T ot slot gingen we naar koop zes. De grootste spanning was nu uit de zaal weggeebt. Toch was de aandacht nog gevangen toen het per ceel, groot 1 ha, 11 are, 70 ca door de afmijner werd ingeroepen op 150.000 gulden. De oor spronkelijke inzet was 60.000 gulden geweest. Pas toen hij 62.000 gulden riep werd er "mijn" geroepen. Overigens nog een bedrag om niet zo maar achteloos aan voorbij te gaan. Het leek eerst een onbekend iemand te zijn die het per ceel had gekocht. Bijna kreeg men de indruk dat er weer een lap landbouwgrond in "ver- T och trok er zich ook nog een pootgoedteler de haren uit het hoofd omdat hij koop vier had gemist. Hij was er helemaal van ontdaan. Lan ge tijd, tot aan de dood van de eigenaar toe zelfs had hij in onmin geleefd met hem. Zelfs werd er hier en daar geroddeld dat hij testa mentair niet eens in aanmerking zou kunnen komen voor koop. Later bleek dat maar klets praat te zijn. Nu was die blok een heel aan trekkelijk stuk, want het was juist dit perceel dat zijn bedrijf door midden sneed. Toch had hij het gemist. Te lang gewacht en dan is een ander je natuurlijk voor. D e koop zat rond. Alles was er door. Velen hadden een rekenboekje en een potloodje of een pen meegenomen. Ze waren ijverig aan het becijferen hoeveel het nu in totaal wel had op gebracht. Hier en daar was misverstand, re kenfouten waren er ook al ingeslopen. De cij fers werden vergeleken. Hoofdschuddend en nog wat ongelovig glimlachend moest men het met zijn allen beamen, dat het totale spul een bedrag van 559.000 gulden had opgebracht, 't is gek, 't is vrééd waar mot et naar toe, dat alles was te beluisteren in de zaal, waar de huis mussen hun jas al begonnen op te zoeken. An deren waren overigens nu van mening dat één gulden voor een pilsje dan toch eigenlijk maar weinig was. Ze riepen Janus, de cafébaas, om ze nog maar eens vol te doen. Bedachtzaam kijkend. Geen wonder, want ze hadden alle maal met grond te maken. Ze moesten er alle maal hun boterham af zien te halen. D e man met de schuur en de twee en een half gemet land stond later te huppelen van plezier. Spotgoedkoop heb ik het, zei hij toen we hem opzochten terwijl hij al druk doende was om materiaal van zijn meubelzaak over te brengen naar de schuur. Ik barst zowat uit mijn bedrijf op het dorp. Ik kon nauwelijks nog wat nieuws ondernemen. Nu heb ik de ruimte. En die grond?.... Ja kijk een boer ben ik niet. Ik houd wel van weiland. Ik ga het inzaaien, na deze oogst, als die er af is. Misschien dat ik dan wel Nog steeds gaat er landbouwgrond verloren! M en krijgt het idee dat er de laatste tijd wat meer aanbod van landbouwgrond aan de markt komt. Maar het is toch echt nog niet zo dat dit grotere aanbod nu ook al meteen heeft geleid tot lagere prijzen. Integendeel. De prijzen stijgen de laatste tijd minder spektakulair dan in de voorgaande maanden, maar toch zit er nog steeds van geval tot geval een licht stijgende tendens in. Ook vermindert de belangstelling voor grondver- kopen nog niet zoveel. Vooral wanneer het grond betreft die in niet al te grote eenheden wordt aangeboden. Uiteraard ligt het zwaartepunt van de publieke belangstelling dan veelal bij de mensen die in de direkte omgeving van de te verkopen percelen wonen. D e vijfde koop was een perceel groot 2 ha, 79 are.6 ca. Dit stuk land was ingezet op één ton, maar werd door een "echte boer" afgemijnd op 111.000 gulden. Nou daar had je het dan, land in boerenhand. Hoe kan hij het er voor doen. Door sommigen werd gefluisterd dat het wel kon, want men wist van horen zeggen dat hij onlangs nogal goed had geerfd. Maar 't valt ook niet te ontkennen dat hij een goede boer is en de laatste jaren goed heeft gedraaid. Reken maar na, pootaardappelen, konsumtieaard- appelen die op tijd werden verkocht, daarbij ook nog tijdig verkochte uien. Men had het snel uitgerekend. Dat gaat meestal zo, als men over een anders portemonnaie "beschikt". V R.van Wezel. Kleine percelen niet naar