Hoe te handelen in het buitenland? Deel II U et erfrecht bij versterf geldt, zoals men begrijjpt, als de overledene geen testament gemaakt heeft. Af aar hoe zit het nu als de langstlevende die geen kinde ren heeft, komt te overlijden. Uit het vorenstaande zal dui Wie haalt er allemaal water uit de Zeeuwse bodem? orige week hebben wij een aanzet gegeven voor het nade- rende vakantieseizoen er van uitgaande dat talloze verzekerden per auto naar het buitenland zullen trekken. Hoe te handelen in het buitenland wanneer men dan bij een verkeersongeval betrokken raakt? In het eerste artikel hebben wij België en Frankrijk onder de loupe genomen. Een vakan tieoord van de eerste orde is tegenwoordig ook: Spanje Een zeer moeilijk land, althans tot nu toe, wanneer U als buitenstaander bij een verkeersongeval betrokken raakt. Het eenvoudigste is dan nog wanneer door toedoen van derden schade aan Uw auto en/of caravan hebt opgelopen. Direkt de politie waarschuwen en intussen alweer proberen ooggetuigen te pakken te krijgen. Verklaringen van eigen familieleden heb ben weinig waarde. Van belang is dan verder om in een garage de schade vast te laten stellen, liefst door een expert. Maar waar vind je zo'n man even? De Spaanse rechter erkent een buiten lands expertiserapport niet of slechts ten dele vanwege het feit dat de lonen in Spanje veel lager zijn dan in het buitenland, en dus met name ook ons land. Is de schade van ernstige omvang dan dient U een advokaat of notaris in te schakelen. Deze kan bemiddelend optreden en de schadevordering bij de bevoegde instanties aanhangig maken. Bent U veroorzaker van een ongeval dan wordt het beroerder. Een ernstige verkeersovertreding kan beslaglegging op de auto tot gevolg hebben en een cautie (waarborgsom) worden geeist. Wij als W.A. verzekeraar dekken de zekerheidsstelling tot een bedrag van 20.000,— In bijzondere gevallen kan de cautie wel hoger uitvallen. Moeilijk blijft voor de meesten het taalge bruik en vandaar ook, dat wij in Spanje een vertegenwoordiging hebben in Barcelona -7- t.w. G. Calzado, straat Rambla de Cataluma 61tel. 318.79.58. Bij deze Firma werkt een zekere heer Vermeulen en die spreekt uiteraard vloeiend Nederlands. In vooral schuldgevallen, waarbij een cautiestorting aan de orde komt kunt U voornoemd bureau inschakelen; dus niet voor kleine beschadigingen aan Uw eigen auto door toedoen van een derde. Alle instellingen en partikuliere instanties waarvan bekend is dat ze water aan de bodem onttrekken dat niet bestemd is voor drinkwater hebben van Gedeputeerde Staten van Zeeland een schrijven ontvangen. Per 1 maart van dit jaar zijn de nieuwe uitvoeringsvoorschriften van de Zeeuwse grondwaterverordening van kracht geworden. De nieuwe voorschriften zijn van toepassing voor het hele grondgebied van de provincie Zeeland. Iedereen die water uit de grond haalt moet dit aanmelden bij gedeputeerde staten. Er Uet blijkt dat over bepaalde onderwerpendie in deze rubriek behandeld worden,bij een aantal mensen dezelfde vragen blijven bestaan. Dat betreft onder meer het erfrecht. Ieder krijgt in het leven met het erfrecht in mindere of meerdere mate te maken. Daarom zou het, dachten wij, aan te bevelen zijn daar op b. v. bij het voortgezet onderwijs, ook enige aandacht aan te besteden. Men hoeft er niet diep op in te gaan, maar een paar grondbeginselen van dit deel van het recht zou men de leerlingen toch wel mee kunnen geven. Dat gebeurt echter niet en wij vrezen dat het in de toekomst ook niet zal gebeuren. Wij weten dat het aantal kinderloze huwelijken toeneemt en het zal dan ook wel mede daaraan te danken zijn, dat de vraag nogal eens gesteld wordt "Moeten echtgenoten die geen kinderen hebben een testament maken of is dat niet nodig?" Onze indruk is dat het nl. meer dan vroeger voorkomt dat dit voor de vrouw en de man die öardeze positie verkeren een probleem is. Italië B ij een aanrijding in Italië zal de politie in de regel alleen bij grote schades of letsel een proces-verbaal opmaken. Ook hier geldt, dat de inzittenden in de auto niet als onpartijdige getuigen worden aangemerkt. Zaak is