igteftn°et en ...bietencysten- aaltjes en bodeminsekten Temik 10 G Lidazori ..Rhizoctonia in aardappelen Lirolect - M ...duist, windhalm en breedbladigen Graminon 80 WP Ligtermoet: omdat 't goed de grond uit moet ...onkruiden in aardappelen Igrater LIGTERMOET CHEMIE BV V vervolg: jonge agrariërs Vrijheid? Coolsingel 101 Postbus 699 Rotterdam Telefoon: 010-331211 Hierbij had dhr.van der Lely de volgende kategoriëen voor ogen: a. niet agrariërs b. agrariërs - met bedrijven boven een bepaalde omvang, - met een bepaalde leeftijd zonder opvolger, - met bedrijven beneden een bepaalde omvang. Zelf had hij de indruk dat de landbouw nog niet aan de onder b genoemde criterium toe was. Op korte termijn dacht hij aan een criterium waarbij vrijkomende grond aan een bedrijf in de om geving verkocht zou moeten worden: Doel van dit alles zou volgens dhr.van der Lely een stabilisatie van het grondprijsnivo tussen de 20.000 en 30.000 per ha. moeten zijn. Harrie Verkampen (3 CJO Stuurgroep): slechts 10% van de boeren kan grond kopen olgens Harrie Verkampen die als laatste van de 4 inleiders het woord voerde is het aankopen van grond alleen nog moge lijk wanneer men er in verteerbaar inkomen op achteruit kan gaan. Dat kan volgens hem slechts 10% van de boeren zich permitteren. Het landbouwbeleid moet volgens Harrie Verkampen meer ge richt worden op midden bedrijven. Hij zag de oplossing in een voorkeursrecht voor een grondburo, welke de grond tegen een vaste prijs zou moeten aankopen. Deze grond zou dan direkt weer verpacht moeten worden aan omliggende bedrijven. Deze bedrijven zouden na enkele jaren de mogelijkheid moeten heb ben om de grond te kopen tegen een geïndexeerde prijs; evt. met leningen van het grondburo. Vrijheid van de één mag niet leiden tot onvrijheid van de ander ervolgens vonden een aantal geanimeerde groepsdiskussies plaats. Uit de rapportage bleek dat vrijwel iedereen het erover eens was dat de grondprijzen veel te hoog lagen. Niet eens was men het over de manier waarop hier wat aan gedaan zou noeten worden. Enkelen vonden zelfs dat de zaak op z'n beloop gelaten moest worden. In de hiernavolgende forumdiskussie laaiden de gemoederen soms fel op." Daaruit bleek overigens nog eens dat over veel zaken nogal wat misverstanden bestaan. Weinigen wisten b.v. dat in het bestuur van de SBL vijf vertegenwoordigers van het Landbouwschap zitting hebben. In zijn slotwoord memoreerde Wien v.d.Brink nog eens het doel van de studiedag. Hij drong erbij de deelnemers op aan in de komende diskussie de mens in het bedrijf centraal te stellen. Daarvanuitgaande is "vrijheid" een groot goed, mits deze vrijheid niet leidt tot onvrijheid van de ander, zo stelde hij. "Laten we daarom ieders belang, ook van de minder begaafden en minder kapitaals krachtigen" in de gaten houden. Venneman De zaal erkende dat er vele problemen zijn. En dat men zoeken moest naar oplossingen. Geen nieuw geluid. Zoeken naar op lossingen wordt wel moeilijk wanneer men niet tot elkaar ko men kan zoals tijdens de diskussie in de zaal bleek. "Oplossingen moeten er komen" maar werd er uit een hoek van de zaal opgemerkt "men moet wel zijn vrijheid kunnen behou den". Vrijheid om grond te kopen. Wat houdt dat in? Die vrijheid heeft ieder maar hoevelen doen het en hoe komt dat dan? Grond kopen kun je slechts als je kapitaal hebt, grond koopje niet met vrijheid alleen. Een goed inkomen is slechts op een groot bedrijf te halen. Hoe vrij ben je als jonge boer, wanneer je begint op een bedrijf met een dure produktiefaktor grond, hoe rendabel kun je die maken? En met weinig van deze faktor kom je nu en zeker in de toekomst niet toe. Hoe vrij ben je met de ekonomische lasten die je dan op je laadt? Voor een volgende diskussie is het wellicht raadzaam eens over dat "vrij" na te denken en het dan ook in zijn werkelijke bete kenis te gebruiken, wat zou kunnen helpen bij het zoeken naar oplossingen bij de problemen. Jozien de Koeyer, voorzitster P.J.G.N. de\an« Zorg voor zekerheid direkt bij de zaai. Gebruik daarom bij het zaaien voor de bestrijding van aaltjes, bladluizen en bodeminsekten. Het gebruik van TEMIK 10 G voorkomt wegval van planten, waardoor zaaien op eindafstand mogelijk wordt. Bietekevertjes, springstaarten en ook andere bodeminsekten kunt u bestrijden met het veilige, doeltreffende middel LIDAZON is een uitgekiende kombinatie op basis van lindaan en diazinon. waardoor een direkte en langdurige werking wordt verkregen. as nu op voor: Temik is het geregistreerd handelsmerk van l'nion Carbide Corp. Lidazon is het geregistreerd handelsmerk tan CIBA-GLIGY AG. m Rhizoctonia in konsumptie- en fabrieksaardappelen kunt u bestrijden door bepoedering bij het poten met LIROTECT-M is een kombinatie van het in de aardappelteelt bekende systemische fungicide Lirotect (thiabendazol) en maneb. Een toepassing die veiligheid en zekerheid biedt. Geregistreerd handelsmerk van Ligtermoet Chemie B.V. Een herbicide voor de bestrijding van onkruiden in alle wintergranen in het voorjaar is GRAMINON 80 WP wordt door de onkruiden opgenomen via wortels, stengels en bladeren. GRAMINON 80 WP is in het bijzonder werkzaam tegen duist (ook grote duist), windhalm en straatgras. Daarnaast wordt een breed scala van breedbladige onkruiden bestreden. Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GKIGY AC.. Een nieuw bodemherbicide van Ligtermoet voor de bestrijding van onkruiden in aardappelen is IGRATER bestrijdt eenjarige grassen en zaadonkruiden, met name zwarte nachtschade en zwaluwtong. IGRATER kan op elke grondsoort warden toegepast in de teelt van poot-konsumptie- en fabrieks aardappelen. IGRATER kan in alle rassen worden gebruikt. IGRATER geeft de beste onkruid- bestrijding en de hoogste opbrengst. Voor de bestrijding van onkruiden in aardappelen biedt Ligtermoet nog een tweetal bodemherbiciden: TOPOGARD: het middel met een uitstekende bodem- en kontakt- werking. dat ook in erwten kan worden toegepast. PATORAN: reedsjaren bekend om zijn langdurige werking. Geregistreerd handelsmerk van C IBA-C.KKO AG. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15