Extra stikstof op het tarweveld als overbemesting biedt vaak voordelen CSV V Aktie tegen appelimport I Ai Landbouwschap kontraktproduktie T ijdens de aktie werden gratis Nederlandse Golden Delicious appels uitgedeeld en werd een pamflet verspreid waarin het doel werd toegelicht. V orige week maandag werd bij verrassing de citrusveiling te Rotterdam bezet door een groep fruittelers. Hoewel de politie na enige tijd de bezetting ongedaan maakte, kreeg de aktie toch veel publiciteit, mede doordat er nogal wat sleurwerk aan te pas kwam, zodat treffende foto's konden worden gemaakt van te genstribbelende telers. Zowel door de radio als de televisie werd veel aandacht aan de aktie besteed en ook de kranten maakten veel ruimte vrij op hun pagina's voor het bezettingsnieuws. Het is in feite jammer dat het zo moet maar "buitenparlementair" op treden is nog steeds het meest doeltreffend als men aandacht wil krijgen. Toelichting De bezetting was georganiseerd door het initiatiefkomité "Be perking importen zuidelijk halfrond". Op het pamflet was te lezen dat met de aktie werd geprotesteerd tegen de steeds toe nemende importen van appelen uit het zuidelijk halfrond. De citrusveiling was als doel gekozen omdat dit het centrale punt is waar die appels worden verhandeld en omdat de importeurs mede verantwoordelijk worden geacht voor de grote invoer van vorig jaar. Mede als gevolg van die importen worden onze appels ver be neden de kostprijs verkocht. Onze inkomens liggen dan ook al jaren beneden het minimumloon. Door de ongebreidelde im porten wordt de hele Nederlandse fruitteelt op het spel gezet. De werkgelegenheid van 25.000 man.komt hiermee in gevaar. De E.E.G. maatregelen zijn volstrekt onvoldoende om het voortbestaan van de fruitteelt te garanderen. Bovendien hebben Chili en Z.-Afrika kans gezien de toch al veel te ruime contin genten straffeloos te overschrijden. Hierin moet op korte termijn verandering komen! Er moeten garanties komen voor het voortbestaan van de fruitteelt! En wel mede door importbeper king! n een bijlage wordt uitvoerig toegelicht wat er allemaal aan de hand is. In de E.E.G. is al gedurende een reeks van jaren sprake van overproduktie. Daardoor is het inkomen van de fruitteler veel te laag. In 1975 was er weer een zeer grote appeloogst. Grote hoeveel heden werden via interventie uit de markt genomen' maar des ondanks waren de voorraden voorjaar 1976 abnormaal groot. Toch werd de deur wagenwijd opengezet voor appels van het zuidelijk halfrond, in totaal werd ca. 350 miljoen kg appels ingevoerd! Vooral Nederland werd royaal voorzien; er werd 70 miljoen kg ingevoerd, waarvan 30 miljoen kg in ons land bleef. Met klem is aangedrongen op beperking van de invoer met 40% om herhaling van het drama te voorkomen, dus slechts 200 miljoen kg binnen te laten. In Z.-Afrika wordt echter een re cord-oogst verwacht en Chili heeft aangekondigd meer appelen te willen exporteren dan vorig jaar, toen het afgesproken con tingent zéér ver werd overschreden. De eerste schepen met ap pelen van het zuidelijk halfrond zijn al zeer vroeg gearriveerd, namelijk begin maart. Het is duidelijk dat er nu zo snel mogelijk iets aan beperking gedaan moet worden; anders wordt het weer een rampjaar voor de Europese fruitteler! Nadere gegevens In Frankrijk was weinig invoer, in Italië zelfs niets. Dit alles had voor de Nederse fruitteelt katastrofale gevolgen. Veel fruit moest vernietigd worden of vervoerd aan het vee, wat verkocht werd bracht afbraakprijzen op en de markt werd zodanig ver stoord dat er in de aanvoertijd van de James Grieve nog veel