derhalve, indien U, geheel buiten Uw schuld, in een verkeersongeval wordt betrokken, dat U omstanders als getuigen te pakken krijgt. Lukt dat, dan moet U ook nog de schade aan de auto laten vaststellen. Dit kan in een dichtsbijgelegen garage, waar dan een begroting wordt opgemaakt. En als de schuldige tegenpartij wil meewerken zorgt die er telefonisch voor, dat een expert van zijn verzekeringsmaatschappij ter plekke komt. Joegoslavië Ef en land waar ook velen per auto heen trekken. Een land ook, dat zich op toerisme toelegt en de deviezen goed kan gebruiken. Dit is niet onbelangrijk, omdat men bij een verkeersongeval een zekere hoffelijkheid kan verwachten, zeker als je Nederlander bent en je niet voor een Duitser wordt aangezien! Problemen bij een verkeersongeval zijn niet groot. Niet voor iedere reiziger gelden deze adviezen. Oost-blok landen ^R.eizende door Oost Duitsland, Polen/Tjechoslowakije, Roe menië, Bulgarije, en Hongarije, landen die de groenekaarteno- vereenkomst hebben getekend, geeft geen bijzondere proble moet bij het begin van het jaar een overzicht worden verstrekt van de hoeveelheid grondwater die in het afgelopen jaar per maand uit de bodem zijn gewonnen. Dit moet worden geregistreerd met een goedgekeurde type wa termeter. Ook moet het chloridegehalte worden opgegeven. Dit wordt bepaald in maart en augustus. Aan de hand van speciale formulieren zullen G.S. nagaan of iemand een vergunning nodig heeft voor zijn waterwin instal latie. Dit hangt o.m. af van de hoeveelheid water, de pompca- Hoewel wij hier al meerdere malen aandacht aan besteed hebben, willen wij er daarom deze week nogmaals bij stil staan. Om dan bij het begin te beginnen. In ons Nederlandse recht kennen wij 2 soorten erfrecht, n.l. 1 ste: het erfrecht bij versterf 2de het testamentaire erfrecht. De grondregel van dit erfrecht is, dat als de erflater overlijdt, alle diens bloedverwanten en de langstlevende echtgenoot of echtgenote zijn erfgenamen zijn. Om het anders te zeggen met een zin die men gemakkelijk uit het hoofd kan leren als men daar behoefte aan heeft: Wie geen bloedverwant of geen echtgeno(o)tfe) is, is geen erfgenaam. De erfgenamen die op grond van bloedverwantschap of de huwelijksband erven, zijn in 4 groepen verdeeld. De eerste groep wordt gevormd door: kinderen en langstlevende echtgenoot(e). Deze staat gelijk met een kind. A Is er geen kinderen zijn erft dus de langstlevende echt ge - noot(e) alles wat de eerststervende nalaat. Tegenwoordig beschouwd men het als een morele plicht van een echtgenoot naar zijn vermogen maatregelen te treffen voor de verzorging van andere echtgenoot(e) voor het geval deze hem overleeft. Het is dus duidelijk dat deze plicht er iemand toe zal brengen een testament ten gunste van de langstlevende te maken, als er kinderen uit het huwelijk geboren zijn. Zijn die er niet, dan is het voor het nakomen van de verzorgingsplicht niet nodig een testament te maken. De langstlevende erft dan immers toch de gehele nalaten schap. men in die zin, dat het autoverkeer er geringer is en derhalve bij een verkeersongeval de politie ook meer aandacht aan het on geval zal besteden. In het algemeen zal dan ook proces-verbaal opgemaakt worden. Zou de politie dit nalaten omdat de be schadiging zeer gering is dan dient U de politie wel om een verklaring te vragen. Het kan nl. gebeuren, dat U bij het verlaten van dat land aan de grens gevraagd wordt hoe die beschadiging aan Uw auto is gekomen. Problemen in die landen kunt U verder hebben met eventuele noodreparaties omdat er van alle mogelijke merken auto's geen onderdelen zijn, In groot Rusland ligt het in zoverre anders, dat dit land niet meedoet aan de groene kaartenovereenkomst. U moet aan het grenskantoor dan ook een verzekering sluiten, althans daarvoor betalen (brengt deviezen op). Overigens dezelfde problemen met noodrepara ties als de andere Oostblok landen. Reparaties Ais U in het buitenland schade aan Uw auto en/of caravan oploopt dan verdient het aanbeveling de schade daar niet te laten herstellen maar wel in eigen land bij de eigen garage. In de meeste gevallen lukt dit ook, zij