijn een gewas zomergerst dat duidelijk te kort aan stikstof te zien geeft een extra gift te ver strekken. Als systeem is het echter nadelig. Zowel het tijdstip als de hoogte van de 2e gift op de wintertarwe kunnen aangepast worden aan de stand van het moment. Het beste tijdstip voor het strooien van deze gift is wat genoemd wordt stadium 7. Dit stadium wordt als regel pas in de tweede helft van mei bereikt. Het gewas is dan zo'n 35 a 40 cm hoog. Staat het gewas duidelijk te schraal, dan kan het tijdstip wat vervroegd worden en ook de gift wat verhoogd. Heeft het gewas een royale stand dan kan het tijdstip beter wat uitgesteld worden en de gift wat verlaagd. De hoogte van de gift kan variëren van 30 tot 60 kg N per ha. Voor de toepassing van CCC is het nu de hoogste tijd. Zodra men de eerste knoop kan voelen en er dus duidelijk sprake is van sten gelvorming kan de CCC met sukses worden toegepast. Bij haver wordt de CCC in een later stadium toegepast, zo bij een gewaslengte van 35 a 40 cm en dan een wat hogere dosering: 3 liter per ha. Aan de voetziektebestrijding wordt in een afzonderlijk artikel aandacht besteed. Besteed vooral ook aandacht aan de bestrijding van klein hoefblad, met name langs de sloot kanten. In wintertarwe geeft naast 2,4 D gevolgd door MCPA ook Vertrol Combin een goede bestrij ding. In zomergraan zijn MCPP/MCPA of Vertrol Combin geschikt' bij een gewaslengte van 15 - 20 cm. Voor de onkruidbestrijding in blauwmaanzaad kan het middel Asulox in 6 7,5 liter per ha na opkomst worden toegepast bij een gewaslengte van 5 cm. Ook wanneer direkt na het zaaien Asulox is toegepast, kan het nodig zijn na op komst nogmaals te spuiten. In dit geval maxi maal 6 liter gebruiken. De werking verloopt langzaam, maar is dikwijls beter dan na het zaaien. De onderteelt van karwij en rood- zwenkgras kan dan geremd worden. Mecha nisch dunnen van dit gewas zal slechts zelden nodig zijn; aileen wanneer meer dan 100 plan ten perm2 voorkomen is dit gewenst. een dunne opkomst slechts in uitzonderlijke gevallen tot overzaaien moet besluiten. Staan er nog 40.000 planten per ha of meer enigs zins redelijk verdeeld, dan is het beter niet aan overzaaien te beginnen. Een onkruidbestrijding met Betanal wordt steeds meer'regel. Vaak wordt er met dit mid del te laat gespoten met als resultaat onvol doende effekt op het onkruid of er moet Sche ring 1 IE olie worden toegevoegd met kans op schade. Wanneer er onkruid voorkomt dan moet de grootte van het onkruid de doorslag geven bij het bepalen van het tijdstip van spuiten ook al zijn de bietenplantjes nog aan de kleine kant. Wordt Schering 11E olie toegevoegd dan kan dit alleen op dagen dat de temperatuur lager blijft dan 18 graden Celsius en het gewas is afgehard. De bietenplantjes moeten dan mins tens twee echte blaadjes hebben. Om de kosten van deze bespuiting te drukken is de toepassing door middel van rijenbespui- ting een goede methode. Mocht eventueel een herhaling van de bespuiting noodzakelijk zijn vanwege veel laat kiemende onkruiden, dan blijven de kosten bij een rijenbespuiting nog enigszins binnen de perken. Een andere moge lijkheid is, wanneer veel laat kiemende on kruiden worden verwacht, bijv. zwarte nacht schade, om aan de Betanal 2 kg Pyramin of 0,75 - 1 kg Venzar toe te voegen. Vorst van betekenis is de afgelopen winter nauwelijks voorgeko men en de eerste uitloop van achtergebleven bieten en bietenkoppen is dan ook al waarge nomen. Ongetwijfeld lopen de pas bovenkomende bieten weer een goede kans om in een vroeg stadium te worden besmet met het virus dat de vergelingsziekte veroorzaakt. Aangenomen mag worden, dat in die gevallen waar Temik gebruikt is deze risiko's in de maand mei nog beperkt zijn. Degenen die geen Temik