3UID ^Vcor de D e afdelingen hebben gemiddeld 65 leden, variërend tussen 30 en 160. Leeftijd ca. 21 jaar. N; H Hoe het N.O.K. (C.R.M.) denkt over de P.J.Z. en Kees Schipper mm Mmmmk CVrouw De jaarvergadering: voor elk wat wils VONDELING (Dl REDAKTiE KEES SCHIPPER' Enkele kerncijfers Leden: ca. 850, waarvan 210 specifiek agrarisch geïnteresseerd. Verdeeld over 13 afdelingen en 5 RAK's. Ondersteuning: 1 full-time professionele funktionaris; 1 half-ti me typiste. Afdelingen School-/werksituatie van de leden: schoolgaand/studerend: ca. 40% werkend ca. 30% agrarisch ca. 25% Het ledenbestand vertoont een lichte groei, belangrijker lijkt dat het aktieve deel van het bestand groter wordt. De huisvesting is gevarieerd, maar eigen huisvesting komt gewoonlijk niet voor. Gezien de relatief grote afstanden tussen de leden zou dit ook moeilijk te realiseren zijn. De plaats van de bijeenkomsten wordt nu gevarieerd, zodat de reistijden wat over de leden ver spreid worden. De aktiviteiten, in aantal 40 a 50 per seizoen, vertonen een gevarieerd beeld, zij het met aksenten. De vorming wordt niet zozeer gezocht in "zware" aktiviteiten, maar zit meer impliciet in het opzetten van en deelnemen aan "lichtere" aktiviteiten. In cijfers: Van de ca. 20 aktiviteiten, waaraan een lid gemiddeld deelneemt, zijn oneel, er naar verschijningsvorm ca. 6 rekreatief, 7 kreatief/t 3 diskussie-/gespreksgroepen, 3 bestuurlijk/voor bereidend. Daarnaast een deelname van ca. 1,4 aan provinciale en landelijke aktiviteiten. De variatie in aktiviteiten hangt samen met de doelgroep: uit de plattelandssituatie bestaat een drempel om aan verschillende vormen van sociaal-kulturele aktiviteiten, zoals die gespeciali seerd in andere verbanden geboden worden, deel te nemen. Door leden te aktiveren en te motiveren is gekozen voor een werkwijze met veel kommissies/voorbereidingsgroepjes. Het grote aantal bestuurlijke/voorbereidende aktiviteiten moet ook in dit licht bezien worden. Deelname aan landelijke aktiviteiten is gering. De wat geïso leerde positie van Zeeland en de grote afstanden spelen hierbij een belangrijke rol. De onderlinge bar.d boven afdelingsniveau wordt vooral gezocht in de provincie. Het tussenniveau Een tussenniveau in de betekenis van een niveau tussen de afdelingen en de provincie, ontbreekt vrijwel. (K)ringen, zoals die in andere provincies voorkomen kent men in Zeeland niet (meer). Provinciale kommissies zijn wel als een vorm van tus senniveau te beschouwen, hierop wordt bij de "begeleiding" teruggekomen. De provincie Dc e afdelingen zijn gebundeld in een provinciaal niveau. Middels vertegenwoo'rdigingen in het provinciale bestuur loopt er een direkte lijn van afdelingen naar bestuur en omgekeerd. Naast het koördineren en stimuleren van afdelingen heeft de rovincie een funktie in het bevorderen van de onderlinge band, etgeen o.a. gebeurt door het organiseren van gezamenlijke provinciale aktiviteiten. Een plattelands jongeren organisatie ontplooit vele aktiviteiten voor haar leden Deelname uit de steekproef (320) aan provinciale aktiviteiten is 217 x sport, 118 x kreatieve/kulturele aktiviteiten, 41 x kur- sus-achtige aktiviteiten, 31 x deelname aan kommissies en 11 x studiereis. Bij de kursussen en kommissies moet bedacht worden dat een zelfde aantal deelnemers meerdere malen bij elkaar kan komen. De waardering voor de provinciale aktiviteiten door de afdeli ngen is groot. Funktie van provinciale niveau-begeleiding KJ oals gezegd is de waardering voor het provinciale niveau en de begeleiding, die van daaruit gegeven wordt, hoog. Van hieruh vindt stimulering plaats van lokale aktiviteiten, uitwisseling van ideeën en daarmee verzorging van de kontinuïteit. De vele bes