Weidevogels afhankelijk van boerenhulp V A Is dat het geval is, is het een redelijke me thode gebleken, twee dagen van te voren verspreid over het land wat stokken weg te B voor een moderne onkruidbestrijding. Potivin. Het beste voor de aardappelen. Shell Chemie J.H. Vegt Let is zo langzamerhand weer voorjaar geworden. De bladeren zitten weer aan de bomen en overal hoor je de vogels weer zingen. Vooral degenen, die niet in de stad wonen, pikken heel wat graantjes mee van al het mooie, dat de natuur ons te bieden heeft. Toch zijn er ook mensen, en dat zijn de natuurliefhebbers onder de boeren, die zich juist nu ook weer zorgen maken en al met afschuw denken aan de doodgemaaide jonge vogels en de platgereden eieren, waar nooit meer nieuw leven uit zal komen! Omdat niet elke landbewerker tegelijk ook een ervaren vogelbeschermer is, hier wat praktische tips, waardoor u veel van dergelijke, vaak onnodige schade kunt voorkomen. binnen naar buiten te maaien. NOOIT VAN BUITEN NAAR BINNEN, want dan drijft u alle jonge vogels en zoogdieren naar het mid den en bij de laatste streken zult u ze dan alle maal doodmaaien. Tijdens het maaien doet u er goed aan, on danks alle voorgaande voorzorgsmaatregelen, de zaak goed in de gaten te houden. U ziet dan misschien waar de jonge vogels en haasjes in de dekking van het lange gras wegkruipen. Vaak kunt u ze pakken als u er met de trekker niet te dicht bij komt. Lukt het, dan kunt u de kleine vluchteling naar veiliger oorden brengen of zolang onder uw jas stoppen. Andere aktiviteiten Maatregelen voor en tijdens het maaien ooral bij het maaien met de cyclomaaier vallen er in het voorjaar veel slachtoffers onder de medegebruikers van uw weiland. U kunt daar iets aan doen! Als u een nest weet te vin den, kunt u dit markeren met een stok ervoor en erachter, zodat u het bij het maaien duide lijk kunt zien en er omheen kan. Zo kunt u dan uitmaaien van het broedsel voorkomen. Het beste doet u eraan een redelijke pol gras rond het nest te laten staan. Na het maaien kunt u dan de grotere stokken vervangen door kleine re, zodat het niet op grote afstand al zichtbaar is. maar u het zelf wel terug kunt vinden. Niet altijd zult u tijd hebben zelf de nesten vóór het maaien op te zoeken. In dat geval kunt u daarvoor een beroep doen op de leden van de dichtsbijzijnde vogelwerkgroepen. Onder staand kunt u de adressen vinden van die groe pen en verenigingen, die hebben laten weten u hierbij graag van dienst te zijn. Wat nu, als er al jongen in het gras rondlopen? zetten met plastic zakken aan de top. Het rit selen en wapperen van die zakken bleek vol doende te zijn om de jonge vogels van het per ceel te verdrijven, zodat twee dagen later gerust gemaaid kon worden. Het is een eenvoudige manier, waar nog maar weinig, maar goede ervaring is opgedaan! Ook gaan er veel minder vogeltjes en ander klein grut verloren, als u zou "voormaaien". Als u voor schaftijd bijvoorbeeld een klein stukje maait en na een paar uur de rest pas, is er veel kans, dat, als u terug komt om de rest te doen, een groot deel van de jonge beestjes al vertrokken is naar veiliger oord. Gaat u maaien, dan kunt u vaak zien, waar de jonge vogels ongeveer zitten. Jonge grutto's zitten precies onder de plek, waar de ouders, meestal luid alarmerend, in de lucht "hangen". Bij de kievit, tureluur en scholekster is de plaa'ts, waar de ouders zich ophouden ook een goede aanwijzing van waar de jongen moeten zitten. Het is goed aan die kant van het land te beginnen met maaien, waar zich de minste jongen bevinden. De meeste worden dan voorlopig alleen nog maar opgeschrikt door het lawaai en hebben nog tijd om weg te vluchten. Heeft u geen idee, waar de jongen zitten, of bitten ze erg verspreid, dan is het het beste van ij rollen en eggen kunt u de nesten net als bij het maaien markeren. Op bouwland ligt de zaak vaak iets anders. Daar kunt u vaak niet om de nesten heen. Dan lukt het meestal wel het nest gewoon even op te pakken en na de bewerking weer op de oude plek in de zelfde stand terug te leggen. Tien tegen één dat de vogel niets merkt en gewoon doorbroedt! Al deze dingen kosten u natuurlijk wel moeite, tijd en daardoor misschien ook geld. Het leven van een vogel is niet in geld uit te drukken. Maar wat is het dankbaar werk het leven van deze schepseltjes te redden. Daarbij hoeft u ook niet te aarzelen de hulp van plaatselijke werkgroepen en verenigingen in te roepen. Die zullen u graag met raad en daad ter zijde staan en doen wat in hun vermogen ligt u bij dit dankbaar werk te helpen, (adressen, telefoon: zie onder). Ten slotte: Bovenstaande is maar een beknopte weergave van de mogelijke maatregelen, die u kunt nemen. Dergelijke maatregelen zijn uit gebreider beschreven in de brochure: "Be scherming van vogels tijdens de broedtijd", een uitgave van de Bond van Friese Vogelbescher- mingswachten. POTIVIN Potivin. Een nieuw bodemherbicide voor aardappelen. Met zeer breed werkingsspectrum. Tegen breedbladige onkruiden, maar ook tegen grasachtigen. Potivin. Een middel met onmisbare kontaktwerking. Veilig voor dè teelt. Een middel met op maat gemaakte nawerking. Veilig voor de volgvrucht. Potivin. Voor alle grondsoorten. Voor alle rassen. Voor elke portemonnaie. Shell Nederland Chemie B V Postbus 187, Den Haag. Deze brochure is te bestellen door storting van 2,— op gironr. 2122332 t.n.v. J.H. Vegt, No- belweg 41, Wageningen. Adressen vogelwachten en -werkgroepen: Natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland: P.N. van Dalsum, Bouwmansweg 5, Haamste de, 01115-1711. Vogelwacht Noord-Beveland: J.I. Augustein, Hoofdstraat 71, Kortgene, - 01108-251 Natuurbeschermingswacht Noord- en Zuid Beveland: G. Jacobsen Schoorkantweg 8, 's- Gravenpolder, 01103-1617. Vereniging voor Natuur en Vogelbescherming Etten-Leur: Hr. van Gurp, Walthoornlaan 144, Etten-Leur. 01608-20473 K.N.N.V. Breda: H. van Vught. Bavelselaan 191, Breda, tijdens werkdagen 020-174959. in het weekeinde 076-655358 Vogelwerkgroep Zundert: C.H. Drosens, Ettensebaan 14, Zundert. 's avonds 01696-4165 Natuurvereniging "Ken en Geniet" Dongen: Hr. v.d. Heijden. Meidoornstr. 19, Dongen, 01623-2141. Adressen voor Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hopelijk snel volgen! 17 L

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17