International in de weide bouw. Het beste begin is het hele werk. Verordening bestrijding leukose per 1 mei van kracht S inds enige jaren is in Nederland een aantal gevallen van besmettelijke leukose bij runderen gekonstateerd. Deze ziekte is door importen vanuit andere EG-landen binnen geslopen. Daarom is door de gezondheidsdiensten ook reeds meermalen gewaarschuwd tegen het "zomaar" aan kopen van geïmporteerde runderen. Nieuwe Tabel voederwaarde verkrijgbaar englebert International, maatwerk in kracht en kwaliteit Automatisering vleeskalvervoedering Centraal veevoederbureau in Nederland In februari 1977 aantal dekkingen van zeugen vrijwel gelijk aan dat in februari 1976 De besmettelijke leukose (ook wel bloedkanker genoemd) heeft een heel lange incubatietijd, d.w.z. de tijd, die verloopt tussen besmetting en het optreden van de verschijnselen van de ziekte, kan wel enige jaren duren. De eerste verschijnselen bij het dier zijn van buiten ook niet zichtbaar. Er treden namelijk verande ringen op in het bloed (bloedkanker), die alleen door laborato riumonderzoek zijn waar te nemen, zonder het dier ziekte ver toont. Jaren later kunnen dan pas de kankerachtige gezwellen aan organen (vooral lymphklieren) optreden, waaraan het dier sterft. De verspreiding van de ziekte (die door een virus wordt ver oorzaakt) vindt vooral plaats doordat de besmette moeder het virus overdraagt aan haar kalf (via de baarmoeder of via de melk). Ook kunnen koppelgenoten besmet worden (vooral jon ge dieren zijn gevoelig voor het virus) door direkt kontakt. Tot nu toe is de ziekte in Nederland alleen nog maar waarge nomen op bedrijven, waar de laatste tien jaar importrunderen hebben verbleven. Sinds de import van runderen uit de andere EGlanden in Ne derland werd toegestaan, is bij de gezondheidsdiensten bekend op welke bedrijven de geïmporteerde runderen verblijven. Jaarlijks wordt dan ook een bloedonderzoek ingesteld bij deze dieren naar het voorkomen van leukose. Op basis van een be sluit van de Stichting Gezondheidszorg was de mogelijkheid aanwezig om besmette dieren tegen vergoeding van het verschil tussen gebruikswaarde en slachtopbrengst te laten slachten. Het onderzoek en eventueel overnemen was echter een vrijwillige zaak. Het verhandelen van dieren van besmette bedrijven bleef mogelijk. Per 1 mei 1977 wordt nu een Landbouwschapsverordening Bes trijding Enzoötische Bovine Leukose van kracht, welke de bes trijding verplicht stelt. Op grond van deze Verordening wordt de gezondheidsverkla ring nu zodanig veranderd, dat naast de gebruikelijke gegevens over het t.b.c.- en abortusvrij zijn van de veestapel en de enting tegen mond- en klauwzeer nu ook het leukosevrij zijn wordt opgenomen. Bedrijven, die met leukose besmet zijn of hiervan verdacht worden, kunnen dus geen verklaringen meer krijgen en dus geen dieren meer "voor het leven" verkopen. Het markten, uitscha- ren etc. van dieren van besmette of verdachte bedrijven wordt nu niet méfer toegestaan. De belangrijkste bepalingen van deze verordening zijn verder dat: - een geïmporteerd rund niet aan een bedrijf mag worden toe gevoegd op straffe van slachting, tenzij een officieel attest aan wezig is, dat het dier afkomstig is van een leukose-onVerdacht bedrijf uit het Buitenland; bij deze dieren vindt ook direkt na import nog een bloedonderzoek plaats; - besmette en verdachte bedrijven kunnen worden verplicht bloedonderzoek te doen bij aangewezen runderen; - besmette en verdachte runderen op aanwijzing van de ge zondheidsdienst tegen vergoeding van het verschil tussen ge bruikswaardeen slachtopbrengst moeten worden geslacht deze vergoeding is gebonden aan een maximum van 2000, - de kontrole op het voorkomen van de ziekte verder plaatsvindt door melding door de slachthuizen van het eventueel aanwezig zijn van leukosegezwellen bij slachtrunderen. Alle bedrijven, waarop nu geen importrunderen aanwezig zijn of de laatste jaren zijn geweest of waarvan anderzins geen aanwij zingen over een eventuele besmetting aanwezig zijn, worden als vrij van leukose beschouwd. De bedrijven, die met leukose besmet zijn of verdacht worden van leukose of waar nog dieren aanwezig zijn, die aan een onderzoek zijn onderworpen, werden hiervan reeds door de gezondheidsdiensten op de hoogte gebracht. Gelukkig is het aantal besmette of verdachte bedrijven nog gering. Door het in werking treden van de verordening zijn nu de mogelijkheden aanwezig om de ziekte verder terug te drin gen. Meer dieren per bedrijf en per man; dat is een ontwikkeling die ook in de kalfsvleesproduktie de laatste jaren duidelijk te zien is geweest. Belangrijk daarbij was dat vooral het voeren zo weinig mogelijk handwerk moest kosten. Daarom heeft een werkgroep een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van verschil lende voedermethoden. Daarbij is