Nu nog mooier..... met een strooier voor een schone stoppel. PEJA BRUSTRAC B.V. Bladotyl. Een absolute topper. 3EUWS UIT BRUSSEL Van der Stee ging in Brussel door de knieën D, f 3.850,-. nu nog f 3.450," Shell Chemie Voorlopig akkoord voor 4,4% - prijzenronde De techniek staat voor niets. Eindelijk een kunstmeststrooier waarmee kan worden gestrooid volgens 'n eenvoudige tabel en die onafhankelijk is van welke trekkerversnelling, -bandenmaat, of -aftakastoerental, die gebruikt wordt. De snelheid van de aanvoerband wordt geregeld door een van de twee strooierwielen, automatisch door een cilinder geschakeld. De aandrijving van het werprad geschiedt door een hydromotor, feilloos draaiend op de trekkerhydrauliek; minder breedte afhankelijk van het motortoerental. Het werprad met de in conisch profiel uitlopende schoepen zorgt voor een goede-luchtcycloon, waardoor u een nog regelmatiger verdeling verkrijgt en geen verspilling aan uw dure meststoffen heeft. Doör de hydraulische aandrijving vanaf de trekker via de kieperleiding of kuilvoersnijderaansluiting is er geen aftakas-gerammel bij het draaien op de kopakker en ook niet bij zeer kort wenden; zonder de strooier uit en in te schakelen. Het onderhoud van deze strooier is al even eenvoudig als de bediening. De machine vergt een minimum aan onderhoud en is voorzien van een degelijk lakwerk. Enkele technische gegevens: Laadvermogen plm. 1500 kg Draaisnelheid plm. 600 o.p.m. Strooihoeveelheid per ha 50-2500 kg Strooibreedte instelbaar van 6 tot 12 m Bakhoogte 1400 mm Geheel kompleet IJSSELSTEIN INDUSTRIEWEG 6 POSTBUS 40 TEL 03408-1824-1834 HORN HEYTHUYSERWEG 4A TELEFOON 04758-2106 BLADOTYL Bladotyl. Nieuw! Speciaal ontwikkeld tegen ereprijs, kleefkruid, muur, kamille. Maar ook tegen veelknopigen, straatgras en vele, vele anderen. Bladotyl. Nieuw! Voor de vroege voorjaarstoepassing in tarwe en gerst. De beste aanvulling op de najaarsbestrijding van herfstkiemers. Dankzij kontakt- werking en bodemopname is een schone stoppel gegarandeerd. Shell Nederland Chemie B.V. Postbus 187, Den Haag. (Van onze correspondent in Brussel e marathonvergadering van de ministers van landbouw uit de EEG die dinsdag tegen de middag in Brussel zijn einde vond is niet helemaal mislukt. Na vier dagen en vier nachten onder handelen bereikten de ministers op twee onderdelen na, een voorlopig akkoord. Voor de boeren en tuinders in de Bene- lux-landen sleepten zij 1 Vi% uit de strijd. Minister Van der Stee bleek in Brussel de becijferingen van het K.N.L.C. dat ieder procent prijsverhoging de boeren globaal ongeveer 100 miljoen scheelt niet te kennen, nog te onderschrijven! Was dat wel het geval geweest dan had hij kunnen beweren dat de minister er in de Belgische hoofdstad ruwweg 150 miljoen had uitgesleept. Zoals bekend is landbouwkommissaris Gundelach op 12 fe bruari begonnen met een pot van gemiddeld 2,9%. De 0,4% afbraak monetair kompenserend bedrag zag de Deense kom- missaris al op de perskonferentie weg. Dinsdagmorgen stond de teller volgens berekeningen van het departement in Den Haag op 4,4 De minister zei dat hij aanmerkelijk meer had gewild. Hij sprak van een voor de boeren pijnlijke beslissing. Maar hij maakte niet duidelijk waarom hij en zijn kollega's uit de Bene lux dan geen voet bij stuk hadden gehouden! Het is bij derge lijke besprekingen nl. ongebruikelijk om al door de knieën te gaan voordode tegenpartij (in dit geval de Britten) doet blijken niet voldoeiide konsessie's te willen doen! John Silkin minister van landbouw in het Verenigd Koninkrijk eiste onaanvaardbare konsessie's van zijn 8 kollega's. Tot op 20 miljoen rekeneenhe- den (bijna 70 miljoen gulden) na kreeg hij zijn zin. Silkin is een rasechte anti-Europeaan. Deze linkse minister hoefde zich daarom geen zorgen te maken over de toekomst van de ge meenschap. Toch kun je rustig nog eens terugkeren naar (in dit geval) Luxemburg om over die 70 miljoen gulden te onderhan delen! Silkin kan er verder op wijzen dat de boeren in zijn land Jiet derde vette jaar tegemoet gaat, terwijl de konsument in Groot-Brittanië hard getroffen wordt door de naderende 20% stijging van de kosten van het voedsel. Onvoldoende. O, 'p twee terreinen zijn