S noeien in de tuin is een bezigheid waarvan bijna ieder een weet dat het moet. Toch blijkt steeds weer dat slechts weinigen er echt raad mee weten. Op het eerste gezicht is dat ook geen wonder. De verschillen in groei- en bloeiwijze tussen de uiteenlopende soorten heesters doen velen zich angstig afvragen wat mag bij deze struik wel en wat mag bij die struik niet weg gesnoeid worden. Menigeen kiest bij gevolg de weg van de minste weerstand en laat het snoeien maar voor wat het is, anderen gebruiken de snoeischaar zoals ze de heggeschaar hanteren en de voorzichtigen snikkeren wat in de marge. Snoeien is niet direkt het meest eenvoudige onderwerp om op papier te instrueren. Deson danks willen we een poging wagen om wat inzicht in deze moeilijk lijkende problematiek te geven. H et kunnen hanteren van de snoeischaar begint met het ken nen van (in dit geval) de heesters. Er zijn heesters die sterk en er zijn heesters die niet of nagenoeg niet gesnoeid moeten worden. Hoewel het altijd gemakkelijk is, is het niet persé noodzakelijk B egin maart hebben we er al eens op gewezen dat heesters die in zomer en nazomer bloemen krijgen aan de scheuten die vanaf het voorjaar gevormd worden, in maart kort ingesnoeid moeten worden. Vrij algemeen bekend en toegepast is deze snoeiwijze bij rozen, maar ook vlinderstruiken, hertshooi, ganzerik, hor tensia, fuchsia, hei e.d. moeten op deze manier aangepakt wor den. Mocht u nog niet in de gelegenheid zijn geweest die ingreep te verrichten, dan kunt u dat alsnog doen. I n dit artikeltje willen we verder gaan met de struiken die in het voorjaar na de bloei gesnoeid dienen te worden. Bekende voor- jaarsbloeiers zijn forsyhia, ribea, spirea, bruidsbloem e.d. Deze struiken krijgen bloemen aan de takken die in de voorafgaande jaren gegroeid zijn. Te oud wordende takken geven op de duur minder bloemen, bovendien raakt de struik te dicht met takken bezet waardoor de jongere takken (waaraan de mooiste bloe men komen) geen kans krijgen om zich te laten gelden. De oplossing is in wezen heel simpel, we verwijderen de oudere takken waardoor de jongere de ruimte krijgen. Verjongings- snoei heet dat. B ekijken we zo'n struik goed dan zien we aan de voet van de struik soms vanuit de grond jonge scheuten opschieten of er ontstaan laag op de oudere takken nieuwe scheuten. Is nu de struik in het voorjaar uitgebloeid, dan nemen we de snoeischaar ter hand en knippen de oudste takken zo laag mogelijk uit de G roenblijvende heesters, heesters die als solitair om hun ka rakteristieke groeiwijze aangeplant worden, heesters die zichzelf niet of slecht verjongen doordat ze van onderuit geen nieuwe scheuten vormen, moeten niet of weinig gesnoeid worden. Zulke heesters zijn bijv. seringen, magnolia, sierkers, sierappel, gou den regen e.d. Het snoeien blijft bij deze struiken beperkt tot het vormen van goede en regelmatige struik, het wegnemen van een lelijk doorgroeiende tak e.d. M et het snoeien van de voorjaarsbloeiende struiken kan/moet begonnen worden als de struiken zo'n drie jaar oud zijn. Hebt u te maken met een tuin waarin de struiken al veel ouder zijn en een verwaarloosde indruk maken, dan moet u rigoreus te werk gaan. Verouderde struiken missen meestal de jonge scheuten die ontstaan als we de struik regelmatig snoeien. Verjonging kunnen we in zo'n geval alleen bereiken door de oude takken vrij kort bij de grond af te zetten. Door dat kort wieken geprikkeld, vormt de plant van onderuit nieuwe scheu ten, waardoor eigenlijk een geheel nieuwe verjongde struik ontstaat. Snoeien na t