D aarnaast wil ik er dan tegelijkertijd de aandacht op vestigen dat het een keihard feit is dat de Z.L.M. onder haar ledenbe N u zijn er een aantal boeren, die gekozen hebben voor een minder traditionele uitwijkmogelijkheid n.l. niet het vergroten van de produktie door te intensiveren of vergroten maar door te gaan extensiveren waardoor arbeidsuren vrijkomen en deze vrijkomende arbeidsuren in loondienst produktief te maken. Deze keuze heeft als bijeffekt, dat kollega's en loonwerkers een aantal uren en machines produktief kunnen maken bij laatst genoemde categorie boeren, zodat er in totaal toch een aantal arbeidsuren zeer adequaat binnen de landbouw produktief blijven. Door de zeer ongenuanceerde wijze waarop het funk- tioneren van de part-time boer in een artikel in de P.Z.C. naar buiten is gebracht, leggen de brengers willens en wetens een ongerechtvaardigde claim op deze part-timers zonder dat deze materie voldoende bestudeerd is. N aar aanleiding van de publikaties van grondgebruikers met een nevenberoep wil ik reageren met het volgende. H et treft mij dat met de gedachte gespeeld wordt maatregelen te nemen. Het klinkt mij in de oren als zou er "tegen een kwaad" ingegaan moeten worden. Nogmaals, zoek het liever aan de basis van het verschijnsel. Is de oorzaak dan niet te keren, en dat vrees ik, gezien de recente ontwikkelingen, dan zal het eerder zaak zijn om er zo goed mogelijk mee te leren leven. Zoals trouwens met zoveel recente maatschappelijke ontwikkelingen. Speel er aktief op in. Benader de aktieve part-timer als een ondernemer die verstrekkende - vooral ook sociale - beslissingen heeft genomen. Overigens ziet men buiten de landbouw talloze gelijkaardige ontwikkelingen. Onder meer die welke men vroe ger aanduidde met het woord "branchevervreemding". Maar die zijn nu vaak allang geaccepteerd. De uitgroei van kruidenier tot supermarkt. De landbouwloonwerker die nu ook werk zaamheden in de wegenbouw verricht. Maar ook binnen de landbouw; de verschuiving van specifieke tuinbouwgewassen naar het akkerbouwbedrijf. Terwijl ook op akkerbouwbedrijven tegenwoordig kippen, koeien en varkens te vinden zijn. I n overleg met de overheid en het landbouwschap is er onder tussen een struktuurbeleid samengesteld en gepropageerd dat zich richtte op een koude sanering in de landbouw, de aantallen van de geplande wijkers zijn mij niet bekend. De koude uit straling van deze sanering echter wel. Het lijkt op een in 1970 van de stal gehaalde "veredelingstheorie" uit de periode van Marx. H et begrip "vrije ondernemer" mag in deze diskussie ook nog wel eens op zijn betekenis worden gewogen. Is dat bijvoorbeeld het vermogen om arbeidsuren zo adequaat mogelijk te beste den. Of is dat het vermogen om een arbeidsorganisatie te runnen met overheidssubsidie's. Zo zou ik nog wel een poosje door kunnen gaan. Door na te denken over dit fenomeen zou U nog Wie wordt er nu eigenlijk bedoeld? Pak de oorzaak van het verschijnsel aan Zij kozen hun eigen weg In hart en ziel blijf ik boer! Naar aanleiding van het in de pers gepubliceerde artikel over de part-time boeren door de heer Oggel, zou ik graag willen weten wie er nu eigenlijk niet een part-time boer wordt bedoeld. Want in de publikaties is dit mij nog niet duidelijk geworden, ik zou het heel erg op prijs stellen als dit nu eens precies in ons Z.L.M. blad uit de doeken zou worden j gedaan. hoogachtend, G. de Badts, landbouwstraat 6 te Schoondijke feit dat hij ondernemer is zal ook hij trachten zijn bedrijf tot een maximaal rendement te brengen. Part-timer heeft verstrekkende beslissingen genomen Ik zie dit echter alles in het licht van de ondernemer die zijn inkomen zeker wil stellen c.q. vergroten. Voor de landbouwer is er dan helaas vaak maar een alternatief: het werknemerschap, waarbij ik dan hier verder nog niet wil ingaan op de sociale konsekwenties. Positieve kanten? Bij dit alles, kom ik nu tot een paar andere zaken die een nadere beschouwing waard zijn. Welke waarde kan zo'n part-timer hebben ten aanzien van de loonbedrijven. Ik dacht een positieve. En zou de part-timer ook geen stimulans zijn voor het samen werken op allerlei gebied, maar speciaal op het vlak van