^Ocor de <:rOrouw AKTIVITEITEN AGENDA "Vierweekse" CARAVAN-AKTIE Ned. Bond Plattelandsvrouwen: kommissie- en diskussieleidsters bijeen Provinciaal 9 april: 3 CJO-VolIeybaldag: 9.30 - 17.30 uur in de sporthal van Zierikzee. 's avonds Optreden van karbaretgroep „Zonder Filter" in 't Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije 2 Zierikzee. Om 20.00 uur. zaal open: 19.15 uur. Toegang: 4.— p.p. 23 april: 3 CJO-Zeeland Autoralley: Inschrijven v.a. 19.00 uur in 't dorpshuis van Wolfaartsdijk. Start: 19.30 uur (zomertijd). Inschrijfgeld: 12,50 per auto (incl. 2 vrijkaarten). Einde rit: dorpshuis Wolfaartsdijk. Bal na: m.m.v. een "life-bandje": dansen, praten, drinken, prijsuitreiking tot 's nachts één uur. 7 mei: PJGN-Algemene Jaarvergadering in "De Vroone" te Kapelle (Zld.) Programma P.J.G.N. dag 7 mei. Uw gastheer de P.J.Z. Plaats "De Vroone", C.D. Vereeckestraat 74, Kapelle. Middag: Kleine zaal. 13.00-14.00 uur: Ontvangst. Gratis koffie. Broodjes 1,50 per stuk. 14.00-14.30 uur: Opening door Jos Akkermans Filmp jes over Zeeland. 14.30-1530 uur: Jaarrede, etc. door Jozien de Koeyer (voorzitster P.J.G.N.) 15.30-15.55 uur: Pauze (gratis koffie) 16.00-17.30 uur: de heer D. Eveleens en de heer Eversdijk over: Ons Platteland: de Plattelandsjongeren. 17.30-18.30 uur: Warme-hap-met-worst (gratis): zelf af te halen bij de bar (op te eten in hal of kleine zaal). De eerste kabaretgroep maakt zich al klaar. Avond: Grote zaal (toegangsprijs 3,— p.p.) 18.30-22.00 uur: Kulturele Selektie, dat is de interpro vinciale kabaretwedstrijd, waarin 7 provincies om de eerste plaats strijden. In de kabaret-jury zitten 2 P.J.Z.-toneel-jury-leden. 22.00-00.00 uur: Bal met super-band REBORN, tevens prijsuitreiking. Internationaal: Binnen niet al te lange tijd vinden er weer een tweetal aktivitei- ten plaats van het Europees Komitée n.l.: 25 april - 4 mei: kursus over public relations in het plattelands jongerenwerk te Straatsburg (Frankrijk). 10 juli - 17 juli: de jaarlijkse Rally voor plattelandsjongeren die dit keer in Trento (Italië) gehouden wordt. De programma's zien er ongeveer als volgt uit: Straatsburg: (Public Relations) Kosten: 100,— p.p. 25 april: aankomst. 26 april: welkom en introduktie, informatie over het Europees Jeugdcentrum, informatie over het Europees Komitée, groeps- diskussie over public relations in de afzonderlijke landen. 27 april: groeps- en plenaire diskussie o.l.v. Mrs. Prooter, J.A. Shaw en P. Lauritzen. 28 en 29 april: informatie over het effekt van public relations, Verslag van de "Vierweekse" 1977. Kursus voor plattelands jon geren op de Volkshogeschool te Bergen. D it jaar deden er 14 mensen aan de Vierweekse mee, 10 jongens en 4 meisjes. Voor ons wel leuk zo'n kleine groep, maar tegelijkertijd jammer dat er zo weinig interesse was. Ik was de enige uit Zeeland. De eerste week hebben we elkaar wat beter leren kennen en geleerd om beter samen te werken. Zo moesten we in het "palen en bal- kenspel", proberen om met palen en touwen over een slotgracht te komen. En je kreeg natuurlijk te weinig palen om erop een ge makkelijke manier over te komen, maar het is ons toch allemaal gelukt. Ook hebben we geoefend met vergadertechnieken: o.a. met behulp van een videorecorder. De 2e week zijn we begonnen met het werken in werkgroepen. Er waren 3 werkgroepen met als onderwerp: 1. Landbouwbeleid; 2. Landschapsparken en 3. Sociale positie v.d. jonge boer/in. Ik zat zelf in groep 3. We hebben met verschillende boeren gesproken over bedrijfsovername, de jonge boeren, land bouwbeleid, zuivelbeleid, emancipatie en over het wonen in een leefgemeenschap. De 4e week lieten de werkgroepen zien aan de anderen wat ze gedaan hadden wat hun conclusies waren. Onze groep heeft het toegespitst op het p.j.o. werk. Bespreking met G. Mayhew en vertegenwoordigers van het perscentrum van de Raad van Eu ropa. 30 april: bezoek aan de Raad van Europa: toetsing van het bestudeerde; bezoek aan de stad Straatsburg. 1 mei: zelf bezig zijn met het opzetten van public relations projekten; bezoek aan enkele bedrijven in de omgeving van Straatsburg. 2 en 3 mei: voortzetting van de projekten m.b.v. persberichten, organisatiebladen, cassetterecorders, video enz. 4 mei: konklusies vertrek. Trento-. (Rally) (per trein) lOjuli: aankomst. 