IP.JJ ;uto JjEIDII 1 f D f f <TJoor de. *~Drouw D e kwaliteit van aardappelen laat dit jaar wel iets te wensen over. Vooral onder de aardappelen uit Zuidwest-Nederland zitten nogal wat glazige exemplaren. Dat komt door het weer van de afgelopen zomer. Het begin van het groeiseizoen was droog en warm. Dat veroorzaakte een groeistilstand van de jonge aardappelen. Daarna gingen de aardappelen kiemen en vervolgens nieuwe knollen vormen. Dit noemt men doorwas. S terk glazige aardappelen rotten sneller en tasten dan ook goede aardappelen aan. Aardappelen waar nogal veel glazige exemplaren tussen zitten zijn minder geschikt om te bewaren. In ieder geval moet de voorraad dikwijls worden nagekeken, waarbij rotte aardappelen er steeds moeten worden uitgehaald. 10 Daagse Agrarische Studiereis naar Rusland AKTIVITEITENAGENDA Gevraagd Aktiviteiten P.J.Z. - provinciaal/landelijk Daarom zijn aardappelen glazig "F" 2 1 J)/ Plattelandsvrouwen in Brabant hebben weer wat!! REDAKTiE KEES SCHIPPER R.A.K.- de Bevelanden De Reg. Agr. Kommissie N. en Z. Beveland deelt zijn leden hierbij mede dat er binnenkort een enquête gehouden zal wor den betreffende de onderwerpen die het volgende seizoen aan de orde zullen komen. Men kan zich nu reeds opgeven voor de kursussen lassen, spui ten. onkruidherkenning, grove tuinbouw, elektriciteit en hout bewerking. Opgave bij: W.J. Minnaard te 's-Heer Abtskerke, tel.: 01103-1472. Over de zomeraktiviteiten volgt nog nader bericht. 22 APRIL - O. Zws. Vlaanderen - Een behendigheids wedstrijd voor auto en fiets. Auto en fiets zijn aanwezig en voor deelname met de auto wordt een gulden gevraagd. Voor dames en heren is er een apart klassement, de winnaars staan fraaie prijzen te wachten. Het gebeuren begint om 18.30 uur en vindt plaats op het erf van de heer J. Koster, Kon. Willem 111-weg te Zaamslag. 23 APRIL - W. Zws. Vlaanderen - Een Dropping Start vanaf 20.30 uur vanuit café "De Rode Leeuw" te Zuidzande. Na de wandeling: een warm hapje ter op ening van het "SOKKENBAL". Iedereen is welkom, maar neem wel schrijfmateriaal en een goed zaklicht mee! 23 APRIL - Tholen - Bowlen Zoals je al weet gaan we weer bowlen van 10-12 uur (drie banen). 24 APRIL - Tholen - Voetbalwedstrijd tegen de K.P.J. uit Steenbergen. Deze wordt om half twaalf gespeeld op de Welberg. Op geven bij Wim van Engelen: tel.: 01667-794 25 APRIL - W. Zws. Vlaanderen - Toneelkursus In zaal Wijffels te Schoondijke. Opgaven en verdere in formatie bij Maaike Roest tel. 01173-1342. (kursusleider: Ad v. Noort). 29 APRIL - Zevenbergen - Ledenvergadering Deze avond is er de reeds langverwachte ledenvergade ring in hotel "Den Ouden" te Zevenbergen om 20.00 uur. Na deze vergadering is er nog de gelegenheid om naar een film te kijken van Robert Dherry. "Zo gezegd, zo gedaan", met in de hoofdrol Louis de Funès. Iedereen wordt dus verzocht naar deze uitzonderlijke komische film èn de vergadering niet te vergeten te komen. 