de mechanisatie? Dan laat ik het aanvullend stuk werkgelegenheid nog maar buiten beschouwing. Het is niet ondenkbaar dat dit kan leiden tot een volledig aktief blijven, met daarnaast de mogelijkheid van ekonomische werken van een aantal onder nemers. Met deze opmerkingen wil ik graag een bijdrage leveren aan de diskussie - en de meningsvorming aangaande het verschijnsel van de PART-TIME BOER. Ko de Regt Axelsestraat 169 Zaamslag Z aterdag 5 maart en maandag 7 maart werd ik gekonfronteerd met artikelen over part-time boeren, zowel in het Z.L.M. land- en tuinbouwblad als in de P.Z.C. Een artikel over een zeer complex probleem. Ten eerste voor wat betreft de ontstaanreden, ten tweede wat de diverse verschijningsvormen aangaat. Toch wil ik proberen wat reaktie te geven. Zo mogelijk nuanceringen aan te brengen en mogelijk om met zwart-wit stellingen tot verduidelij king te komen. De volledigheid in deze wil ik zeker niet preten deren. Dat er part-time boeren zijn is een feit. Op de eerste plaats is het echter van belang om te weten wat de oorzaken zijn ge weest. Als dit ontstaan is vanuit een full-time boer zijn, dan ben ik van mening dat iedere poging om deze mensen iets negatiefs aan te wrijven te veroordelen valt. Men kan genoegelijk aannemen dat men met gegronde reden part-time boer is geworden. Ik ben het wel met de heer Oggel eens dat het anders wordt als "branch-vreemden" als part-time boer beginnen. Dan is waak zaamheid zeker op zijn plaats. Dit zou in zekere zin devaluatie van de bedrijfstak kunnen betekenen. Toch denk ik niet dat laatstgenoemden de hoofd moot vormen, het zullen eerder de anderen zijn, de gewezen full-time boeren. En daarmee raken we in feite het kernpunt van de zaak; een onvoldoende landbouwbe leid. Want in tegenstelling tot de strekking van de beide artikelen dat men het verschijnsel aan wil pakken, zeg ik; pak de oorzaak aan. Daarmee is iedereen in de landbouw gediend. De Z.L.M. is er ook voor de part-timer stand 13 a 14 procent part-timers heeft, die verwachten dat de Z.L.M. ook hun belangen behartigen. Reagerend op een aantal punten uit beide artikelen het volgende. Het bezet houden van grond Zolang we ons nog sterk maken voor het vrije ondernemers schap geloof ik dat diegene die beschikt over produktiemidde- len. deze ook moet kunnen beheren. Ik denk uiet dat we op dit gebied een soort politiek moeten volgen die binnen bepaalde kringen opgeld doet n.l. die van het zogenaamde eerlijke delen. Dat een part-timer bevoordeeld is door een vast basis inkomen en de paraplui van de sociale zekerheid, is juist. Dat dit oneer lijke konkurrentie zou geven is mij niet duidelijk. Althans niet naar het producent zijn toe. Wel wil ik hierbij een paar opmer kingen maken.. Ten eerste, dat een vast basisinkomen een zeer sterk punt is t.a.v. van de continuiteit van de bedrijfsvoering. Denk o.m. aan in vesteringen! En vervolgens dat men door deze keuze als ondernemer blijk heeft gegeven van een verantwoordelijkheid in de situatie die hij ook heeft ten opzichte van zijn gezin. Waarmee ik zeker niet wil zeggen dat een full-time boer deze niet heeft, integendeel! Nog een opmerking i.v.m. die sociale zekerheid. In de P.Z.C. wordt gesteld dat deze zomaar kado wordt gedaan. Dat is echt niet zo. Een werknemer verdient toch eerst zelf wel die sociale zekerheid omdat dit onderdeel is van de mankosten faktor in een bedrijf, alleen hij krijgt het bedrag dat daarmee gemoeid is niet eerst in handen. Daarom is dit zeer onjuist gesteld. Met de opmerking, dat hij.de aktieve part-timer, minder met de ont wikkelingen mee zal gaan; geneigd is met minder genoegen te nemen en zijn aanwezigheid remmend kan werken bij ruilver kavelingen, wil ik niet akkoord gaan. Want waar is aangetoond dat hij een tweederangsondernemer zou zijn? Uitgaande van het mogelijkheden biedt wordt er vaak naar aanvul- Wanneer het bedrijf niet voldoende financiële lende arbeid buiten de landbouw gezocht. In de inkomensontwikkeling in de landbouw heeft gedu rende de laatste 10 tallen jaren een stuk scheefgroei plaatsgevonden in vergelijking met het merendeel der overige inkomens. Deze scheefgroei is bevorderd door een achterstand in het