bloeien c j Mouse Open Tuindag Sprang-Capelle Een voorjaarsbloeiende heester die nodig gesnoeid moet worden. De ou dere takken worden leeg en kaal en er zijn voldoende jonge scheuten aan wezig om de oude te kunnen vervan gen. De verouderde takken knippen we laag bij de grond weg. In principe snoeien we oude takken zo laag mogelijk weg. Soms zijn er laag bij de grond te weinig jonge scheuten om mee te vervangen. Dan korten we de oude tak in tot de laagst daarop voorkomende jonge scheut. Bij een verouderde struik waarin geen jonge scheuten ter vervanging aan wezig zijn, korten we de oude takken tot zo'n 30 - 40 cm. boven de grond in. Op die stompen ontstaan bijna altijd nieuwe scheuten die een nieuwe struik zullen vormen. De struik tenslotte gesnoeid. De oude takken zijn weg gesnoeid of kort in gekort en de jonge scheuten zijn overgebleven. Aan die scheuten zal de struik volgend jaar bloeien. 4* i. Beveland B.V., Ken Uw plant de heesters bij naam te kennen. Wel moeten we weten hoe ze groèien en wanneer en aan welke deten van de struik de bloe men verschijnen. Er zijn bijv. heesters ciie aan de oudere takken in het voorjaar bloeien en er zijn heesters waarvan de bloemen aan de jonge scheuten in zomer en nazomer' te voorschijn ko men. Er zijn heesters die van onderuit de struik nieuwe scheuten vormen en er zijn struiken die hun eenmaal gevormde takken- stelsel alleen aan de uiteinden verlengen en uitbreiden. Op deze aspekten van de struiken moet u gaan letten om wanneer nodig in te kunnen grijpen. Zomerbloeiende heesters Voorjaarsbloeiende heesters Verjongingssnoei struik weg. Van die oude takken snoeien we zoveel weg dat er tesamen met de jonge scheuten een redelijk gevulde struik overblijft. Aan de takken die we nu overgehouden hebben zal de struik het volgend voorjaar bloemen geven. Bovendien zullen zich in de loop van de zomer weer nieuwe takken vormen. Die takken gebruiken we het volgend voorjaar om er na de bloei de dan weer verouderde takken mee te vervangen. Niet snoeien Verouderde struiken Amandelboompje O p het snoeien van het amandelboompje (Prunus trilobs) willen we nog even apart de aandacht vestigen. In tegenstelling tot de andere sierkersen moet het amandelboompje ieder voor jaar gesnoeid worden. Het amandelboompje bloeit aan de een jarige takken die het voorafgaande jaar gevormd zijn. Is de bloei voorbij, dan snoeien we de takken tot op het stammetje weg. In de loop van de zomer ontstaan nieuwe scheuten waaraan vol gend voorjaar de bloemen komen. Op pagina 2 van dit nummer hebt U kunnen lezen dat op zaterdag 23 april een aantal tuinbouwbedrijven voor het publiek ter bezichtiging staan. Die 10 bedrijven die gastvrijheid verlenen aan bezoekers worden hieronder in 't kort omschreven. 1. PJ. Dekkers, Wendelnesseweg 1 Vooral snijbloemen, o.a. orchideeën en de Inca lelie. Als bolge was de Nerine, een aparte heel mooie bloem die nog slechts op een beperkt aantal bedrijven in ons land wordt geteeld. 2. P.L. van Loon B.V., Wendelnesseweg 6-21 Een zeer omvangrijk, arbeidsintensief bedrijf dat snel inge groeid en zelfs landelijk zwaar meetelt, met o.a. een jaarpro- duktie van 30.000.000 chrysantenstekken en 50-55 vaste werk nemers. Het klimaat in de kassen wordt automatisch geregeld door een computer, die tevens informatie geeft over tempera tuur, luchtvochtigheid, enz. aar mag worden aangenomen zullen in de maand september van dit jaar de werkzaamheden van het Uitvoer Coontrole Bu reau voor Tuinbouwprodukten (UCB) ophouden en wordt dit werk overgenomen door het Kwaliteits Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten (KCB). Het werk zal worden uitgevoerd door dezelfde mensen en in de naam van de nieuwe instantie zit slechts één letter verschil, maar toch zal het KCB een direktere greep hebben op de keuring van tuinbouwprodukten in het alge meen, dan het oude U.C.B. