Chemische onkruid bestrijding in Erwten, Stambonen en Veldbonen D Plantenziektenkundige Dienst Wageningen "e chemische onkruidbestrijding in erwten, stambonen en veldbonen is uitsluitend gericht tegen eenjarige onkruiden. Overblijvende onkruiden moeten in een voorafgaand gewas of in de stoppel worden bestreden. ERWTEN In erwten zijn in het algemeen middelen met een lange wer kingsduur zeer geschikt. De grond moet echter gedurende lange tijd vochtig zijn, anders valt de onkruiddoding tegen. BODEMHERBICIDEN Op de meer vochthoudende grondsoorten, zoals klei- en zavel gronden worden voornamelijk langwerkende middelen ge bruikt. Zo nodig wordt na opkomst nog gespoten met dino- seb-acetaat of met dinoseb. De bodemherbiciden hebben het nadeel ten opzichte van de kontaktmiddelen, dat de teelt van een ondervrucht doorgaans niet mogelijk is. Zij hebben echter een lange werkingsduur en een brede werking. Behalve eenjarige tweezaadlobbige onkrui den wordt ook straatgras goed bestreden. Tevens hebben de middelen een gunstige nevenwerking tegen duist. Wanneer veel duist voorkomt is hiertegen een afzonderlijke behandeling no dig, evenals tegen wilde haver. Vóór het zaaien van de erwten moet dan worden gespoten met 3,51/ha Avandex). Vanwege zijn grote vluchtigheid moet dit middel direkt 3-5 cm diep worden ingewerkt. Breedbladige onkruiden worden door Avadex niet gedood, zodat hiervoor op een later tijdstip nog een ander mid del moet worden gebruikt. Indien met Avadex is gespoten is inzaai van graszaad niet mogelijk, wel kan karwij worden ge teeld als ondervrucht, simazin Merk: Gesatop - 50, Gesatop 500 FW Dosering: 0,6 - 0,75 kg resp. 1/ha. De toepassing moet kort na het zaaien plaats hebben op on- kruidvrije grond. Het middel is vooral geschikt op van nature vochthoudende zavel- en kleigronden tot 25% slib en op leemhoudende zandgronden. methabenzthiazuron Merken: Tribunil, AAmeryl, Söell Tritivin, Luxan Metazuron spuitpoeder Dosering: 3-4 kg/ha Dit middel moet kort na het zaaien worden gespoten. Het is minder geschikt voor zeer humusrijke gronden. Bij gebruik van dit middel in erwten is na de oogst de teelt van een ander gewas niet geheel zonder risiko. Wel kan kool worden geplant of wintergranen en Italiaans raaigras worden gezaaid, cyanazin Merk: Bladex Dosering: 1-2,5 kg/ha Op zandgronden, lichte slempgevoelige klei- en zavelgronden: 1 kg/ha, op löss, rivier- en zeekleigron den tot 25% slib: 1,5 kg/ha, op kleigronden met meer dan 25% slib: 2 kg/ha, op zware humusrijke kleigronden en op dalgron den: 2,5 kg/ha. Bladex moet kort na het zaaien worden gespoten, NIET toe passen in de IJsselmeerpolders in verband met kans op schade. Zaai de erwten gelijkmatig diep (min. 3 cm) en vermijd een grofkluiterige struktuur van de grond, prometryyn/simazin Merk: Camparol Dosering: 1,25 - 2 kg/ha Door de kontaktwerking van prome- tryn worden kiemplantjes gedood. Camparol moet daarom bij voorkeur enkele dagen voor de opkomst van de erwten worden gespoten. terbutry n terbutv lazin Merk: Topogard Dosering: 2-3 kr/ha afhankelijk van het slib- en humusgehalte van de grond. Topogard kan worden toegepast direkt na het zaaien tot ca. 3 dagen vóór opkomst van het gewas. Bij de toepassing op bepaalde, vooral nieuwe rassen, alsmede bij toe passing in de IJsselmeerpolders, is de kans op enige opbrengst- derving aanwezig, dinoseb-acetaat/monolinuron