"Lely overtop" rijenfrees Automatische beregeningsapparatuur "Irrigator" Veiligheidsbeugels voor ouderetrekkertypen Nieuwe voorlader MF 80 Nieuwe regeninstallatie met watersmering -sproeikop Wie alles wil weten over deze nieuwe regeninstallatie krijgt uitvoerig antwoord op vragen als: Hoe lang duurt de aanleg? Kan er uitgebouwd worden op een bestaande installatie van een ander type? Kan er zowel ondergronds al bovengronds worden beregend? Werkt de installatie automatisch of met handbedie ning? Hoeveel onderhoud is er aan? Wat kost zo'n installatie all-in per sprociuur? enz. enz. Regen op kommando op elk gewenst moment, precies de goede intensiteit op de juiste plaatsen. Wie daar interesse bij heeft doet er goed aan om kontakt op te nemen met de technische voorlichting van"Gooren te Best. Met de "Lely overtop" rijenfrees introduceert Lely Industries N.V. te Maasland tel. 01899-12644 een geheel nieuw principe van rijenfrezen. Tot voor kort werd bij het rijenfrezen met behulp van aanaar- Het programma automatische beregeningsapparatuur van IR RIGATOR dat door LOUIS NAGEL B.V. te Arnhem op de markt wordt gebracht, is uitgebreid met type 8577. In afwijking van de reeds bestaande typen waarbij de haspel wordt aange dreven door een watercilinder, wordt type 8577 aangedreven door een hydraulisch systeem met olie. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een krachtversterkcr, die gevoed wordt met water uit het systeem. Deze krachtversterker brengt olie onder hoge druk in de hydraulische cilinder, die via een tandwiel de aan drijfas aandrijft. Het belangrijkste voordeel van de aandrijving is. aldus Louis Nagel dat zeer weinig vermogen verloren gaat. waardoor de kapaciteit van het apparaat enorm groot is. Enkele kenmerkende eigenschappen van deze apparatuur zijn: de grote diameter van de haspel, waarvan de haspelas van kogellagers voorzien is, het automatisch afslagsysteem, het regelmatig en langzaam uitrollen van de slang door de op de haspel toegepaste schijfrem, en de mogelijkheid van oprollen van de slang d.m.v. de trekkeraftakasinrichling. Naar keuze kan de Irrigator type 8577 worden uitgerust met 280. 300 of 320 m. slang van het type Poly-Dur Special, berekend op een trekkracht van 3000 kg., met een buitendiameter van 85 mm. De regelbare sektorsproeier type Nelson P 100 kompleteert deze apparatuur. Deze sproeier, die bevestigd is op een slede met 2 wielen geeft door zijn konstruktie met een konische sproeimond van 23 mm een optimale verdeling van het water. De invoerslang met een lengte van 6 m heeft een diameter van 75 mm. Bij 45 m3/uur kan per werkgang effektief 2,55 ha bere gend worden, bij 50 m3/uur - 2,72 ha. De breedte van deze Irrigator is 2.40 m, de lengte 4.70 m, het gewicht zonder water (in de slang) bedraagt 725 kg. en de werkdruk 5,5 tot 10 atmosfeer. De prijs bedraagt 26.900,— exkl. BTW. Naast de wettelijke bepalingen met betrekking tot het gebruik van kantelbeveiligingen op nieuwe trekkers zijn ook aanvullen de veiligheidsvoorschriften voor de reeds in gebruik zijnde trekkers van kracht. Zo is voor het rijden op kuilhopen en hellingen van 20 of meer verplicht gesteld, dat de trekker uitgerust is met een kantelbe- veiliging die aan de wettelijk gestelde eisen voldoet. Maar ook als de trekker niet op hellingen of kuilhopen gebruikt wordt is het toch raadzaam een veiligheidsbeugel, -frame of -cabine aan te schaffen. In 1983 zaLvoor alle in gebruik zijnde trekkers, ongeacht de ouderdom, een kantelbeveiliging verplicht zijn. Naast het frame is op de rijkuil het gebruik van kooiwielen of dubbellucht aan te bevelen. Het spreekt echter voor zich. dat er voor verscheidene oudere trekkertypen geen OECD goedgekeurde veiligheidscabines of -frames beschikbaar zijn. In dergelijke situaties kan men vol staan met een veiligheidsbeugel die door de Arbeidsinspektie toegelaten is. Bij besluit van de minister van Sociale Zaken d.d. 5 juli 1976 werden de volgende konstrukties reeds toegelaten: 1) veiligheidsbeugel uitgevoerd volgens tekening nr. 15653 A van de Arbeidsinspektie; 2) veiligheidsbeugel, fabrikaat Sirocco, systeem "Binger Seil- zug"; 3) veiligheidsbeugel, fabrikaat Fritzmeier, typen 77 en 77 K (tevens veiligheidsframe type 66). De veiligheidsbeugels Fritzmeier 77 en 77 K en Sirocco "Binger Seizug" vertonen qua bouwwijze grote overeenkomst. Zowel de ontwerpers van Binger Seilzug als van Fritzmeier zijn van het grondprincipe uitgegaan, dat het slechts mogelijk is de beugels tegen een gunstige prijs te leveren als de voordelen van serieproduktie zoveel mogelijk benut kunnen worden. Het basis idee is dan ook om het enorme aantal verschillende typen volgens een soort meccanodoos-systeem op te bouwen, waarbij in grote lijnen slechts de bevestigingssteunen op de achteras per trekkertype verschillen. In de eenvoudigste vorm bestaan deze veiligheidsbeugels uit twee steunen die rechtstreeks op de achteras gemonteerd wor den. met daarop aangebracht twee tegen de spatborden ge plaatste staanders, waar weer een dwarsligger op gemonteerd is. Genoemde systemen zijn in hoogte en breedte verstelbaar. Voor trekkers waarbij tussen de spatborden geen ruimte is voor een veiligheidsbeugel heeft Fritzmeier het type 77 K ontwikkeld dat op de spatborden wordt gemonteerd. Aldus Ford "Trek- kernieuws" die er op wijst dat voor de vroegere Ford modellen met een gewicht tot 2500 kg dus de 2000. 