30 APRIL/1 MEI - W. Zws. Vlaanderen - Uitwisseling Uitwisseling met de afdeling Maas en Waal van Jong Gelre. We worden 30 april rond 10.00 uur verwacht in Bergharen (Gld.) Hel vertrek is vastgesteld om 7.15 uur aan de veerboot te Breskens en er wordt gereden met Rusland, een land dat veel in het nieuws is. Erg vaak in het negatieve. Toch ook soms zo dat het de nieuwsgierigheid op wekt. Hoe leven de mensen daar? Eer, kennismaking met het werken, het leren en het zich ontspannen in die doorzijn ligging en zijn maatschappelijk stelsel totaal andere wereld. Speciaal de landbouw wekt belangstelling op. Door de kollecti- visatie. De opbouw in de vorm van kolchozen (koöperatieve boerderijen) en sovchozen (staatsboerderijen). De vele verhalen over het mislukken van de oogsten, of moet men van tegenval lende oogsten spreken? Valt de opbrengst door de omstandig heden zo tegen? Speelt het kollektief bebouwen soms een rol? Weersomstandigheden? Gebrek aan techniek, mechanisatie of organisatie? Ziehier gesprekstof voldoende om met landbou wers in de Sovjet Unie over te praten. Ja, Sovjet Unie of officieel Unie van Socialistische Sovjet Republieken (USSR), want zo heet dat land eigenlijk. Naar dit land organiseren de drie plattelandsjongerenorganisa ties in samenwerking met de Stichting Uitwisseling een agrari sche studiereis van 12 dagen. Het programma voor deze reis is bestemd voor jonge agrariërs die werkzaam zijn in de land of tuinbouw. De studiereis vindt plaats van 11 t/m 22 juli 1977 Bezocht worden Moskou (3 dagen) Charkow (4 dagen) Kiew (3 dagen). De reis zal worden gemaakt per vliegtuig, per trein en per bus. In het programma o.a. - bezoek aan een kolchos met informatie en diskussie - bezoek aan een landbouwschool/of lezing over het landbou wonderwijs - bezoek aan de grote openlucht landbouwtentoonstelling met paviljoenen op het gebied van veeteelt, zuivel, akkerbouw en tuinbouw in Moskou - ontmoetingen met plattelandsjongeren en agrarische studen ten - bezoek aan een kuituurhuis nog niet zeker is een bezoek aan een zuivelfabriek en een tuin bouwbedrijf. Voorts de toeristische bezienswaardigheden zoals: Kremlin, Rode plein. Metro, Wasillius kathedraal, enz. Indien een subsidie van het Ministerie van C.R.M. wordt ver kregen, bedraagt de deelnemersprijs 600,- Indien dit niet het geval is bedraagt de deelnemersprijs 980,— De max. leeftijd van deelname is 35 jaar. Alleen leden van de platte landsjongerenorganisaties kunnen zich voor deze studiereis aanmelden. Zij dienen lid te zijn van voor 1 januari 1977. Voorrang hebben degenen die niet in 1975 en/of 1976 met een agrarische studiereis van de 3 plattelandsjongerenorganisaties zijn meegeweest. De deelnemers zullen vooraf een uitgewerkt programma alsmede voldoende informatie- en dokumentatie- materiaal ontvangen. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij aktief aan de voorbereidingsaktiviteite.' m'eedoen. Zo zullen er voorbereidingsbijeenkomsten worden gehouden op 28 mei en 1 juli. Schriftelijke opgave is mogelijk bij: P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel.: 070-512541 Stichting Uitwisseling, Eeeuwigelaan 1, Bergen, tel.: 02208-6144 Hierna word je een aanmeldingsformulier toegezonden. N.B. Binnenkort volgt nadere informatie over een studiereis naar Denemarken. Het Agrarisch Jongeren Werk in Zeeland (een samen werking tussen Katholieke, Christelijke en Neutrale Plattelands Jongeren) zoekt met spoed een SEKRETARIS-BEGELEIDER(STER) part-time: 3 a 4 dagdelen per week Zijn (haar) werk