W anneer we spreken over ongunstige resultaten welke worden behaald binnen het bedrijfsleven, dan geldt dat helaas nog steeds voor vele ondernemers in de fruitsektor, waar men het nu en in de komende maanden moet hebben van de Golden Delicious. Het gaat nog altijd bijzonder slecht met de prijsvorming van dit be langrijkste appelras waarvan nog grote hoeveelheden beschik baar zijn, niet alleen in ons land, maar overal in West Europa. De hoop dat het beurtjaareffekt, dat we dit seizoen meemaken, zou resulteren in lonende prijzen, is helaas niet uitgekomen. Over Een winterse Pasen DINGEN VAM DD WEEK Wat gaat het worden? Proefstation voor de Fruitteelt bestaat 75 jaar Het was op Zuid Beveland de laatste twee weken bitter koud. De laatste keer schreven we al over een toenemende kans op nachtvorst, maar we hadden niet verwacht dat de temperatuur zo laag zou dalen. Verscheidene malen lag er 's morgens een dikke plak ijs op het water en was de grond spijkerhard. Het was meer winters dan in december - januari, vooral ook door de vele hagel en sneeuwbuien. De ontwikkeling van de fruitbomen is door dit alles vrijwel tot stilstand gekomen. Met warmer weer hadden de peren in volle blo,ei gestaan, nu zijn er alleen bij de Precoce de Prevoux wat open bloemen. Wel staan een aantal pruimerassen in bloei. De voorlopige indruk is dat de vorst nog niet veel schade heeft veroorzaakt. Weliswaar zijn er o.a. bij Precoce veel bevroren bloemknoppen te vinden, maar er zijn ook nog gave knoppen en de ervaring heeft geleerd dat zelfs bij 80% bevroren knoppen nog een goede oogst kan volgen. Ook bij Goudreinette zagen we al wat bevroren bloemknoppen, maar hierbij is het percentage tot nu toe zo laag dat er niet van schade kan worden gesproken. Waarschijnlijk is wel de eerste bloesem van de rode bessen verloren gegaan, terwijl we. ook een zwaar hoofd hebben in de vruchtzetting van de thans bloeiende pruimen. Dat het pittig vroor was ook te zien aan de frambozen, het blad hing er slap bij en werd gedeeltelijk bruin. Het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, bestaat 75 jaar. In die periode is er veel veranderd. Rond 1900 was er nog" sprake van een primitieve bedrijfsvoering, nu echter is de fruit teelt ontwikkeld tot een technisch hoog niveau. Dit is niet voor een appel en een ei verkregen. Een en ander leidt tot een grote kapitaal behoefte en stelt verder hoge eisen aan de vakkennis van de fruitteler. De ontwikkelingen in de fruitteelt zoals o.a. die van hoogstam via slanke spil naar de nog intensievere plantsystemen zijn produkten van de gezamenlijke inzet van de vindingrijke fruittelers, de proeftuinen en het Proefstation voor de Fruitteelt. Het huidige onderzoeksysteem is uiteraard ook afgestemd op de belangen van de fruitteler, zoals o.a. uit het volgende blijkt. - onderzoek naar betere teeltmethoden (plantsystemen en snoei), rassenonderzoek, virus- en klonenonderzoek, onderzoek naar mogelijkheden voor bétere bestuiving en de werking van groeiregulatoren (chemisch dunnen en groeiremmers); - teelt- en rassenonderzoek bij aardbeien en houtige kleinfruit- gewassen (bessen, bramen en frambozen); - onderzoek naar druppelbevloeiing (dit wordt verricht in nau we samenwerking met het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid te Haren (Gr.); - onderzoek naar de bestrijding van schimmels en insekten (in nauwe samenwerking met het Instituut voor Plantenziekten- kundig Onderzoek te Wageningen); - onderzoek naar de achtergrond van de verhouding tussen groei, vruchtbaarheid en kwaliteit; en tenslotte, onderzoek naar de economische betekenis van nieuwe plantsystemen en boomvormen bij de teelt van groot fruit. In het verleden is er trouwens ook veel gebeurd op het Proef station, het hieronder volgende lijstje toont dit duidelijk aan. - in 1902 werd door enkele fruittelers, in samenwerking met de Rijkstuinbouwleraar Camman, de basis gelegd voor de stichting van een proeftuin voor Zeeland. Dit werd gedaan om de in opkomst zijnde tuinbouw in Zeeland te stimuleren. In dat jaar O p het moment dat we dit schrijven zijn nog steeds de ge sprekken aan de gang binnen de bankwereld in ons land over een beperking van de woninghypotheken. De Nederlandse Bank heeft