HV1MG publikaties Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen Wageningen Mansholtlaan 10-12 Postbus 43 Wageningen 6140 Te bestellen: IMAG - Wageningen door storting van het verschuldigde bedrag op giro 35.14.771 Merkenonderzoek maaidorsers publikatie 64 prijs 5,— Ofschoon de maaidorser door de stroom van de ontwikkelingen in de landbouw enigszins in de vergetelheid was geraakt, hebben constructeurs in de loop van de jaren toch zoveel wijzigingen aangebracht, dat ons een merkenonderzoek alleszins gewettigd leek. Eén van de wijzigingen bij sommige merken is bijv. de extra schudder, die boven de gewone gaffelschudder is gemonteerd. Bij één machine is deze als roterende dwarsschudder uitgevoerd, by een andere als vorkjesschudder. Hierdoor, alsook door ver groting van het schudderoppervlak, wordt de schudcapaciteit opgevoerd, waardoor de verliezen aan graan kunnen worden beperkt. Door toepassing van een grotere trommel met mantel is de dorscapaciteit toegenomen. Voorts is het comfort voor de bestuurder - zoals de zitplaats, plaatsing en uitvoering van de handels e.d. - verder verbeterd. De controle op de diverse onderdelen is vereenvoudigd. De benodigde tijd voor het dagelijks onderhoud is belangrijk gere duceerd. Aan de veiligheid is door een betere afscherming van de draaiende delen veel aandacht besteed. Het merkenonderzoek in samenwerking met het DLG betrof naast beschrijving en technische gegevens o.m: capaciteits- en verlies- tijd- en geluidsmetingen, de beoordeling van bediening, onderhoud, bedrijfszekerheid en konstruktie. Punten, die nog steeds verbetering behoeven, zijn de geluid hinder en de overlast veroorzaakt door stof. De geluidhinder kan o.a. door een goede en juist aangebrachte afscherming van de motor belangrijk worden verminderd. Verschillende fabri kanten stellen thans pogingen in het werk om de stofoverlast voor de bestuurder te beperken. In deze publikatie zijn opgenomen het onderzoek van de Claas Merken onderzoek haken- en zaaifrezen publikatie 62 prijs 5,— Het in het voorjaar zaai- en pootklaarmaken van de grond is elk jaar weer een werk, dat niet alleen veel inzicht vereist, maar dat ook met de juiste werktuigen dient te geschieden. Vooral op de wat zwaardere gronden is het, als de structuur tijdens de win terperiode niet is verbeterd, vaak zeer moeilijk een goed zaai- of. plantbed te maken. Hoewel de diverse gewassen, in het bijzon der de hakvruchten, nogal uiteenlopende eisen stellen aan de bewerking van de grond, gelden voor deze gewassen toch enkele regels, die voor alle gelijk zijn. Zo geldt voor elk gewas dat de grond na de bewerking goed vlak moet liggen. Daarom dient aan het ploegen in het najaar de nodige aandacht te worden besteed. Aan ruw op wintervoor geploegde percelen kan. als de weersomstandigheden in de loop van de winter gunstig zijn, met een cultivator veel worden verbeterd, doch op dergelijke perce len zijn wel altijd meerdere of diepere bewerkingen nodig dan op. goed en regelmatig geploegde percelen. Een belangrijke re gel is verder dat in het voorjaar het ontstaan van kluiten door diepe insporing zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Het ge bruik van een trekker zonder extra voorzieningen voor de wie len dient vermeden'te worden. Voor de voorjaarsgrondbewerking zijn thans verschillende soorten werktuigen aan de markt. Eén groep daarvan zijn de hakenfrezen, die zowel voor volvelds- als voor de rijenbewer- king kunnen worden gebruikt. Deze hakenfrezen kunnen tevens worden gebruikt voor het bewerken van graszaadstoppels en het klappen van aardappelloof. Een tweede groep, niet specifiek voor de voorjaarsgrondbewer king bestemde werktuigen die is onderzocht, zijn de zaaifrezen. Met deze frezen, bestaande uit een bladenfrees met opgebouw de zaaimachine, wordt in één werkgang de grond bewerkt en kunnen