tuurswisselingen dragen mede bij aan de behoefte aan dit ni veau. Bij de afdelingen bestaat de vrees, dat zonder ondersteu ning uit 't provinciaal niveau de aktiviteiten zich tot het ont spannende vlak zouden beperken. De funktionaris speelt hierin een belangrijke rol. Verschillende funkties van hem worden genoemd: - "startmotor" voor de afdelingen; het geven van aanzetten, die de afdelingen dan oppakken en uitwerken. - bewustmaking besturen - oppakken en uitvoeren van taken, waar vrijwilligers uit tijds gebrek niet aan toekomen. Dit dient echter beperkt te blijven. - verzorgen kontinuïteit middels opslag en overdracht kennis en informatie. - helpen bij, mede geven van inhoud aan programma's. Samenvattend kan zijn taak beschreven worden als stimulerend en adviserend/vormend op afdelingsniveau en als stimulerend en adviserend/vormend op provinciaal niveau. Met dit laatste wordt bedoeld, dat gestreefd wordt naar vorming door middel van kommissies/groepjes op provinciaal niveau, met als intentie dat deze weer aktiverend werken op afdelingsniveau. Het in stellen van een provinciale vormingskommissie is hiervan een voorbeeld. Een probleem hierbij is, dat het moeilijk is om leden op provinciaal niveau te motiveren en te aktiveren. Bovendien krijgt genoemde aanpak pas sinds een aantal jaren gestalte in de werkwijze. Het gevolg hiervan is dat er bewuster aan de vorming moet worden "getrokken", en dat er meer op afdelingsniveau begeleid moet worden dan wenselijk is. De vraag is, hoe het genoemde overdrachtsmodel beter gestalte kan krijgen. Enerzijds moet er rekening gehouden worden met geneigdheden van de leden, anderzijds is het naar onze mening mogelijk het model sterker tot zijn recht te laten komen dan thans het geval is, zelfs indien rekening gehouden wordt met de groeifase, waarin de betrokken funktionaris dit aspekt gebracht heeft. Het streven moet immers blijven een vrijwilligersorganisatie, waarvan de leden niet alleen vrijwillig lid worden, maar waarin zij het bereid zijn zich vrijwillig ten behoeve van elkaar in te zetten. Juist in dit laatste ligt tevens het grootste vormende; ont plooiende element. Wanneer we de zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid van de leden en afdelingen vergelijken met een elastiekje, dan is het de kunst het elastiekje zo ver mogelijk te rekken, zonder dat het breekt. Onze opvatting is dan, dat in de huidige situatie het elastiekje verder uitgerekt kan en moet worden. Tenslotte blijven wij bij onze opvatting t.a.v. de éénmansposten, te weten dat verantwoord professioneel funktioneren in een dergelijke struktuur uiterst moeilijk is en dat dit zijn weerslag heeft op het funktioneren van de afdelingen. Erkend wordt zonder meer de geïsoleerde en daardoor moeilijke situatie van de P.J.Z.niettemin dient gedachtenvorming hierover op gang te komen. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. ls een jaarvergadering altijd saai? Niet altijd denk ik. Zeker niet als je belang stelt in de vereniging die de jaarvergadering houdt en als je wilt weten wat die vereniging zoal doet. Dat geldt ook voor de jaarvergadering van de Ned.Bond van Plattelands vrouwen afdeling Zeeland. Donderdag 28 april is er weer één, zoals gebruikelijk in de Prins van Oranje in Goes, aanvang half elf. Het openingswoord van de presidente, mevrouw L.J.de Regt-van Maldegem, is altijd interessant om aan te horen. Zij probeert in wat zij vertelt haar visie op de werkzaamheden van de Bond te geven. Een presidente verwoordt op dat moment "de" bond en de ideeën van die bond, maar (gelukkig) altijd gezien door haar eigen bril. Een jaarvergadering houdt altijd in, dat er verslag wordt gedaan van de financiële en administratieve