zgn. kredietbeperkende maatregelen aangekondigd omdat het helemaal fout dreigt te gaan op dat punt. Er is in 1976 een enorme groei geweest van de hypotheken en de Nederlandse Bank is van mening, dat dit niet langer ongebreideld kan worden toegestaan. Er komt veel te veel geld in omloop en het versterkt de inflatietendens in hoge mate. Het is voor de kopers van woningen bijzonder gemakkelijk ge worden om geld aan te trekken. De tijd dat men zelf toch wel iets moest bezitten is praktisch voorbij. Op alle mogelijke manieren wordt de aspirant-kopers voorgehouden dat het kopen van een eigen huis met geleend geld in feite alleen maar betekent het meespelen in een lotto zoender nieten. Sommige geldgevers gin gen er zelfs op 'n vrij agressieve manier tegen aan in de slag om de klandizie van de huizenkoper. De Nederlandse Bank is van mening dat het niet langer zo door kan gaan en de verwachting is dat er selektief opgetreden zal worden in de komende tijd wan neer het gaat om het verstrekken van hypotheken. Vooral de partikuliere sektor zal daarbij de aandacht krijgen want daar liggen de meeste problemen. De kredietverlening aan het bedrijfsleven zal zoveel mogelijk worden ontzien, zo is reeds van verschillende kanten meegedeeld. Het uitstel van de bloei is in beginsel gunstig, want daardoor neemt de kans toe op hogere temperaturen, meer insekten voor de bestuiving en dus op een bevredigende vruchtzetting. Het was nauwelijks nodig om tegen schurft te spuiten en de meeste luis ging dood van de kou. Echter niet alle luis, regelmatig vonden we nog exemplaren die de vorst hadden overleefd. Knap werk. Conference, eigenlijk een peer met kwaliteiten die te goed zijn om waar te lijken voor de veel geplaagde Nederlandse fruitteler. Met dit alles wordt het in elk geval geen vroege bloei meer. De weersverwachting luidt: aanhoudend koud, terwijl het al bijna half april is. Zodra het weer overslaat kan het vlug gaan, hoewel de bodemtemperatuur voorlopig wel laag zal zijn en de wortel- aktiviteit ook afgeremd zal wezen. Het koele weer is gunstig voor de afzet van de Golden Delicious, hoewel dat nauwelijks in de prijs tot uiting komt. Het fruit is rijper dan voorgaande jaren en bij hogere temperaturen daardoor sneller afgeleefd als het eenmaal uit het koelhuis is. Menigeen heeft moed op oplopende prijzen in mei-juni, maar dan moet men wel tijdig geplukte, redelijk groene appels hebben. Met de afzet van de Conference is het weer bijzonder goed verlopen. De prijs is na Nieuwjaar snel gestegen tot een erg aantrekkelijk peil. Jaar na jaar zit het goed met de gekoelde Conference. Van alle appel- en pererassen is het langzamerhand werd de vereniging "Zeeland's Proeftuin" opgericht en een oude hoogstamboogaard van 85 are gepacht om als proefterrein dienst te doen. Dit perceel lag te Wilhelminadorp; - in 1925 werd op Zeeland's Proeftuin de eerste proef op het Europese vasteland geplant met de zestien verschillende vege tatief vermeerderbare onderstammen van appelbomen, die men op het Engelse Proefstation te East Malling had onderscheiden; - in 1940 werd aan Zeeland's Proeftuin een laboratorium ver bonden om wetenschappelijk onderzoek te doen naar de be strijding van voor de fruitteelt schadelijke insekten en schim mels en later ook naar de problemen van bodem en bemesting in de fruitteelt; - in 1954 werd Zeeland's Proeftuin met zijn laboratoria verheven tot het landelijke Proefstation voor de Fruitteelt. Er werd be gonnen met teeltkundig onderzoek bij groot- en kleinfruit en met onderzoek naar de achtergronden van de vruchtboomgroei; - in 1963 werd aan het PFW te Wilhelminadorp het Consulent schap in Algemene Dienst voor de Fruitteelt verbonden met als taak de teelttechnische en later ook bebedrijfseconomische in structie van de fruitteeltvoorlichters. Een 75 jarig bestaan, gaat niet onopgemerkt voorbij. Er is een jubileumprogramma samengesteld, met als hoogte punten o.a. - in juni en juli Enkele open dagen gericht op de klein- fruitteelt - van 2-12 augustus Open dagen voor NFO-kringen en -afdelingen vooral gericht op de teelt van groot fruit - 15 en 16 augustus Open dagen voor individuele fruitte lers vooral gericht op de teelt van groot fruit - 19 augustus Officiële viering van het