11 juli: welkom; informatie over de landbouw in Italië, infor matie over tradities, kostuums en folklore in de buurt van Trento; presentatie plaatselijke folklore groepen. 12 juli: bezoek aan de omgeving van Trento, ontmoeting met plaatselijke plattelandsjongerengroepen. 13 juli: kook wedstrijd; diskussie over de milieuverontreiniging; danswedstrijd. 14 juli: traktorwedstrijd; quiz; modeshow. 15 juli: bezoek aan gastgezin. 16 juli: bezoek aan industrieel bedrijf (effekt van industrialisatie op landbouw); bezoek aan wijnbouwbedrijf. 17 juli: vertrek. Aan beide aktiviteiten kunnen vanuit Nederland 4 personen deelnemen. Twee jongens en twee meisjes. Vereisten: redelijk Engels of Duits kunnen praten. Kosten: 425,— p.p. d.m.v. een toneelstukje gedaan. Iedereen heeft ontzettend gelachen en wat we wilden zeggen was nog duidelijk ook. We hebben niet alleen in werkgroepen gewerkt we zijn ook naar een lezing van dhr. Bukman geweest en naar Proloog. We zijn ook een dag gezellig Amsterdam in geweest, waar we de rommelmarkt hebben bekeken en die dag hebben we afgesloten met een pittig Pakistaans etentje. Verder zijn Wien v.d. Brink (voorzitter 3 CJO stuurgroep), dhr. Luteijn en het Boerentoneel met een stuk over zuiveloverschotten bij ons geweest. Bewegings expressie, handenarbeid, en de sport onbraken niet. Het "eten op de volkshogeschool was meer dan lekker, iedereen ging dan ook erg gezond en doorv&ed naar huis. De bar was 's avonds na 10 uur ook altijd druk bezet er werd wat gedanst en nagepraat. "meesfal tot in de kleine uurtjes!" Ik heb zelf erg veel geleerd in de "Vierweekse" maar het is erg moeilijk om het na te vertellen. Ik heb geluisterd naar de problemen, die boeren en boerinnen hebben en wat je daaraan kunt doen. Het leukste van alles en het leerzaamste was het intensieve samenwerken en optrekken met een groep mensen, die ik voordien nog niet kende. Lia Flikweert (P.J.Z.) Breskens Voor informatie over de Volkshogeschool te bellen 01172-1462 onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. A.V.O. Nederland is een vereniging, die zich bezig houdt met arbeids- en welzijnszorg voor minder vali den. Zij bestaat dit jaar 50 jaar. De afdeling Zeeland heeft het plan om in onze pro vincie enkele aangepast sta-caravans te plaatsen, in de buurt van recreatie-mogelijkheden en midden standerswaarin gehandicapten met hun gezin een vakantie kunnen doorbrengen. Voor dit plan zijn echter lang niet voldoende fondsen waaruit geput kan worden. Daarom hoopt men, dat men in Zeeland dit plan een warm hart zal toedragen en dat tot uitdrukking zal brengen in een donatie. Deze kan gestort worden op postgiro rekening nr. 515.987 van de ABN Terneuzen, ten name van de penningmeester A VO Zeeland, banknummer 511.419.635 met vermelding Caravanaktie 13 oor uitstedigheid, ziekte en drukke werkzaamheden in het bedrijf, was het provinciaal bestuur, bestaande uit 10 personen, slechts vertegenwoordigd door zes leden, wat overigens aan de vlotte gang van zaken geen afbreuk deed. Kennelijk zijn de kommissies erg aktief geweest, gezien de ge stegen kosten. Dat is geen kritiek doch waardering. Vandaar, dat het prov. bestuur gemeend heeft te moeten probe ren de kosten elders te drukken, b.v. op porti. Dit zal tot uit drukking komen in het feit, dat er geen brief meer uitgaat voor de jaarvergadering. De afdelingen krijgen de gegevens voor de jaar vergadering op de kaderdag, zodat men deze bij de eigen pro gramma aankondiging kan verwerken. Internationale kommissie: Het tegenbezoek van de afd. Gwent, Wales, verliep zeer plezie rig. Er zijn vele blijvende kontakten. Er was een verzoek bij de landelijke internationale kommissie binnengekomen om uit wisseling met Zeeland vanuit Herefordshire. Daar dit graaf schap grenst aan Gwent moet het welhaast "mond-op-mond-beademing" zijn geweest. Hoewel het niet direkt de bedoeling was nu weer gasten te ontvangen, heeft men gemeend, dat het toch gepast is aan dit verzoek te voldoen. De Britten hebben het erg moeilijk en als men op deze wijze kan bijdragen om hen een leuke, niet te prijzige vakantie te bezorgen, dan leek dat de kommissie een goed idee. De plannen zijn voor 5 t/m 9 september. Gastgezin nen kunnen zich nog opgeven. Agrarische kommissie: Had veel succes met de EVAV-kursussen en zal deze voortzet ten, nu in andere regio. Men wil een dag op reis naar België, maar tot nu werd geen antwoord van daar ontvangen. De boekhoudkursus^en waren ook een succes. Het onderwerp voor de studiemiddag staat nog niet vast. Men werkt naar aanleiding van het "VRAAGPUNT" van de ZLM. Dat vraagpunt staat voor het komend jaar nog niet vast.