wi<p VERANTWOORDING M et teleurstelling hebben wij vernomen dat na "Scheldezoom" nu ook de ruilverkaveling "De Braak manpolders'' is afgestemd. De voordelen van ruilverka veling hebben blijkbaar voor de stemgerechtigde be langhebbenden niet zwaar genoeg gewogen. De kans dat er in dit gebied nu ooit nog een ruilverkaveling zal komen is daarmee wel voorgoed verkeken. Ondanks de negatie ve uitslag van de stemming stellen wij het op prijs onze erkentelijkheid uit te spreken jegens al diegenen die zich met de voorbereiding van "De Braakman" hebben bezig gehouden. Wij bedoelen de mensen van de voorberei dingskommissie, van de Kuituur Technische Dienst, van de Landbouwvoorlichting, van de Kadastrale Ruilverka- velingsdienst en van de Standsorganisaties die met z'n allen zich ervoor hebben ingezet om met zo'n goed mo gelijk plan uit de bus te komen. E nkele weken geleden, in ons blad van 4 maart, plaatste ik in deze rubriek enkele kanttekeningen bij het zgn. parttime boeren. Enkele dagen later verscheen er in de gewone pers, de Provinciale Zeeuwse Courant van 7 maart, een artikel over hetzelfde onderwerp waaraan on der andere ik middels een uitvoerig vraaggesprek mijn medewerking had verleend. Met name het artikel in de P.Z.C. heeft vele reakties losgemaakt, schriftelijk, tele fonisch en via een persoonlijk gesprek. Elders in dit nummer leest U daar meer over. Voor alle reakties mijn hartelijke dank. Blijkbaar leeft dit onderwerp enorm. Z onder specifiek op de reakties in te gaan zal ik trachten mijn standpunt inzake het part-time boeren wat te ver duidelijken. Het zal niemand ontgaan zijn dat de bewuste passage in ons blad voorafgegaan werd door een (scher pe) veroordeling van de prijsvoorstellen '77/'78 van de Europese Commissie. Deze koppeling was niet toevallig. Ik heb daarmee de oorzaak van het verschijnsel part-time boer willen aangeven. Het herhaaldelijk achterblijven van de prijzen heeft velen ertoe gedwongen te zoeken naar een aanvullend inkomen al dan niet buiten de landbouw, al dan niet in loondienst bij anderen. Zo ontstaat er ook bij ons een verschijnsel dat bv. in Amerika en Duitsland de gewoonste zaak van de wereld is. D e kernvraag is of wij in Nederland ook die kant op moeten cq. willen gaan. Met andere woorden: aanvaar den wij dat er in Nederland eigenlijk geen volledige landbouw meer mogelijk is. Dat wij dat stadium voorbij zijn. Moeten wij ophouden te vechten voor een recht vaardig inkomen uit het agrarisch produkt? Ik ben daar nog niet aan toe! In die zin ben ik het volkomen eens met het "verwijt" dat de Z.L.M. er ook is voor de part-timers onder de leden. Juist deze groep geeft een extra prikkel om te blijven vechten voor een beter inkomen uit en door het landbouwbedrijf. Het (snel) toenemende verschijnsel part-time boer vormt in feite het bewijs van een onvol doende landbouwbeleid. Daardoor alleen al is hét part-time boeren voor mij een onaanvaardbare zaak. Een neveneffekt kan zijn dat het op deze wijze kunstmatig verbeterde inkomen van de boer voor de verantwoorde lijke overheden aanleiding vormt daarvan gebruik te ma ken. Ook dat is onaanvaardbaar! zuidelijke landbouw maatschappij «&EGGÉ Mi 'SCXSCMjfTJg» (5 opt-V VRIJDAG 1 APRIL 1977 65e jaargang - no. 3375 land- en tuinbouwblad z.l.m In de nacht van zaterdag op zondag zal de klok één uur worden vooruit gezet. Dit betekent dat men dan één uur langer kan genieten van het daglicht. Vooral mensen die geen vrij beroep hebben zullen hiervan het meeste profijt trekken. In de landbouw waar doorgaans in de zomer maanden toch al erg vroeg wordt opgestaan zal er minder van worden gemerkt. Een boer zijn werkdagen overschrijden vaak veruit de acht uur die elders gemiddeld wordt gewerkt. Wij hopen dat niemand nu de konklusie zal trekken dat een ruilverkaveling heden ten dage blijkbaar niet meer mogelijk is. Dit werfc moet doorgaan: onlangs werd een onderzoek aangevraagd voor Wolphaartsdijk en één de- zer dagen gaat namens de 3-ZLO de aanvraag voor de Yerseke Moer de deur uit. De ervaringen bij "Schelde zoom" en "De Braakman" zijn natuurlijk geen stimulans. Maar met de belangen van de landbouw voor ogen hou den wij, en hopelijk vele anderen, de moed er voorlopig in. Opnieuw "de parttime-boeren". In dit no. Over Geld en Goed... pag. 3 Zo sprak de Rechter pag. 4 Onderwijs en samenleving pag. 4 Onkruid en Insektenbestrij- ding in suikerbieten pag. 5 Part-time landbouw, een zaak met vele kanten... pag. 6 en 7 Nieuws uit de gewasbescher mingsmiddelen sektor pag. 8 Onderwijsnotities pag. 8 Demonstratie losse pootgoed- verwerking pag. 9 K.N.L.C. Kommentaar pag. 10 Nieuws uit Brussel pag. 11 De maand april op het zuid-westelijk landbouwbe drijf pag. 12 en 13 Grondpolitiek en jonge boeren pag. 14 en 15 De teelt van witlof pag. 17 Tuinbouwklanken pag. 19 Voor de vrouw pag. 23 Alvorens mijn standpunt inzake part-time boeren toe te lichten wil ik echter voor alle duidelijkheid enige punten van orde stellen: hetgeen ik in deze rubriek in ons blad schrijf is mijn persoonlijke mening die niet noodzakelijker wijze die (van het bestuur) van de Z.L.M. hoeft te zijn. Datzelfde geldt voor mijn uitlatingen via andere persme dia. In de tweede plaats wil ik er op wijzen dat het voor de gewone pers, normaal gesproken, ondoenlijk is een vraaggesprek van meer dan een uur in zijn geheel weer te geven. Men moet zich beperken tot de meest kernachtige uitspraken waardoor nuanceringen verloren kunnen gaan. Op zichzelf is dat een begrijpelijke zaak. I k heb een aanzet willen geven tot een dis- kussie, zonder daarbij volledig te zijn: een sig nalement van een situatie. Velen hebben dat begrepen en daar als zodanig op ingespeeld. Het is nu wel duidelijk geworden dat het on derwerp leeft onder onze boeren. Er zitten echter vele kanten aan. Dat mag echter geen reden zijn om de diskussie te ontwijken. Mijn publikatie in het landbouwblad en de publika- tie in de P.Z.C. hebben daarin hun funktie ver vuld! Oggel. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1