ONDERWIJS NOTITIE'S Nieuws uit de gewasbeschermingsmiddelen sektor Wijziging gebruik Gramoxone Shell's kombifix Arelon in zomertarwe T D e redakteur van de "Zeeuwse Almanak" in de P.Z.C. - dat is, als wij het wel hebben, de Provinciale Zeeuwse Courant - vatte de steller van een advertentie, een trouw medewerkster te onzen burele, in de kraag, omdat deze hem voor raadsels stelde. Leest U maar: Pirimor bestrijdt ook resistente luizen in pootaardappelen M aar om u door de bomen toch een beetje het onderwijsbos ONKRUIDBESTRIJDING OP SLOOTKANT EN SLOOTBODEM Ten einde ingroei van onkruid vanuit begroeide slootkanten op percelen te voorkomen, is het noodzakelijk een onkruidbestrij- ding uit te voeren. Hiervoor wordt veelvuldig gebruik gemaakt van "Gramoxone". De kommissie voor Fytofarmacie heeft echter besloten, de toe lating "Gramoxone" voor wat betreft het gebruik op slootkan ten en slootbodems te wijzigen, zodat dit niet langer geoorloofd is. Voor deze toepassing mag nu gebruik worden gemaakt van "Gramoxone" ZU (zonder uitvloeier) aldus, wordt medege deeld, door I.C.I. Wat is het verschil tussen "Gramoxone" en "Gramoxo ne" ZU "Gramoxone" is een oplossing die 200 g paraquat per liter (als paraquat dichloride) bevat. In deze formulering zit een uitge balanceerde hoeveelheid uitvloeier, die het effekt als onkruid bestrijdingsmiddel optimaal maakt. "Gramoxone" ZU is precies hetzelfde als "Gramoxone", doch er is geen uitvloeier in de formulering aanwezig. "Gramoxone" ZU wordt gebruikt omdat voor toepassing in het water een uitvloeier niet nodig is en omdat de uitvloeier die in de "Gramoxone" zit, giftig is voor vissen. Waar mag men "Gramoxone" gebruiken en waar "Gra moxone" ZU "Gramoxone" mag men voor tal van toepassingen als onkruid bestrijdingsmiddel gebruiken. Doch nu niet meer op slootkan ten en droge slootbodems, wel op de akkerrand. "Gramoxone" ZU is de formulering die speciaal in watergangen wordt gebruikt, zowel waterhoudend als droogstaande water gangen. Gebruik "Gramoxone" ZU alléén na 1 juni! Hoe te gebruiken in de diverse toepassingen In watergangen Met "Gramoxone" ZU kunnen worden bestreden: waterpest, hoornblad, fonteinkruiden en drijvend flap. Bij andere water planten wordt soms een verantwoorde arbeidsbesparing ver kregen bij het mechanisch of handschonen. Toepassen wanneer de sloot begint vol te groeien (veelal eind juni). Behandeling van geheel volgroeide sloten kan soms minder goede resultaten op leveren. De algemene dosering is 1 ml per m2 (10 liter per ha) slootop- pervlakte bij een slootdiepte van 50 cm. Bij ondiepe sloten per 10 cm diepte 2 liter per ha gebruiken. Het middel moet met een krachtige straal in het water worden ge spoten. Op slootkanten Op begroeide slootkanten kunnen grassen tijdelijk worden ge remd door een behandeling met "Gramoxone" ZU. Deze toe passing voor grasgroeiremming dient alleen daar plaats te vin den, waar dit als onderhoudsmaatregel noodzakelijk wordt geacht. In gebieden waar de schuine kanten altijd "zwart" wor den gehouden, kan "Gramoxone" ZU voor bestrijding van vooral grassen worden gebruikt. Dosering: 3-5 liter per ha. Indien de sloot geen water bevat, kan 0.1% uitvloeier Agral LN aan de spuitvloeistof worden toegevoegd. Op droge slootbodems Op bodems van droogstaande sloten ter bestrijding van een begroeiing van vooral grassen. Dosering: 5 liter