bestaat uit het begeleiden en stimuleren van groepen vrijwilligers, het koördineren hiervan en de bijbehorende administratie. Agrarische vorming en be langenbehartiging is onze doelstelling. Beloning op vergoedingen basis. Standplaats Goes. Vereisten: bekendheid met agrarische problematiek niet ouder dan 35 jaar bezit rijbewijs BE geen bezwaar tegen avondwerk Informatie en "sollicitatie" (binnen 14 dagen): K.P.J. Spoorlaan 350, Tilburg, tel. 013-420050 eigen auto's. De thuiskomst is rond 21.00 uur de zondag avond. Er zijn geen kosten aan gebonden, misschien een kleine bijdrage in de kilometerkosten. Opgaven vóór 22 april bij: Jan Punt, Spanjaardsweg 1 te Philippine, tel.: 01151-384. Een uniekekans om eens kennis te maken met Plattelands Jongeren in een ander deel van Nederland!! Natuurlijk houd je 17, 18 en 19 juni wel vrij want evenals voorgaande jaren organiseren we dan wederom een WÉEKENDREIS, ditmaal naar Zuid-Limburg e.o. Je hoort er nog nader van. v 8 MEI - Tholen - Fietstocht Zondag 8 mei een fietstocht over het eiland Tholen. We vertrekken om 11 uur bij "De Lagune" te St. Annaland. Onderweg is er een picknick (a.u.b. zelf een lunchpakket meenemen). Na afloop kan men gezamenlijk nog iets eten in de Lagune. Opgeven bij Anja Punt, tel. 01667-392. Tenslotte nog iets over de reis naar Engeland van 7 t/m 11 juli. De kosten bedragen 200,— waarvan 60,— retour overtocht. De le dag gaan we naar Londen en de 2e en 3e dag naar het Graafschap Derbyshire, waar we te gast zijn bij de plattelandsjongeren. Op 11 juli gaan we op ons gemak weer op huis aan. Opgeven voor 30 april bij M. Geuze, tel. 01662-465. EEN AUTORALLY 3 C.J.O.- Zeeland (alleen voor Zeeuwse pjz-ers) 23 april. Inschrijven: vanaf 19.00 uur in het dorpshuis te Wolphaartsdijk (schuin achter het oude gemeentehuis) Start van de rally: 19.30 (zomertijd) precies (om de 60 sec. start een voertuig). (De rit duurt 70 minuten). Inschrijfgeld: 12,50 per auto (inkl. 2 vrijkaarten) Einde van de rally: óók in het dorpshuis. Vanaf 21.3C-01.00 uur een SPORTBAL m.m.v. de band: DE NOTEKRAKERS. Dan sen, gezellig praten én prijsuitreiking, óók prijsuitreiking Vol leybaltoernooi! Toegang bal: 3,50 p.p. (behalve voor vrij kaarten). onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke. tel. 01107-610. Voorlichtingsbureau voor de Voeding postbus 1772, Den Haag, giro 130667, tel. 070 469512 De nieuwe knollen kunnen direkt tegen de aardappel aanzitten. Dikwijls vindt u ze ook terug als flesvormige of popperige knollen (A). De eerste en de tweede knol kunnen ook door een uitgegroeide kiem, een zgn. stoloon zijn verbonden (B). Soms groeien kiemen van gekiemde knollen naar boven en komen er nieuwe stengels boven de grond (C). Doorwas gaat ten koste van de kwaliteit. De eerst gevormde knollen kunnen glazig zijn als het zetmeel er door de tweede knol is uitgezogen. Sterk glazige aardappelen blijven ook na het koken hard. In de aardappelen uit het noorden van ons land en in de rode rassen Irene en Furore komt dit jaar minder doorwas voor. Het weer was daar wat gunstiger voor de groei van de aardappelen. Bovendien zijn de rassen Irene en Furore wat minder gevoelig voor doorwas dan bijvoorbeeld Bintje. Aardappelem worden gekeurd door de