gewasresten sterk worden verkleind, terwijl gelijktijdig het perceel wordt ingezaaid. Het merkenonderzoek haken- en zaaifrezen werd uitgevoerd op verschillende grondsoorten in de Wieringermeer, de Hoekse Waard en O.Flevo-land, waarbij o.m. gebruik werd gemaakt vermogens metingen, beoordeling van konstruktie, bediening, onderhoud en praktijkervaring. Naast de algemene informatie worden in deze publikatie be handeld de Rumptstad type 5 FZ 320 en de Struik hakenfrees alsmede de Krone type REVS 200D en Howard Rotacaster- zaaifrees. Een hakenfrees tijdens de voorjaarsgrondbewerking voor aar dappelen Dominator 85, Fahr M 1302 Hydromat en M 1300 en John Deere 975 maaidorsers. Het afrollen van de doeken tijdens de kapaciteits-/verliesmetin- gen Merkenonderzoek opraapdoseerwagens publikatie 66 6,50 Na de stormachtige ontwikkeling in het midden der zestiger jaren is het een aantal jaren rustig geweest rond de opraapwa- gen. Een onvolmaaktheid was, dat de wagen aan de achterzijde eigenlijk niet af was. Met behulp van de bodemketting kon de wagen snel worden gelost, maar het naverdelen van het geloste materiaal ging veelal met moeizaam handwerk gepaard. Dit bracht in het begin van de jaren zeventig een Oostenrijkse fa brikant ertoe een opraapwagen te ontwikkelen, die aan de achterzijde van een doseerinrichting was voorzien, die volgens hetzelfde principe werkte als dat bij de reeds bekende silage- wagens. Ook de andere fabrikanten van opraapwagens hielden deze ontwikkeling nauwlettend in de gaten en de meesten waren in 1975 dan ook in staat een opraapdoseerwagen te leveren. Een belangrijk voordeel van deze wagens is dat het vrij zware handwerk, zoals het verdelen van het materiaal na het lossen op de kuil, vervalt. Op, bedrijven waar zomerstalvoedering wordt toegepast, kan het met deze wagens geladen materiaal rechtstreeks voor de koeien worden gelost. Voor de Afdeling Merkenonderzoek van het 1MAG en de DLG-Prüfungsanstalt te Braunschweig (Did.) was dit aanlei ding een gemeenschappelijk merkenonderzoek van opraapdo seerwagens uit te voeren. De wagens zijn ingezet bij het laden en lossen van vers gras, voorgedroogd gras en hooi. Bij de DLG werd bovendien stro en bietenblad geladen; door het IMAG is ook de mogelijkheid onderzocht om de wagen als voerwagen te gebruiken bij hei,verstrekken van gras- en snijmaïssilage. In het kader van het onderzoek zijn ondermeer de laad- en loscapaciteiten, de benodigde vermogens en de afmetingen van de wagens vastgesteld. Verder is uitgebreid aandacht geschon ken aan de bediening, het onderhoud en de constructie. Ten slotte is na afloop van het onderzoek een aantal gebruikers van elk merk naar hun ervaringen gevraagd. De resultaten zijn verwerkt in de in deze publikatie opgenomen 5 bulletins van de merken Krone SW 5001, Mengele LAW 350, Pöttinger EW II, Strautmann L'BF740 en Miedema LT 25 - LS 74 opraapdoseerwagens. Stalisolatie publikatie 68 prijs 7,50 Het stalklimaat wordt mede bepaald door de isolerende wer king van de omwandingen van de ruimte waarin de dieren zijn gehuisvest. Mede door de noodzaak tot energiebesparing zijn de eisen, die daaraan gesteld worden, hoger geworden. Deze publikatie bevat gegevens over isolatiematerialen, hun toepassingsgebieden en aanbrengmogelijkheden t.b.v. land bouwbedrijfsgebouwen. Aan de hand van voorbeelden zijn verschillende constructies aangegeven, met vermelding van hun isolerende waarden. Met betrekking tot de investeringen is zowel rekening gehouden met de kostprijzen van de materialen als met de daarmede samengestelde bouwonderdelen. Bij de keuze en de aankoop zal men zich-moeten realiseren, dat de genoemde isolatiemateria len in diverse vormen en kwaliteiten, maar ook onder verschil lende benamingen, in de handel worden gebracht. Ook is in deze publikatie ruime aandacht geschonken aan de theoretische