per ha. Indien reeds een flink ontwikkelde vegetatie aanwezig is, kan 0,1% uitvloeier Agral LN aan de spuitvloeistof worden toege voegd. De onderste 25 a 30 cm van de schuine kant van de sloot kan worden meegespoten, wanneer maaien hier niet meer mo gelijk is. - Niet toepassen in de nabijheid van natuurreservaten - Toepassen vóór 1 juni is niet toegestaan - Water uit de behandelde sloten of watergangen niet binnen 2 dagen na de behandeling gebruiken voor be- spuitingsdoeleinden; niet binnen 7 dagen na de behan deling gebruiken voor het beregenen van gewassen of voor het wassen of spoelen van groentegewassen - De uitvloeier Agral LN mag alleen worden toegevoegd als de sloot geen water bevat. een nieuw breed totaalherbicide met specifieke werking tegen grassen Kweekgras is één van de meest verbreide onkruiden die in de gematigde klimaatstreken voorkomen. Niet alleen is het een van de meest hardnekkige problemen in land- en tuinbouw, kweekgras is ook voor gemeenten en industrieën een punt van voortdurende aandacht. Met de ontwikkeling van Kombifix korrels draagt Shell Neder land Chemie B.V. thans een oplossing aan. Dankzij de kombi- natie van de stoffen dalapon en chloorthiamide kan met Kom bifix een langdurige bestrijding van kweekgras worden verkre gen. Het beste tijdstip voor de toepassing ligt in het vroege voorjaar, wanneer nog geen of weinig onkruid bovenstaat en de groeikracht beperkt is. Hoewel ook een dicht en krachtig troeiend onkruidbestand wel degelijk goed door Kombifix estreden kan worden, moet dit worden ontraden mede van wege het ontsierende beeld dat een afstervende vegetatie biedt. Behalve kweekgras worden ook andere moeilijke wortelon kruiden gemakkelijk bestreden; zoals riet, fioringras, bentgras, liesgras, distels, klein hoefblad, paardebloem, paardestaart, weegbreesoorten, zevenblad, veenwortel, zuringsoorten, e.d. Kombifix kan eenvoudig met de hand worden gestrooid, of met behulp van speciale strooi-apparatuur. Kombifix is niet giftig en de toepassing is daarom veilig. Oók is het middel veilig bij alle industriële toepassingen, want Kombifix is onbrandbaar, niet-geleidend en nietcorrosief. De mogelijkheden liggen zowel in de sfeer van de selectieve onkruidbestrijding (in gewassen en beplantingen) als op het terrein van de niet-selectieve toepassing (daar waar elke plan tengroei ongewenst is). Arelon (isoproturon), dat reeds voor de bestrijding van onkrui den in alle wintergranen is toegelaten, heeft onlangs een toela ting in zomertarwe gekregen. Evenals in wintergranen kunnen onkruiden als duist, kamille en muur, ook in zomertarwe moeilijkheden veroorzaken. Arelon bezit tegen deze onkruiden een opmerkelijk goede werkzaam heid. Daarnaast geeft Arelon een goede bestrijding van andere on kruiden o.a. straatgras, windhalm, herik. Arelon kan in alle gebruikelijke zomertarwerassen worden toegepast. Tot nu toe werden geen aanwijzingen van specifieke rasgevoeligheid ge vonden. De optimale periode van toepassing ligt in het derde tot het vijfde bladstadium van het tarwegewas. Grasachtige onkruiden: duist, windhalm kunnen zelfs nog tot aan de uitstoeling doel treffend worden bestreden, aldus wordt ons door Hoechst Hol land N.V. medegedeeld. Onder de eerste kategorie valt het agrarische gebruik, t.w. ak kerranden, droge slootbodems en de pollenbestrijding in gras land en graszaadteelt. Maar