vorderingen gemaakt. De monetair kompenserende bedragen worden verlaagd (behalve voor de Benelux) en er ligt een voorlopig akkoord voor de reeks nieuwe prijzen. Eerst de M.C.P.'s afWaak bondsrepubliek 1,8% (rest 7,5%), Frankrijk 3% (resteerd 11,8%), Italië 8% (resteerd 11,8%). De Benelux blijft 1,4%; Groot Brittanië waarschijnlijk 14% af braak maar we weten nog niet hoe en wanneer, er zouden 29,6% resteren. Ierland tenslotte afbraak 1%, rest 2 XA%. Deze wijzigingen zullen gelden vanaf het begin van het nieuwe verkoopseizoen voor de verschillende produkten. Uitzonderin gen hierop gelden voor melk- en zuivelprodukten in het Ver enigd Koninkrijk (men denkt dus aan 2 étappe's) en in Duits land (vanaf 1 april in plaats half september elders). Voor var kensvlees in de landen met devaluerende valuta's vanaf 1 april zijn in de laatste nacht van de marathon met gemiddeld 0,5% verhoogd. Voor enkele produkten geldt een verhoging van 1%. De reeksen voorstellen volgen volgende week. Zal er op dinsdag een akkoord zijn bereikt dan was de richtprijs voor de melk afgelopen vrijdag (1 april) met 3,5% omhoog zijn gegaan. Vanaf 15 september zouden de veehouders daarvan 1,5% gaan inleve ren: de bekende melkheffing. In hoeverre hebben we nu wat aan dit pakket? Minister Van der Stee: "Dit kompromis voorstel had niet mijn instemming. Het is voor Nederland onvoldoende. Toch hebben de Benelux-landen besloten het te aksepteren mits de anderen dat ook zouden doen. In het besef dat de zaken in de E.G. niet vast mogen lopen zouden wij ons er dan bij neerleg gen. Als het echt niet anders kan moet het maar. Hoe pijnlijk het voor onze boeren ook is". Maar»de Britse socialist wilde niet met een voor zijn land on voldoende resultaat naar huis. Londen gaf daar in de vroege morgen ook geen toestemming voor; Den Haag kennelijk wel. "Ik had voldoende onderhandelingsruimte", zei onze minister van landbouw. In de vorige bijeenkomst had hij aangegeven op ongeveer 5% te mikken. Dat maakt het slikken van minder dan 4,4% nu dan wel merkwaardig! In het persbericht van het mi nisterie, gedateerd 16 maart zegt Van der Stee: "De 3% die de Europese Kommissie voorstelt, dan ook als volstrekt onvol doende te beoordelen". Waarom gaat hij dan nu met een beetje meer akkoord? Kan men enerzijds van suksessie spreken ten aanzien van het "erbij praten" van 1 Vi%\ geplaatst in de kon tekst van harde onderhandelaars als b.v. min. Silkin hebben de Benelux-ministers het rapportcijfer 5 zelfs niet gehaald! Kosten. I-iandbouwkommissaris Gundelach had in februari al meege deeld dat voor het begrotingsjaar 1977 als gevolg van zijn voor stellen ruim 1600 miljoen gulden aan extra garantie's beschik baar gesteld moet worden. Op basis van het zgn. "morele ak koord" komt daar nu nog zo'n 700 miljoen gulden bij. Boven dien vragen de monetair kompenserende bedragen 1 Vi miljard. De acht ministers hebben zich dus moreel verbonden om het bovenstaande pakket tot de vergaderingen van 25 en 26 april intakt te houden. Onze minister verwacht niet dat een van de kollega's onder druk van de landbouworganisaties zal bezwij ken en met nieuwe eisen op de proppen zal komen. "In dat geval moeten wij weer helemaal bij Adam en Eva beginnen. Op 25 en 26 april moeten de problemen met de Britten op te lossen zijn". De minister sprak tenslotte van een nederlaag voor Europa, dat opnieuw had getoond niet in staat te zijn tot gemeenschappelijk gedrag. "Het is een zwarte dag en dat ziet er dus somber uit. Ook het visserijdebat hebben we eerder al met een 8 tegen 1 stelling af moeten sluiten. Hier staat Ebgeland ook alleen. Vooral als U ziet waar het op afgesprongen is dan is het allemaal doodzon de". De minister gaf aan waarom het uiteindelijke verschil op 20 miljard rekeneenheden draaide. Toen men die uiteindelijk maar voor de helft aan de Britten naar boven wilden doen, om van hen af te zijn, eiste de Belg Lavens de andere helft op. De politikus Lardinois heeft meermalen gedreigd op te stappen wanneer hij voor de boeren niet voldoende kon bereiken. Bij de diplomaat Gundelach zal zo'n dreigement niet gauw in het hoofd opkomen, laat staan dat hij het uitspreekt! 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11