hebben gebruikt, doen er goed aan de aanwijzingen van de waarschuwingsdienst, die hetzij via de radio hetzij schriftelijk zullen worden verstrekt, nauwkeurig te volgen. De beste en snelste luisdoding geeft ongetwij feld het middel Pirimor. De werkingsduur is echter korter dan van Meta Systox R. Van dit laatste middel moet in een vroeg stadium an derhalf maal de normale dosering worden ge bruikt. Beide middelen moeten worden ver spoten bij een hoge luchtvochtigheid en met minstens 500 liter water per ha. O m het dure handwerk zoveel mogelijk achterwege te kunnen laten dient kort voor opkomst nog met Gramoxone of Reglone schoon schip gemaakt te worden. Immers na opkomst dienen we in uien te wachten tot het gewas 6 cm lang is. Het beste is te spuiten met een bodemherbicide als het onkruid er nog niet is of nog maar zeer klein is. Dit geldt met name voor Ramrod en chloor-IPC. De grond dient vochtig te zijn om hiermee een gunstig effekt te verkrijgen. Denk eraan dat bij gebruik van chloor-IPC u schade kunt veroorzaken aan vlas, blauwmaanzaad en bloeiende granen, grassen en augurken in de omgeving. Lironion is een bodemherbicide met kontaktwerking waardoor het ook bij reeds bovenstaand klein onkruid, onder niet te droge omstandigheden, goed werkt. Afgehard onkruid is te bestrijden met Lironion A- 5 liter Schering 1 IE olie. Het gewas moet om schade te voorkomen dan ge zond en sterk afgehard zijn. Komen grassen voor, dan kan gebruik gemaakt worden van het middel Legurame. Als door bijzondere droge omstandigheden de middelen niet of onvol doende werken, is men aangewezen op Actril of Certrol 20. Om gewasbeschadiging te voor komen is dan een voldoend afgehard gewas van 10-15 cm vereist. Een bespuiting na een droge periode bij zonnig, warm weer biedt de beste kans van slagen. De gebruikte zaaizaadhoeveelheid is dan 120 - 150 kg/ha afhankelijk van de zaadgrootte. Op niet te lichte of humusarme gronden kan kort na het zaaien een bodemherbicide worden toegepast. Echter alleen voof droog te oogsten landbouwstambonen. De bonen moeten regel matig op een diepte van minimaal 3 cm gezaaid worden. Ivorin bevat slechts weinig bodem herbicide en kan worden toegepast op lichte grond en bij de teelt van stamslabonen. Dit middel kan tot enkele dagen voor opkomst ge spoten worden. Na opkomst kan nog Ivosit worden gespoten. Het beste moment is wan neer de bonen de eerste twee niet samenge stelde blaadjes hebben. 'T spuiten moet dan 's avonds plaatsvinden wanneer de blaadjes naar beneden hangen om beschadiging zoveel mo gelijk te voorkomen. Bonen zijn echter gevoelig voor een naopkomstbespuiting. Als er een chemische onkruidbestrijding zal worden toegepast zijn er verschillende moge lijkheden. De beste resultaten worden verkre gen wanneer gespoten wordt vlak voor op komst op bezakte vochtige grond met een langwerkend middel, dat tevens enige kon taktwerking bezit, zoals Sencor of Patoran DNOC. Bij aanwezigheid van duist is vooral Sencor op zijn plaats. Na het spuiten niet in de grond werken om te voorkomen dat men nieuw onkruidzaad naar boven haalt en een nieuw kiembed hiervoor maakt. Vanaf een gewaslengte van 5 cm kan dinoseb gebruikt worden op een meer gehard onkruid. Beide middelen met veel water en een grove druppel verspuiten. Ook als de werking van een vooropkomst gespoten bodemherbicide tegenvalt, is tijdig korrigeren met kleurstoffen gewenst. Vaak worden Ivosit en dinoseb te laat gespoten, dat wil zeggen op te groot onkruid. Pas op voor drift! Onkruid in erwten is niet alleen een lelijk ge zicht maar kan ook een sterke opbrengstde pressie tot gevolg hebben. Soms moet eind mei begonnen worden met de bestrijding van de knopmade. CAR-GOES 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 12