gcj^ClQ HOEKEN EN GATEN W ij zijn het er mee eens dat de fruitteler zelf alles in het werk moet stellen om aantasting door perevuur zo snel mogelijk de kop in te drukken. Dat houdt in ieder geval een meldingsplicht in. Door de betrekkelijk grote onbe kendheid is de deskundige hulp en medewerking van de P D. echter onontbeerlijk. In verband hiermee werd de dienst in ons werkgebied overigens al wel met één man uitgebreid. Dat blijkt echter nog niet voldoende te zijn. Daarom zouden wij toch willen pleiten voor een redelijke vergoedingsregeling. Dat zal een veel rigoreuzere aanpak mogelijk maken omdat dan ook elk twijfelgeval kan wor den uitgeroeid. Zonder vergoedingsregeling is het lo gisch dat er om elke tak gevochten wordt: je bent ten slotte je eigen broodwinning aan het weghalen. Daarbij komt nog dat een adequate bestrijding ook in het alge meen belang is omdat het niet alleen gaat om de frui- topstanden, maar ook om dijk- en bermbeplantingen (heggen). Ook die dreigen te verdwijnen zuidelijke landbouw maatschappij «ZEGGE m SCMJRÏJYE» z.l.m Vrijdag 22 april 1977 65e Jaargang no. 3378 land- en tuinbouwblad Een landbouwer moet in een korte tijd snel en veel werk kunnen verrichten. Tevens moet hij ook een zeer geduldig mens zijn, die er in moet kunnen berusten als het weer hem het werken op het land onmogelijk maakt. Gelukkig is nu de voorjaarsaktiviteit aan alle kanten losgebarsten. Met een beetje redelijk weer zijn de voornaamste zaai en pootwerk- zaamheden spoedig achter de rug. H et weer is gelukkig wat beter geworden. Overal zien wij de boeren nu druk op het land bezig: bieten worden gezaaid en aardappels gepoot. Vorige week hoopten wij op beter weer, laten wij nu hopen dat de natuur de achterstand ook nog gaat inlopen. Gat van Brussel 0 p maandag en dinsdag a s. gaan de ministers van landbouw opnieuw proberen tot overeenstemming te komen over de EEG-landbouwprijzen voor het prijsjaar 1 9771 978. Daar zijn ze dan inmiddels wel een maand te laat mee met als gevolg dat de melkveehouders al vanaf 1 april de room van de melk niet betaald hebben gekregen Ter tafel ligt het al eerder bereikte kompromis van 4,4% gemiddelde prijsverhoging. Dat ging echter niet door vanwege het veto van de Engelse konsumen- ten-minister. Wij willen er echter geen misverstand over laten bestaan dat de Nederlandse landbouw ook met 4,4% geen genoegen kan nemen. Minister Van der Stee moet goed begrijpen dat hij de verplichting heeft het "gat van Brussel"' nationaal op te vullen. Zoals de zaken er nu In dit No. Over Geld en Goed - pag 3 Afscheid H.J. van der Zande pag.4 Zo sprak de Rechter pag. 4 Uit de praktijkpag. 5 en 6 Chemische onkruid- bestrijding in mais pag.7 Sneller pootgoed selekteren in 1977 pag.8 Onderwijsnotities pag.9 Nieuwe tabellen voederwaarde verkrijgbaar pag. 10 Biggenproduktie per zeug in Brabant blijft achter pag.11 Mechanisatienieuws pag. 12 en 13 Landbouwschap woordvoerder van agrarisch Nederland pag. 14 Protestaktie tegen apelimport van het Zuidelijk halfrond pag. 15 Landbouwer kan weidevogels beschermen pag.17 Tuintips pag. 19 Voor de vrouw pag. 23 voorstaan gaat het om zo n slordige 300 miljoen gulden voor de Nederlandse landbouw. Gaan we uit van een volledige prijskompensatie dan is er nog een zelfde be drag nodig. Dat hebben we inmiddels van de vakbonden geleerd. Van der Stee zal daarom zijn woorden waar moeten maken: tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer op 9 februari j.l. heeft de minister gezegd dat de kracht van onze land- en tuinbouw vooral schuilt in z'n ekonomische struktuur waardoor het alles zins de moeite waard is te blijven streven naar kontinuiteit in de agrarische produktie. De minister ziet de land- en tuinbouw derhalve als een belangrijke ekonomische akti- viteit die van groot belang is voor onze nationale huis houding. Nou dan. Kort en duidelijk H et Landbouwschap werkt op het ogenblik aan een pakket van nationale maatregelen. Als het maar kort en duidelijk is. En zoden aan de dijk zet natuurlijk. Dat lijstje moet er wel snel komen zodat minister Van der Stee het bij thuiskomst uit Brussel op de deurmat kan vinden. Er is trouwens nog een reden om snel te handelen: op het ogenblik worden er overal in het land verkiezingsbijeen komsten gehouden. Zo n lijstje zou daar mooi voorgele zen kunnen worden. Met toelichting en al. Perevuur O ok de tuinbouw maakt momenteel wel het een en ander mee: grote kans op hagel- en vorstschade, het nog steeds niet aangepaste energiebeleid en de grote impor ten van goedkoop fruit uit derde landen. Inmiddels dreigt er nu ook nog een ware epedemie van bakterievuur of perevuur, zo daar al niet sprake van is. De Planten Ziek tekundige Dienst (P D.) kenschetst de aantasting voor de boomkwekerijgewassen reeds als hopeloos en voor de fruitteelt als ernstig. Vooral ook in ons werkgebied wer den vorig jaar (zeer) ernstige gevallen van perevuur ge- konstateerd. Al deze gevallen werden door de P D. op gespoord en herkend. Dat wijst erop dat de fruitteler zelf de aantasting nog onvoldoende (kunnen) onderkennen. De situatie is nu zo slecht geworden dat men er weinig vertrouwen in heeft dat het perevuur nog geïsoleerd kan worden. Dat geldt in versterkte mate voor het Zuid-Wes ten omdat de meidoorn hier in grote getale voorkomt. De meidoorn wordt veelal als de bron van alle ellende aan gemerkt. De P D. nu is van mening dat de verantwoor delijkheid voor de opsporing in de eerste plaats bij de fruittelers ligt. De Dienst rekent het dan ook niet tot haar taak om de boomgaarden systematisch te bewaken. Ook voelt de P D. weinig voor het effektueren van een ver goedingsregeling. Bestrijding stimuleren Oggel 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1