Merk: Ivorin Dosering: 4,5 - 7,5 kg/ha, afhankelijk van het humusgehalte en de zwaarte van de grond. Het middel heeft een goede kontakt werking op de onkruiden en moet daarom bij voorkeur enkele dagen vóór de opkomst, van de erwten worden gespoten. Een eventuele ondervrucht van karwij mag nog niet zijn opgekomen, prometryn/propazin Merk: Campagard Dosering: 5 kg/ha. Dit middel heeft een goede kontaktwerking op de onkruiden. Campagard kan worden gebruikt in erwten uet karwij als ondervrucht. Het moet worden toegepast vóór de opkomst van beide gewassen. CONTACTHERBICIDEN Op humusrijke gronden zijn de resultaten met de langwerkende middelen vaak minder goed en hebben de contactherbiciden de voorkeur. Grasachtige onkruiden worden door deze middelen echter niet bestreden. Het beste resultaat wordt behaald als zowel vóór, als na de opkomst een bespuiting wordt uitgevoerd. Kort voor de opkomst van de erwten wordt hier veel gespoten met DNOC of met dinosebin-olie; van dit laatste hebben niet alle merken een toelating voor dit doel. Vanaf de opkomst van het gewas kan men de onkruiden bestrijden met dinoseb-acetaat (Ivosit). Onder droge omstandigheden valt de werking van di noseb-acetaat vaak tegen en kan men beter gebruik maken van dinoseb. Voor onkruidbestrijding in erwten op humeuze gronden is bentazon (Basagran). Het middel moet na de opkomst worden toegepast, dinoseb Diverse merken Dosering: 7,5 1/ha. Onder droge omstandigheden kan men het beste gebruik maken van dinoseb. De toepassing van dit middel vereist namelijk een afgehard gewas, hetgeen in de regel het geval is na enkele dagen droog weer. Ook tijdens de behande ling dient het gewas droog te zijn. Ter bestrijding van kamille is een bespuiting tot 14 dagen voor de oogst toegestaan. In land- bouwerwten en in traaggroeiende kreukerwten kan dinoseb 10 worden gespoten bij een lengte van het gewas van 5-10 cm. In snelgroeiende kreukerwten en in konservenerwten kan men beter wachten tot het gewas een hoogte van 10 - 20 cm heeft bereikt. Gebruik na opkomst in erwten nooit dinoseb-in-olie! dinoseb-acetaat Merken: Ivosit, Ivosit BASF Dosering: 3,5 - 5 kg/ha. Dit middel kan worden toegepast vanaf de opkomst van öet gewas met 3,5 - 4 kg/ha. Alleen kleine onkruiden met niet meer dan 2 - 4 blaadjes worden gedood. Vanaf 3 - 4 cm lengte van het gewas is de dosering: 4 - 5 kg/ha. Tijdens de bespuiting moet de luchtvochtigheid hoog, de grond vochtig, maar het gewas bij voorkeur droog zijn. Onder droge omstandigheden valt de werking van het middel vaak tegen, bentazon Merk: Basagran Vloeibaar Dosering: 3 1/ha Het middel wordt toegepast na opkomst op een afgehard gewas van 5 - 10 cm hoogte. Er wordt een breed onkruidsortiment bestreden, met name kamille is zeer gevoelig. Eenjarige grassen worden niet bestreden. Klaver en gras als ondervrucht verdragen bentazon goed. De teelt van karwij als ondervrucht is ecöter niet mogelijk. STAMBONEN Stambonen zijn gevoeliger voor chemische onkruidbestrijdings middelen dan erwten. Dit geldt zowel voor de bodemherbiciden als voor de contactherbiciden. Stambonen die groen worden geplukt (stamslabonen) zijn nog gevoeliger dan stambonen die droog worden geoogst (land- bouwstambonen). BODEMHERBICIDEN Als voor de onkruidbestrijding in stambonen een bodemherbi cide wordt gebruikt, moeten de boenen voldoende diep 3-4 cm) zijn