het dat ter plaatse dan een noodreparatie wordt verricht. Bij ernstige beschadiging helpt ook geen noodreparatie. In die gevallen laten wij, na telefonisch overleg, de auto vanuit Ne derland ophalen, althans wanneer deze ook tegen kasko-risiko verzekerd is. OPMERKING Bij een verkeersongeval in het buitenland en eigenlijk J j ook in het binnenland dient U voor Uw schadeaan gifte aan ons steeds te beschikken over de naam van de tegenpartij plus adres, gegevens van zijn voertuig, i waar hij verzekerd is en zijn polisnummer. j Deze gegevens kunt U allemaal aflezen van de groene j j kaart van de tegenpartij. Verzuimd U zulks te doen dan is een eventueel verhaal van Uw schade al bij i voorbaat uitgesloten. Overige reisbesc heiden Als U op reis gaat dan moet U, behalve een geldig pas poorten), rijbewijs en groene kaart ook het reisschema en rei- scheque's bij U hebben. Aanbeveling verdient uiteraard ook een reis- en kredietbrief van de A.N.W.B. Deze instelling heeft nu eenmaal een uitgebreid net van bijkantoren en agentschappen in de genoemde vakantielanden. Voor pech onderweg is deze reis- en kredietbrief van uitermate groot gemak. Een reisverzekering, waaronder een dekking zit voor ongeval len, geneeskundige kosten, transport en bagage, te sluiten voor de duur van de vakantie is een attribuut wat evenmin mag ontbreken. Met al deze voorzieningen op vakantie gaande, plus een goed humeur, waar U zelf voor moet zorgen, kan Uw va kantie nauwelijks mislukken. Goede reis deL. paciteit en de diepte waarop het grondwater wordt gewonnen. Gedeputeerde Staten hebben alle personen en instellingen aangeschreven die voldeden aan de bepalingen zoals die golden voor 1 maart. Ook degene die niet aan de bepalingen voldeden of die per 1 maart onder de nieuwe voorschriften komen te vallen hebben bericht gekregen. In 1975 werd op legale wijze op 40 punten ruim 1 miljoen kubieke meter water aan de Zeeuwse bodem onttrokken. In de meeste gevallen gaat het om boerderijen, bedrijven en rekreatieve ondernemingen. Door circa 50 personen werd er op illegale wijze water aan de bodem onttrokken, althans voor zover bekend. Er wordt aangenomen dat per jaar 2,5 miljoen kubieke meter water uit de Zeeuwse bodem wordt gehaald. Men is bezig om nu zoveel mogelijk gegevens hierover te achterhalen. delijk zijn dat dan zijn gehele vermogen naar zijn bloedver wanten gaat. De bloedverwanten van de ecrstoverledene krijgen dus geen cent. A Is de langstlevende wil dat ook de bloedverwanten van de eerstoverledene een deel van zijn nalatenschap krijgen, kan hij dat alleen bereiken door een testament te maken. Een andere weg is er niet, tenzij hij bij zijn leven door schenking deze zaak regelt. Maar dat is meestal niet aan trekkelijk. Hoe zit het nu als beide echtgenoten gelijktijdig overlijden. Dat gebeurt tegenwoordig meer dan vroeger, nu er zoveel verkeersdoden vallen. De wet heeft voor dit geval de regel gesteld, dat als twee of meer personen overlijden door een ongeval, zonder dat men kan weten wie het eerst overleden is, aangenomen wordt dat zij op hetzelfde ogenblik gestor ven zijn. Zij zijn dan niet eikaars erfgenamen. In dat geval zouden dus de erfgenamen van de man diens nalatenschap erven en die van de vrouw haar nalatenschap. Men moet erop letten dat deze bepaling alleen geldt als men niet kan weten wie het eerst overleden is. Als dus de ene echtgenoot op slag dood was en de andere overlijdt later b. v. in een ziekenhuis, dan geldt de gewone regel dat de langst levende de nalatenschap erft. Het kan dus zijn, dat dit langere leven maar erg kort heeft geduurd en toch kunnen de gevolgen voor de erfrechtelijke verkrijging erg groot zijn. Nog een opmerking. Met de vraag wie erfgenaam is heb ben huwelijkse voorwaarden niets te maken. Wel met de vraag wat er vererft, niet dus met de vraag wie erfgenaam is. Daarvan staan ze los. Onze konklusie is, dat echtgenoten, ook als er geen kinde ren zijn, goed doen deze zaken te overleggen en als zij anders willen dan de wettelijke regeling, dat zij dan ieder een testament maken. Paauwe. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3