ook de toepassing onder houtige beplantingen van bomen en heesters in openbare groenvoor zieningen; reeds vanaf één maand na het aanplanten. Niet-selectieve toepassing is mogelijk waar onkruidgroei om uiteenlopende redenen niet gewenst wordt. Omwille van brandgevaar (bijv. fabrieksterreinen, opslagplaatsen, e.d.) Om wille van de verkeersveiligheid (bestratingen, vangrails, ver- keerssignaleringen, enz.). Omwille van Hygiënische en estheti sche redenen (boerenerven, zand- en grindpaden, gedenkplaat sen, enz.). Onder redaktie van L. Anderson De invulling van de afkortingen LHNO en VAVO kon den wij alleen tot stand brengen dank zij krachtige assi stentie van de verzamelde redaktie. Da's 'n veeg teken. Want we worden steeds meer geleefd via afkortingen, als u het ons vraagt. Afkortingen Deze week viel ons oog in dit blad op een advertentie, die ons pijnlijk duidelijk maakte dat wij steeds minder greep hebben op het maatschappelijk gebeuren. Wij konden de belangrijkste gedeelten van de tekst niet thuisbrengen. Wel duidelijk was, dat er op een school een onderwijzer werd gevraagd, of liever gezegd: een leerkracht. Maar van de drie gebruikte afkortingen konden wij er maar 1 invullen. De ZLM vroeg voor haar LHNO-school in Axel een leerkracht VAVO. Gaat U d'r maar aan staan. ZLM - dat is als wij het wel hebben de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Maar dan houdt het bij ons op, hoor. Door I.C.I. Holland BV, postbus 551 te Rotterdam wordt een nieuw luisbestrijdingsmiddel in Pootaardappelen op de markt gebracht. Het middel dat ónder de naam "Pirimor" in de handel is, bestrijdt de luizen op basis van het carbamaatinsekticide "Pirimicarb", waarmee ook vopr organische fosforesters resis tent geworden luizenstammen goed te bestrijden zijn. "Pirimor" werkt zo goed omdat het: de luizen erg snel en tot de laatste toe opruimt, voor zijn werking minder van het weer afhankelijk is dan de systemische middelen. de luizen doodt door direct contact met het middel, door zijn dampwerking garant staat voor een goede doordrin ging, ook in het dichte aardappelgewas, in staat is door het blad te dringen en ook de niet geraakte bladluizen aan de onderkant van de bladeren te doden, de natuurlijke vijanden en parasieten van de bladluis spaart, zoals lieveheersbeestjes en gaasvliegen, die de luisdodende werking van "Pirimor" biologisch voortzetten en daardoor de ontwikkeling van massale luizenpopulaties later in het seizoen tegengaan. Bestrijdingsadvies Pootaardappelen: 1. Ter voorkoming van virusoverdracht door bladluizen (blad- rolf spuiten zodra 90% van de planten bovenstaat na 12 - 14 dagen bespuiting herhalen bij onregelmatig opkomende gewassen reeds bij 50% opkomst spuiten 2. Voor selectie in een luisvrij gewas: "Pirimor" is weinig giftig en kan daarom tot 1 a 2 dagen voor het selecteren gespoten worden Dosering en spuitaanwijzingen 0,5 kg "Pirimor" per ha verhoging van de dosering heeft onder geen enkele omstandig heid zin, dit in tegenstelling tot de systemische middelen, gebruik bij voorkeur veel water (500 - 800 1/ha). spuit zo mogelijk met een grove druppel. het is gemengd verspuitbaar met Maneb/tin (o.a. ICI MAN ZIN-TIN) met het verspuiten van het middel door vliegtuigen zijn goede ervaringen opgedaan, waarbij het belangrijk is, dat het niet ruikt en weinig giftig is. Ii> het droge jaar 1976 werd