socialevoorzieningen peil. Gaat men de geschiedenis van de sociale voorzieningen na dan moet men konstateren dat het met name de eigen vertegen woordigers zijn geweest die deze achterstand mede hebben bevorderd door een afwijzende houding ten opzichte van deze voorzieningen. Beleid gericht op overproduktie In het kader van genoemd struktuurbeleid maakte men zich ondertussen hard voor een adequate produktie via intensivering en bedrijfsvergroting. Op deze filosofie werden tal van subsi diemaatregelen in het leven geroepen w.o. het subsidiëren van ontwikkelingsbedrijven, samenwerkingsvormen, bijzondere Ërojekten etc. (wie sprak er over konkurrentievervalsing?) >e mede hierdoor ontstane bedrijven zorgen voor een zeer hoogwaardige produktie en veroorzaken ondertussen boterber gen. suikerbergen en tarwebergen, die dan weer met overheids gelden moeten worden weggewerkt. Bovendien moet bij een zakelijke beoordeling het begrip part-time dan toch wat nader omschreven worden. Vallen hieronder ook boeren die loonwerk verrichten voor kol- lega bedrijfsboeren die betaald organisatiewerk verrichten, boeren met een politieke funktie, boeren die commissariaten vervullen, boeren met een funktie elders etc. etc. Landschapsbescherming Zonder voorbij te gaan aan het probleem als zodanig denk ik dat de landbouworganisatie^ er beter aan hadden gedaan om vanuit de signalering van deze ontwikkeling te konstateren dat de inkomensvorming in de landbouw is scheefgegroeid in het nadeel van de landbouwers in plaats van met de vinger te wijzen naar mensen die niet in het voetspoor van de plannenmakers hebben gelopen en voor een minder traditionele oplossing heb ben gekozen. Een ander aspekt dat meegenomen moet worden in het kader van deze part-timers is het sociaal aspekt. Op latere leeftijd van beroep veranderen reduceert de ontplooiingskansen veelal. Door de band met het oude vak niet helemaal te verbreken kan dit gecompenseerd worden. Uit oogpunt van landschapbe scherming lijkt me de geschetste ontwikkeling eveneens van betekenis. Kleine landschappelijk waardevolle boerderijen worden doelmatig beheerd zonder overlast voor de blijvers. Niet afhankelijk van Banken wel eens tot de konklusie kunnen komen dat uw organisatie tot taak heeft meer part-time arbeidsplaatsen te scheppen ten be hoeve van part-time boeren. Het zou zeer veel gezinnen uit de direkte moeilijkheden helpen zonder dat ze afhankelijk worden van banken en borgstellingsfondsen. met vriendelijke groeten, Mevr. J.L.A. Boogerd-Quaak Zaamslag Wie zijn er part-timers? Ook een telefonische reaktie uit Walcheren van een lid, die ons verzocht om zijn naam en adres niet te noemen. Het spreekt vanzelf dat ons de naam en het adres wel bekend zijn. Mijn grootvader had 32 ha, maar moest in de dertiger jaren toen de tijd zo slecht was zijn bedrijf verkopen. Er was toen geen weelde, mijn vader had toen wellicht graag opvolger geworden. Maar dat ging niet. Later kon hij een stukje land kopen en bouwde daar een boerderijtje op. Dat was in 1935. Hij was heel graag boer geworden. Later kon hij nog een stukje bij pachten, alles bij elkaar had hij toen een gemet of zes land. Hij heeft dit grondgebruik altijd als een nevenbedrijf uitgeoefend. Nu heb ik het bedrijfje gekocht, met ook nog een stukje grond dat ik heb gepacht. Het was altijd mijn dierbaarste wens om landbouwer te worden. Ik doe dit bedrijfje naast mijn werk. Niet in de eerste plaats om de verdienste maar wel uit liefde tot dit beroep. Een van mijn zoons gaat ook weer naar de landbouwschool en zal waarschijnlijk wel weer opvolger worden. Nu vraag ik in alle ernst; die pachtgrond, die kunnen ze mij misschien wel afne men, als puntje bij paaltje komt, maar als ze ook aan het eigen domsrecht gaan tornen, dan zeg ik- dat er een harde strijd zal komen... Letterlijk maar ook figuurlijk. Ik weet het, er wordt op allerlei manieren met grond gesjacherd. Ik zou er kranten vol van kunnen schrijven. Maar men moet niet vergeten dat vooral op het platteland heel veel mensen wonen die eigenlijk in hun hart altijd boer zijn geweest en gebleven, die willen dat graag nog lange tijd zo houden. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7