benadering van voorkomende problemen inzake de bouwfysi sche aspekten en eisen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat vocht een grote vijand is van het isolerende vermogen, zodat er steeds voor dient te wor den gewaakt dat het isolatiemateriaal niet nat kan worden. Hierdoor wordt niet alleen voorkomen dat het isolerende ver mogen sterk terugloopt, maar bovendien wordt de kans ver kleind dat ook andere konstruktiedelen vochtig worden, waardoor verrottingsverschijnselen kunnen optreden. In deze dakkonstruktie is de isolatie aangebracht en daarna afgedekt met een kunststoffolie; dit kan tot inwendige conden satie aanleiding geven. De grupstal publikatie 69 - prijs 10, Van verschillende kanten is alweer enige tijd geleden de wens naar voren gebracht, dat meer aandacht besteed zou worden aan de grote groep grupstalbedrijven met zo'n 25 tot ruim 50 stuks melkvee. Deze bedrijven kampen vooral met problemen van een zo goed mogelijke benutting van de bestaande bedrijfsge bouwen, met een streven naar een zekere vergroting van de omvang van de melkveestapel. In 1974 werd een studiecom missie ingesteld, met als resultaat 'n onlangs verschenen eind rapport, gericht op bruikbare informatie voor deze groep melkveehouders, die naar schatting 15 tot 20.000 melkveebe drijven omvat. Een aantal verbouwingsplannen is weergegeven, uitgaande van drie basistypen: een Hollandse, een Friese en een Saksische grupstal. Op grond van een plantekening zijn de be nodigde investeringen voor de verbouwing en voor een essen tiële toevoeging van werktuigen en inrichting becijferd. Daar naast zijn gegevens vermeld over de te verwachten arbeidsbe- Werktuigen en systemen stankvrij uitrijden van mengmest publikatie 67 - prijs 5, Het breedwerpig verspreiden van mest gaat gepaard met stank overlast. Gebeurt dit in de buurt van woon- en recreatiecentra dan worden van die kant daartegen nogal eens bezwaren ge hoord. De stankhinder kan echter worden tegengegaan door de mest bij het uitrijden direkt in de grond te werken. In deze publikatie wordt het transport en de verschillende mogelijkhe den van het gecombineerd uitrijden en inwerken van mengmest, alsmede de verschillende werktuigen die daarvoor toegepast kunnen worden, besproken. Eveneens worden van de verschil lende werktuigketens de voor- en nadelen en hun toepassings gebied behandeld. Éen ruime voergang biedt vele mogelijkheden voor het geme chaniseerd voeren. hoefte in de Stalperiode voor een aantal werkmethoden die, na de voorgestelde verbouwing, reëel binnen bereik zijn. De publikatie pretendeert niet een pasklare oplossing te geven voor alle voorkomende gevallen, maar wil - met behulp van zo goed mogelijk gefundeerde gegevens - bijdragen tot de besluit vorming in geval van keuze tussen wel of niet uitbreiden resp. uitbreiding door vergroting van het bestaande gebouw, nieuw bouw of een vernieuwende verbouwing. Bij de verschillende vormen van verbouwing is het van belang een aantal alterna tieve bedrijfsplannen volledig door te rekenen, waarbij ook or ganisatorische aspecten tot uiting kunnen komen. Gegevens over specifieke bedrijfsomstandigheden zullen daarom nog aan de meer algemene informatie uit deze publikatie moeten wor den toegevoegd, om een verbouwingsplan voor eën konkreet geval te kunnen opzetten.In deze plannen zijn, waar mogélijk, de meest noodzakelijke inrichtingselementen voor de gezond heidszorg opgenomen, zoals een ziekenstal, een afkalfstal en een voetbad in boxenstallen. Dat hierop in de bespreking niet nader is ingegaan, mag niet worden uitgelegd als zouden deze moge lijkheden ten dienste van de gezondheid van weinig belang zijn. Integendeel, dergelijke voorzieningen dienen in elk plan voor een concrete verbouwing de volle aandacht te krijgen. Zelfrijdende mestinjecteur 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6