jubileum - 30 augustus Opening te Wilhelminadorp van het ap pelseizoen 1977 door het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen. Het is duidelijk dat daar niet het grootste gevaar vandaan komt. Een ondernemer, zeker niet in onze sektor, zal als regel niet overgaan tot het doen van onverantwoorde investeringen. Er is binnen 't bedrijfsleven ook 't afgelopen jaar nog al wat geïn vesteerd, maar aan de andere kant zijn bij een groot aantal bedrijven de resultaten zodanig geweest dat men de middelen niet had om eigen financiering toe te passen. Om bij te blijven moest dat met vreemd geld gebeuren. De keerzijde van de medaille was dat men achter blijft, wanneer men het nalaat. We mogen ver onderstellen dat bij de kredietbeperking die gaat komen, er niet getornd zal worden aan de kansen om te investeren voor het bedrijfsleven. Er gaan trouwens ook binnen de kring van de demissionaire regering nog steeds stemmen op die pleiten voor steun aan het bedrijfsleven. Aan de andere kant is de jongste maatregel van minister Lubbers, inhoudende dat de stijgende loonkosten als régel niet doorberekend mogen worden in de prijzen door het bedrijfsleven allesbehalve opgewekt ontvangen. Er is veel kritiek op deze maatregel, waarvan vele ondernemers zeggen dat het een direkte aanslag is op de bestaansmogelijkhe den van hun bedrijf. Het is een bijdrage in de strijd tegen de inflatie, die zich toch nog altijd moeilijk laat bedwingen. Men kan zich zelfs afvragen of het wel de bedoeling is ze te bedwingen, maar dat is een ander verhaal. het betrouwbaarste en meest winstgevende ras geworden. De Golden heeft ook een glorietijd gehad en is nu fors gezakt. Men kan zich afvragen of de Conference dezelfde weg op zal gaan. Evenals de Golden Delicious is het een ras dat, (gezien als peer) vroeg vruchtbaar is, elk jaar draagt en uitmunt door een hoge produktie. Tevens is de Conference gemakkelijk te telen. Komt er door de vele nieuwe aanplant ook geen overproduktie van? Het is moeilijk te zeggen, maar de situatie is duidelijk anders dan bij de Golden. De Golden Delicious wordt overal in de wereld op grote schaal geteeld en gedijt o.a. in Frankrijk beter dan in ons land. De Conference is in een koel wisselvallig kli maat als in Nederland en Engeland het beste op zijn plaats en wordt slechts in een zeer klein deel van de wereld op grote schaal geteeld. In Frankrijk en Italië komt de Conference wel voor, maar het klimaat is er voor deze peer niet ideaal en de aanplant is er dan ook slechts beperkt. Theoretisch is de Conference dan ook voor Nederland (en België) de sterkste troef en het lijkt verantwoordhiervan een gepast gebruik te maken. Vroeg en goed vruchtbaar, weinig ziekteproblemen, ideaal om te koelen, goed van smaak, prima verhandelbaar in de periode tussen koelhuis en konsument, het is in feite een wonderpeer. Eigenlijk te mooi om waar te zijn, vooral voor een zo weinig verwende fruitteler. Het is het zwakke punt van de fruitteelt dat we verder zo weinig winstgevende rassen hebben. Aangezien in ons Thoolse gebied in de week vóór Pasen, de' grond het nog steeds niet toeliet, dat er gezaaid of gepoot kon worden, is er weinig nieuws te vermelden. Uiteraard is er dan nog wel voldoende tijd, om de vakbladen goed door te nemen. Het heeft ook onze aandacht getrokken.dat er over het vraagstuk van het part-time boer of tuinder zijn, nogal wat reakties zijn geweest. Dit is niet te verwonderen, daar velen dit aanvoelen als een verdere achteruitgang van het vrije ondernemerschap. Het is wel een teken aan de wand, in hoe verre de uittocht uit het agrarisch vak in de naoorlogse jaren om zich heen heeft gegrepen. De in de zeventiger jaren begonnen opzet, dat in het overgrote deel der ondernemingen hetzij groot of klein, geen vreemd personeel meer wordt aangehouden, dreigt nu te belanden in het feit dat de onderneder zelf er nu ook nog maar een baantje bijzoekt ter versteviging van zijn inko- ,men. Met de moderne mechanisatie mogelijkheden kan er door de grote loonbedrijven praktisch alle werk worden uitgevoerd. Gevolg daarvan is, dat op den duur de ondernemer ook zichzelf uitschakelt, op zijn eigen bedrijf als werkkracht. Dat velen dan gedeeltelijk in loondienst gaan, of een flinke