agrariërs! Een grondverkoop trekt volk "V orige week zijn we nog eens een kijkje gaan nemen bij zo'n grondverkoop. Het ging hierbij om een koop in zes verschillende delen, aan geboden door één eigenaar. Om een idee te krijgen waarom dit bedrijf werd aangeboden is het interessant te weten wie het verkocht. Het bedrijf met een totaal grondoppervlak van cir ca 8 Vi hektare was eigendom van een weduwe. Zij heeft twee kinderen, waarvan geen van beiden belangstelling hadden om de boerderij voort te zetten. In zo'n geval is het begrijpelijk dat het onroerend goed onder de huidige om standigheden te koop wordt aangeboden. Zo er ooit een betere kans was om het aan te bieden, dan is het nu wel!!!! Of niet soms.... wie zal het zeggen, de tijd zal het leren, zegt men dan.... Volgens aloud gebruik werd er veertien dagen voor de definitieve verkoop een inzetavond gehouden. Helemaal volgens stijl in een dorps café. De zaal was vol, maar niet tot de nok toe faciliteiten voor het bewaren van produkten Veestallen zijn er wel, maar alles in de tradi tionele sfeer. Welnu in eerste instantie was deze koop ingezet op 87.500. Maar bij de uitein delijke verkoop werd bij 100.000,- "Mijn" geroepen. Reikhalzend werd er gekeken naar de man achter de stem. Later bleek hij het in opdracht te hebben gekocht voor een meubel en tapijtenhandel in het zelfde dorp. Er werd in eerste instantie druk gegist wie er nu wel zoveel voor iets dergelijks over kon hebben. Men ver onderstelde dat er wellicht een mogelijkheid zou zijn om nog een woning bij de schuur te bouwen. Dan is de grond nog niet zo duur, merkte men op. Of het waar was, dat was niet bekend. In ieder geval één ton voor een derge lijke koop is in ieders ogen een haast onbegrij pelijk bedrag. Staat het dan nooit stil vroeg men zich af. Een jonge boer die naast me zat en zelf driejaar geleden een bedrijf van ongeveer 8 ha met lichte zavelgrond en gebouwen voor rond één ton had overgenomen, zat starend Rekenen met buurman's beurs Nog in geen 100 jaar! België, gingen naar hun kennissen toe, die voor de gelegenheid ook de grens waren overgeko men om de grond van hun vriend zaliger de laatste belangstelling te geven. Overigens be weerden ze dat in België de grondprijs aan het zakken was. In Engeland scheen het nog gekker te zijn. Wordt grond van een halve ton en meer per ha dan toch nog weer een twijfe lachtig bezit? Of was het dat al?.... In ieder geval de gewezen eigenaars deelden aan de beste bekenden nog een rondje uit, en verlieten de zaal. Voor hun was hier de zaak afgedaan. Nu moest er nog gedeeld worden, met Rijks belastingen als meest begerige disgenoot Te lang gewacht Hij stak het op het verkoopsysteem. Verkoop bij opbod is veel beter, zei hij. Dan kun je tenminste iedere keer er wat bij doen. Weet jij wanneer je bij afmijnen "mijn" moet roepen?! Kennelijk wist hij het niet, want koop vier ging voor 130.000 gulden naar een ander. Ik wil er zo nog tienduizend bovenop doen, zei hij spij- Er werd ingezet en "strijkgeld" geïnd. Iedereen was benieuwd wat er nu verder zou gaan ge beuren. Sommigen verwachtten dat de grond nog wel duurder zou gaan dan bij de eerste inzet. Temeer omdat het land in een gebied lag, waar nogal veel aan pootgoedteelt wordt ge daan. Overigens zou de grond nog niet direkt te aanvaarden zijn. Pas voor de oogst 1978 zou er door de nieuwe kopers gebruik van gemaakt kunnen worden. De aanbieders in overleg met de notaris hebben het waarschijnlijk voordeli ger gevonden om het bedrijf op te delen en het niet als één koop aan te bieden. Een oude woning voor 125.000 gulden Koop één was de bedrijfswoning met een klein stukje grond. Deze woning ligt geschei den van de bedrijfsschuur door een openbare weg. Mede een aanleiding om beide delen te scheiden in twee kopen. Het woonhuis, onge veer vijf jaar leegstaand, werd vroeger ook ge deeltelijk gebruikt als cafe. Er valt nogal het een en ander aan op te knappen. Het werd ingezet op 125.000 gulden. De