De teelt van witlofwortelen H et zaaien van de vroege selekties gebeurt eind april - begin mei, de latere selekties wor den begin en half mei gezaaid. fmC - m mÊÊÊ Consulentschap voor de Tuinbouw Zuid-West Nederland ing.F.Vader. In Zeeland werd in 1976 volgens de meit^lling 167 ha witlofwortelen geteeld. Het grootste deel hiervan lag in West Zeeuws Vlaanderen (omgeving Eede - Aardenburg) en op Schouwen - Duiveland. In deze gebieden worden de wortels hoofdzakelijk op kontrakt geteeld voor trekkers in Holland. In de rest van Zeeland worden de wortelen veelal op het eigen bedrijf getrokken. Het ziet er naar uit, dat in 1977 een uitbreiding van deze teelt is te verwachten, zowel op kontrakt als voor eigen gebruik. Het is in beide gevallen belangrijk, dat er goede wortels geteeld worden. We willen hier nagaan hoe dat bereikt kan worden. Wat zijn goede wortels? Elk produkt stelt zijn speciale eisen. Dit geldt ook voor witlof. Het resultaat van de teelt hangt voor een groot deel af van de kwaliteit van de wortels. De volgende faktoren zijn daarbij be langrijk: 1. De opbrengst per ha. Deze kan worden uitgedrukt in tonnen. Degene die de wortels aflevert voor een bedrag per ton, zal zoveel mogelijk opbrengst willen hebbeb. Het aantal planten per ha. heeft weinig invloed op de opbrengst. In het algemeen is er weinig ver schil in het trajekt tussen 150.000 en 250.000 planten per ha. 2. Het aantal wortels per ha. Het aantal planten heeft wel een grote invloed op de maatsortering van de wortels. De meest gunstige maat hebben wortels met een doorsnee van 3 - 6 cm. Om hiervan een zo groot mogelijk percentage te krijgen, moeten er 200.000 planten goed verdeeld per ha. staan. 3. De vorm van de wortels. Een goede wortel moet recht, en niet vertakt zijn. Hierbij speelt de losheid van de grond en het al of niet aan wezig zijn van storende lagen in de bodem een grote rol. Op verslempte grond maakt de wortel veel zijtakken. In het algemeen is de vorm van de wortels, geteeld op ruggen, rechter en mon- der vertakt dan van wortels geteeld op het vlakke veld. 4. De wortel moet een goed trekresultaat geven. De hoeveelheid lof per 100 kg wortels en de kwaliteit daarvan moet goed zijn. Deze fakto ren worden voor een groot deel beïnvloed door de groeiomstandigheden van de wortel, zoals a) de groeiduur. Vroege selekties moeten een leeftijd hebben van 20 - 24 weken, late selekties van 24 - 28 weken, voor ze rijp zijn. b) de vruchtbaarheid van de grond. De grond mag weinig stikstof bevatten. Meer stikstof be vordert wel de opbrengst, maar is funest voor de kwaliteit van het lof. 5. De bewaarbaarheid van de wortels. De mees te wortels moeten kortere of langere tijd be waard worden, omdat ze pas in de loop van de winter of het voorjaar opgezet worden. Een hoog stikstofgehalte van de grond geeft een gulle groei en daardoor een slechtere bewaar baarheid. De opkomst wordt sterk beïnvloed door de vochthoudendheid van de bovenste laag. Korstvorming tijdens het kiemen is funest voor de jonge kiemplanten. 3. De grond moet stikstofarm zijn. Van invloed hierbij is de voorvrucht. Een graanstoppel wordt over het algemeen het meest gunstig geacht. Behalve op zeer arme zandgrond mag geen stikstofbemesting worden gegeven. Witlof heeft geen grote behoefte aan fosfaat. Meestal is 80 a 100 kg zuiver fosfaat voldoende. Zoals alle wortel- en knolgewassen is witlof wel dankbaar voor een ruime gift aan kali, bij een goede kalitoestand van de grond 200 kg K20. Witlof is niet erg gevoelig voor chloor, zodat de kali in de vorm van kalizout gegeven kan worden. Wel moet deze hoeveel heid vroeg gestrooid worden, omdat witlof in een droog voorjaar