BASF Bij vroege zaai en zachte winter meer oogvlekken-voetziekte. Met Gycocel Extra en Bavistin M een stevige haimbasis. Cycocel Extra, weerzo'n uitgedokterd BASFprodukt! D e schoonheid van de appelbloesem ging uiteraard ook de kweker en toepassers van siergewassen van de tuin niet ongemerkt voor bij. De natuur verschaft in de vorm van een aantal "wilde" soorten meer of minder fraaie uitgangsvormen. In die soorten werd naar be tere selekties gezocht en de verschillende soor ten werden naar hartelust gekruist. Verzame laars brachten van hun expedities in verre lan den nieuwe soorten mee. Enerzijds waren die soorten op zich soms al zeer waardevol en an derzijds bezaten ze eigenschappen die de kwe kers door middel van kruising aan andere soo rten wilden toevoegen. Zo werd er omstreeks de eeuwwisseling vanuit Rusland een rood bladige en purperbloeiende soort aangevoerd. Deze soort zou één van de belangrijkste krui- singsouders worden voor de sierappel. De prachtige donkere rood-violet bloeiende hy briden zijn het resultaat van de inbreng die deze Russische appel bij de diverse kruisingen gehad heeft. Een appeltje voor de sier Beveland B.V. C.J. Nouse vruchtdracht, de groeikracht en de weerstand tegen ziekten en plagen. Ondanks die vrij strenge selektie bestaat het sortiment toch nog uit tientallen waardevolle sierappeltjes. Er zijn struiken en bomen. Bloe men variëren van wit, rose, rood tot donker violet. De vruchten die een belangrijk deel van de sierwaarde vertegenwoordigen zijn er in verschillende groottes, verschillende kleuren en van de goede hybriden blijven ze van sep tember tot kerstmis de boom tooien. Van de ziekten en plagen is vooral het meer of minder van zich steeds uitbreidende zwarte vlekken. In zwaar aangetaste toestand maakt de plant a.h.w. een haast verkoolde indruk en is er van schoonheid geen sprake meer. Vooral van hy briden waarvan de vruchten de sierwaarde be palen is dit van groot belang. Gelukkig hebben ook in dat opzicht de verschillende kruisingen hun vruchten afgeworpen en beschikken we over voldoende schurftvrije hybriden. Het sierappelsortiment biedt voor elk wat wils, om een keus te kunnen maken zullen we de in de loop der jaren als best beoorde Malus (want Liangs de dan zo feestelijke dreven bloeien ieder voorjaar in een uitbundige, haast maagdelijke schoonheid, de boomgaarden. Een pracht die aan zeggingskracht wat aan het inboeten is door de veranderende boomvormen, maar die desondanks nog velen in vervoering weet te brengen. De jaarlijkse bloesemritten en bloesemwandeltochten zijn daarvan een sprekend voorbeeld. B ehalve die rode hybriden hadden de sexuele escapades van die verschillende appelsoorten nog een groot aantal hybridekindertjes tot ge volg. Kindertjes, die niet altijd de hun toege dachte eigenschappen bleken te bezitten of vi taal genoeg waren om weerstand te bieden aan de ziekten en plagen die van tijd tot tijd een aanslag op hun prille leven pleegden. In de het appeltreurvormpje Malus met jade behangen 'Red Jade", als "de haast maagdelijke schoonheid van de ap pelbloesem" loop der jaren werd dan ook het kaf van het koren gescheiden. Eigenschappen waarop in dit verband werd gelet waren de bloei, de vatbaar zijn voor schurft erg van belang. Schurft is een schimmelziekte die zich mani festeert op bladeren en vruchten in de vorm een met botergele appeltjes overladen Malus "Butterball" zo heet hij bij kweker of tuincentrum) hybriden de revu laten passeren. Witbloeiend Topper onder de witbloeiende sierappels is Malus sargenti. Deze lage brede struik is over laden met zuiver witte bloemen die later tot kleine, lang gesteelde donkerrode vruchtjes leiden. Rose-bloeiend Zuiver rose bloemen heeft Malus "Dorothea", een matig groeiende struik met dunne opgaande takken. De mooiste rose is Malus floribunda, een dichte klei ne boom die in bloei geheel bedekt is met de talrijke naar wit verbloeiende bloempjes. De vaasvormige groeiende van "Eseltine" heeft grote gevulde bloe men. De dieprose kleur daarvan heeft nog wat don kerder nuances. Roodbloeiend Malus "Almey" is zo'n produkt met rood Russisch bloed. Het is een stevige boom met licht lila-rode bloemen en purperkleurig tot bronsgroen loof. De vruchten zijn rood. Een nadeel van het donkere blad is dat de rode vruchten tegen die kleur niet erg op vallen. Cycoce! Extra toepas sen op het moment dat het gewas een hoogte heeft van 15-25 cm. Dosering in winter tarwe: 1 !4a Th liter per ha. In zomertarwe: 1 liter per ha. Cycocel Extra is gunstig voor ondervruchten graszaad en klaver. Met Bavistin M bestrijdt u oogvlekken-voetziekte. Desgewenst Cycocel Extra als extra halm versteviger toevoegen. De mooiste van de roodbloeiende sierappels is Malus "Liset". Het wordt een compacte boom die op jonge leeftijd al rijk bloeit. Bovendien verschijnen de bloe men al vroeg in het jaar. De enkele helderrode bloe- men worden gevolgd door donker purperen vruchten. de fraaie appeltjes van de Malus "Golden Hor net" blijven soms tot kerstmis de boom sieren Opvallende vruchten 7j\]n de voornoemde sierappels op hun bloemkleur beoordeeld, de hierna volgende ontlenen hun waarde vooral aan de fraaie vruchten die tot laat in de herfst of het begin van de winter de boom sieren. Deze sierappels bloeien merkwaardigerwijs alle nagenoeg wit met soms iets rose nuances. Maliis "Gorgeous" heeft helder rode vruchten die tot november aan de boom blijven. De grote mooie oranje-rode vruchten van Malus John Downii blijven helaas maar tot ok tober hangen. Malus "prof. Sprenger" houdt het met geel-oranje vruchten tot december uit. Evenals trou wens Malus "Wintergold" met gele en Malus zumi "Calocarpa" met kogelronde rode vruchten. Prachtig diep geel en tamelijk groot zijn tenslotte de lang aan blijvende vruchten van Malus "Golden Hornet". De gemiddelde grootte van de verschillende sierappeltjes is zo'n 15-20 mm. T reurvormen einig bekend zijn de treurvormen van de sierap pel. Enkele daarvan zijn Malus "Cheal's Weeping" met grote licht lila-rode bloemen. Malus "Echter- meyer" met licht paarsrode bloemen en Malus "Red Jade" met witte bloemen en massa's eivormige, rode vruchten. Wie de schoonheid van de boomgaarden in soms overtroffen vorm in zijn of haar tuin wil concentreren, heeft daartoe ruimschoots de mogelijkheden. Ook voor dit produkt heeft BASF een technische informatie klaar liggen, die wij u op aanvraag graag en gratis thuis sturen. Met Cycocel Extra verstevigt u de halmbasis om: legering ten gevolge van oogvlekken-voetziekte tegen te gaan vroege legering bij zware gewassen te vermijden het oogsten te vergemakkelijken het aantal werkbare uren met de maaidorser aanzienlijk te ver groten te besparen op droogkosten van het geoogste produkt Bel of schrijf: BASF Nederland B.V., Afd. Landbouw, Tel.: 085 - 71 71 71, Postbus 1019, 6801 MC Arnhem

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13