3000, 3055. 4000, Dexta. Super Dexta. Major en Power Major de hier beschreven veiligheidsbeugels en eenvoudige en goedkope maar toch zeer degelijke en effektieve manier om de veiligheid te vergroten bieden. Ook zijn ze uitermate geschikt om in combinatie met een reeds aanwezige winterjas of cabine gemonteerd te worden. Op de zwaardere Ford trekkers type 5000 en 7000 dienen de beschikbare OECD goedgekeurde veiligheidsframes of -cabines gemonteerd te worden. ders de rug opgebouwd; met de Lely rijenfrees wordt door de "overtop" draaiende freestanden de grond via een rooster- scherm naar vier trechters geleid. Door de natuurlijke val van de grond ontstaan ruggen met een natuurlijk talud, waardoor ideale aardappelruggen verkregen worden. Aanaarders zijn bij de "Lely overtop" rijenfrees daarom over bodig geworden. Ook het probleem dat de grond met aanaar ders tegen de rugwallen geperst wordt, is hiermede verdwenen. Als een ander belangrijk voordeel van dit Lely systeem wordt vermeld dat er vier complete ruggen gemaakt worden, zonder halve sluitrijen. Het is nu mogelijk om precies een werkgang van een 4-rijige aardappelpootmachine te volgen, wat het rijenfre zen aanzienlijk vereenvoudigt. Bovendien is de opbouw van de rug dusdanig dat de fijnere gronddeeltjes de rug afdekken, het geen de waterhuishouding bevordert. Vocht blijft in de grond waardoor de groeiomstandigheden voor de aardappel maximaal zijn. Tevens laten de grovere grond- deeltjes onder in de geul een betere waterafvoer toe. aldus Lely Industries N.V. Hefkapaciteilen variëren van 1008 kg tot volle hoogte van 3.35 m bij de MF 550 tot 1373 kg tot een hoogte van 3.58 m op de MF 590. Opbreekvermogen varieert respektievelijk van 1066 kg tot 1519 kg. De MF 80 heeft een nieuwe aansluiting zodat de cen traal geplaatste dubbelwerkende cilinder een duwhoek van 38° en een kiphoek van bijna 60° mogelijk maakt. Met kleine veranderingen aan de hydraulische leidingen past de MF 80 ook op de vervangen serie trekkers MF 135 lot MF 188. Vele van de vroegere MF lader accessoires kunnen gemakkelijk worden passend gemaakt voor de MF 80. "Wanneer zijn waterverbruik en sproeieffekt in evenwicht?" Voor efficiënt beregenen komen een aantal technische en com merciële faktoren om de hoek kijken die niet zo maar met een draai aan de kraan te verwezenlijken zijn. Bij de aanschaf van een regeninstallatie moeten zaken als: welk leidingsysteem, welke konstruktie. mobiliteit, struktuur en opnamevermogen van de grond en vochtbehoefte van het gewas, goed afgewogen worden. Wie met een minimum aan kosten en arbeid hiermede een maximaal effekt wenst te bereiken dient zich te laten advi seren door een beregeningsexpert. Aldus de Technische voor lichting van de firma Gooren te Best - Postbus 105 - tel. 04998-2424. In een circulaire, waarin erop gewezen wordt dat deze firma over grote ervaring en technische kennis dienaan gaande beschikt. De regeninstallatie die Gooren in Best fabri ceert is ontworpen aan de hand van uiteenlopende ervaringen op proefvelden met verschillende grondstrukturen. Een op zienbarende nieuwigheid is de G.D.G. sproeikop die nooit ver stopt kan raken en door het uitstromende water wordt "ges meerd"! Deze smering door water hangt samen met de bijzon dere konstruktie die door een patent angstvallig wordt be schermd. Tegelijk met de nieuwe MF 500 serie heeft Massey-Fer- guson een geheel nieuwe voorlader geïntroduceerd, de MF 80. Deze voorlader heeft ca. 40fr meer hefkapaciteit dan de MF 40, terwijl voor sommige werkzaamheden, zoals bijv. bij het werken met mest de kapaciteit ongeveer kan worden verdubbeld. Deze lad^r is speciaal ontwikkeld voor trekkers met een cabine en kan in zeer korte tijd door middel van een klauwkoppe- ling aan de trekker worden gemonteerd. De lader is van het type "drive-in" d.w.z. dat de trekker zo kan worden ingereden en bij demontage blijft alleen het sub-frame op de trekker gemonteerd, hetgeen als de trekker voor andere werkzaamheden wordt ingezet, niet in de weg zit. Het elektri sche kipmechanisme, eenvoudig en efficiënt werkend, wordt vanuit de cabine met een drukknop bediend. De hydraulische aansluitingen geschieden d.m.v. snelkoppelingen geplaatst achter de opstap van de trekker.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13