konkurrentie was van eigen Golden en ingevoerde Granny Smith. uitkomen rijpheid van de aar GROEISTADIA VAN GRANEN schieten 200-300 kg kalksalpeter of 150-200 kg kalkammonsalpeter 10.5 10.1 uitstoeling indien nodig bespuiting met groeiremmiddel 30-50 kg N voor j aarsst i kstofgift 1e knoop Geef uw tarwegewas 'n extra dosis stikstof als net het laatste blad te voorschijn komt. 30 tot 50 kg per ha is genoeg. Dat is 200 tot 300 kg kalksalpeter of 150 tot 200 kg kalkammonsalpeter per ha. Overbemesten met stikstof kan de opbrengst van uw tarwe aanzienlijk verhogen. En dat is net wat u nodig hebt. <cs Landbouwkundig Bureau der Nederlandse Stikstofmeststoffen Industrie Thorbeckelaan 360 - Oen Haag - Tel. (.070) 254000 .an Peter van Arkel uit Kerk. Avezaath, één der initiatiefne mers van de aktie, vroegen we nog wat nadere gegevens. Enkele vragen en antwoorden: Vr.: We hoorden dat de oud-leerlingen van de Mliddelbare Tuin bouwschool een hoofdrol bij de aktie hebben gespeeld. Is dat juist? Antw.: Nee, de deelnemers kwamen uit het hele land. De IJs- selmeerpolders leverden met ca. 100 man het grootste contin gent. De Betuwe was met ca. 50 man ook flink vertegenwoor digd, doch Verder waren er telers uit Limburg, N.-Brabant en andere delen van het land. Ook uit Zeeland waren er enkele vertegenwoordigers. Wel is het zo dat het initiatiefin eerste instantie uitgegaan is van de oud-leerlingen van de MTS te Tiel. Zelf ben ik ook een oud-leerling van die school. Vr.: Uit de berichten is af te leiden dat de bezetting door jonge telers is uitgevoerd. Antw.: Naar verhouding waren er veel jongeren, maar er waren ook een flink aantal oudere telers bij betrokken. In de pers is dat onvoldoende tot uiting gekomen. Van de 100 man uit de IJssel- meerpolders kon men bv. nauwelijks de helft tot de jongeren rekenen. Vr.: Sommigen hadden graag een grootscheepse aanpak gewild. Men had dan best mee willen doen, maar wist nergens van. Antw.: Als er meer ruchtbaarheid aan was gegeven, was het geen verrassing geweest en was de bezetting ongetwijfeld ver hinderd. Daarom was slechts een beperkt aantal personen bij de voorbereidingen betrokken. Wel hadden we in het hele land kontakten. Voor diegenen die ons willen steunen blijven er nog veel mogelijkheden voor aktie over, o.a. d'dbr bij alle betrokken instanties aanhoudend met klem aan te dringen op maatregelen om de importen te beperken. Naast spectaculaire, geruchtma kende buitenparlementaire akties moet er ook normaal overleg worden gevoerd en degenen die hieraan deelnemen moet dui delijk worden gemaakt dat we als fruitteler ons niet zonder protest de strop laten omleggen! Vr.: Het Landbouwschap en de N.F.O. hebben al vlug positief gereageerd op de aktie, maar het Produktschap voor Groenten en Fruit kwam met de mededeling dat er dit jaar geen sprake is van marktverstoring door appels van het zuidelijk halfrond. Dat kwam bij de Zeeuwse fruittelers niet zo prettig over. Antw.: Ja, over de houding van het Produktschap zijn we te meer teleurgesteld omdat men zich in het gesprek dat we met enkele hoofdfunktionarissen hadden heel anders opstelde. Dat onderhoud verliep geheel naar wens, men had begrip voor ons standpunt en verstrekte een aantal nuttige gegevens. Zo kwamen we b.v. te weten dat er wel degelijk (goede) afspraken zijn gemaakt met de landen van het zuidelijk halfrond om tot beperking van de invoer te komen. Bij dit gesprek was het ANP echter niet aanwezig en later is blijkbaar verklaard dat het met de konkurrentie dit voorjaar wel meevalt. We zullen daarover opheldering vragen. Voor de steun van het Landbouwschap