Basagran P vloeibaar spaart het graan maarniet het onkruid! Plastic folie leggen met Israëlische machine Geen geelMeuring! Water vasthouden op verdrogende gronden! "BasagranP, weer zo'n uitgedokterd BASFprodukt! BASF Wie moet de milieu maatregelen betalen Veel vlas bevroren KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Zo'n vier weken gehad met te regelmatig, kleine hoeveelheden neerslag, echter wel zoveel dat er toch geen voortgang met de voorjaarswerkzaamheden gemaakt kan worden in Zuid-Beve land. Nu - maandag 18 april - is alles zover droog dat men overal vlot verder kan met de uitzaai van het laaste zomergraan, vlas, blauwmaanzaad, uien en het grootste deel van de suikerbieten. Tot nog toe waren er nog vrijwel geen aardappelen gepoot. Nu kunnen deze zo achter al het andere volgen. De verschillen in ontwikkeling en groei zullen door het verschil van soms 4 a 5 weken in zaaitijd hier en daar zeer groot zijn. Er wordt wat gesproken over schade door de nachtvorsten. In West Zuid-Beveland schijnt het wat erger te zijn als in het Oostelijk deel. De schade lijkt alleen bij vlas voor te komen. Toch lijkt de schade veel kleiner als de gesprekken hierover zouden doen denken. Door in het afgelopen najaar onder droge omstandigheden en vroeg te ploegen, de zachte winter en het pas laat in de grond kunnen werken, komen er heel wat percelen voor die thans al aardig groen van het onkruid worden. Wan neer hier fijne gewassen ingezaaid moeten worden zal dood spuiten met Gramoxone (en/of Reglone) wel noodzakelijk zijn. In een aantal gevallen zal dan ook nog een vrij hoge koncen- tratie (5 in plaats van.3 liter) noodzakelijk zijn. De wintertarwe geeft perceelsgewijze nogal wat verschil in stand te zien. Sommige percelen duidelijk nu al te gul te vol, en te welig. Zulk soort percelen vragen gewoon om een vroege toe passing van C.C.C. Andere percelen staan wat onregelmatig en zijn wat minder van kleur, soms zelfs roodachtig. Bij wat warmer weer zal dit nog wat opknappen. Anders kan een zeer lichte gift gewenst zijn. Zeker nu niet te veel geven!! Een gift van 50 kg N in de tweede helft van mei zal dan veel effektiever zijn. Een N-bemesting nu ver oorzaakt nog bladgroei. Een N-bemesting in de tweede helft van mei doet dit niet meer. Men bevordert daardoor wel sterke mate de korrelvorming en korrelvulling en daardoor de opbrengst. Wij hebben nu wel een periode gehad met wat regen, waardoor we laat aan het werk konden. Toch lijkt het thans niet ongewenst dat nu reeds voor bepaalde polders of kleine gebieden, waar eventueel verdroging verwacht kan worden nu al getracht wordt het water wat op te houden, water dat eventueel in een later stadium van de gewas groei hard nodig zou kunnen zijn. Ondanks de koude begint het grasland gelukkig nu wat te groeien. Hier en daar is al wat jong rundvee in het grasland gebracht. Thans valt het wel op dat het Italiaans Raaigras bestemd voor inkuilen, drogen of vers vervoederen de laatste 14 dagen enorm snel is gegroeid. Waar een flinke, royale N-bemesting is gegeven kan binnen enkele weken een flinke opbrengst geoogst worden. Het beproefde middel van BASF tegen eenjarige twee- zaadlobbige onkruiden zoals kamille in alle granen! Wij hopen op Noord-Beveland dat, wanneer u dit leest U een drukke week achter de rug hebt. Het zou kunnen betekenen dat het weer gunstiger voor het uitvoeren van de werkzaamheden is, dan de laatste weken. Er kan in een week veel gezaaid en gepoot worden maar als het per uur moet, tussen de buien door dan vlot het toch niet erg. Zelfs de meest rustige onder ons krijgt nu toch ook de kriebels, het is voor vele gewassen de hoogste tijd. De gemiddelde zaaidatum kan niet meer gehaald worden en dat kan betekenen dat de top van de opbrengsten al is afgevlakt. Het meest nare is dat de boeren op toppen zijn aangewezen. Je zou ze spitsroede lopers gaan noemen. Van de toppen van opbrengst of prijzen kunnen we nog blijven maar niet van de gegaran deerde. Het zal tijd worden dat men in Brussel de woorden"au- tomatische kosten kompensatie" eens gaat invoeren! Is het zaaien van de handelsgewassen zoals blauwmaanzaad, uien e.a. ook een vorm van spitsroedelopen? Wanneer we geen verhoging zien van de opbrengst, dan zoeken we naar vermindering van de kosten, ik vraag me af of de boer nu weer ekstra wordt belast met betrekking tot milieu maatregelen. Suiker Unie investeert 50 miljoen, ook C.S.M., aardappel en zuivel industrie. Worden deze bedragen straks van de bieten, aardappel en melkprodu centen ingehouden? In een tijd dat alles duurder wordt incl. bietenzaad 9ontvangt de bietenteler minder (10%) van zijn produkten. Ook de straf op het niet halen van de 16% suikergehalte wordt steeds groter; 7.4% in 1974 nu in 1977 9%. Vermoedelijk worden milieuzuiverende maatregelen van chemische kunstmest en energie leverende bedrijven doorbereikend in de prijs van be - strijdingsmiddelen en kunstmest en dan van de waterschappen nog een ekstraatje, dan is de boer wel weer gevonden. Hoe is dat in de andere E.E.G.