vooral aandacht besteed aan een verregaande automatisering. Het uiterste dat in dit opzicht is beproefd is een regelmatig voor de kalveren langs rijdende drenkautomaat. Hoewel een derge lijk apparaat technisch wel toepassingsmogelijkheden leek te hebben, leverde dit systeem toch te veel praktische problemen op die niet of onvoldoende konden worden opgelost. De knel punten hadden vooral betrekking op voedinsstoornissen, terwijl de voederbenutting en de groei van de kalveren onvoldoende was. Ook was het sterftepercentage te hoog. Verder waren er technische problemen ten aanzien van de juiste afstelling van de automaat voor de concentratie van de kunstmelk, de overgang van beperkte naar onbeperkte melkopname per drenkmaal en de aanpassing van het aantal keren drinken per dag. Het door de werkgroep uitgebrachte rapport "Automatisering bij de voedering van vleeskalveren" is verkrijgbaar door storting van 5,- op gironummer 2307421 van het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad, met vermelding van: zend mij rap port nr. 45. Einnenkort zal bij het Centraal Veevoederbureau verschijnen de 29ste druk van de Verkorte Tabel, in houdende de voedernormen voor de landbouwhuis dieren en de voederwaarde van veevoeders. De belangrijkste reden van het verschijnen van de 29ste druk van de Verkorte Tabel is gelegen in het feit dat het zetmeelwaardesysteem met ingang van mei 1977 is vervangen door een nieuw netto-energiesys teem voor herkauwers (en paarden). Dit betekende dat de voedernormen voor de diverse categorieën rundvee alsmede voor paarden, schapen en geiten dienovereenkomstig moesten worden aangepast. Zo worden de voedernormen voor melkvee, jong rundvee bestemd voor de melkveehouderij, volwassen mest- vee, paarden, geiten en schapen met uitzondering van ramlammeren thans uitgedrukt in Voedereenheden Melk (VEM) en die voor jong mestvee (vleesstieren) en ramlammeren in Voedereenheden Vleesvee In tensief (VEVI). Om de thans vermelde voedernormen zojuist moge lijk te hanteren werd ook de toelichtende tekst waar nodig aangepast. Voor herkauwers en paarden zijn de voederwaarde cijfers uiteraard ook in VEM en VEVI (en gvre) op gegeven. Bij de ruwvoeders worden, naast de VEM-, VEVI- en gvre-cijfers thans ook het rc- en ras-gehalte in de ds vermeld, teneinde een betere indruk te krijgen over de kwaliteit van het produkt. De voederwaardecijfers voor krachtvoeders zijn geheel in overeenstemming gebracht met die in de Veevoedertabel 1977 van het C.V.B. Dit geldt niet alleen voor de voederwaardecij fers voor herkauwers, doch ook voor die voor varkens en pluimvee. Prijs per stuk: 1 t/m 9 exemplaren 1,50 10 t/m 49 exemplaren 1,40 50 exemplaren en meer 1,30 Bestelling uitsluitend door overschrijving van het verschuldigde bedrag op postgironummer 97 30 17 t.n.v. Penningmeester Centraal Veevoederbureau in Nederland te Lelystad onder vermelding van: expl. Verkorte Tabel". Na ontvangst van het verschuldigde bedrag zal voor toezending worden zorggedragen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uit komsten bekend gemaakt van de steekproef "Dek kingen van zeugen" in februari 1977. Het aantal dekkingen van zeugen bedroeg in februari 1977 bijna 132 duizend tegen rond 131 duizend in februari 1976. Mede op grond van deze uitkomst wordt in december 1977 een aanbod van slachtvarkens verwacht van 1.050 duizènd. Het gerealiseerde aanbod van slacht varkens in december 1976 bedroeg 1.060 duizend. Volgens voorlopige uitkomsten werden er in februari 1977 935 duizend varkens geslacht. Een International weidebouwtractor betekent het beste begin en ook een goed einde van iedere bewerking en elk seizoen. Neem - als het om een tractor gaat - nooit genoegen met middelmaat. Kies de beste een International. De laatste 4 jaar het meest gevraagd (zie CBS). Het tractormerk met de meeste mogelijkheden en de grootste aandacht voor details: Zoals In standaard uitvoering geschikt voor alle werktuigen Importeur H Engldbert N V.. Afd Landbouw Dobbeweg 2-3. Voorschoten Tel 01717 2010 55 PK/50 pk 66 PK/56 pk PK bruto vermogen: pk aftakas bij maximum toerental Vul deze bon in en stuur hem in een envelop aan H. Englebert N V. Dobbeweg 2-3, Voorschoten. U ontvangt dan uitvoerige DUII informatie over I.H. weidebouwtractoren. Of bel 01717 2010 Naam Adres Woonplaats Telefoon Weidebouwbedrijf Loonwerker Student - Volledig onafhankelijke aftakas, onmis baar voor opraapwagen, hooipers en andere werktuigen. - Bijrijdersplaats voor hulp in hooibouw of melktijd. - Duidelijk zichtbare verlichting voor ge bruik in de donkere uurtjes. - Ruime bodemvrijheid voor het werk op de aanrijkuil - 99,9% schone luchtinlaat tegen stof bij het hooien. - Ruim en overzichtelijk platform. De basistypen voor de weidebouw 38 PK/34 pk 48 PK/43 pk A 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10