BEZINT VOOR U BEGINT Bedrijfszeker Veilig Kostenbesparend H. Betanal werkt onafhankelijk van weersomstandigheden en grondsoort Betanal is zeer selectief en kan vanaf het kiemlobbenstadium van de bietenplant worden toegepast Betanal centraal in uw spuitschema maakt de voordeligste onkruidbestrijding mogelijk Schering Nederland B.V. Afdeling Agro Postbus 79 Boxtel Telefoon 04116 4925 N Brussels Falen! a 4 dagen en nachten vergaderen is het de Raad van Land bouwministers dus niet gelukt tot een besluitvorming ten aanzien van de landbouwprijzen voor 1977/'78 te komen. Met name het van elke Europese gezindheid gespeende Engelse optreden heeft tot dit beschamende resultaat in sterke mate bijgedragen. Voor de Europese boer betekent dit aan de ene kant dat de onzekerheid over de te verwachten prijzen voor het komend sei zoen nog blijft voortbestaan. Maar voorts vooral ook direkte nadelige konsekwenties voor de rundveehouderij, die het melk prijsjaar van de toch al te late datum 1 april ziet opgeschoven tot 1 mei. Bovendien blijven ook de zo noodzakelijke besluiten in het kader van het herstellen van het evenwicht op de zuivelmarkt, zoals de niet-afleveringspremieregeling en de omschakelingsre geling, weer ten minste een maand liggen. Het vertrouwen in de E.E.G. en met name het funktioneren van de gemeenschappelijke landbouwmarkt zal er zonder twijfel in boerenkringen niet groter op geworden zijn. De enige konkrete besluiten, die genomen zijn, betreffen een verlaging van de monetair compenserende bedragen voor Ierland, Frankrijk en Italië van respektievelijk 7%, 3% en 8% per 1 april. Hoewel in de laatste compromisvoorstellen voor de Benelux (terecht) geen mcb-afbraak is voorzien en voor W. Duitsland slechts een afbraak van een kleine 2%, gaat het er meer en meer op lijken dat zonder zeer grote monetaire verschuivingen, we over een paar jaar weer met 8 landen op één monetaire noemer kun nen komen. Alleen Engeland blijft dan ook hier het buiten beentje. Compromis. Het laatste compromis wat maandagnacht ter tafel lag en waar volgens de berichtgeving alle landen, behalve Engeland zich in konden vinden, hield een prijsverhoging van gemiddeld ruim 4% in. Met voor de melk 3Vi% per 1 april, alsmede een heffing van \Vi% per september. Hoewel dus voor Nederland (en België) de voorgestelde afbraak van de m.c.b.'s met 0,4% al was geschrapt, moeten we toch konstateren dat dit compromis in de verste verte niet in de buurt van het voor ons minimaal noodzakelijke per- centage van 7,4% uit het COPA-standpunt, kwam. Wij vinden dan ook dat de afgelopen marathonvergadering niet alleen slecht is gelopen, omdat er geen besluiten zijn genomen, maar zeker ook omdat kennelijk de boerenbelangen onvoldoende aanbod zijn gekomen. In het laatste voorstel bleek maar al te duidelijk dat met name de Benelux-boeren het gelag zouden moeten betalen voor het onverantwoord economisch beleid in een paar andere lidstaten. En dat is, om met Minister Van der Stee te spreken, voor ons onaanvaardbaar. Met andere woorden als onze (demissionaire) Minister van Landbouw met een derge lijke compromis accoord gaat, is de logische konsekwentie daarvan dat hij zich rekenschap geeft van het feit dat dan aan vullende nationale maatregelen ter versterking van de inkomens der Nederlandse boeren, niet kunnen uitblijven. In dat kader en gezien de weinig rooskleurige vooruitzichten voor de volgende ronde op 25 en 26 april a.s., zijn wij dan ook van mening dat we als landbouworganisaties de tussenliggende weken volledig moeten benutten om een pakket aanvullende nationale maatregelen op te stellen, dat eind april voor indienen klaar is. Wij hebben in KNLC-verband al eerder gekonstateerd dat het daarbij om werkelijk houtsnijdende maatregelen moet gaan, die een wezenlijke tegemoetkoming kunnen betekenen in het kader van een tekortschietend markt- en prijsbeleid. Luteijn Betanal 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10