-landen? Of rekent men op een schouder klopje van de konsument? Dat kunnen we ook wel vergeten. Enkele artikelen in sommige bladen over de dreigende staking in de zuivel leerde ons wel genoeg. De konsument mag best wat voor het milieu over hebben wat mij betreft b.v. met een paar opcenten op elke kg. suiker, apart vermeld, men weet dan waarvoor dit geld wordt gebruikt. Het zou voor de meeste mensen duidelijker zijn dan de vroegere zoveel kalkarheffing. Om wat aan Public Relations te doen in de praktijk, zouden we dan boeren kunnen vinden op Noord-Beveland die bereid zijn om georganiseerd, vakantiegangers te ontvangen! Dan kan men aan de basis zien hoe de landbouw leeft en werkt! Op verdrogende gronden zal waterbeheersing soms belangrijker zijn dan ontwatering! - WERKTUIGENDAGEN TE UEMPDE PRESENTEREN WERELDPRIMEUR Bezoekers van de werktuigendagen, die dit jaar op woensdag 11 en donderdag 12 mei zoals altijd in het Noord- Brabantse Liempde worden gehouden, kunnen daar een wereldprimeur aanschouwen, die vooral in de vollegronds-groenteteelt een ware omwenteling zal kunnen brengen. De nieuwe apparatuur, die speciaal voor de werktuigendagen uit Israël wordt overgevlogen, bestaat uit drie machines die, elk in combinatie met een trekker, in één arbeidsgang zaaien en een eenvoudige kasvoorziening bouwen. De eerste machine rolt over de aarde een strook folie uit, waarin op bepaalde afstanden gaten worden geponst; daarin wordt meteen gezaaid. Het volgende apparaat heeft een voorraad rechte staven aan boord, waarvan onder het rijden bogen wor den gevormd die op regelmatige afstanden in de grond worden gestoken. Daarover trekt het apparaat dat de achterhoede van de werktrein vormt, doorzichtige plastic, waardoor een kweek- tunnel ontstaat met een werkbreedte van 60 of 120 centimeter. Indrukwekkend is zeker ook het vervolg: als de tunnel plaats moet maken voor iets anders kunnen, opnieuw in één arbeids gang de staven weer rechtgebogen en het folie weer opgerold worden. Dergelijke tunnels worden in verschillende tuinbouwgebieden, met name in Israël en Japan, al op grote schaal toegepast en kunnen bij bepaalde gewassen de oogst belangrijk vervroegen, het gebruik kan worden beschouwd als een tussenvorm van kas- en vollegrondsteelt en combineert daarvan diverse voordelen. Tijdens en rond de Paasdagen leek het er in West-Zeeuws- Vlaanderen eerder op of de winter nog moest beginnen. Bijzon der lage temperaturen overdag, regen afgewisseld met hagel en sneeuw en een aantal nachtvorsten. Vooral vlas, in mindere mate blauwmaanzaad en een enkel perceel bieten wat vroeg was gezaaid ondervonden flinke schade van deze nachtvorsten. Een deel van bedoelde percelen is intussen opnieuw gezaaid. Wan neer wij dit schrijven is het weer al een paar dagen beter ge stemd, zodat het zaaien van de resterende percelen nu pok op gang komt. Voor half april was hooguit 5% van de bieten ge zaaid. Als het weer nu verder mee werkt kan echter nog veel in gunstige zin terechtkomen. Het voorjaar heeft veel weg van dat van 1975. En ook in dat jaar waren de opbrengsten van de meeste gewassen niet slecht. Opvallend is hoe snel de grond in deze tijd opdroogt, al valt het vaak wel tegen wat dieper in de zaaivoor. Voor het poten van de aardappelen zijn er dan ook beslist zeer droge dagen nodig. Behalve voor de vroege rassen is er echter nog alle tijd voor de hier overwegende teelt van Bint je-aardappelen. Zoals gewoonlijk zijn de meeste uienpercelen "afgebrand" voor de opkomst. Enkele uientelers hadden het weer dusdanig tegen dat zelfs tweemaal moest worden gespoten, terwijl andere niet eens de kans kregen om voor opkomst te spuiten. Dergelijke percelen alsnog vrij van onkruid te krijgen zal