en de NFO zijn we erkentelijk, zij het dat één zin in de adhesiebetuigingen van laatstgenoemde organisatie door ons on nodig wordt geacht omdat toch weer voorbehoud wordt gemaakt. Vr.: Voor zover we na konden gaan is de aktie door praktisch alle fruittelers positief beoordeeld. Verwacht U resultaat? Antw.: De aktie moet worden gezien als een aanzet. Er moet een vervolg op konien, anders mag er niet te veel effekt van worden verwacht. We willen echter doorgaan en hopen daarbij op de steun van alle Nederlandse fruittelers. Het is dringend nodig waakzaam te blijven en tijdig opnieuw in te grijpen. Chili zit b.v. volgens onze informatie al heel dicht bij het afgesproken kwantum voor dit jaar. Een overschrijding van dit kwantum zoals vorig jaar is volstrekt onaanvaardbaar, dat moet hoe dan ook worden voorkomen. Het gaat om de boterham van de Nederlandse fruitteler! A.v.O. Veel kontrakten eenzijdig, onduidelijk en nadelig voor de veehouder. Er kan nog onvoldoende inzicht verkregen worden in de gevolgen van de op komst van de kontraktproduktie in de Nederlandse veredelingslandbouw in zijn totaliteit. Zijn mate van deskundigheid en zijn uitwijkmogelijkheden in aan merking genomen, moet de individuele veehouder echter gezien worden als de algemeen zwakkere partij bij het aangaan van kontrakten. Vooralsnog zijn veel kontrakten eenzijdig en onduidelijk opgesteld ten nadele van de veehouder. Ook komen er nogal eens bepalingen voor, die zijn (rechts)zekerheid aantasten. Po sitief is het feit, dat duidelijk een begin is gemaakt met de belangenbehartiging van de veehouders. Dit zijn de hoofdkonklusies, waartoe het Landbouwschap, bijeen in de Openbare bestuursvergadering d.d. 6 april j.L, kwam aan de hand van een verslag over de kontraktproduktie in de intensieve veehouderij. Dit verslag was het resultaat van ruim twee jaar onderzoek door de Begeleidingskommissie Kontraktproduktie, die in 1975 in het leven is geroepen. Om beter te kunnen oordelen over de invloed van de kontraktproduktie op de veredelingssektor is het LandbouwEkonomisch Instituut verzocht nader onder zoek over dit onderwerp te doen. Inmiddels heeft het LEI hiermede een aanvang gemaakt. Tevens wordt uitgezien naar een studierapport van het ministerie van Landbouw over deze problematiek. De eenzijdigheid van kontraktbepali igen komt onder meer tot uiting in punten als de opeisbaarheid van verstrekte kredieten en de vastlegging van opzegmoge lijkheden. Vaak met alleen veel rekenwerk zijn de werkelijke prijsof opbrengst garantie of de feitelijke financieringskosten uit het kontrakt af te leiden. Toch is de Begeleidingskommissie overtuigd van de positieve kanten van de kontraktproduktie. Het is daarom zaak de twijfelachtige kanten zoveel mogelijk te verbeteren. Drie wegen staan daartoe open. De voorlichting over en de beoordeling van kontrakten dienen verbeterd te worden. Hierbij kunnen de regionale kontraktkommissies een belangrijke rol vervullen. Tot nu toe wordt landelijk gezien nog te weinig gebruik gemaakt van de adviserende diensten van deze kommissies door de veehouders. De kontrakten dienen getoetst te worden aan de Algemene Voorwaarden, zoals die voor de verschillende sektoren reeds vastgesteld zijn of dat nu worden. De mogelijkheid van een wettelijke regeling: op dit moment ziet het Land bouwschap onvoldoende redenen te komen tot een wettelijke regeling. Het zal afhangen van de ontwikkelingen in de naaste toekomst of daaraan behoefte bestaat. Het Landbouwschap wil daarom een wettelijke regeling niet uitsluiten. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15