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van het U.C.B. heeft de voorzitter van deze instelling een inzicht gegeven in de veranderingen welke er gaan komen en meer in het algemeen de toekomstige kwaliteitscontrole op groenten en fruit besproken. Dat in de plaats van het U.C.B. het K.C.B. komt heeft te maken met de E.E.G. en de richtlijnen welke vanuit Brussel zijn gegeven voor de controle op het naleven van de kwaliteitsverordeningen in de gemeenschap. De kwaliteitsverordeningen van de E.E.G. zijn bedoeld voor alle groenten en fruit produkten welke binnen deze gemeenschap worden verhandeld. Het oude U.C.B. had in feite alleen maar een taak tegenover de produkten welke werden geëxporteerd. Omdat men meende dat de kwaliteitskontrole in ons land goed geregeld was, is er geen haast gemaakt met het zoeken naar nieuwe wegen maar met ingang van 1976 ging de regering de helft van de kosten van het U.C.B. betalen en toen moest men ook wel gaan voldoen aan de E.E.G. normen voor de keuring. Nederland heeft altijd een strak beleid ten aanzien van de kwali- 3. Fa. J.C. Dekkers en Zn., Wendelnesseweg 39 Glasbedrijf ter grootte van 13.000 m2, waar momenteel kom kommers en Gloxinia's worden gekweekt. Later komen er 125.000 poinsetta's (kerststerren) in de kas. 4. Fa. G.F. Damen en Zn., Wendelnesseweg 39 Eveneens 13.000 m2 groot glasbedrijf, waar komkommers wor den geteeld. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat de spintbestrijding gebeurt met sluipwespjes, dus biologisch. 5. Handelskwekerijen "TéWé" B.V. Wendelnesseweg Een typisch potplantenbedrijf met een groot sortiment pot planten, zowel groen als bloeiend. Mede daarom zeer interes sant om te bezichtigen. 6. A. Sterrenburg, Wendelnesseweg Op dit snijbloembedrijf zijn anjers, fresia's, lelies en violieren te zien. Een bezoek overwaard. teitsnormen voorgestaan. De opzet is om dit kwaliteitsbeleid ook in de toekomst te handhaven en volgens .U.C.B.-direkteur ir.Hooyman is dat goed mogelijk binnen het kader van de E.E.G. voorschriften. Het kwaliteitsbeleid wil men afstemmen op de Nederlandse omstandigheden en met name gaat het daarbij om een goede standaardisering van de produkten. Verder kan men binnen dat beleid maatregelen nemen waaraan de veilingen zich hebben te houden om bij de aanvoer op die punten een betrouw bare indeling van de kwaliteiten te bevorderen. Uitgangspunt bij het beleid van het K.C.B. zal zijn dat men een produkt kan aanbieden in binnen- en buitenland dat het vertrouwen van de afnemers waard is. Het Produktschap voor Groenten en Fruit is druk bezig met het vaststellen van kwaliteitsnormen voor groen ten en fruit. Deze zijn van toepassing voor alle stadia van ver handeling. Het K.C.B. zal de kontrole verrichten in de eerste stadia van verhandeling, met name bij de veilingen, bij de sorte ren pakstations zowel van veilingen als commissionnairs en bij de exporteurs In de fasen van de groot en kleinhandel zal de kontrole op de kwaliteit worden verricht door de A.I.D. H et K.C.B. krijgt via de nieuwe wetgeving over de kwaliteit van groenten en fruit een uitgebreidere taak dan het oude U.C.B. Niet alleen de voor uitvoer bestemde produkten zijn aan een kwaliteitskeuring door het K.C.B. onderworpen maar ook de produkten welke voor het