wederwaardigheden. Se- kretaresse mevrouw A.van der Leeden heeft in de verslaggeving van de aktiviteiten van alle afdelingen een naam te verliezen: zij slaagt er elk jaar in alles afwisselend en puntig op een rijtje te krijgen. Een bestuursverkiezing is ook een typisch agendapunt voor een jaarvergadering. Dit keer twee nieuwe bestuurskandi- daten: een vertegenwoordigster van de kring Schouwen-Duive- land en een van de kring Oost-Zuid-Beveland. Vervolgens een impressie van de werkzaamheden in het hoofd bestuur van de bond en twee korte inleidingen: over de Open School en over een Studiereis van de Zeeuwse Vrouwenraad naar België. Alvorens het pauze is en de nieuwe bestuurskandi- daten bekend zijn geworden, volgt een Belangrijk Onderdeel: de drie provinciale wedstrijden. Er zijn drie wedstrijden: a. handwerken b. bloemschikken c. rollenspel, krant of liedje over het onderwerp: Geen baan - Wel werk. veel vrouwen zijn er echte meesteressen in. Wie wat "leniger van geest is dan van handen kan in plaats van het bloemschik ken meedoen met de derde provinciale wedstrijd: het uitbeelden van het onderwerp dat naar voren is gebracht door de kommis sie Vorming. Iedereen kan nog meedoen en dat kan zowel indi vidueel als met een groep. Nogmaals even de drie technieken: 1. het maken van een rollenspel 2. het samenstellen van een krant 3. het maken van een lied De jury wordt gevormd door de leden van de kommissie Vor ming. Stuur uw werk zo in, dat niet direkt uw naam onder het lied (o.i.d.) staat. a de pauze treedt mevrouw Yvonne Keuls op. Een leuke keuze van het bestuur, want velen zullen deze mevrouw kennen uit het weekblad Margriet, waarin zij korte stukjes schrijft. Zij bewerkte voor de televisie boeken als Klaaglied om Agnes en De boeken der kleine zielen. Zij schreef: Groetjes van huis tot huis, Van huis uit en Jan Hap en z'n maat. Dit laatste boek (levend besproken in de PZC) handelt over haar ervaringen in een opvangcentrum voor jonge mensen. Kortom, wie eens echt wil zien en horen wat de afdeling Zeeland doet (en dat is veelomvattender dan wat uw eigen afdeling organiseert), moet donderdag de 28e maar eens een dagje vrij nemen van het huiswerk en naar Goes komen. et is leuk dat deze drie zo gekozen zijn, omdat veel vrouwen uit deze onderwerpen een keuze zullen kunnen maken om mee te doen. Het handwerken is altijd een reuze geliefd onderwerp, Waar werd oprechter trouw dan van de hond tot vrouw (of tot de bazen beter gezeid) ter wereld ooit gevonden? Twee wezens gloe'nd aaneengesmeed of vastgeklonken en verbonden in lief en leed. De band, die 't harte bond der bazen tot de hond. De hand, die streelt, de tong die lekte. Met pens en runderhart gevoed zolang de voorraad strekte bandt hun gemoed. Nog sterker bindt de band, van hand langs riem tot halseband, die hen dan ongescheiden dag in dag uit op straat hun wandelingen leidde tot beider heil en baat. Geen straffen blust dit vuur, het edelst, dat natuur ter wereld heeft ontstoken. Wat ook misdoet de baas of vrouw nog nooit heeft hond een band verbroken. Onwankelbaar zijn trouw. Maar zo het lot geviel smolt liefde in de ziel der bazen met het weer en 't naderen der vrije dagen. Voor hen was 't niet zo'n vreugde meer als zij zijn hondse liefde zagen. A Is, om het grotere gemak, hond uit de auto wordt gesmakt zal nog het beest de bazen volgen. Het rent het hart te barsten! Zo'n baas maalt niet om de gevolgen. Hij is bevrija van zijne lasten. Waar werd oprechter trouw dan van de hond tot vrouw (of tot de bazen beter gezeid) ter wereld ooit gevongen? Maar, van zo'n baas tot hond! Diens aanzien is geschonden tot op de diepste grond. L.H.G.v.d.H.- M.P. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19