Algemene Inspektie Dienst van het Ministerie van Landbouw. Dat u als konsument dit jaar naar verhouding wat meer glazige aardappelen per kilo tegenkomt, heeft te maken met een Pro- duktschapsverordening. De tolerantie voor glazigheid, d.w.z. de hoeveelheid glazige aardappelen die in 1 kg mag voorkomen, wordt ieder jaar opnieuw vastgesteld. Dit seizoen ligt die tole rantie wat hoger dan vorig seizoen. Voedingswaarde j\. ardappelen zijn belangrijke leveranciers van vitamine C, vitamine B, en ijzer. Ze leveren minder kalorieën dan dikwijls wordt gedacht. Drie aardappelen van gemiddelde grootte leve ren nog geen 10% van de benodigde kalorieën. Glazige aardap pelen bevatten meer water en minder zetmeel en daardoor minder kalorieën. Deze aardappelen zijn daardoor ook armer aan vitamines en ijzer. Bewaren Het beste kunt u aardappelen bewaren op een goed geventi leerde, donkere plaats. De ideale bewaartemperatuur is 4-6 graden Celsius. Op een lichte bewaarplaats worden aardappelen groen. Groene plekken bevatten solanine, een giftige stof. Daarom moeten die voor het gebruik worden weggesneden. Ook de "pitten" bevat ten die stof. Op een te warme bewaarplaats lopen de aardappe len snel uit, ze worden dan zacht en rimpelig. Wie aardappelen langer dan enkele maanden wil bewaren, kan eventueel een antispruitmiddel erop strooien. Dit gaat het uitlopen tegen. Zo'n middel is te koop bij de drogist. Volg precies de gebruiksaan wijzing op en strooi nooit meer dan staat aangegeven. Cv vV 9 m) m)\ f Hebt u aardappelen bij een te lage temperatuur bewaard (0 - 4 graden Celsius) dan kunnen ze op den duur een zoete smaak krijgen. Zijn ze niet te lang bij die temperatuur bewaard, dan lukt het wel eens om de zoete smaak weg te krijgen, door de aardappelen te bewaren bij kamertemperatuur. Dit ontzoeten duurt enkele dagen tot drie weken. Aardappelen die te lang bij een te lage temperatuur zijn bewaard kunnen niet meer ontzoet worden. Zoete aardappelen kunt u nog gebruiken in zoetsma- kende stamppotten, zoals hete bliksem (stamppot van aardap pelen, zoete en zure appels) en hutspot of als puree bij jacht schotel, gekombineerd met appelmoes en rode kool. Op dinsdag 26 april 1977 vindt in "de Schakel" Doel- straat 1 te zevenbergen de Provinciale jaarvergadering plaats. Deze dag begint om 9.45 uur v.m. Op de agenda vinden we o.a. ae volgende onderwerpen: Opening door de provinciale presidente Mevr.A.Bom-Broere; Diverse jaar verslagen; Verder vertelt Mevr.A.A. Leys-v.d. Merbeïover haar werk in het Hoofdbestuur van de Bond. Mevr.T.de Lange-Bosma zal iets vertellen over haar reis naar Meridon. Kommissieleden willen zich graag op hun manier aan l) voorstellen. Ook vindt er die ochtend de uitslag plaats van de handwerk wedstrijd. Na de rondvraag sluit men de ochtend vergadering. De middag bijeenkomst begint om 13.30 uur. Deze bestaat uit een toneelprogramma SpiegeltjeSpiegeltje aan de wand" gebracht door Wieke Muiier en de journalist Jos Thomasse. Kommentaar van de pers: "knappe uitbeelding van vele typen", "op zeer amusante wijze uitgebeeld", "een leerzame lachspiegel". Van harte welkom op de 26ste april en tot ziens in "De Schakel" te Zevenbergen. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23