binnenland zijn bestemd. De nieuwe kwaliteitswetgeving van ons land is zo opgesteld dat vrijwel alle groenten en fruit die in het handelsverkeer worden gebracht, onderworpen zijn aan de keuring van het KCB. Ze zullen vrijwel altijd de sluis van veiling of sorteer en pakstation van de handel moeten passeren en deze instellingen zijn verplicht zich aan te sluiten bij het KCB. In de E.E.G. wetgeving over deze aangelegenheid staat ook dat de produkten gekeurd moeten worden alvorens ze het produktiegebied verlaten. Ir. Hooyman heeft er in zijn eerder genoemde inleiding op gewezen, dat een belangrijke taak van het KCB wordt het toezicht op de keuringen 7. P.L. van Loon B.V. Zie onder no. 2. Het bedrijf ligt aan weerszijden van de weg. Aan de oostzijde treft men o.a. de "moederplanten" aan die de chrysantenstek leveren. Aan de overzijde vindt de beworteling plaats. 8. N. Meys, Tolweg 9 Een glasbedrijf dat zich toelegt op sla (3 teelten per jaar) met herfstteelt tomaten. Onder platglas worden verder o.a. wortelen geteeld. 9. P. Leenaarts, Tolweg Vooral vollegrondsteelt van bloemkool, sla, andijvie en prei. In een onverwarmde kas staan jonge tomaten. Verder is er platglas. 10. Fa. W. Wagemakers en Zn., Tolweg Een 1,4 ha groot bedrijf, waarop 8.500 m2 glas. Winterteelt andijvie, komkommers als vroege voorjaarsteelt. Platglas voor opkweek van knolselderijplanten. op de veilingen. De handel dient er op te kunnen vertrouwen dat indien de veilingen produkten aanbieden in een bepaalde kwali teitsklasse of sortering deze voldoen aan de eisen welke er aan gesteld mogen worden. Vooral zal het KCB toe zien op foutieve of misleidende aanduidingen op de partijen. Met name wordt dan genoemd een kaartje in of op de partij met klasse 1 indien het produkt is afgekeurd en klasse 11 geworden. Ook wordt genoemd de aanduiding 70-80 mm indien het gaat om fruit in de maat 70-75 mm en zo zouden er nog meer voorbeelden gegeven kunnen worden. Ook wordt gewezen op het zgn. spiegelen van een partij groenten of fruit, dat wil zeggen het zodanig klaar maken van een partij dat onderin de kwaliteit niet is als boven of midden in de pallet niet dezelfde is als bovenop. Indien dit gebeurt door vei lingaanvoerders rekent het KCB er op dat er harde maatregelen genomen zullen worden door de veilingbesturen tegen degenen die zich hieraan schuldig maken. De heer Hooyman vond het spijtig dat hij de veilingbestuurders nog eens nadrukkelijk moest vragen om medewerking in dezen, zulks op grond van de ervaringen in het recente verleden. Een taak van het KCB wordt ook om partijen met ernstige kwali teitsgebreken niet tot het handelsverkeer toe te laten. Dit geldt ook voor andere gebreken die het produkt niet geschikt maken voor menselijke konsumptie. De veilingen werd gevraagd zich ernstig te bezinnen op dit punt en te bekijken of men niet veel verstandiger kan besluiten een produkt niet te veilen, dan het als afwijkende kwaliteit aan de man te brengen. Het KCB gaat er van uit dat zij maatregelen zal moeten nemen om te voorkomen dat voor de konsumenten niet geschikte produkten toch worden verkocht. Men noemt dit een bescherming zowel van de konsu- ment als van de producent. Het is niet de bedoeling dat het KCB uitsluitend öij de keuring van de produkten op de binnenlandse toer zal gaan. De zaak van kontrole op het voor export bestemde produkt zal een zeer belangrijke plaats blijven innemen, maar men zal niet voorbij gaan aan de kwaliteitseisen voor de binnen landse markt zoals tot dusver. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19