gezaaid. Zware regenval direkt na een bespuiting kan beschadiging van het gewas in de hand werken, vooral als de grond onvoldoende bezakt is. Om deze reden wordt de toepas sing van bodemherbiciden op humusarme zandgronden, slem- pige kleigronden en droge gebarsten gronden afgeraden. grond. De bonen moeten voldoende diep worden gezaaid, (minstens 3 cm). Metobromuron moet alleen worden gebruikt in droog te oogs ten landbouwstambonen. contactherbiciden Door de late zaai van stambonen zijn de omstandigheden, als vochtigheid van de grond en het weer, vaak minder gunstig voor de langwerkende middelen. Vooral op zandgronden wordt enkele dagen vóór de opkomst van de stambonen veel gespoten met DNOC of met dino seb-in-olie. Meestal is dan na de opkomst van het gewas nog een behandeling nodig met dinoseb-acetaat of met dinoseb. Deze middelen moeten met veel water en een grove druppel worden verspoten. Dinoseb-acetaat en dinoseb kunnen worden toege past wanneer de bonen de eerste twee niet-samengestelde blaadjes bezitten. Een bespuiting moet in of tegen de avond worden uitgevoerd, als de bladeren schuin van de stengel af hangen. Dit zgn. slaapstadium moet nauwkeurig in acht worden genomen, daar anders gemakkelijk schade optreedt. Soms is nog veel onkruid aanwezig op een moment dat het gewas al te ver in ontwikkeling is voor een behandeling met dinoseb-acetaat. In enkele gebieden wordt dan wel tussen de rijen van de bonen gespoten met zelfontwikkelde spuitappara tuur met afschermkappen, waarmee DNOC, dinoseb, of Gra- moxone toegepast. dinoseb-acetaat Merk: Ivosit, Ivosit BASF Dosering: 3 kg/ha. Met dit middel is de kans op beschadiging van het gewas kleiner dan met dinoseb. Tijdens de behandeling moet het gewas droog zijn, maar de grond bij voorkeur vochtig. Het middel kan ook vóór de opkomst worden toegepast. dinoseb Diverse merken Dosering: 6 1/ha op zand- en zavelgronden; 7,5 1/ha op klei gronden. Het is gewenst dat het gewas door enkele dagen droog weer goed is afgehard. De behandeling dient nauwkeurig te geschieden. Opvoeren van de dosering is riskant. In stamslabonen kan beter geen dinoseb worden gebruikt. VELDBONEN Tot veldbonen worden duivebonen, paardebonen, wierbonen en tuinbonen gerekend. De teelt van tuinbonen heeft ook op land- Om later tijdens het machinaal oogsten van stamslabonen geen problemen te krijgen is het een vereiste dat het gewas geen onkruid bevat. dinoseb-acetaat/monolinuron Merk: Ivorin Dosering: 4,5 - 7,5 kg/ha. Een bespuiting kan worden uitge voerd vanaf het zaaien tot uiterlijk twee dagen vóór de opkomst van het gewas. Ivorin heeft een goede contactwerking op de onkruiden en moet daarom bij voorkeur enkele dagen vóór de opkomst van de bonen worden toegepast. Het middel kan zowel in landbouwstambonen als in stamslabonen worden gebruikt. Ivorin is in het algemeen een veilig onkruidbestrijdingsmiddel in landbouwstambonen. Uit onderzoek van het Proefstation voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar is gebleken, dat er tussen de stamslabonerassen verschillen in gevoeligheid zijn voor Ivorin. De kans op schade neemt toe naarmate er meer neerslag valt na de toepassing, vooral op humusarme- of slibar- me gronden (Zie verder de Rassenlijst). monolinuron Merk: Aresin Dosering: 1-2 kg/ha. Aresin moet uitsluitend in droog te oog sten stambonen worden toegepast. Alleen op zeer