i OP STERK WATER N atuurlijk is de landbouw gebaat bij een goed grond- waterbeheer. Vanuit dat oogpunt kunnen wij het alleen maar toejuichen dat er regelend opgetreden kan worden. H et ongure weer blijft maar aanhouden: nat, koud, sneeuw en hagel. Op veel plaatsen is daardoor al een flinke achterstand opgelopen met hier en daar zelfs schade aan de gewassen. Veel bed rijf sgenoten hebben dan ook behoorlijk de smoor in, zeker als ze rijdend door de provincie kollega's elders wel op het land bezig zien. Laten we hopen dat het gauw beter wordt. N u we het toch over voor de boer schadelijke groeisels hebben, de herziening distelverordening Zeeland komt op 22 april a.s. weer in de Staten aan de orde. Na de D oor alle trammelant rondom de grondpolitiek zou het je bijna ontgaan dat de Tweede Kamer inmiddels ook de zgn. grondwaterwet behandeld heeft. Deze wet stelt met name regelen voor de onttrekking van water aan de bo dem, onder andere middels een vergunningenstelsel. De kamer heeft deze wet in min of meer gewijzigde vorm aanvaard. De Eerste Kamer zal zich er echter nog over moeten uitspreken. Dat zal naar verwachting echter niet meer voor 25 mei (verkiezingen) gebeuren. In de toe- zuidelijke landbouw maatschappij «ZECGGJE EW SOHmiIYE BIB L/Or/^ L VRIJDAG 15 APRIL 1977 65e jaargang -no. 3377 land- en tuinbouwlilad In dit no. Nieuws uit Brussel pag. 3 Kiezen en delen pag. 4 De bestrijding van oogvlekkenziekte in wintertarwe pag. 5 Natrium tekorten op lichtere gronden pag. 7 Door goede planning een betere grasland produktie pag. 9 Onkruidbestrijding in peulvruchten pag. 10 Builenbrand in Mais pag. 11 Hoe zit dat met de varkenshouderij?.. pag.12 Tuinpi Tuintips pag. 13 Tuinbouwklanken pag. 15 Voor de vrouw pag. 19 Onlangs heeft Dr.Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer in het hoofdpaviljoen van de Flevohof een tentoonstelling over de aardappel geopend. Hij deed dit door als kok gekleed patat-frites te bakken en te serveren. Op de tentoonstelling wordt aan de hand van maquettes, foto's en diaprojektie duidelijk gemaakt wat er de afgelopen jaren is gedaan om het hele jaar door aardappelen van goede kwaliteit te leveren. Een ouderwetse aardappelkuil laat zien wat voor uitgedroogde, sterk gekiemde aardappelen we 25 jaar geleden in het voorjaar kregen voorgeschoteld. Thans staan er over Nederland verspreid luchtgekoelde bewaarplaatsen waarin van oogst tot oogst zo'n 2 miljoen ton aardappelen vorst- en kiemvrij worden opgeslagen. komst zal ook het kwaliteitsbeheer van het grondwater bij wet geregeld worden. Venijn Het venijn zit 'm echter ook bij de grondwaterwet in de staart. In het 48e artikel wordt namelijk aan Provinciale Staten de bevoegdheid verleend, bij wijze van provinciale belasting, een heffing in te stellen wegens de onttrekking van grondwater aan de bodem. Uit de opbrengsten wor den enerzijds de kosten bestreden die zijn verbonden aan de voor het grondwaterbeheer noodzakelijke onderzoe kingen, anderzijds worden daaruit eventuele schadever goedingen betaald. Als grondslag voor deze heffing geldt de onttrokken hoeveelheid grondwater. De Tweede Kamer heeft aan dit artikel nog toegevoegd dat de te betalen heffing voor het onttrekken van grond water gelijk moet zijn aan het verschil tussen de prijs van leidingwater en de standaard-kostprijs van het gewonnen grondwater. Beide prijzen worden per gebied vastge steld. ledereen kan op zijn vingers natellen dat dat een ingewikkelde zaak gaat worden. Men zal het daar dan ook niet gauw over eens kunnen worden. Klein Hoefblad B epaalde groeisels schijnen zich echter weinig van het weer aan te trekken. Ons is tenminste opgevallen dat langs de wegen het klein hoefblad welig tiert. Als dat zich straks uit gaat zaaien...' Enfin, we hoeven U niets te vertellen. In feite hoeft het echter helemaal niet zover te komen als de beheerders van de wegen de bermen vóór de bloei van het hoefblad zouden maaien. Dat komt de verscheidenheid in de begroeiing van de bermen ten goede en de boer hoeft het hoefblad op de percelen niet dood te spuiten. Dat scheelt nog in de kosten ook. Distelverordening aanvankelijke verwarring, die Gedeputeerde Staten deed besluiten het voorstel van de agenda van 4 februari j.l. af te voeren, is er inmiddels opnieuw overleg gevoerd met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de kommissie voor milieubeheer. Een en ander heeft er in geresulteerd dat Gedeputeerde Staten in hun herziene voorstel het uitgangspunt handhaven dat de eige naar/gebruiker van gronden verplicht is deze te zuiveren van de akker- en akkermelkdistel voordat deze tot bloei komen. Het aan deze algemene verplichting gekoppelde systeem van ontheffing is nu nader uitgewerkt voor na tuurgebieden en waterwingebieden. Wij zijn van Gede puteerde Staten er in geslaagd zijn een aanvaardbaar voorstel aan de Staten voor te leggen. G rond waterwet Nog ondoorzichtiger wordt het omdat niet duidelijk is geworden of deze heffing ook voor de landbouw gaat gelden. Door het kamerlid Tuynman (WD) werd bij de behandeling in de Tweede Kamer terecht naar voren ge bracht dat het effekt van grondwateronttrekking door de landbouw in feite minimaal is. De landbouw zou dan ook buiten de grondwaterwet kunnen blijven. De minister (van verkeer en waterstaat) is daar echter niet op inge gaan zodat de beslissing nu bij de provincie s komt te liggen. Provinciale Staten kunnen namelijk in een verordening bepalen dat in bepaalde gevallen geen registratie en der halve ook geen vergunning voor onttrekking vereist is. Daarbij kan vooral gedacht worden aan kleine ontrekkin gen. Daartoe kunnen ondermeer beregeningsinstallatie's gerekend worden voorzover die van grondwater gebruik maken en niet, zoals meestal, van oppervlaktewater. De maximale onttreiking daarvan zal nooit meer dan 10 20 centimeter bedragen. Zoals we allemaal weten is bruik baar water in ons werkgebied een schaars produkt. De grondwaterwet is daarom een goede zaak. Maar he mid del mag niet erger worden dan de kwaal. Wij verzoeken Provinciale Staten, als het zover is, er goede nota van te nemen dat water voor de landbouw een zaak van levens belang is. Oggol. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1