niet meevallen. Behalve zaaien of kunstmeststrooien moet elke gelegenheid ook worden benut om te sproeien. Niet alleen op nog onbezaaide percelen, doch ook in allerlei andere gewas sen, groeit het onkruid dit voorjaar erg welig; wellicht enerzijds door het zachte weer en anderzijds door de beschikbare stikstof in voorraad aanwezig of gegeven door een bemesting in fe- bruari-maart. Door de vele regen is wellicht een flink deel naar diepere lagen gezakt en niet altijd meer door het gewas te be nutten. Correcties zullen hier en daar nodig zijn. De resultaten hiervan zijn reeds duidelijk te zien in wintertarwe op gronden met een ondiep profiel of slechte struktuur. Wat de wintertarwe betreft hebben we het gevoel dat men meer dan ooit moet opletten tijdig bespuitingen uit te voeren met C.C.C. tegen legering wegens te dichte en te gulle stand. Ook is de verwachting dat er meer voetziekte-aantasting begin mei zal te zien zijn, uiteraard vooral op graan-rijke bedrijven. Verder is er momenteel reeds veel meeldauw waar te nemen en, al is dan nog maar sporadisch, bruine roest. Laten we voor de twee laatst genoemde ziekten beter nog een tijdje wachten, daar bespuitin gen in dit stadium niet ekonomisch verantwoord zijn. Wel zijn wij van mening dat degenen die C.C.C. en een systemische fungicide tegen voetziekten gelijktijdig verspuiten, het eerste middel te laat of het tweede middel te vroeg verspuiten. Akkerbouw IN EEN VAN DE VORIGE korte wenkenserie is ter sprake gebracht dat losbladige bouwboeken bij het consulentschap ver krijgbaar waren. Voor de provincie Zeeland geldt dit niet. Inmid dels is dit een landelijke uitgave geworden. Verkrijgbaar bij het P.A.G. V. te Lelystad door storting van f 15,— op giro 2249700. Volgens opgave was de voorraad al ver uitverkocht. VOOR EEN GOEDE OPKOMST moet het zaad van witlof en winterwortelen tussen de I en 2 cm diep worden gezaaid. Bij aanhoudende droogte kan het ook te ondiep liggenhoud daar rekening mee. De kouters van de precisiezaaimachine moeten voldoende lang zijn en grondschuivers achter de kouters zijn noodzakelijk. BEGIN MEI KUNT U al beoordelen of de Ie stikstofgift op wintertarwe voldoende hoog is geweest, zo niet, waarom zou U dan langer wachten met een overbemesting van 200 kg kalkam- monsalpeter per ha? U behoeft beslist niet te wachten totdat het gewas in de aar komt, maar geef de aanvullende gift zodra U ziet dat het nodig is. VANZELFSPREKEND MAAKT U straks het land klaar voor de teelt van knolselderij. Daar moet U niet mee wachten tot vlak voor het planten. De grond moet hierbij gesloten zijn, om een goede aanslag van het plantmateriaal te krijgen. Minder juist is het wanneer U dit op slempige gronden ook doet voor de stamsla- bonen. Bonen houden van lucht in de grond. Met het zaaiklaar maken, kunt U beter wachten tot direkt voor het zaaien. RIJENBESPUITING MET BETANAL toepassen op bieten, is geen eenvoudige zaak. Naast de juiste dosering is ook van groot belang welke spuildoppen U gebruikt. Wilt U weten waaraan een rijenspuit moet voldoen, dan kunt U een vlugschrift hierover aan vragen bij het consulentschap. In dit vlugschrift kunt U alles over rijenbespuiting vinden. Veehouderij NIETS IS ONVERSLIJTBAAR. Het maakt echter een groot verschil of U bij het afrasteren nog even een paar knotwilligen gaat slopen of dat U verduurzaamde palen gebruikt. Over een reeks van jaren zijn palen, behandeld met een rotwerend middel, veel goed koper dan niet verduurzaamde. Plaats de afrastering niet te dicht bij de slootkant. Een sloot dient voor ontwatering en niet voor landaanwinning. DE OPMERKING VORIG NAJAAR DEED hij het nog zo best" is geen afdoende verontschuldiging voor een onwillige motor bij een weidemelkinstallatie of automatische weidepompen. Zo dadelijk hebt U zeker de laatste apparatuut in de weiden weer nodig. Zorg dat geen onnodige stagnatie optreedt en kijk een en ander nu eens goed na. VERSE EERSTE BIEST IS voor het pas geboren kalf onmis baar. Zou er door sterven van de koe of om andere reden geen biest aanwezig zijn, dan is het goed om andere eerste biest in voorraad te hebben. Dit kan door van een ander dier verse eerste biest in te vriezen in porties van I a 2 liter. Aangezuurde eerste biest met yoghurt, gegeven aan pas geboren kalveren, voldoet volgens recent onderzoek minder goed. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6