-Nota Landelijke Gebieden (min.v.volkshuisv. en ruimt, ordening). Vraag aan Plattelandsvrouwen om medewerking om de in spraakprocedure van de agrarische leden te helpen bewerkstel ligen. De ZLM zal er kringsgewijs aandacht aan besteden. De woningkommissie zal er ook mee te maken krijgen. Tuinkommissie: Wil de wedstrijd houden vlak voor de voorjaarsvergadering, zodat de resultaten tegelijk met de handwerken tentoongesteld kunnen worden. Men wil het publiek ook laten jureren met een soort stembiljet en daarvoor een ekstra prijs beschikbaar stellen. Opgaven voor de wedstrijd voor 1 april. Deze keer geen voorwedstrijden vanwege de onkosten. De "workshop" tegen Kerstmis was een succes. De hele dag kwamen er leden bloemstukjes maken. Dit zal weer worden georganiseerd. De moeilijkheid is, dat er nogal eens meer op gaven zijn dan opkomers, wat een Financiële strop betekenen kan. Vandaar dat men in het vervolg zal moeten voldoen bij de opgave. Handwerkkommissie: De keuring voor de wedstrijd heeft plaats op Tholen, waar alle landelijke keursters aanwezig zullen zijn. Alle le en 2e prijzen zullen in Boskoop tentoongesteld worden. De kursussen lopen goed. De kommissie is weer kompleet. Breiwedstrijd weer in het najaar en 1 oktober handwerkdag te Goes. Een van de kommissieleden heeft, na vijfjaar 1 maal per week les halen in "Holland", het diploma behaald van de Arti- buskursus en die kursus betekent lang niet alleen handwerken! Woningkommissie: Geïnspireerd door het idee Wetswinkel heeft men een archi- tektenwinkel in voorbereiding, waar architekt, binnenhuisar- chitekten en tuinarchitekten voorlichting kunnen geven. Veel van de woningkommissieleden zitten in een Vrouwen Ad vies-kommissie. Het mes snijdt dan van twee kanten en 't heeft een gunstig effekt. Kommissie Vorming: Men blijkt de provinciale wedstrijd erg moeilijk te vinden wat onderwerp betreft. Het volgend jaar zou er beter eens een wat luchtiger onderwerp gekozen kunnen worden. Het is overigens de bedoeling, dat telkens een andere kommissie een wedstrijd uitschrijft. Indien er wensen en verlangens zijn betreffende kadervorming, dan kan deze kommissie dat bij de landelijke te berde brengen. Diskussieleidster: Totaal in Zeeland is, voorzover nu bekend, het onderwerp "werk en de mens" 13 maal aan de orde geweest of "op stapel". Het onderwerp is zodanig uitgebreid, dat het ondoenlijk is het geheel in de diskussie te betrekken. Het aspekt "mag de ge huwde vrouw in deze tijd een baan nemen" is vele keren ter sprake gekomen. Een zeer moeilijk en gevoelig facet. Hetzelfde onderwerp is ook voor het volgend jaar nog op het programma en de diskussieleidsters hopen dan ook, dat andere afdelingen hen zullen uitnodigen. Juist in deze tijd is dit gegeven van zeer groot belang om inzicht en begrip te krijgen voor eikaars standpunt en gevoelen. In Middelburg wil men een VOS-kursus beginnen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). Het zou beter zijn als dit een Zeeuwse aangelegenheid werd. De diskussieleidsters menen, dat stervensbegeleiding toch in de afdelingen besproken zou moeten kunnen worden in b.v. ge spreksgroepen. In enkele afdelingen is dit reeds het geval ge weest en goed verlopen. Werkgroep Vrouw: Is het hele jaar niet bij elkaar geweest. Het wachten was op de Emancipatienota, die net binnen is. Naar voren wordt gebracht of de taak van deze kommissie niet eigenlijk bij die van Vorming hoort. Men wil echter even afwachten wat de kaderconferentie in mei voor nieuws brengt. Desnoods kan daarna de feestelijke ophefFing plaats vinden. Twee leden gaven zich op om die conferentie bij te wonen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23