humusrijke zandgronden kan het middel in stamslabinen worden gebruikt. Aresin wordt kort na het zaaien verspoten. De bonen moeten regelmatig op een diepte van tenminste 3 3 cm zijn gezaaid, linuron Merken: AAIinuron 50%, Shell Linuron 50% Dosering: 1,5-2 kg/ha. Het middel kan worden gespoten vanaf het zaaien tot uiterlijk drie dagen vóór de opkomst van het gewas. Linuron moet uitsluitend in droog te oogsten stambonen worden toegepast. De werking tegen grassen is in het algemeen zwakker dan van monolinuron. linuron/monolinuron Merk: Kombyrone Dosering: 1 - 2 kg/ha. Het middel moet alleen in de teelt van bruine bonen (droog te oogsten landbouwstambonen) worden gebruikt. Toepassen kort na het zaaien. Op humusarme sneldoorlatende gronden wordt Kombyrone niet aanbevolen in verband met kans op schade, metobromuron Merken: Patofan, Patoran BASF Dosering: Op gronden met minder dan 30% slib, respectievelijk minder dan 5% humus: 3 kg/ha; op zwaardere gronden met meer dan 30% slib, respectievelijk meer dan 5% humus: 4 kg/ha. De bespuiting wordt bij voorkeur kort na het zaaien maar altijd vóór opkomst van het gewas op zo mogelijk enigszins vochtige Een mooi gewas erwten waarin geen onkruid voorkomt., bouwbedrijven ingang gevonden, wat de behoefte met zich mee brengt chemische onkruidbestrijdingsmiddelen te gebruiken. De onkruidbestrijding kan in deze teelt evenals in die van duivebo nen, paardebonen en wierbonen als volgt worden uitgevoerd. Ie kort na het zaaien 2e vanaf het zaaien tot enkele dagen vóór opkomst van het gewas 3e enige weken na opkomst van het gewas. Hiervoor staan de volgende middelen ter beschikking. BODEMHERBICIDEN prometryn/simazin Merk: Camparol Dosering: 1,5 kg/ha. Het middel wordt toegepast 2 tot 4 dagen vóór opkomst van het gewas in tenminste 600 i water per ha. De toepassing heeft bij voorkeur plaats op het moment dat de eerste onkruiden boven zijn. Camparol heeft een goede werking op een breed onkruidsorti ment, waaronder 09k eenjarige grassen. Op humusarme zandgronden en op zware kleigronden boven 50% slib wordt het middel niet geadviseerd, cyanazin Merk: Bladex Dosering: 1 - 2,5 Op zandgrond, lichte slempgevoelige klei- en zavelgrond: 1 kg/ha. Op zeekleigrond tot 25% slib, op lössgrbnd en rivierklei: 1,5 kg/ha. Op zeekleigrond boven 25% slib: 2 kg/ha. Op humusrijke kleigronden: 2,5 kg/ha. Teneinde een goede werking te verkrijgen, dient het middel te worden toegepast op een niet te grofkluiterig zaaibed. Zaai gelijkmatig diep (min. 3 cm). Het middel bestrijdt eenjarige onkruiden, het effect op grassen is evenwel zwak. De toepassing wordt op IJsselmeerpoIdergronden ontraden in verband met het optreden van schade. Om dezelfde reden kan het middel ook niet worden toegepast in geplante tuinbonen, linuron 50% Merken: AAIinuron 50%, Afalon, Shell Linuron 50%. Dosering 1 - 1,5 kg/ha. Het middel wordt toegepast vóór de opkomst, dan wel vóór het uitplanten van de tuinbonen. Een gelijkmatige, niet te grofkluiterige ligging van het zaaibed komt het effect ten goede. Paarse dovenetel en duivekervel zijn niet gevoelig voor dit middel. Duist, straatgras en kamille zijn na opkomst ook minder gevoelig. Vermijd overlappingen tijdens de bespuiting, vooral wanneer kort na de behandeling veel neerslag valt kar^, hierdoor ernstige schade in he gewas optreden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10