Maak korte metten met onkruid kort vóór opkomst van het gewas. 'Gramoxone'en 'Reglone' geven u zekerheid. TRIBUNIL Ook jonge agrariërs nog verdeeld over grondpolitiek D hr. de Bekker die vervólgens aan het woord kwam vond de grond weliswaar duur, maar zo stelde hij "ook gebouwen en machines worden duurder". Volgens hem zijn de overname problemen ook op de niet-grondgebonden bedrijven groot. De oorzaak van de problematiek moet volgens dhr.De Bekker meer gezocht worden in de slechte rentabiliteit, en de ver kleining van het grondareaal. D hr.van der Lely begon met op te merken dat vol gens hem niet de inflatie maar de vraag- en aanbod verhouding op de grondmarkt verantwoordelijk is voor het huidige te hoge grond prijs nivo. De helpende hand van ICI. Ook voor de toepassing in het voorjaar Het blad- en bodemherbicide met de brede werking tegen zowel windhalm, straatgras en duist als tegen breedbladi- gen als muur, kamille, ereprijs en var kensgras. TRIBUNIL kan worden toegepast in win ter- en zomertarwe alsmede in winter- gerst; werkt doeltreffend en is veilig voor het gewas. BAYER NEDERLAND B.V. - ARNHEM Nu u druk bezig bent met het zaaien van voorjaarsgewassen, zoals uien en bieten, zijn grasachtigen zoals duist en wilde haver, maar ook breedbladige onkruiden bezig om uit te lopen. Geef ze niet de kans met het nieuwe gewas te konkurreren en daardoor de opbrengst te verlagen. Spuiten vlak voor de opkomst van het gewas met 'Gramoxone' of 'Reglone' is een bedrijfszekere methode. Neem geen risico en begin met een schone lei. Vooral in een droog voorjaar kan de werking van bodemherbiciden nog wel eens tegenvallen. Wanneer spuiten? 'Gramoxone' en 'Reglone' hebben na kontakt met de grond geen nawerking meer en kunnen dus veilig tot kort vóór de opkomst van het gewas worden toegepast. Bovendien is het ook bijzonder plezierig, dat 'Gramoxone' en 'Reglone' onder praktisch alle weersomstandigheden kunnen worden toegepast. 'Gramoxone' of 'Reglone' 'Reglone' werkt goed tegen breedbladige onkruiden; tegen divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 14 (3 ver één ding waren de circa 120 deelnemers aan de studiedag van de 3 CJO-stuurgroep over grondpo litiek, het roerend eens. De te hoge grondprijzen zijn niet in het belang van de landbouw en zeker niet in het belang van de jonge agrariërs. Toen de vraag aan de orde kwam hoe dit te verwezenlijken, bleek dat de meningen van jonge agrariërs hierover nog behoorlijk uiteen lopen. Wien v.d. Brink: onderlinge belangen tegenstellingen. De studiedag die op 25 maart j.l. gehouden werd begon met een openingswoord van stuurgroep voorzitter Wien v.d.Brink. Hij ging daarbij vooral in op de se- lektiviteit van het huidige landbouwbeleid, waardoor de belangentegenstellingen tussen de boeren steeds groter worden. Met name het rentesubsidiebeleid is daar volgens Wien v.d.Brink een belangrijk voorbeeld van. Ook het beëindigings- en het sociale beleid wer den door Wien v.d. Brink bekritiseerd. "Waarom", zo vroeg hij zich af, "worden er aan de nieuwe ROZ regeling geen struktuurmaatregelen verbonden, zodanig dat de grond bij bedrijfsbeëindi ging op 65-jarige leeftijd van de ondernemer be schikbaar komt". "Nu dit niet gebeurt komt die grond tegen hoge prij zen op de vrije markt en daar komen de meeste jonge agrariërs niet aan de bak", aldus Wien v.d.Brink. Vervolgens somde hij een aantal gevolgen op van het huidige hoge grondprijsnivo: - jonge boeren kunnen alleen bedrijven overnemen wanneer zij zich diep in de schulden steken, of zij worden afhankelijk van de goedwillendheid van fa milieleden; - de middenbedrijven die uit moeten breiden zijn daartoe door het hoge grondprijsnivo niet in staat; - alleen de financieel sterkere bedrijven kunnen nog grond bijkopen waardoor de verschillen tussen de bedrijven steeds groter worden; - de konkurrentie positie met het buitenland ver slechtert (hogere kostprijs); - door de hoge grondprijzen vermindert het areaal gepachte grond. Zijn konklusie was dan ook dat hoge grondprijzen alleen gunstig zijn voor boeren zonder opvolger die hun bedrijf beëindigen en de grond verkopen. Ver volgens gaf hij het woord aan de 4 inleiders. Dhr.Voortman (P.v.d.A.): voorkeursrecht SBL invoe ren! Ais eerste inleider kwam dhr. Voortman van de P.v.d.A. aan het woord. Hij zei al in 1974 gewaar schuwd te hebben voor de huidige problematiek. Toendertijd vond hij echter geen gehoor bij de mi nister en de C.D.A. en V.V.D. frakties. Dhr.Voortman pleitte voor een ingrijpen in de grondmarkt door aan de SBL (grondbank) een voorkeursrecht te verlenen voor te koop aangeboden landbouwgronden. Deze grondbank zou de gekochte grond weer in erfpacht moeten uitgeven. Hiervoor zou een uitgifte beleid ontwikkeld moeten worden, waarbij vooral de "mid denbedrijven" aandacht zouden moeten krijgen. De prijs van de door de SBL aan te kopen grond zou in principe gebaseerd moeten zijn op de pachtwaarde, terwijl de pachtwaarde (pachtnormen) op haar beurt weer gebaseerd zou moeten zijn op de reëele ge bruikswaarde. Dhr.Voortman meende tenslotte dat de aankoopprijs de eerste jaren gefixeerd zou moeten worden op een bedrag tussen de huidige marktprijs en de toepasse lijke pachtwaarde, om pas weer te stijgen als de pachtwaarde dit peil bereikt zou hebben. Dhr. de Bekker (C.D.A.): rentabiliteit oorzaak pro blematiek! Hij voelde weinig voor overheids ingrijpen, hoewel er in sommige gevallen (b.v. in landinrichtingsgebieden) wel een voorkeursrecht voor de overheid zou mogen komen. Dhr.Van der Lely (Direktie Beheer Landbouwgron den): Selektief toelatingsbeleid tot de grondmarkt De oplossing voor de problematiek moet volgens hem dan ook gezocht worden in een beïnvloeding van deze verhouding. T)at kan enerzijds door aanbodvergro ting, b.v. bij een stabiel prijsnivo beëindiging op ter mijn op ROZ uitkeringen nivo - en anderzijds door een verkleining van de vraag naar landbouwgrond - b.v. door uitsluiting van bepaalde kategoriëen van de grondmarkt. vervolg op pag. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14