de indruk verkregen dat, als gevolg van bladluisschade in doorwaspercelen, de glazigheid bevorderd werd. In het zuidwesten en westen van Nederland is de aardap- peltopluis de veroorzaker van de gevreesde toprol. Vast staat, dat ook weinig aardappeltopluizen al een ernstige aantasting kunnen geven, waarbij de besmetting plaatsvindt lang voordat de symp tomen aan het gewas zichtbaar worden. ot zover de P.Z.C. Eerlijk gezegd, kunnen we het hier mee eens zijn, want te weinig realiseert men zich, dat hetgeen, wat voor de meer ingewijde in een bepaalde sektor gesneden koek is, voor de buitenstaander niet meer dan abracadabra is. Het taalgebruik staat bol van de afkortingen. Ons beperkend tot de onderwijssektor zouden wij zonder veel moeite een lijst van tenminste 300 afkortingen kunnen produceren. En hoewel hiermee dagelijks gekonfronteerd, komen we nog steeds weer voor verrassingen te staan. Wat denkt U van deze? OLE! Wel licht worden U hier spaanse visioenen voor ogen getoverd, maar het is heel serieus de afkorting voor Onderwijs Leereenheden, in gebruik bij de Open School. Maar in deze kringen worden ook minder speelse afkortingen gebruikt. Zo wordt met C.B.P.E.N. (Commissie Bevordering Plaatselijke Edukatieve Netwerken) ruimschoots revanche genomen. Maar - zo vragen wij ons af - hoe zou het gaan zonder gebruik van afkortingen? Het gebruik van papier en inkt zou enorm toenemen - En we zouden maar vreemd opkijken als in de maandagmorgenkrant melding werd gemaakt van de voetbal wedstrijd Nooit Ophouden Altijd Doorgaan versus Apeldoornse Geheel Onthouders Voetbal Vereniging. Dit is althans de ons volgens overlevering bekende interpretatie •van NOAD - AGOVV. Maar misverstanden zijn dus niet uit gesloten. Als in een departementaal elftal P.D.G.B.O. in het doel zou staan, dan kunt u er zeker van zijn, dat de Plaatsver vangend Directeur Generaal voor het Basis Onderwijs tussen de palen heeft plaatsgenomen. te laten zien, volgt hier een beknopte handleiding wat betref, de afkortingen voor enige onderwijssoorten. AVO betekent Algemeen Voortgezet Onderwijs. Lager Algemeen Voortgezet Onderwijs - LAVO Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs - MAVO Hoger Algemeen Voortgezet Onderwijs - HAVO Op dezelfde wijze komen de volgende afkortingen tot stand: HNO betekent Huishoud- en Nijverheids Onderwijs. Het zal dus duidelijk zijn, wat met LHNO, MHNO en HHNO bedoeld wordt. Met IHNO wordt Individueel Huishoud- en Nijverheidsonder wijs aangeduid; ITO is hetzelfde bij het Technisch Onderwijs. EAO Economisch en Administratief Onderwijs: LEAO, MEAO, HEAO. TO Technisch Onderwijs: LTO, MTO, HTO. Bij het Landbouwonderwijs valt er minder lijn in de afkortingen te bespeuren. Officieel luidt de afkorting LBO (niet te verwar ren met LBO Lager Beroepsonderwijs), maar gangbaar te genwoordig zijn ook de afkortingen gebaseerd op het Agrarisch Onderwijs, dus LAO, MAO en HAO. Een lagere agrarische school is een LAS. De middelbare heet MAS, maar ook MLS is goed, evenals HAS en HLS. Een middelbare tuinbouwschool is een MTUS, maar ook met MTS kunt U goed uit de voeten en toch is het daarom nog geen middelbaar technische school! Mocht uw belangstelling voor afkortingen intussen gewekt zijn- alles is tenslotte mogelijk - dan zien wij uw verlanglijstje gaarne teSemoet- S.E.etO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8