Bladrol, toprol en zuigschade in aardappelen kunt u effektief bestrijden. Dank zij 3-voudig werkend Pirimor. D e Nederlandse fruitteler moet zijn inkomen volledig uit de markt zien te halen. De markt wordt echter gekenmerkt door te grote aanvoer en te lage prijzen. Aan deze situatie hebben de vaderlandse fruittelers weinig schuld. Het gaat om een over produce in andere.EG-lidstaten en om marktbedervende im porten uit derde landen. Als individu heeft de fruitteler daar geen vat op. Het Landbouwschap kan daar hopelijk wel wat aan doen. In de afgelopen maanden hebben we konstant gehamerd op importbeperkende afspraken ten aanzien van derde landen. Die zijn er ook gekomen, hoewel er met één land - Chili - toch weer moeilijkheden lijken te rijzen. Het is nu de taak van de Europese Commissie en de Nederlandse overheid erop toe te zien. dat de gemaakte afspraken nageleefd worden. Ook het Landbouwschap zal deze zaak nauwlettend blijven volgen. Met importbeperking alleen zijn we er echter niet. Het inter- verttieprijsstelsel, zoals dat nu geldt voor groenten en fruit in de EG, moet herzien worden. In een land als Italië is de interven tieprijs voor sommige appelsoorten al kostprijsdekkend gewor den door de vele devaluaties van de geldende munt. Het Landbouwschap laat geen gelegenheid ongemoeid om haar misnoegen over een dergelijke situatie kenbaar te maken bij de minister van Landbouw, bij het COPA, bij de bestuursorganen van de EG. D Woordvoerder van agrarisch Nederland Richtprijs voor biggen aangepast LANDBOUWSCHAP J.O.Steenks Te veel appelen uit Chili Draai invoerkraan dicht 'Pirimor' De helpende hand van ICI. Pers en Voorlichting 13 oer of tuinder zijn betekent vandaag de dag het dage lijks leveren van een prestatie, waarvan de gemiddelde Nederlander geen weet heeft. Neem alleen het aantal ar beidsuren per week. Dat ligt voor de meeste Nederlanders rond de veertig. Een boer of tuinder kan alleen maar dro men van een veertigurige werkweek. Om het bedrijf draaiende te houden is hij genoodzaakt zeker anderhalf maal zolang te werken. De meeste Nederlanders zijn verzekerd van een bepaald inkomen. Een boer of tuinder kent geen minimum inko men, laat staan zoiets als prijscompensatie. Hij moet zichzelf zien te redden. Nu doet de Nederlandse agrariër niets liever dan dat, maar dan moet hij daartoe redelijker wijs wel in staat gesteld worden. H elaas worden de Nederlandse boeren en tuinders steeds meer gekonfronteerd met zaken, waarop ze individueel geen of weinig vat hebben. Daarom verdient de gemeenschappelijke belangenbehartiging zoals die in het Landbouwschap onderge bracht is. meer aandacht dan ooit tevoren. De Nederlandse melkveehouderij is met handen en voeten ge bonden aan de besluiten van de EG-landbouwministerraad. Het trieste verloop van de afgelopen prijzenmarathon is onderhand bekend. Het is nuttig hier nogmaals op het belang van de hecht georganiseerde agrarische sektor te wijzen. Hoewel de prijs voorstellen ver beneden de maat gebleven zijn. is dit geen reden om het hoofd in de schoot te werpen. Integendeel, het Land bouwschap kijkt vooruit. Het blijft aandringen op een gerecht vaardige prijsverhoging van 1,5% gemiddeld, maar dat lijkt voor wat Brussel betreft vechten tegen de bierkaai. Als het echter niet via Brussel kan. valt te denken aan maatregelen op nationaal niveau. Het Landbouwschap heeft zich de laatste weken be zonnen over de wegen, die daartoe open staan. De varkenshouders worden steeds meer gesteld voor beperkin gen, die hun door de "gemeenschap" opgelegd worden. Via de hinderwetvergunning is de boer veelal overgeleverd aan amb tenaren, die een "formulieren"-taal spreken, die hem boven zijn pet gaat. Het Landbouwschap heeft daarom deskundigen in dienst, die deze taal wel verstaan. Deze mensen waken over het boerenbelang bij de vaststelling en toepassing van wettelijke bepalingen, die de relatie tussen boer en milieu regelen. Zo zijn er nog pagina's met voorbeelden te geven, waaruit blijkt, dat de Nederlandse agrariër van alle kanten onder druk staat. Hij is duidelijk in de uinderheid in Nederland. Wellicht zou dat iets veranderen, wanneer het grote publiek zich bewust werd van bijvoorbeeld de bijdrage, die de agrarische sektor levert aan de totale export. Of wanneer het zich realiseerde hoe goed en relatief goedkoop het voedselpakket is, dat de agrarische sektor voortbrengt. Jammer genoeg hebben de boeren en tuinders al hun tijd nodig om het bedrijf te runnen. Ze komen daardoor tijd tekort om van zich af te bijten, wanneer ze weer eens bedreigd worden in hun bestaan. Daarom is het de taak van het Landbouwschap dat voor hen te doen, als woordvoerder van heel agrarisch Neder- land. De appelimporten uit Chili zijn onrustbarend en benaderen zeer dicht de hoeveelheid, die volgens afspraak in de Europese Ge meenschap wordt toegelaten. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft op 13 april 1977 gereageerd en er bij de minister van Landbouw op aange drongen zeer nauwlettend de invoer te volgen. Zodra de afge sproken importbeperking overschreden wordt, dient er een ab solute invoerstop ingesteld te worden, aldus de reaktie van het dagelijks bestuur. Het Landbouwschap heeft al eerder aangedrongen op beper king van appelimporten uit landen van het Zuidelijk Halfrond. Afgesproken werd, dat de appelinvoer vanuit die landen naar de EG beperkt zou worden tot 300.000 ton. De import vanuit Chili zou dit jaar niet meer dan 30.000 a 35.000 ton mogen bedragen. De Europese Commissie dient erop toe te zien, dat de afspraken ook nagekomen worden. Het Landbouwschap heeft op 21 maart jl. nog bij de minister van Landbouw aangedrongen op een scherpe controle van de importhoeveelheden. direkt kontakt damp door het blad Luizen moeten radikaal aangepakt worden, want ze kunnen grote schade veroorzaken door het overbrengen van virusziekten als bladrol in pootgoed en toprol in consumptie aardappelen. Alleen 'Pirimor' is daarom goed genoeg, want'Pirimor'werkt snel, is prettig te verwerken èn bereikt langs 3 wegen een grondige doding van de schadebrengers: door direkt Kontakt, via dampwerking en middels penetratie naar de onderkant van het loof. Bovendien spaart'Pirimor'de natuurlijke vijanden van de luis. 'Pirimor' is in pootgoed te gebruiken vanaf opkomst, in de normale dosering van 0,5 kg per ha, en ook vóór het selekteren, waarbij de matige giftigheid van bijzonder belang is. In consumptieaardappelen kan toprol worden voorkomen door rond half juni met 0,5 kg'Pirimor'te spuiten. Nadere inlichtingen bij: ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010) 14 01 22 e door het Landbouwschap gepubliceerde richtprijs voor biggen is bedoeld als een prijs, waarbij de winst of het verlies in de varkenshou derij evenredig wordt verdeeld tussen de biggen- producent en de slachtvarkensproducent. De hoeveelheid arbeid en kapitaal, die beiden beste den aan de produktie van een slachtvarken, zijn bepalend voor de verdeelsleutel van de winst of het verlies. De richtprijs wordt wekelijks berekend uit een daarvoor opgestelde formule, waarin aktuele slacht- varkensprijzen en voerprijzen worden ingevuld. Be kendmaking van de richtprijs geschiedt via de radio (agrarisch radiobulletin van donderdagmorgen) en via vaken landbouwbladen. Bovendien is de richtprijs telefonisch te beluisteren onder nummer 05200 - 13399. De richtprijsformule wordt minstens eenmaal per jaar aangepast aan de kostenontwikkeling van o.a. arbeid en gebouwen en aan de nieuw beschikbaar gekomen gegevens uit de Technische Administratie Varkens houderij van enige duizenden varkenshouderijbedrij- ven (b.v. groei, voederverbruik, uitval, grootgebrachte biggen per zeug per jaar). Met ingang van 11 april 1977 is de richtprijsformule voor een big van 22 kg: 48,22 x EAA-prijs 0,34 A - 1,67 B 0,12 C 8,62 waarin: - de EAA-prijs de Eaa-weeknotering van Vako, En- cebe, HOVA en Coveco (-4 cent) in de betreffende week is, voorzover tijdig bekend (eventueel het ge middelde bij niet gelijke noteringen) - A, B en C de groothandelsprijzen zijn van resp. zeugenbrok, mestvarkensbrok en babybiggenkorrel per 100 kg, zoals die vermeld worden in het Agrarisch Weekoverzicht van het LEI voor de voorafgaande week. De opzet van de formule vertoont ten opzichte van de tot nu toe gebruikte formule geen fundamentele wij zigingen. De richtprijs voor een big van 22 kg zal met de nieuwe formule vrijwel gelijk blijven. Voor zwaardere en lichtere biggen dan_22 kg gelden binnen het gewichtstrajekt van 17 t/m 27 kg de vol gende verrekenprijzen per kg meer of minder: bij een EAA-weeknotering van 3,11 - 3,40: 2,10 3,41 - 3,70 2,20 3,71 - 4,00: 2,35 4,01 - 4,30: 2,55 4,31 - 4,60 2,75 4,61 - 4,90: 2,95 N.B. De biggenprijs is franko mester indien het ver voer 2,75 per big kost. Voor belangstellenden is bij het Consulentschap voor de Varkenshouderij, Willemsplantsoen 6 te Utrecht een uitgebreide schriftelijke toelichting op de richt prijsformule voor 1977 verkrijgbaar. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14