last kan krijgen van een te hoge zoutkoncentratie. Teelt op ruggen of vlakveld In West Zeeuws Vlaanderen worden de wit lofwortels op vlakveld verbouwd, in de overige gebieden meest op ruggen. Dit wordt hoofdza kelijk bepaald door de mogelijkheden om te kunnen rooien. Waar men oogst met aardap pelrooiers moet men op ruggen telen. Beide systemen hebben voor- en nadelen. Het telen op ruggen heeft de volgende voordelen t.o.v. teelt op het vlakke veld: 1. men kan rooien met aardappelrooimachines, die overal aanwezig zijn. Speciale witlofrooiers zijn duur. Daar moet men voldoende opper vlakte mee kunnen rooien om ze rendabel te maken. 2. op slempgevoelige grond heeft men op ruggen minder last van dichtslaan van de grond, zodat men minder vertakte wortels heeft. 3. voor het maken van de ruggen moet men de grond meer los maken. Het gevolg daarvan is,' dat de wortels rechter en slanker zijn. De voordelen van teelt op het vlakveld zijn: 1. de grond is minder diep bewerkt en daardoor Mum**? Grondsoort en bemesting 2>oals reeds gemeld is de hoedanigheid van de grond van groot belang. In principe kan op elke grondsoort een goede witlofwortel groeien. In de praktijk zien we deze teelt alleen op de lichtere grond. Dit komt omdat er nog laat in de herfst (november) machinaal gerooid moet kunnen worden. Zwaardere grond ligt ook gauw te grof en te droog voor een goede opkomst van het fijne zaad. De grond moet aan de volgende voorwaarden voldoen: 1. De bewortelbaarheid en de vochtvoorziening moeten goed zijn. Dit beïnvloedt de groei en de vorm van de wortels. 2. De struktuur van de bovengrond moet goed zijn. Verslemping geeft meer vertakte wortels. gen met een 3 m brede gladde rol aangedrukt. Hierdoor worden ze even hoog gemaakt. De kop moet minstens 20 cm breed zijn. Op de rug kan één rij of twee rijen op een afstand van 12 cm gezaaid worden. Bij twee rijen heeft men wat minder risiko ten aanzien van het plantaantal per ha. Bij één rij per rug heeft men zo 'n nauwe stand in de rij, dat een deel van de planten achterblijft in groei. Het voordeel van één rij is, dat men bij het rooien minder grond heeft op te nemen en uit te zeven. Zaaien De hoeveelheid zaad is van diverse faktoren afhankelijk: 4. De veldopkomst. Dit is de grote onzekere faktor. Het kan variëren van 40% tot 90%. In de praktijk gaat men dikwijls uit van 75%. Om de kleine hoeveelheid zaad, die men te genwoordig gebruikt, goed te kunnen verdelen wordt algemeen gebruik gemaakt van preci- siezaaimachines. Dus moeten ingericht zijn voor het zaaien op ruggen en om twee rijtjes tegelijk per rug te kunnen zaaien. Een voordeel van een precisiezaaimachine is ook dat de zaaidiepte beter ingesteld kan worden. Witlof zaad mag maximaal slechts 1 cm diep gezaaid worden. Witlofzaad is op zich moeilijk verzaaibaar met een precisiezaaimachine. Het is langwerpig en ruw van oppervlak. Men kan dit opvangen door het zaad in te hullen. Dit is echter vrij duur. Het telen van witlofwortelen vraagt speciale aandacht. Dit geldt m.n. voor de keuze van het perceel, (grondsoort, stikstofrijkdom), het bewerken van de grond, het maken van de ruggen en het zaaien. In Zeeland is veel grond, die geschikt is voor de witlofteelt. Gezien de gunstige prijzen die gegeven worden bij het kontrakteren - 240,- per ton of +- 7.000,per ha) kan het voor veel bedrijven aantrekkelijk zijn, om dit gewas in de gaten te houden. 1. Het gewenste aantal planten Dit zal door gaans 200.000 planten per ha zijn. 2. De kiemkracht en het 1000 korrel gewicht van het zaad. Dit wordt meestal niet op de verpakking vermeld. De leverancier zal het echter wel meedelen als men er naar vraagt. 