inzetter hield het aan zijn broek. Kennelijk was hij hier niet al te gelukkig mee. Maar toch met een beetje geduld zou hij dit onderkomen aan een randstedeling zeker wel voor meer kwijt kunnen. Alleen zou het een kwestie zijn van het juiste tijdstip af wachten. De boerenschuur naar een winkelier Koop twéé was de landbouwschuur met 1 ha, 33 are en 10 ca grond eromheen. De schuur is er een zoals er duizend in een dozijn gaan. Van binnen niet voorzien van enigerlei moderne voor zich uit te kijken. Een kwartje voor zijn gedachten.... Maar óók de verkoper van dat spul was aanwezig. Hij had er zijn A.O.W. wel bij, maar toch, hij kon er niet om lachen! Een eigen plekje Koop drie was een stukje grond van 74 are waarbij nog een gedeelte water. Maar wel wa ter waarin nog allerlei vis zit. Echt een stukje voor de liefhebber, 't Werd dan ook niet door een landbouwer gekocht. Het bracht bij de eerste bieding 25.000 gulden op, en 't werd nu door de inzetter zelf verhoogd met nog eens vijfduizend gulden, zodat het voor hem was voor een rond bedrag van dertigduizend gul den. Van beroep was de man stoffeerder. Hij was er zichtbaar gelukkig mee. 't Is waar, een "eigen" plekje grond in dit opgepakte Neder land is wat waard. Heel wat waard zelfs. Alleen als landbouwgrond ging ook dit perceeltje van het bedrijfstoneel af. Kombinatie, boer, handelaar Koop vier was een perceel van 2 ha, 68 are, 60 ca. Het was ingezet voor 112.500 gulden. De afmijner begon maar direkt, nu met een bedrag van twee ton te noemen. Maar toen hij het bedrag 130.000 gulden noemde werd het afge mijnd. De kopers,* een kombinatie van boer/handelaar, twee personen. In dit geval waarschijnlijk grond die wel voor de landbouw beschikbaar zou blijven. Maar toch, waarde lezer weer geen "echte boer" in de ware zin des woords. Er waren veel boeren, zeer velen, maar bij slechts zes kopen, kan men wel nagaan dat de meesten nieuwsgierige kijkers waren. keerde" handen was gevallen. Maar bij de uit eindelijke bekendmaking, noemde de notaris de naam van de opdrachtgever. De mond van mijn buurman, viel wagenwijd open van ver bazing. Den donder, zei hij met spirit. Van middag stond ik nog met hem te praten. Toen zei ik nog, man, dat is nou net een mooi stukje voor jouw. 't Ligt vlak tegen je grond aan, 't kan niet beter, kun je niet laten schieten! Weetje wat ie zei,"Man nog in geen honderd jaar koop ik het, 'k zal wel een gaatje in m'n kop hebben". Je kunt tegenwoordig ook geen mens meer vertrouwen. Te gekmeer dan een half miljoen Een twijfelachtig bezit? D e verkopers, van oorsprong mensen uit Eerst de schuur, dan de woning wat paarden aanschaf. Ennenou zit ik hier straks wel met een bedrijfsruimte, maar geen bedrijfswoning. Tussen jouw en mij gezegd en gezwegen, gisteren kwam er nog iemand, die wilde me zo zestien duizend gulden schone winst in het handje geven, als hij het over kon nemen. Ik verkoop het trouwens nog niet voor twee ton, want als ik hier nou ook nog eens een woning bijzet, dan is die grond als bouwgrond toch ook niet duur! Met zijn allen de afgrond in Later bleek de koper van koop van zes, heel gegronde redenen te hebben om dit perceel te kopen. Hij werd onteigend, waarbij zijn huis en bedrijfsgebouwen ten prooi vielen aan de dorpsuitbreiding. Daarbij kwam nu het voor deel dat hij op het nieuwe perceel straks nieuwe gebouwen kon stichten. Ver buiten het dorp, dat was heel wat waard. Ik wil er niet veel over zeggen, zei hij, maar voor mij is deze grond niet onbetaalbaar, dat begrijp je wel. Maar anders, als ik er op moest gaan boeren. Dan wil ik wel dit kwijt, 'tis een gekkenhuis, als het zo doorgaat dan gaan we met zijn allen direkt de financiële afgrond in 9 Het is niet zo moeilijk te voorspellen dat zich straks een randstedeling in dit huis, in de wijde polder, zal gaan vestigen. Deze schuur met één hektare goede grond is nu voor de echte landbouw verloren land,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9