bijbaan zoeken, kan ook zijn oorzaak hebben in het feit, dat het steeds alleen te moeten werken de mens dit te eenzaam wordt, en hij over gaat tot het part-time boer zijn. Voor een zeker deel van de ondernemers zal dit, voor wat betreft hun inkomen, en voldoening hebben in hun dagelijks werk, de beste oplossing zijn. Vooropgesteld dat ieder voor 100% vrij is, op welke manier hij aan zijn inkomen wil geraken, vragen wij ons toch wel eens af, is het in alle gevallen wel nodig, om zijn bestaan op die manier in te richten? Niet in alle gevallen; maar soms lijkt het op een vlucht uit de verant woordelijkheid, die het vrije bedrijf ons nu eenmaal oplegt. Is het dan zo ideaal dat men al zijn vrije uren die het werken in bijv.: loondienst verschaft, noodwendig moet besteden aan het eigen bedrijf? In veel gevallen ziet men dan ook, dat het rende ment van het eigen bedrijf drastisch achteruitgaat. Dit is te verklaren uit het feit, dat men niet altijd meer in staat is, om de juiste handelingen op de juiste ogenblikken uit te voeren. Zijn er niet verschillende bedrijfstypen die, wanneer alle mogelijkhe den worden aangegrepen die hun eigen streek biedt, kunnen komen tot een volwaardig bedrijfsinkomen? Men zal dan wel moeten komen tot een hem het best lijkend zaaiplan, waarbij de intensieve teelten een aangepaste rol spelen en de ondernemer het gehele jaar van betaald werk voorziet. Het is dan ook nog mogelijk, dat men met intensieve teelten, op bedrijven van minder dan 15 ha, twee a drie gezinnen een verantwoord bes taan kan verschaffen. In wezen zullen alleen die bedrijven zich kunnen handhaven, die blijvend werk kunnen verschaffen voor 114- 2 werkkrachten. In bedrijven met alleen de ondernemer als werkkracht, of soms nog minder, zit de kiem van verdwijnen, omdat er geen opvolging inzit. Best mogelijk dat in de toekomst het part-time boer of tuinder zijn toe zal nemen, want gelukkig is ieder vrij. hoe of hij dit zal aanvaarden. Toch vermoeden wij, dat dan de opbrengsten uit land- en tuinbouw, naar beneden zullen gaan, want niemand kan voor 100% twee heren dienen. Elk vak vraagt nu eenmaal de gehele inzet en kennis van de totale mens, in de uitoefening van zijn beroep. wegend is deze appel uit de koelhuizen verkocht wordt voor belangrijk minder dan de kostprijs. Er is reeds enige tijd hoop op een verbetering, maar het duurt erg lang voor dat komt. Met het uit de markt nemen van Golden Delicious ingevolge de E.E.G. interventieregeling is 't tot nu toe meegevallen omdat de indus trie de appelen meestal heeft afgenomen boven het interventie prijsniveau, maar voor prijzen welke de fabrieken bereid zijn te betalen, kan men geen appelen telen, zeker geen appelen die nog bewaard moeten worden. Het vorig jaar werden naar schatting in West Europa rond 800 miljoen kg appelen uit de markt genomen en dat gaf toen de doorslag voor het invoeren van de rooiregeling voor appelen in de E.E.G. waarop voorheen zeer sterk was aangedrongen door het COPA. Volgens het COPA moest de rooiregeling dermate aantrekkelijk worden gemaakt dat er grote oppervlakten appelen gerooid zou den worden. Thans blijkt dat dit niet het geval is geworden. De oppervlakten welke zijn aangemeld zijn zo klein dat ze geen wezenlijke invloed zullen hebben op de totale appelproduktie in de E.E.G. Dat wordt vooral in fruittelerskringen in Nederland en België ernstig be treurd want de problemen in de fruitteelt en speciaal rond de afzet van appelen, worden veroorzaakt door Frankrijk en Italië. Daar ligt de oorzaak van de overproduktie van appelen binnen de E.E.G. en nu men daar niet of slechts zeer weinig blijkt te rooien is duidelijk dat men kennelijk bij interventie van appelen volgens de E.E.G.-regeling een zodanige prijs ontvangt dat het nog inte ressant is om ze er voor te telen. Hiertegen richt zich de kritiek o.m. in ons land. Het interventiesysteem is nuttig maar het is uit de hand gegroeid door de verschillen in geldwaarde binnen de E.E.G. Geen wonder dat nu blijkt dat men in de landen waar de overproduktie wordt veroorzaakt, geen behoefte heeft om er wat tegen te doen, de roep om maatregelen voor een rechtvaardiger interventiesysteem, groter worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15