3. De arbeidssituatie op het bedrijf. Als men voldoende tijd heeft, loopt men het minste ri siko door wat dikker te zaaien en daarna te dunnen. In de meeste gevallen is dit juist het moeilijke punt. Men zaait tegenwoordig zo dun als men durft, om weinig te moeten dunnen. Dit vergroot echter het risiko van een te dunne stand. Een andere mogelijkheid is, om het zaad te zeven in verschillende fracties. Afhatokelijk van de grofheid van de partij wordt dit gedaan op de maat 1,25 - 1,50 mm of 1,50 - 1,75 mm. Hierdoor karr ook een vrij goede verdeling van het zaad worden verkregen. Naast het feit, dat ingehuld zaad duur is heeft het ook als nadeel, dat het sneller last van droog liggen heeft. Droogliggen is de voornaamste oorzaak van slechte opkomst van witlofzaad. Als we streven naar 200.000 planten per ha en rekenen met een veldopkomst van 70 a 75% hebben we de volgende mogelijkheden: selekties met dekgrond selekties zonder dekgrond ingehuld zaad: prijs per 1000 stuks te zaaien: 280.000 st/ha gefractioneerd zaad: prijs per kg te zaaien 0,6 kg/ha verschil per ha 2,- 560,- 580,- 348,- 212,- 2,60 728, 720, 432, 296, Het gebruik van gefractioneerd zaad is dus 200,- a 300,- per ha goedkoper. minder uitgedroogd. In droge jaren is daardoor de opkomst op vlakveld meestal beter. 2. men is niet gebonden aan de grote rijafstand van 75 cm, maar men kan b.v. een afstand van 50 cm aanhouden. Omdat daardoor een betere verdeling van de planten op het veld mogelijk is en dus een betere benutting van het licht, kan de opbrengst wel 4 a 5 ton/ha hoger zijn. Het maken van de ruggen is een secuur werk. Ze moeten onderling even hoog zijn, om wer ken met meerrijige machines mogelijk te ma ken, ze moeten goed vochthoudend zijn voor een vlotte opkomst van het zaad en ze moeten voldoende breed zijn om er op te kunnen zaaien. Om een goede vochthoudendheid te verkrijgen moeten de ruggen zo vroeg mogelijk gemaakt worden, d.w.z. zodra de grond droog genoeg is. De grond moet daardoor eerst 10 a 12 cm los gemaakt worden, waarna ze ingere den kunnen worden met een aanaardgarnituur of met een rijenfrees. Daarna worden de rug- Verbeteren veldopkomst D e veldopkomst is een grote onzekere fak tor. Om hierop wat meer greep te krijgen, gaat men wel over tot het afdekken met plasticfolie. Als dit alleen gericht is op betere opkomst, kan men volstaan met smalle strookjes, die alleen het zaad bedekken. Wil men het gewas ver vroegen, dan moet men volvelds afdekken, omdat dit langer kan blijven liggen. De functie van plastic is: V. betere vochtvoorziening bij het zaad 2. verhoging van de grondtemperatuur 3. voorkoming van het vormen van een korst na hevig regenval. Bij gebruik van plastic kan men rekenen op een goede opkomst. Men kan dan dus op eind af stand zaaien. Dit geeft een besparing aan zaad. De kosten van het plastic zijn 10a 11 ct per m2. Bij gebruik volvelds is dit 1000,- per ha. Bij gebruik van stroken van 15 cm breed is dit 220,- per ha. Voor het leggen is speciale apparatuur in de handel. Het werken er mee vraagt veel aandacht. Onkruidbestrijding Als men de ruggen geruime tijd van te voren kan maken, staat er al onkruid bij het zaaien. Dit kan men verbranden met Gramoxone of Reglone. Dit doet men vlak voor of vlak na het zaaien. Als het gunstig weer is, kan witlof in drie dagen boven staan, zodat men daarmee geen risiko kan nemen. Als bodemherbiciden kunnen gebruikt wor den: - Kerb (3 kg per ha) - Legurame 7 1 per ha) Chloor IPC (1,51 per ha) Deze middelen moeten vlak na het zaaien ge spoten worden. De werking valt nogal eens te gen, omdat het vooral op ruggen dikwijls te droog is. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17